Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 31

Θέμα: 1150 adv ή απλό με servo ή χωρίς?

  1. #16
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kostas_1100gs
    Εγγραφή
    25/02/2009
    Μηνύματα
    404
    Ωραία τοποθέτηση η από πάνω. Τώρα αν φτάσεις τόσο ψηλά, 5000ε, να σκεφτείς και το 1200, ειδικά αν πας βόλτα και με άλλες μοτο. Ο λόγος? Θα σου πω μια δικιά μου εμπειρία. Το τελευταίο 24ωρο αντοχής που έκανα είμουν με άλλες 9 μοτο, 1200 όλες. Δεν μπορούσα να ακολουθήσω, πίεζα το 1150, να είμαι κοντά στο γκρουπ, 180κλμ και 190 είχε τελική, μέχρι και απο βενζίνη κόντεψα να μείνω. Τα 15-20 άλογα παραπάνω της 1200 έκαναν την διαφορά. Ο λόγος που είμαι χωρίς μοτο τώρα είναι αυτός, δεν μπορώ να πάω κοντά με φίλους, τους κούραζα και με κούραζαν. Γι αυτό και θα πάρω, αν πάρω, κάτι ποιο γρήγορο.

  2. #17
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kostas_1100gs Προβολή μηνύματος
    Ωραία τοποθέτηση η από πάνω. Τώρα αν φτάσεις τόσο ψηλά, 5000ε, να σκεφτείς και το 1200, ειδικά αν πας βόλτα και με άλλες μοτο. Ο λόγος? Θα σου πω μια δικιά μου εμπειρία. Το τελευταίο 24ωρο αντοχής που έκανα είμουν με άλλες 9 μοτο, 1200 όλες. Δεν μπορούσα να ακολουθήσω, πίεζα το 1150, να είμαι κοντά στο γκρουπ, 180κλμ και 190 είχε τελική, μέχρι και απο βενζίνη κόντεψα να μείνω. Τα 15-20 άλογα παραπάνω της 1200 έκαναν την διαφορά. Ο λόγος που είμαι χωρίς μοτο τώρα είναι αυτός, δεν μπορώ να πάω κοντά με φίλους, τους κούραζα και με κούραζαν. Γι αυτό και θα πάρω, αν πάρω, κάτι ποιο γρήγορο.
    1150 με bbpower chip, καταργηση καταλυτη, εξατμιση, φιλτρο, αυλους εισαγωγης απο 1150RT και λιγο ανοιχτο φιλτροκουτι παει σφαιρα. Σουζα στο γκαζι με 1η και τελικη κοντερισια 225 με 6η.

  3. #18
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kostas_1100gs
    Εγγραφή
    25/02/2009
    Μηνύματα
    404
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    1150 με bbpower chip, καταργηση καταλυτη, εξατμιση, φιλτρο, αυλους εισαγωγης απο 1150RT και λιγο ανοιχτο φιλτροκουτι παει σφαιρα. Σουζα στο γκαζι με 1η και τελικη κοντερισια 225 με 6η.
    Ναι το γνωρίζω, μου το έχει πει και ο γνωστος τσιπάκια Γιάννης, αλλά στοιχίζει (αυτά που λες είναι αρκετά ευρω) και καίει έπειτα. Νομίζω πάντα κατ εμέ, δεν λέει.

  4. #19
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.334
    Κι όμως μέχρι τα 160 έχει καλύτερη κατανάλωση από πριν αφού με τις βελτιώσεις τα έχει πιο εύκολα και πιο γρήγορα και το μοτέρ χωρίς να είναι φιμωμένο δουλεύει πιο ξεκούραστα. Συνήθως ταξιδεύω με 140-150, τα θεωρώ πιο λογική και πιο ξεκούραστη ταχύτητα ταξιδιού για ον/οφ αλλά το μηχανάκι μπορεί και με 160-180 ανετα έτσι όπως είναι τώρα γι' αυτό δεν ασχολήθηκαν να βγάλω καταλύτη κτλ αφού μου φτάνει πια η δύναμη που εχει και δεν ψαχνομαι άλλο.

    Και το κόστος δεν είναι τρελό, το chip του Γιάννη έχει 70 Ε, εξατμίσεις υπάρχουν μεταχειρισμενες σε οκ κατάσταση, το φίλτρο έχει κανά 50 ρι δεν ξέρω ακριβώς και εργασία 0 αφού όλα μπαίνουν εύκολα. Το γράφω για μελλοντικούς κατόχους πως η αναβαθμιση αξίζει 200%.

    Παντως Κώστα αν θες να ταξιδευεις άνετα με 180+ καλύτερα να πας για στριτακι ή πολυ σύγχρονο ον/οφ όχι πχ το αεροελαιοψυχτο 1200 GS αλλα το υδροψυχτο ή το μουλτι 1200, 1190 κτλ, οπότε καλά έκανες και το έδωσες το 1150.

  5. #20
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kostas_1100gs
    Εγγραφή
    25/02/2009
    Μηνύματα
    404
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kordix Προβολή μηνύματος
    Κι όμως μέχρι τα 160 έχει καλύτερη κατανάλωση από πριν αφού με τις βελτιώσεις τα έχει πιο εύκολα και πιο γρήγορα και το μοτέρ χωρίς να είναι φιμωμένο δουλεύει πιο ξεκούραστα. Συνήθως ταξιδεύω με 140-150, τα θεωρώ πιο λογική και πιο ξεκούραστη ταχύτητα ταξιδιού για ον/οφ αλλά το μηχανάκι μπορεί και με 160-180 ανετα έτσι όπως είναι τώρα γι' αυτό δεν ασχολήθηκαν να βγάλω καταλύτη κτλ αφού μου φτάνει πια η δύναμη που εχει και δεν ψαχνομαι άλλο.

    Και το κόστος δεν είναι τρελό, το chip του Γιάννη έχει 70 Ε, εξατμίσεις υπάρχουν μεταχειρισμενες σε οκ κατάσταση, το φίλτρο έχει κανά 50 ρι δεν ξέρω ακριβώς και εργασία 0 αφού όλα μπαίνουν εύκολα. Το γράφω για μελλοντικούς κατόχους πως η αναβαθμιση αξίζει 200%.

    Παντως Κώστα αν θες να ταξιδευεις άνετα με 180+ καλύτερα να πας για στριτακι ή πολυ σύγχρονο ον/οφ όχι πχ το αεροελαιοψυχτο 1200 GS αλλα το υδροψυχτο ή το μουλτι 1200, 1190 κτλ, οπότε καλά έκανες και το έδωσες το 1150.
    Το 1150 το έδωσα γιατί έναν χρόνο καθόταν, και όλο κάτι ήθελε (μπαταρία, τελη, ασφάλει κλπ) και ίσως και να το έχανα, κλοπή, μιας και είμουν αθήνα τότε. 140-160 είναι το καλύτερο πεδίο της. μουλτι κ κτμ είναι ακριβά φίλε, αλλά μόνο με το τελελέβερ και το όλο σύστημα της bmw νιώθω ασφάλεια και οτι η μοτό είναι ``κολημένη`` κάτω. Με καμία άλλη μοτοσυκλέτα δεν ένιωθα αυτήν την ασφάλεια. Μια λύση π.χ. είναι r1100s που πας βόλτα με 1200άρια, τα χρήματα είναι λίγα, συντήρηση μικρή και καμιά μικρή βόλτα (τώρα τέλειωσαν και οι μεγάλες βόλτες σχεδόν για όλους) με 2 βαλίτσες για κανένα σώβρακο

  6. #21
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.040
    αλλά μόνο με το τελελέβερ και το όλο σύστημα της bmw νιώθω ασφάλεια και οτι η μοτό είναι ``κολημένη`` κάτω. Με καμία άλλη μοτοσυκλέτα δεν ένιωθα αυτήν την ασφάλεια

    συγνωμη για την ερωτηση-ασχετος γαρ απο τελελεβερ-αλλα επειδη ενδιαφερομαι να μαθω,ερωτω το εξης.
    Το τελελεβερ ειναι η οχι ευκολοοδηγητο χωρις ABS
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  7. #22
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kostas_1100gs
    Εγγραφή
    25/02/2009
    Μηνύματα
    404
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    αλλά μόνο με το τελελέβερ και το όλο σύστημα της bmw νιώθω ασφάλεια και οτι η μοτό είναι ``κολημένη`` κάτω. Με καμία άλλη μοτοσυκλέτα δεν ένιωθα αυτήν την ασφάλεια

    συγνωμη για την ερωτηση-ασχετος γαρ απο τελελεβερ-αλλα επειδη ενδιαφερομαι να μαθω,ερωτω το εξης.
    Το τελελεβερ ειναι η οχι ευκολοοδηγητο χωρις ABS
    Είναι το ίδιο, απλά θέλει προσοχή στο φρένο, όπως όλα τα μηχανάκια που δεν έχουν αβς

  8. #23
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.040
    To ρωτησα γιατι ειχα διαβασει σε διαφορα φορουμ οτι λογω ελλειπους πληροφορησης του μπροστινου συστηματος-λογω μη χαμηλωματος οταν φρεναρει- δεν εχεις ακριβη αισθηση του φρενου(διορθωστε με αν-πολυ πιθανον- δεν τα λεω σωστα)
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  9. #24
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kostas_1100gs
    Εγγραφή
    25/02/2009
    Μηνύματα
    404
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    To ρωτησα γιατι ειχα διαβασει σε διαφορα φορουμ οτι λογω ελλειπους πληροφορησης του μπροστινου συστηματος-λογω μη χαμηλωματος οταν φρεναρει- δεν εχεις ακριβη αισθηση του φρενου(διορθωστε με αν-πολυ πιθανον- δεν τα λεω σωστα)
    Όχι δεν βυθίζει εμπρός και αυτό είναι καλό γιατί δεν μετατοπίζονται 250 κιλά, με την ταχύτητα ίσως και 500-600. Ανεναίνει ή βυθίζει το μοτερ που είναι και πλαίσιο. Έχεις αίσθηση στο φρένο. Στο χώμα δεν έχεις καλή.

  10. #25
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    To ρωτησα γιατι ειχα διαβασει σε διαφορα φορουμ οτι λογω ελλειπους πληροφορησης του μπροστινου συστηματος-λογω μη χαμηλωματος οταν φρεναρει- δεν εχεις ακριβη αισθηση του φρενου(διορθωστε με αν-πολυ πιθανον- δεν τα λεω σωστα)
    Το πρόβλημα της ελλιπούς πληροφόρησης δεν ειναι όταν φρενάρει, είναι γενικό.
    Απλά δεν παρέχει την σωστή πληροφορία στον οδηγό για το τι κάνει ο εμπρός τροχός. Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν έχει καλή πρόσφυση, αφού όταν το εμπιστευτείς δε σε προδίδει, απλά δεν μπορείς να καταλάβεις τα όριά του.
    Sent from me using a computer.

  11. #26
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kostas_1100gs Προβολή μηνύματος
    Ναι το γνωρίζω, μου το έχει πει και ο γνωστος τσιπάκια Γιάννης, αλλά στοιχίζει (αυτά που λες είναι αρκετά ευρω) και καίει έπειτα. Νομίζω πάντα κατ εμέ, δεν λέει.
    Δεν καιει παραπανω απο στοκ.

  12. #27
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/12/2011
    Μηνύματα
    751
    Μάλιστα.Παρακολουθώ με ενδιαφέρον και αρκετά απο τα γραφόμενα σας δεν τα γνώριζα.Κυρίως για τα servo μιλάνε όλοι,μέ ή χωρίς abs και adv θα προτιμήσω μέ αλλά χωρίς servo τα οποία όμως υπερβαίνουν το budget που σκοπεύω να διαθέσω ή αν διαθέσω τόσα καλύτερα 1200 λοιπόν.
    Τελευταία τροποποίηση από MiltiadisK.D; 21/08/2017 στις 13:35.

  13. #28
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.334
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MiltiadisK.D Προβολή μηνύματος
    Μάλιστα.Παρακολουθώ με ενδιαφέρων και αρκετά απο τα γραφόμενα σας δεν τα γνώριζα.Κυρίως για τα servo μιλάνε όλοι,μέ ή χωρίς abs και adv θα προτιμήσω μέ αλλά χωρίς servo τα οποία όμως υπερβαίνουν το budget που σκοπεύω να διαθέσω ή αν διαθέσω τόσα καλύτερα 1200 λοιπόν.
    Σωστη η σκεψη σου αλλα και παλι αν παρεις 1200 προτιμησε χωρις σερβο, δηλαδη απο 2007 και μετα.

  14. #29
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.334
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kostas_1100gs Προβολή μηνύματος
    Το 1150 το έδωσα γιατί έναν χρόνο καθόταν, και όλο κάτι ήθελε (μπαταρία, τελη, ασφάλει κλπ) και ίσως και να το έχανα, κλοπή, μιας και είμουν αθήνα τότε. 140-160 είναι το καλύτερο πεδίο της. μουλτι κ κτμ είναι ακριβά φίλε, αλλά μόνο με το τελελέβερ και το όλο σύστημα της bmw νιώθω ασφάλεια και οτι η μοτό είναι ``κολημένη`` κάτω. Με καμία άλλη μοτοσυκλέτα δεν ένιωθα αυτήν την ασφάλεια. Μια λύση π.χ. είναι r1100s που πας βόλτα με 1200άρια, τα χρήματα είναι λίγα, συντήρηση μικρή και καμιά μικρή βόλτα (τώρα τέλειωσαν και οι μεγάλες βόλτες σχεδόν για όλους) με 2 βαλίτσες για κανένα σώβρακο
    Οσο με παιρνει ακομα οικονομικά να ταξιδευω με μοτο δεν με βλεπω να το αλλαζω, τα βρηκαμε μια χαρά, χαιρομαι να το οδηγαω και μου προσφερει οτι χρειαζομαι στο ταξιδι και ακομα περισσοτερα. Το πηρα με 55.000 τωρα εχει 92.000 και ολα καλά.

    Το s ειναι μια καλη λύση και οικονομικα προσιτή, αν θες να μείνεις στην οικογενεια. Αυτή την αισθηση ασφαλειας και γω την νιωθω και στο ταξιδι βοηθαει πολυ, ειδικα στους επαρχιακους. Αλλα οταν το οδοστρωμα δεν ειναι οκ, το μηχανακι δεν αποσβενει σωστα μπροστα, θελει 2 ποιοτικα αμορτισερ για να στρωσει. Παω να παιξω κανα τζοκερ...

  15. #30
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kostas_1100gs
    Εγγραφή
    25/02/2009
    Μηνύματα
    404
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kordix Προβολή μηνύματος

    Παω να παιξω κανα τζοκερ...
    Σε έχω προλάβει, αλλά δεν το έχω κοιτάξει ακόμη, για να το δω.

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. νεα (για μενα) 1150 Adv
    από alp στο forum BMW
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 30/05/2007, 19:19
  2. Με συμπλεκτη ή χωρίς???
    από super_toto στο forum Honda CB series
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 25/05/2007, 14:18
  3. CBF-600 με ABS ή χωρίς;
    από eleanor_22 στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο μήνυμα: 27/06/2006, 07:06
  4. Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο μήνυμα: 03/04/2006, 18:53
  5. ΥΑΜΑΗΑ TDM 900 με ABS ή χωρίς???
    από sourtaggias στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 19/04/2005, 15:57

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF