Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 40

Θέμα: X town 300i E4 kymco

  1. #1
    Μέλος Το avatar του/της mitsos hornet
    Εγγραφή
    16/02/2017
    Μηνύματα
    32

    X town 300i E4 kymco

    Καλησπερες, μόλις πήρα το scooter kymco που αναφέρω παραπάνω κ ενώ έκανα την βόλτα μου χαλαρά χρειάστηκε να κάνω μια προσπέραση σε ένα αυτοκίνητο λίγο γρήγορα, κ αμέσως αντελήφθη ένα περίεργο θόρυβο κάτι σαν πατ πατ πατ πολύ έντονο όπως κάνουν τα 500 τα beverly κάτι τέτοιο όταν τα πιέζεις από τον κινητήρα μου ακούστηκε, διαφορικό λουρί μπίλιες ποιος ξέρει..... Το μηχανάκι καινούργιο της κουτας, μήπως ξέρει κάποιος αν είναι φυσιολογικό αυτό;;; η αν όχι τι μπορεί να είναι;;;;το τσέκαρα ξανά κ ξανά από την στιγμή που το άκουσα κ το μηχανάκι το κάνει έντονα όταν το πιέσω το ζορίσω στο Γκάζι

  2. #2
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    Πρωτα πραμα που θα εκανα θα ηταν να τσεκαρω εαν εχει λαδι το μοτερ
    Δεύτερον να επικοινωνούσα αμεσα με τον ντιλερ που το αγόρασα να το αναλαβει

  3. #3
    Μέλος Το avatar του/της mitsos hornet
    Εγγραφή
    16/02/2017
    Μηνύματα
    32
    Έχει λαδάκι το τσέκαρα φίλε μου, ναι από Δευτέρα έχω φύγει αντιπροσωπία σφαίρα να το δούνε, έλεος όμως καινούργιο μηχανάκι ρε πουστη μου.....ο πωλητής που μου το έδωσε το έκανε βόλτα κ δεν μπορεί να καταλάβει από έρχεται αυτός ο θόρυβος, πρώτη φορά ακούει κάτι τέτοιο.... Βασικά αυτός είναι κ λίγο άσχετος γιατί το μηχανάκι φοράει 2βαλβιδο κινητήρα κ αυτός μ είπε ότι είναι τετραβαλβιδο ότι νανε....

  4. #4
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    εάν είσαι μικρός ηλικιακά πανε με τον πατέρα σου και απαιτείστε να είστε παρόν, εάν είναι κάτι απλό οκ, εάν κάνανε καμιά μαλ@κία κατα την συναρμολόγηση ή διαπιστωθεί απο κοινού κάτι λάθος απο το εργοστάσιο τότε ίσως να μπορέσετε να πιέσετε για αντικατάσταση..
    you rise you fall you're down then you rise again

  5. #5
    Μέλος Το avatar του/της mitsos hornet
    Εγγραφή
    16/02/2017
    Μηνύματα
    32
    36 είμαι φιλαράκι μου έτσι όπως τα είπες ακριβώς θα γίνουν αν είναι κάτι απλό οκ το δέχομαι, αν όχι αντικατάσταση κ μάλιστα άλλο χρώμα για να μην παίξει κ καμια μπουγάδα στη μέση, θα το κρατήσουν αυτό να το επισκευασουν κ θα μ στείλουν άλλο....

  6. #6
    Μέλος Το avatar του/της mitsos hornet
    Εγγραφή
    16/02/2017
    Μηνύματα
    32
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mitsos hornet Προβολή μηνύματος
    36 είμαι φιλαράκι μου έτσι όπως τα είπες ακριβώς θα γίνουν αν είναι κάτι απλό οκ το δέχομαι, αν όχι αντικατάσταση κ μάλιστα άλλο χρώμα για να μην παίξει κ καμια μπουγάδα στη μέση, θα το κρατήσουν αυτό να το επισκευασουν κ θα μ στείλουν άλλο....
    Το μηχανάκι σίγουρα κάτι έχει δεν δικαιολογειτε ο θόρυβος που κάνει (λες κ χτυπάς μπρίκια)

  7. #7
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mitsos hornet Προβολή μηνύματος
    36 είμαι φιλαράκι μου έτσι όπως τα είπες ακριβώς θα γίνουν αν είναι κάτι απλό οκ το δέχομαι, αν όχι αντικατάσταση κ μάλιστα άλλο χρώμα για να μην παίξει κ καμια μπουγάδα στη μέση, θα το κρατήσουν αυτό να το επισκευασουν κ θα μ στείλουν άλλο....
    Αυτό δεν παίζει!
    Γι' αυτό έχουν την εγγύηση.
    Sent from me using a computer.

  8. #8
    Μέλος Το avatar του/της mitsos hornet
    Εγγραφή
    16/02/2017
    Μηνύματα
    32
    Θα παίξει φίλος ακόμα δεν το πήρα κ θα μπει συνεργείο;;; χλομό το κόβω εγγύηση ξέ εγγύηση αν το πρόβλημα είναι σοβαρό θα στείλουν άλλο σαν επαγγελματίες υποχρεούνται να το κάνουν

  9. #9
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.010
    αντικατασταση μονον αν δεν επισκευαζεται,αλλοιως εγγυηση και επισκευη
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  10. #10
    Μέλος Το avatar του/της mitsos hornet
    Εγγραφή
    16/02/2017
    Μηνύματα
    32
    Παίδες το επισκευή οκ το καταλαβαίνω σε μηχανάκι 5 6 7 μηνών ναι συμφωνώ, σε ένα μηχανάκι μίας μέρας όχι δεν το δέχομαι χθες το πήρα κ θα μπει για επισκευή;;;;; κάντε το λίγο δικό σας θα το δεχόσασταν αυτό;;;

  11. #11
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Σε καταλαβαίνω!
    Αλλά έτσι είναι, δυστυχώς!
    Αν είναι κάτι σοβαρό, το πολύ πολύ να σου αλλάξουν κινητήρα.

    Πάντως μη φοβάσαι, πιθανότατα δε θα είναι κάτι σοβαρό. Ίσως κάτι στην μετάδοση! Δλδ κάτι που θα έλεγχες και εσύ, λίγο αργότερα.

    Εύχομαι τα νέα να είναι ευχάριστα.
    Sent from me using a computer.

  12. #12
    Μέλος Το avatar του/της mitsos hornet
    Εγγραφή
    16/02/2017
    Μηνύματα
    32
    Να σε καλά φίλε ευχαριστώ, θα σας πω τα νέα από βδομάδα : )

  13. #13
    Μέλος Το avatar του/της mitsos hornet
    Εγγραφή
    16/02/2017
    Μηνύματα
    32
    Λοιπόν αγόρια το πήγα κ το ξαναπήγα το μηχανάκι στο εξουσιοδοτημενο συνεργείο της kymco το το συμπέρασμα είναι το εξής..... Ανοίξαμε μετάδοση κ όλα ήταν μια χαρά άρα από κλείσαμε τον ενδεχόμενο να είναι κάτι από εκεί, μετά από πολλές βόλτες καταλάβαμε ότι ο θόρυβος έρχεται μπροστά από τον κινητήρα κάτι σαν κροταλισμα όταν πάει πάνω από 5 χιλιάδες στροφές το μοτέρ ακούγεται έντονα..... Το βάλαμε σε διαγνωστικό δεν έδειξε τίποτα το μηχανάκι είναι Αγκάθα μ λένε....τηλεφωνησαμε κ πάνω kymco Αθήνα κ μας είπαν ότι κάνει λέει κρουστικη καύσει από κακό καύσιμο λόγο ότι είναι καινούργιο το μηχανάκι με σφιχτό κινητήρα.... Να του κάνω λέει χίλια χιλιόμετρα κ θα στρώσει κ καλά ο θόρυβος,αλλάξαμε κ λάδια του βάλαμε κ 100σταρα βενζίνη κ πάλι το ίδιο, οπότε του κάνω τα χιλιόμετρα που είπαν κ βλέπουμε, λίγο κουλό μ φαίνεται αλλά τεσπα θα το κάνω, τώρα έχει 300χλμ το μηχανάκι κ τα 150 τα έχω κάνει στα συνεργεία, ακούω γνώμες, αν κάποιος έχει το ίδιο μηχανάκι η κάτι σε παρόμοιο περιστατικό ας βοηθήσει Ευχαριστώ

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Live2ride
    Εγγραφή
    03/06/2017
    Μηνύματα
    220
    Δεν είχα ξανά ακούσει για "κρουστική καύση" λίγο που το έψαξα στο νετ λένε αυτά:

    Πρόκειται για ένα φαινόμενο που γίνεται αντιληπτό από εξωτερικούς «μεταλλικούς» ήχους και οφείλεται στην ταχύτερη και βίαιη καύση του μίγματος. Με άλλα λόγια η καύση του μίγματος αέρα/βενζίνης δεν γίνεται ομαλά αλλά απότομα με ρυθμό έκρηξης καθώς η φλόγα μεταδίδεται πολύ πιο γρήγορα. Συνθήκες που δημιουργούν «πειράκια» είναι η αμόλυβδη με μικρό βαθμό οκτανίων, η κακή ρύθμιση του αβάνς, η λειτουργία του κινητήρα με υπερβολικό φορτίο, η «πειραγμένη» υψηλότερη σχέση συμπίεσης, από την κακή ψύξη των κυλίνδρων κ.α. Πέρα από τον ενοχλητικό ήχο οι συνέπειες της κρουστικής καύσης είναι η μείωση της απόδοσης, η αύξηση της κατανάλωσης και των ρύπων, η υπερθέρμανση του κινητήρα, η φθορά εξαρτημάτων (εμβόλου, μπιέλας, ελατηρίων κ.α.), μέχρι και το τρύπημα του πιστονιού!


    άρα αν ο ήχος που ακούς δεν είναι από νοθευμένο καύσιμο προφανώς το πρόβλημα είναι αλλού.

  15. #15
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Πιπες σου λενε απο την αντιπροσωπια στην Αθηνα. Σιγα μην κανει πειρακια επειδη ειναι καινουργιο και ας εβαλες και μαπα βενζινη. Και σιγα τη συμπιεση που ανεβαζει το Kymco για να κανει πειρακια απο κακη βενζινη.
    Αν ειναι οντως πειρακια ο θορυβος τοτε πανε το στο εξουσιοδοτημενο να ψαξουν να βρουν την αιτια και να το διορθωσουν! Αλλιως προχωρησε αμεσως νομικα.
    Αντε με τους κατσαπλιαδες, μονο λεφτα ξερουν να βγαζουν, οταν τυγχει η στραβη κανουν τον κινεζο.
    MADE IN JAPAN 日本製

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Yamaxa x max- kymco down town
    από georgemp2 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 10/04/2013, 02:09

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF