Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 24

Θέμα: βοηθεια για παπι

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    20/07/2017
    Μηνύματα
    12

    βοηθεια για παπι

    Οπως καταλαβατε ψαχνω για πρωτο μηχανακι και μετα απο μια μικρη ερευνα που εχω κανει εχω καταληξει σε μερικα. Θα ηθελα να μου πειτε την γνωμη σας αν αξιζουν σαν μηχανακια(η τιμη δεν παιζει ρολο)
    1)Honda C 100 M6 Astrea Grand '99(17.000χλμ)
    2)Honda C 100 M6 Astrea Grand '93(7.500χλμ)
    3)Honda Astra Dream '97(38.000χλμ)
    4)Honda C 100 M6 Astrea Grand '00(25.000χλμ)
    5)Kawasaki KAZE R 115 KAZE R 115 '99(41.000χλμ)
    6)Yamaha Crypton '00(27.000χλμ)

    Τα χλμ που γραφω ειναι οσα λενε στις αγγελιες..προφανως και θα το παω σε συνεργειο να το δουμε αλλα ας υποθεσουμε οτι ειναι πραγματικα για την ωρα

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.280
    Να έχεις πάντα υπόψη ότι μιλάμε για παπιά 20+ ετών.

    Για το 80% των περιπτώσεων (ίσως κ παραπάνω) μιλάμε για ταλαιπωρημένα, γεμάτα ιμιτασιόν ανταλλακτικά, απογυμνωμένα από τα δικά τους αυθεντικά πράγματα (ποδιές, καθρέπτες, κλπ) και το χειρότερο: έχουν φάει στούκες, πεσίματα, κλπ με αμφιβόλου ποιότητας εργασίες.

    Προτείνω να ξεχάσεις τις μάρκες (όλα καλά είναι σαν παπιά) και να επικεντρωθείς σε:

    Σωστά χαρτιά, γενική οπτική κατάσταση (χρώμα, χτυπήματα, λαδωμένες κεφαλές, εξατμίσεις) και όσο γίνεται να είναι εγγύτερα στην αρχική του μορφή, πράγμα που όσο να είναι, δηλώνει επιμελή ιδιοκτήτη.
    Τελευταία τροποποίηση από Panos76; 23/08/2017 στις 10:57.
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  3. #3
    Ογκόλιθος Το avatar του/της Sapadak
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/07/2005
    Μηνύματα
    4.032
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Arxarios11 Προβολή μηνύματος
    Οπως καταλαβατε ψαχνω για πρωτο μηχανακι και μετα απο μια μικρη ερευνα που εχω κανει εχω καταληξει σε μερικα. Θα ηθελα να μου πειτε την γνωμη σας αν αξιζουν σαν μηχανακια(η τιμη δεν παιζει ρολο)
    1)Honda C 100 M6 Astrea Grand '99(17.000χλμ)
    2)Honda C 100 M6 Astrea Grand '93(7.500χλμ)
    3)Honda Astra Dream '97(38.000χλμ)
    4)Honda C 100 M6 Astrea Grand '00(25.000χλμ)
    5)Kawasaki KAZE R 115 KAZE R 115 '99(41.000χλμ)
    6)Yamaha Crypton '00(27.000χλμ)

    Τα χλμ που γραφω ειναι οσα λενε στις αγγελιες..προφανως και θα το παω σε συνεργειο να το δουμε αλλα ας υποθεσουμε οτι ειναι πραγματικα για την ωρα
    Βάλε τα λινκς των αγγελιών

    My heart is with Astrea Grand

  4. #4
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Τα χιλιομετρα αυτα ειναι ουτοπικα αν οχι αστεια αν μιλαμε για παπια 20ετιας+. Oλα θα εχουν τουλαχιστον 70.000 χλμ. Να εισαι σιγουρος. Αν δεν τα εχουν κατεβασει απλα εχουν μηδενισει ηδη μια φορα (99.999) και μετρανε ξανα.
    Βασικα δεν εχει νοημα καν να κοιτας τα χιλιομετρα σε αυτη την περιπτωση αγορας. Κοιτα να ειχε οσο το δυνατον λιγοτερους ιδιοκτητες, ει δυνατον μονο εναν, να ειναι μεγαλος σε ηλικια, το μηχανακι να μην εχει δουλεψει delivery, να μην εχει τρακαρει σοβαρα, το μοτερ να ειναι "μαμα" τα πλαστικα του να ειναι αβαφα και με τα μαμισια αυτοκολητα και ας ειναι ξεθωριασμενα.
    Κυριως παντως να ειναι απο μεγαλο σε ηλικα ανθρωπο 40+, ιδιωτη οχι μαντρα και να ειναι απειραχτο το μοτερ εσωτερικα και εξωτερικα (οχι "βελτιωμενα").
    Ολα αυτα που ανεφερες ειναι πολυ καλα παπια. Εγω θα προτεινα το Astrea γιατι ειναι αλητεια!
    MADE IN JAPAN 日本製

  5. #5
    Ογκόλιθος Το avatar του/της Sapadak
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/07/2005
    Μηνύματα
    4.032
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bob_o_mastoras Προβολή μηνύματος
    Εγω θα προτεινα το Astrea γιατι ειναι αλητεια!


    Να ήταν κανα F1 Ζ ή κανα FX να καταλάβω την αλητεία

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.022
    ολα τα παπια που εβαλες ειναι ολα σκυλια.Το καθε ενα εχει και τη δικη του ιστορια.Οι μισοι απο εμας η μαθαμε σε αυτα η ειχαμε κ απο ενα.Εμεις γερασαμε και ομος αυτα συνεχιζουν.
    Φιλε προχωρα αφοβα και μη σε νιαζει η χρονολογια.Δε θα το μετανιωσεις..
    καθε μερα ...νεα μερα.

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.987
    και εγω προτεινω astrea grand καθ'οτι ειναι το πιο αξιοπιστο 100αρι ever....

    οπως ομως σου ειπαν και οι αλλοι τα χλμ ειναι αστεια για 20 χρονων μηχανακια...εκτος αν ειναι Η περιπτωση ΤΗΣ περιπτωσης...

    γενικα κοιτα να ειναι σωστα τα πλαστικα χωρις να λειπουν ποδιες και λασπωτηρες...
    να μην ειναι βελτιωμενα...
    να εχουν κανονικα φιλτροκουτι και οχι "παπαδες" και φιλτροχοανες...
    να εχουν honda μοτερ και οχι lifan...
    να εχουν ταμπουρα (για το grand λεω) και οχι "βελτιωση" με δισκους...
    να εχουν εννοειται συμπιεση στην μανιβελα και να λειτουργουν ολα τα ηλεκτρικα τους (φωτα, κορνα, φλας)...

    μετα πας στις σκουριες...που λογικα κατι θα εχουν αλλα επειδη εχουν καλη ποιοτητα γενικα αν βρεις καποιο προσεγμενο θα ειναι περιορισμενη η εκταση...


    παντως για να βρεις σωστο grand με ολα αυτα που σου λεω θα πρεπει να κινηθεις στο χιλιαρικο...

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της strokt up
    Εγγραφή
    06/10/2013
    Μηνύματα
    681
    Και αν βρείς Grand με κανά 40άρι χιλιάδες χμ πραγματικά και είναι "μαμά" μην σε πιάσουν Κώτσο και δώσεις κάτω απο 3 χιλιάρικα. Αυτά βλέπουν και ζητάει ο καθένας ότι του λείπει στις αγγελίες με τις πάπιες.

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.987
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από strokt up Προβολή μηνύματος
    Και αν βρείς Grand με κανά 40άρι χιλιάδες χμ πραγματικά και είναι "μαμά" μην σε πιάσουν Κώτσο και δώσεις κάτω απο 3 χιλιάρικα. Αυτά βλέπουν και ζητάει ο καθένας ότι του λείπει στις αγγελίες με τις πάπιες.


    η προσφορα διαμορφωνεται απο την ζητηση αγαπητε...
    δεν ειναι τυχαιο οτι καποια μηχανακια "κρατανε τιμη" σαν μεταχειρισμενα και καποια αλλα οχι...

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της strokt up
    Εγγραφή
    06/10/2013
    Μηνύματα
    681
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από devil's animal Προβολή μηνύματος
    η προσφορα διαμορφωνεται απο την ζητηση αγαπητε...
    δεν ειναι τυχαιο οτι καποια μηχανακια "κρατανε τιμη" σαν μεταχειρισμενα και καποια αλλα οχι...
    Τι εννοείς κάποια μηχανάκια; Εδώ ζητάνε για κινέζικα 10ετίας την τιμή αγοράς τους 700 κ 800 ευρώ. Ή όταν λές κάποια μηχανάκια εννοείς όλα τα παπάκια;

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.280
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από strokt up Προβολή μηνύματος
    Τι εννοείς κάποια μηχανάκια;
    To ζετάκι πχ. δύσκολα το βρίσκεις σωστό κάτω από 3 χιλιάρικα.

    Ισχύει φυσικά και αυτό που βλέπουμε κατά κόρον στο car, του στυλ. έχω ένα χρέπι και ζητάω το βάρος του σε χρυσό, που απευθύνονται σε ''γνώστες και μερακλήδες''.
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.987
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από strokt up Προβολή μηνύματος
    Τι εννοείς κάποια μηχανάκια; Εδώ ζητάνε για κινέζικα 10ετίας την τιμή αγοράς τους 700 κ 800 ευρώ. Ή όταν λές κάποια μηχανάκια εννοείς όλα τα παπάκια;


    για ολη την αγορα ισχυει αυτο που εγραψα και τα παπια δεν εξαιρουνται...
    δεδομενης της εποχης οτι ολοι ζητανε κατι οικονομικο σε κοστος αγορας, οικονομικο σε καυσιμο και τερμα αξιοπιστο οσον αφορα βλαβες, τα παπια εχουν παρει τα πανω τους...

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.022
    εγω παντος εχω ψονισει απο ντελιβερι μια αστρα και την εχω ακομα 11 χρονια.Το πηρα 300 ευρω και σιγα σιγα το εφτιαχνα.Καθε μηνα ολο και κατι.Εχει γυρω στις 160 χιλ.χιλιομετρα και συνεχιζει.

    Γνωμη μου.Φιλε μη κολας ουτε στα χιλ ουτε στη χρονολογια ουτε στην εμφανιση.Και τα 3 που εβαλες ειναι ιστορικα.Στη τελικη παπακια ειναι.
    καθε μερα ...νεα μερα.

  14. #14
    ευθειακιας Το avatar του/της noodles
    Εγγραφή
    22/07/2015
    Μηνύματα
    1.059
    2017 και του προτεινετε astrea grand? τοσο πολυ τον μισητε?

    καλο χρυσο το grand αλλα ειναι παπι 20+ ετων αδερφε. αθλια φρενα, αθλιο πλαισιο, μονο το μοτερ αξιζει...

    κοιτα για crypton (και γενικα παπι με δισκο μπροστα απο το εργοστασιο). γυρω στα 700 θα βρεις το r102 και στο 1000αρικο+ το r115. πολυ καλα και αξιοπιστα παπια.
    προσωπικα θα εδινα λιγοτερα λεφτα να παρω κατι οχι τοσο καλο και να το φτιαξω απο την αρχη σε δικο μου μηχανικο, τουλαχιστον να ξερω τι εχει γινει και δε θα γεννησει την 1η εβδομαδα.
    it was nothing, just the normal thing to do at the time

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.022
    φιλε noodies.Εμεις δε του πρωτηναμε τπτ.Αυτος μας ειπε ποιο απ τα 3 να διαλεξει και εμεις του ειπαμε.
    Αυτο που του λες εσυ για ποιο φτηνο και να το φτιαχνει σιγα σιγα ειναι το καλυτερο.Αυτο εκανα και εγω αν διαβασες απο πανω.Οστοσο μην ηποτημας το 20αετιας μηχανακη της χοντα γιατι αν το συγρινουμε με το 8αετιας ινοβα της χοντα νωμιζω πος η ζυγαρια της αξιοπιστιας θα κλινει προς το αστρα.
    φιλικα
    καθε μερα ...νεα μερα.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ΒΟΗΘΕΙΑ για παπι!!
    από Arxarios11 στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 23/07/2017, 11:26
  2. Βοηθεια για πρωτο παπι εως 125cc
    από Mygid στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 29/04/2017, 16:53
  3. Βοήθεια για μονοκύλινδρα αερόψυκτα
    από ctpanoramix στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 13/12/2004, 13:01
  4. βοηθεια για CRM 250
    από crmaris στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 30/07/2004, 14:58
  5. Βοηθεια Για Επιλογη!!!!
    από djupiter στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 28/05/2004, 01:05

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF