Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 12 από 12

Θέμα: Περί μετεώρων και μετεωριτών ο λόγος...

  1. #1
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.194

    Περί μετεώρων και μετεωριτών ο λόγος...

    Με αφορμή την πρόσφατη (Περσείδες 11 & 12 Αυγούστου) βροχή μετεώρων ή διατόντων θα πούμε δυο κουβέντες παραπάνω ώστε να καταλάβουν όσοι δεν ξέρουν τι είναι εν τέλει αυτά τα 'πεφταστέρια',που φυσικά δεν είναι αστέρια που πέφτουν και που να πάνε άλλωστε?

    Οι κομήτες που επισκέπτονται το ηλιακό μας σύστημα κάθε τόσο,στην πορεία τους αφήνουν πίσω τους συνεχώς ένα νέφος από τρισεκατομμύρια μικροσκοπικά σωματίδια τα οποία αιωρούνται στο διάστημα.Τώρα αν τύχει και η τροχιά της Γης διασταυρωθεί με αυτά και ο πλανήτης 'πέσει' επάνω τους τότε αυτά ερχόμενα σε επαφή με την ατμόσφαιρα αναφλέγονται λόγω τριβής γι αυτό και φαίνονται σαν σπίθες που ταξιδεύουν.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	perseids (1).jpg 
Προβολές:	352 
Μέγεθος:	7,8 KB 
ID:	387546

    Επειδή αυτό το φαινόμενο συμβαίνει ορισμένη μέρα του έτους, σε εμάς εδώ κάτω φαίνεται σαν το ακτινοβόλο σημείο (που ξεκινάνε δηλαδή οι διάττοντες) να είναι ένα σταθερό σημείο του ουρανού που συνήθως συμπίπτει με κάποιον αστερισμό πχ του Περσέα,του Λέοντα,του Βοώτη,εξ ου άλλωστε και η αντίστοιχη ονομασία Περσείδες-Λεοντίδες ή Βοωτίδες κοκ.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	meteor-shower-comet-orbit-mines-580x351.jpg 
Προβολές:	360 
Μέγεθος:	46,4 KB 
ID:	387544

    Τα σωματίδια που έχουν διάμετρο από λίγα χιλιοστά του μέτρου έως μερικά εκατοστά αναφλέγονται από την τριβή με τον ατμοσφαιρικό αέρα και η έντονη θερμοκρασία που αναπτύσσεται προκαλεί ιονισμό των μορίων του αέρα για αυτό και η λάμψη που βλέπουμε,είναι οι λεγόμενοι διάττοντες ή σε- περίπτωση μεγαλύτερου σωματιδίου- βολίδες.Υπάρχει περίπτωση όμως το σώμα να είναι αρκετά μεγαλύτερο,από μερικά εκατοστά έως μέτρα,(κυρίως πολύ μικροί βραχώδεις αστεροειδείς ή απομεινάρια από τη δημιουργία του Ηλιακού συστήματος) οπότε δεν προλαβαίνει να καεί και πέφτει στην Γη ενίοτε δημιουργώντας και κρατήρα.Αυτά ονομάζονται μετεωρίτες και τα περισσότερα πέφτουν στη θάλασσα ή είναι μικρά για να τα καταλάβουμε.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	300px-Meteor_falling_courtesy_NASA.gif 
Προβολές:	357 
Μέγεθος:	25,3 KB 
ID:	387545 Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	persides.jpg 
Προβολές:	359 
Μέγεθος:	42,2 KB 
ID:	387547

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Grafton 505
    Εγγραφή
    24/05/2010
    Μηνύματα
    1.439
    Ωραίος Karellen

    Λίγα λόγια για το τι είναι κομήτης :

    Οι κομήτες είναι ουράνια σώματα που παρουσιάζουν όψη νεφελώδη (κόμη), ενώ η ύλη από την οποία συνίστανται μερικές φορές επιμηκύνεται υπό μορφή μακριάς ουράς όταν διέρχονται κοντά από τον Ήλιο. Αυτά τα φαινόμενα παρατηρούνται εξαιτίας της δράσης της ηλιακής ακτινοβολίας και του ηλιακού ανέμου στον κομήτη. Όταν πλησιάζει τον Ήλιο η ηλιακή θερμότητα τον ζεσταίνει και χάνει τα πτητικά υλικά από τη επιφάνεια του, από σχισμές που δημιουργούνται καθώς τα υλικά εκτοξεύονται με μεγάλη ταχύτητα, γύρω στα 1000 μέτρα το δευτερόλεπτο. Έτσι εκτοξεύονται ιόντα νερού (που εξαχνώνονται από τον πάγο), διοξείδιο του άνθρακα, σκόνη, οργανικές ενώσεις και μικρά πετρώδη κομμάτια με αποτέλεσμα να δημιουργούνται στο διάστημα δυο ουρές, η ουρά σκόνης και η ουρά ιόντων που παρασύρει ο ηλιακός άνεμος.
    Οι διαστάσεις του πυρήνα του κομήτη κυμαίνονται από μερικά μέτρα μέχρι δεκάδες χιλιόμετρα και αποτελείται από χαλαρά συνδεδεμένο πάγο, σκόνη και πετρώματα.

    https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9A...84%CE%B7%CF%82

    Το παραπάνω είναι το λινκ από την wikipedia από όπου και η παράγραφος.
    Άπας αήρ αετώ περάσιμος

  3. #3
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.194
    Grafton 505
    Δεν θα ξεχάσω,Απρίλιο του 97 τον εντυπωσιακό Hale-Bop,έλαμπε επιβλητικός στον ουρανό ακόμα και απόγευμα!
    Τελευταία τροποποίηση από karellen; 17/08/2017 στις 23:02.

  4. #4
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karellen Προβολή μηνύματος
    Grafton 505
    Δεν θα ξεχάσω,Απρίλιο του 97 τον εντυπωσιακό Hale-Bop,έλαμπε επιβλητικός στον ουρανό ακόμα και απόγευμα!
    Και τον Hyakutake την προηγούμενη χρονιά..

    Why do you go away? So that you can come back. So that you can see the place you came from with new eyes and extra colors. And the people there see you differently, too. Coming back to where you started is not the same as never leaving. T. Pratchett

  5. #5
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    13/05/2014
    Μηνύματα
    953
    karellen σε ευχαριστουμε που μας εκανες να κοιτάξουμε λιγο ψηλά και να ξευγουμε από την μικροτητα και την μιζερια της καθημερινοτητας, εκείνη την νυχτα ετυχε να ειμαι στην Μυθημνα Μυτιληνης, απο τους πιο καθαρους ουρανους της Ελλάδας και ξεφυγα,
    και πάλι

  6. #6
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.194
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Mariner Προβολή μηνύματος
    Και τον Hyakutake την προηγούμενη χρονιά..


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Μανολης67 Προβολή μηνύματος
    karellen σε ευχαριστουμε που μας εκανες να κοιτάξουμε λιγο ψηλά και να ξευγουμε από την μικροτητα και την μιζερια της καθημερινοτητας, εκείνη την νυχτα ετυχε να ειμαι στην Μυθημνα Μυτιληνης, απο τους πιο καθαρους ουρανους της Ελλάδας και ξεφυγα,
    και πάλι

  7. #7
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Μα βλέπεις τι γίνεται όταν ανοίγεις τέτοια θέματα στο moto.gr?

    Βλέπω μετέωρα και λέω κάποιος έκανε μια ωραία βόλτα! Μπαίνω και τι να δω? Κάποιος προσπαθεί να αλλάξει την κοσμοθεωρία μου και να με αποτρέψει από το να κάνω ευχούλες όταν βλέπω ένα πεφταστέρι!
    Ας διορθώσω λέω, τουλάχιστον, τον τίτλο! Μπερδεύτηκε, υπέθεσα, ο karellen και αντί για μετεωρίτες έγραψε μετέωρα, μάλλον χρειάζεται και αυτός μια καλή βόλτα σαν εμένα!

    Το θέμα ακροβατεί αλλά κάτω απ' τον Αυγουστιάτικο ουρανό, βρήκε την χαμένη του ισορροπία με όσους δεν κάνουν διακοπές!

    Sorry για τις αλλαγές τίτλου!
    Sent from me using a computer.

  8. #8
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.194
    Αφυπνίζω το θέμα.
    Απόψε και αύριο το βράδυ,προτιμότερο τις μεταμεσονύκτιες ώρες,έχετε το νου σας για ένα εντυπωσιακό ουράνιο θέαμα,τη βροχή διαττόντων Περσεείδες.

    Αντιγράφω από ΑΠΕ:
    Οι διάττοντες Περσείδες, η πιο εντυπωσιακή καλοκαιρινή βροχή από «πεφταστέρια», θα κορυφωθούν και φέτος στην καρδιά του Αυγούστου, συγκεκριμένα το βράδυ της Τετάρτης 11/8, αλλά και της Πέμπτης 12/8, στον νυχτερινό ουρανό της χώρας μας και γενικότερα του βορείου ημισφαιρίου.

    Οι Περσείδες είναι θεαματικές βροχές διαττόντων, καθώς τα «πεφταστέρια» τους είναι γρήγορα και φωτεινά, διαθέτοντας συνήθως μακριές πύρινες «ουρές». Σύμφωνα με τη NASA, οι Περσείδες «δίνουν» περισσότερα φωτεινά μετέωρα από κάθε άλλη βροχή διαττόντων μέσα στο έτος. Το ρεκόρ τους ήταν το 1993, όταν είχαν καταγραφεί περίπου 300 μετέωρα την ώρα, ενώ συνήθως «δίνουν» 50 έως 60 την ώρα. Φέτος, ο ουρανός θα είναι αρκετά σκοτεινός και κατάλληλος για παρατήρηση.

    Εμφανίζονται σχεδόν σε όλα τα σημεία του ουρανού και όχι σε ένα συγκεκριμένο, μολονότι φαίνεται να προέρχονται κυρίως από τα βορειοανατολικά, από την περιοχή του αστερισμού του Περσέα, από όπου πήραν και το όνομά τους. Τα μετέωρα αρχίζουν να πέφτουν αραιά περίπου από την 17η Ιουλίου, πυκνώνουν σταδιακά και διαρκούν έως την 24η Αυγούστου. Το «σόου» αρχίζει λίγο μετά τη δύση του ήλιου, αλλά όσο πιο κοντά στην ώρα που χαράζει τόσο πιθανότερο είναι να δει κανείς με γυμνά μάτια τα συγκεκριμένα «πεφταστέρια» οπουδήποτε στον ουρανό.

    Οι Περσείδες -οι οποίες καταγράφηκαν για πρώτη φορά από Κινέζους αστρονόμους το 36 μ.Χ.- προκαλούνται από τα σωματίδια σκόνης που αφήνει πίσω της η τεράστια ουρά, μήκους δεκάδων εκατομμυρίων χιλιομέτρων, του κομήτη 109Ρ/Σουίφτ-Τατλ, που διασταυρώνεται με την τροχιά της Γης.


    Τα μετέωρά του, που συνήθως έχουν βάρος μικρότερο από ένα γραμμάριο, εισέρχονται στη γήινη ατμόσφαιρα με ταχύτητα σχεδόν 60 χλμ. το δευτερόλεπτο και αναφλέγονται σε ύψος περίπου 130 χλμ., οπότε και αρχίζουν να γίνονται ορατά από τους παρατηρητές. Καθώς πλησιάζουν προς το έδαφος με μεγάλη ταχύτητα, διαλύονται από την τριβή και την υπερθέρμανση (1.650 βαθμοί Κελσίου), σε ύψος άνω των 80 χιλιομέτρων από την επιφάνεια της Γης, αφήνοντας πίσω τους φωτεινά ίχνη.


    ΥΓ Όσοι δεν είστε τόσο τυχεροί ώστε να έχετε σκοτεινό ουρανό βρείτε ένα σημείο,μια αυλή που να έχει πολυκατοικίες γύρω γύρω ώστε να κόβει κάπως την έντονη φωταύγεια από τις κολώνες της ΔΕΗ.

  9. #9
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.160
    Διάττοντες Περσείδες, διαττόντων περσειδών
    Ωραίο θέμα, θα έχω το νου μου απόψε αν καταφέρω να βρω ήσυχο και σκοτεινό σημείο
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  10. #10
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.194
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Διάττοντες Περσείδες, διαττόντων περσειδών
    Ωραίο θέμα, θα έχω το νου μου απόψε αν καταφέρω να βρω ήσυχο και σκοτεινό σημείο
    Εχμ... αργήσατε λίγο κύριε.

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της thunder ace
    Εγγραφή
    07/02/2013
    Μηνύματα
    2.459
    Τα τελευταία χρόνια επειδή μένω επαρχία, κάθομαι στην αυλή και χαζεύω με τις ώρες να δω αυτό το θέαμα.
    Καταφέρνω να δω αρκετά από αυτά.
    Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι ότι έχουν περίπου μέγεθος κόκκου ρυζιού και όμως όταν καίγονται μπορούμε να τα βλέπουμε από τόσο μακριά!!!!!

  12. #12
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.160
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karellen Προβολή μηνύματος
    Εχμ... αργήσατε λίγο κύριε.
    Την γκαβομάρα μου μέσα

    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

Παρόμοια θέματα

  1. Περί ζιγκλέρ και μπουκώματα ο λόγος...
    από chaly honda στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 11/01/2008, 18:05
  2. Περί λίπανσης και καθαρισμού ο λόγος.....
    από xtapodias στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 15/07/2006, 01:34
  3. περί βιβλίων και συγγραφής
    από cityfly στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 08/06/2005, 00:42
  4. Περι Καμερών και Μπλόκων
    από psaroulis στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 27/07/2004, 22:48
  5. Περι δημοκρατιας και λοιπα.
    από hornet στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 07/06/2004, 10:11

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF