Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 3 από 3

Θέμα: Daytona Sprinter 125

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    24/08/2017
    Μηνύματα
    2

    Daytona Sprinter 125

    Καλησπέρα σε όλους,

    Θελω σας παρακαλω να με ενημερωσετε για το πως να ενεργήσω για το παρακάτω προβλημα.

    Προμηθευτηκα αρχες ιουνιου απο το Moto Vinios ενα ελαφρος μεταχειρισμενο (800χλμ) παπι daytona sprinter 125 στα 1200 ευρο. Καινουργιο εχει 1400. ο Πωλητης του Moto Vinios με ενημερωσε οτι το μηχανακι ο προηγουμενος το πουλησε γιατι εκανε μεγαλες αποστασεις και δεν το βολευε οποτε ηθελε να παρει scooter.

    Ειμαι τυπικοτατος με το μηχανακι μου. στα 1000 χλμ το πηγα για Service στον Xaritos moto Στην λιοσίων. Λαδια, βαλβιδες και γενικη συντηρηση. ο χαριτος μου ειπε οτι το μηχανακι ειναι μια χαρα. Μου ειπε να το ξαναπαω στα 2500 για λάδια. στις 9 αυγουστου τον καλεσα επειδη θα εκλεινε μεχρι τις 28 να τον ρωτησω αν χρειαζετε να το παω νωριτερα (1900 χλμ ειχα) και μου ειπε και 100-200 χλμ παραπανω να κανεις δεν πειραζει.

    Για λογους υγειας το μηχανακι απο 11 μεχρι 17 δεν το κινησα (σε γκαραζ το ειχα με καμερες κ.λ.π)

    στις 17 εκανα την βολτα μου, ολα καλα, γυρισα και το αφησα στο παρκινγκ. την επομενη μερα στις 18 πηγα παλι να κανω την βολτα μου και το μηχανακι δεν επαιρνε μπρος!!!! μιζα γιοκ και μανιβελα ουτε που προσπαθησα να την πιεσω γιατι ειναι πολυ σκληρη.

    ειμαι απο τις 18 του μηνος χωρις μεταφορικο μεσο και ο χαριτος ανοιγει την Δευτερα.

    εχω εγγυηση μεχρι 3/2019.

    Θα το παω την Δευτερα για ελεγχο να δουμε τι εχει. αλλα οπως και να εχει παιδια δεν ειμαι και πολυ χαρουμενος που ακομα δεν το πηρα μου εμεινε στα χερια.

    Ας αναλογιστουμε την χειροτερη οτι το μηχανακι κολλησε και ειναι καινουργιο, Στην θεση μου τι θα κανατε? θα αφηνατε να το φτιαξουν η θα ζηταγατε αντικατασταση? μπορω?

    αν μου εβγαλε προβλημα στα 1996 χλμ αργοτερα τι θα κανει?

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    04/03/2012
    Μηνύματα
    1.852
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kerveros2016 Προβολή μηνύματος
    στις 17 εκανα την βολτα μου, ολα καλα, γυρισα και το αφησα στο παρκινγκ. την επομενη μερα στις 18 πηγα παλι να κανω την βολτα μου και το μηχανακι δεν επαιρνε μπρος!!!! μιζα γιοκ και μανιβελα ουτε που προσπαθησα να την πιεσω γιατι ειναι πολυ σκληρη.

    Ας αναλογιστουμε την χειροτερη οτι το μηχανακι κολλησε
    Αφού ήταν εντάξει όταν το πάρκαρες, δεν μπορεί να κόλλησε χωρίς να λειτουργεί ο κινητήρας.
    Μήπως η μανιβέλα έχει βρει τη συμπίεση και απλά θέλει περισσότερη δύναμη;

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kerveros2016 Προβολή μηνύματος
    αν μου εβγαλε προβλημα στα 1996 χλμ αργοτερα τι θα κανει?
    Αν έχει πρόβλημα, να είσαι σίγουρος ότι δεν θα κάνει τίποτα.

    Τουλάχιστον μέχρι να το φτιάξεις.


  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    24/08/2017
    Μηνύματα
    2
    αυτο μου ειπαν με οσους το εχω συζητηση. πως εγινε αυτο αφου το παρκαρες.

    δεν παρατηρησα καποιο προβλημα οσο το οδηγουσα στις 17. ουτε θορυβο ουτε κατι περιεργο.

    το μηχανακι δεν το εχω πειραξει απο τοτε να το παω αλλου και τετοια λογο εγγυησης. μονο με ενα φιλο ελεγξαμε τα λαδια και ηταν πεντακαθαρα.... και την μανιβελα ουτε εκεινος μπορουσε να την κατεβασει.

    σκεφτομαι αντλια λαδιου να μην εδεινε λαδι ισως στην μηχανι και κολησε? παιδια τεχνικος υπολογιστων ειμαι... λιγα πραγματα ξερω.

Παρόμοια θέματα

  1. daytona sprinter 125
    από notakos στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 29/05/2019, 12:53
  2. Ανακατασκευή Daytona Sprinter 125 (καρμπυλατερατο!)
    από AgelosEXP στο forum Ανακατασκευές (Restoring)
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 22/08/2012, 15:52
  3. Ανάκληση Daytona Sprinter 125
    από McGyver στο forum Ανακλήσεις
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 09/07/2012, 07:36
  4. Ελαστικά για Daytona Sprinter 125
    από Undertaker313 στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 29/01/2011, 02:20

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF