Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 8 από 8

Θέμα: CB 600F 2011 ψυγειο

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    07/08/2017
    Μηνύματα
    3

    Unhappy CB 600F 2011 ψυγειο

    Καλησπερα,


    Βλεπω και διαβαζω στο φορουμ διαφορα post και παιρνω διαφορες συμβουλες οι οποιες μου φανηκαν χρησιμες...

    Τωρα ζηταω να σας κανω μια ερωτηση για το παρακατω θεμα. Χθες πηρα μια μηχανη οπως λεει και ο τιτλος η οποια ηταν ολα καλα και ενταξει, ελεγμενη απο μηχανικο καιι μπλα μπλα μπλα. Την πηρα την εφερα απο Χρυσουπολη θεσσαλονικη και ο χαζος καταλαβα οτι δεν σβινει το λαμπακι τοy ABS οταν γυρισα σπιτι. (πανω στην χαρα μου το ξεχασα)

    Ε τελος παντων στο κτεο που το περασα σημερα με ειπε οτι τα 2 μπροστινα αυτοκολλητα που εχει και λενε ABS ειναι παρμενα απο suzuki γιατι λεει οτι της συγκεκριμενης μηχανης λεει Combined ABS το αυτοκολλητο. Ενα αυτο λοιπον.

    Δευτερον αφου εκανα το ταξιδι απο Χρυσουπολη θεσσαλονικη παρατηρησα και τρεχει ενα φωσφοριζε κιτρινοπρασινο υγρο το οποιο ηταν το παραφλου κατω απο τν σελα στν πισω αριστερη μερια. Πηρα τηλεφωνο απο εκει που το πηρα λεει μαλλον το παραγεμισα εεε δεν ειναι τιποτα θα ξερασει οσο ειναι και θα εισαι ενταξει. Εγω εμεινα με τν απορια και λεω ε οκ θα βγαλει το περισιο και ολα οκ.

    Την επομενη μερα μου ξερασει αλλα 200-300 γραμμαρια περιπου και χωρις καθυστεριση το πηγα στον Δαβανοπουλο που απο οσο καταλαβα ειναι αντιπροσωπος της Honda ή μπορει να κανω και λαθος. Ο τεχνικος εκει με που του το εξηγισα με ειπε οτι ειναι η ταπα κατω απο το ντεποζιτο σιγουρα. παραγγειλαμε νεα και απο δευτερα θα τν βαλουμε.

    Να αναφερω τελος οτι η μηχανη ηταν 1 χρονο ακινητη οποτε ισως να φταιει κ αυτο...Και μηπως καποιος ξερει να μου πει αν ενας σωστος μαστορας ξεροντας οτι η μηχανη ειναι γι απωληση και μπορει να κανει καιρο να πουληθει...απο μονος του βγαζει το abs απο το μηχανακι? και επρεπε να το ξανα συνδεσουμε αφου το πηρα?

    Ευχαριστω παρα πολυ

  2. #2
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    1)το λαμαπακι του abs ,σβήνει στα πρωτα μέτρα.Το οτι δεν σβηνει στο δικό σου θα πρέπει να σε προβληματίσει.
    Μπορεί να είναι απο λάθος τοποθέτηση αισθητήρα κατα την αλλαγή τροχού - ελαστικού ( μου έχει τύχει) η μπορεί να είναι κάτι άλλο.
    Δοκίμασε με λιγα χλμ να πατήσεις πίσω φρένο αν γλιστράει και δεν κανει το χαρακτηριστικο <τρανταγμα > του abs ,αρα δεν έχεις.
    1α)αυτό με το αυτοκόλλητο είναι παπάρια μαντολες.
    Οντως το μηχανάκι έχει combined abs- δλδ συνδυασμένα,διαμοιράζει την ισχύ στον εμπρός και πίσω τροχό για ευσταθεια στο έντονο φρενάρισμα κλπ κλπ.
    Τα γεγονότα σε συνδυασμό (λαμπάκι abs ,που δεν σβήνει,abs που δεν πιάνει,αυτοκόλλητο ντάλε Κουάλε)μου κάνει κάτι σε πτώση και ζημιά που ο μηχανικός που το έλεγξε δεν το κατάλαβε
    Α επίσης
    Το abs έχει δική του ασφάλεια και ρελέ, να κάηκε!!!!
    Χλωμό
    Να την έβγαλαν???
    Παίζει
    Γιατί όμως??
    2)το παραφλου το ελέγχουμε όταν το μηχανάκι είναι κρύο ,βγάζοντας την τάπα αν το υψος του υγρού σκεπάζει τις κυψέλες του ψυγείου, και αν στο δοχείο πλήρωσης (αυτό κάτω απο την σέλα) η ένδειξη είναι είναι στην πανω γραμμή (upper)
    Τώρα αν ο μηχανικός του συνεργείου που πηγές συμπέρανε οτι χάνει απο την τάπα αυτή την στιγμή που το δοχείο πλήρωσης ως την τάπα έχει κάποια cm απόσταση τοτε τι να πώ.
    Εκτός αν το βρήκε δια της ατοπου απαγωγής.../γνώμη μου τσεκαρε την στάθμη σε ψυγείο και δοχείο με το μηχανάκι ίσιο και σε ευθεία, αν είναι οκ βάλτο μπροστά και ας είναι στον πλαγιοστατη.
    Όταν ανεβάσει θερμοκρασία και μπει και το βεντιλατερ αρα θα έχει και το κύκλωμα ψύξης, καλη πίεση κοίτα αν έχεις κάπου διαρροή. Νομιζω οτι θα έχεις κάπου αλλου και όχι απο την τάπα του δοχείου διαστολής.
    Ρωτα και κανένα άλλο μάστορα θα έλεγα

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    07/08/2017
    Μηνύματα
    3
    To ABS ειναι ανοιχτο αλλα ακομα δεν το εχω δοκιμασει σωστα. Θα το κοιταξω καλυτερα ευχαριστω για την συμβουλη. Εψαξα στο google και ειδα οτι λεει combined ABS και οχι σκετο ABS πραμα το οποιο με προβληματισε αρκετα. Το μηχανακι παει ευθεια χωρις να παιζει το τιμονι και δεν φερει ιχνος γρατζουνιας στα συνηθη σημεια. Δεν φαινεται να εχει πτωση ουτε συγκρουση (τουλαχιστον δυνατη) Μπορει να καηκε η ασφαλεια οπως ειπε θα το κοιταξω. Καπου αλλου διαρροη δεν υπαρχει απο το ψυγειο.
    Θελω να πω οτι οταν το μηχανακι ηταν ζεστο η ταπα στο δοχειο πληρωσης ηταν φουσκομενη. Δεν την πειραξα αλλα μετα απο 1 λεπτο αρχισε να βγαζει υγρο απο την ταπα και να πεφτει στν αλυσιδα και στο πατωμα (θα εχει καποιο προβλημα η αλυσιδα απο το υγρο?)

  4. #4
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Η ασφάλεια του abs δεν καίγεται τόσο εύκολα
    Όπως και τάπα του δοχείου δεν πρεπει να είναι φουσκωμένη

  5. #5
    Μέλος
    Εγγραφή
    11/11/2014
    Μηνύματα
    47
    Φλατζα κεφαλης?..

  6. #6
    Κουλός εκ πεποιθήσεως Το avatar του/της scorpion675
    Εγγραφή
    19/05/2017
    Μηνύματα
    13
    Από έμπορο το πήρες? Πως λέγεται?

  7. #7
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από rock n rolla Προβολή μηνύματος
    Φλατζα κεφαλης?..

    Αυτό θα ηταν το χειρότερο σενάριο.
    Αλλά δεν είναι απίθανο να συμβαίνει απο τις περιγραφες
    του aythyr.
    Αλλά μπορεί να μην έχει <αρπάξει> ακόμα.
    Αλλά σίγουρα θέλει ψάξιμο το κύκλωμα ψύξης ( θερμοστάτης/αντλία νερού)
    Αν είναι φλατζα και σε προχωρημένη φαση θα έχει γλίτσα (σαπουναδα) στην τάπα του ψυγείου και ίσως και τα λάδια του μοτέρ να είναι αλλοιωμένα

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της skylaros
    Εγγραφή
    16/04/2011
    Μηνύματα
    726
    Εγώ δε μπορώ να καταλάβω, το έλεγξε μηχανικός πριν το πάρεις, έκανες λίγα χιλιόμετρα και χρειάστηκε να το πας σε μηχανικό και τώρα μπαίνεις στο φόρουμ και ζητάς τηλεδιάγνωση. Δε στη λέω απλά έστω ότι ο πρώτος μηχανικός τον έπαιζε, ο δεύτερος θα κάνει και αυτός το ίδιο; Η λύση είναι να πας σε μηχανικό να του πεις τι και πως έχει και να σου πει τι θέλει επισκευή. Αν το αγόρασες και δεν έχεις μια από φράγκα μη το δουλεύεις μέχρι να μπορείς να το πας να στο φτιάξουν.

Παρόμοια θέματα

  1. CBF-600S ABS vs CB-600F HORNET
    από anixneyths στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 29/05/2015, 15:45
  2. cb 600f μοντ 2000
    από cartman στο forum Honda CB series
    Απαντήσεις: 56
    Τελευταίο μήνυμα: 08/09/2007, 20:54
  3. Honda Hornet CB 600f ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ
    από super_toto στο forum Honda CB series
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 28/03/2006, 09:23

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF