Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 41

Θέμα: Ζητήται...γνώμη για μοτοσακό...

  1. #16
    The coffee Vampire
    Εγγραφή
    23/01/2017
    Μηνύματα
    916
    Να επανέλθω λοιπόν.
    ABS Δεν θέλω διότι όσα χρόνια έμαθα ΧΩΡΙΣ ABS και με φοβίζει απίστευτα μιας και ΔΕΝ ΕΧΩ συνηθησει.
    Δεν έχει να κάνει με τελικές και τα λοιπά μιας και η ταχύτητα ταξιδίου θα είναι το πολύ +10/15χλμ από τα όρια.
    Όμως ένα μηχανάκι που πάει με λίγες στροφες σε μια ταχύτητα για ώρα προφανώς καταπονεί τον κινητήρα λιγότερο απο ένα άλλο που για να ταξιδέψει στην ίδια ταχύτητα είναι +2/3 χιλιάδες απάνω (και αυτός ειναι και ο λόγος που αποφάσισα να πάω σε μια κατηγορία τέτοια και θα είναι ΜΟΝΟ για ταξιδακια).
    Έχω μεχρι στιγμής εστιάσει σε 3 μηχανάκια
    DL-650
    Bandit 650 S
    FZ6 Fazer
    Αυτά βασισμένος στο κριτήριο της εμφάνισης.
    Οι γνώμες για τα συγκεκριμένα;
    Είναι αξιοπιστα;Τα ταξίδια τους πώς είναι;Απο κατανάλωση συγκριτικά με άλλα στην κατηγορία τους;Απο ασφάλεια στον δρόμο με φυσιολογική συντήρηση παντα;
    Μιας και θα γράφει ελάχιστα χιλιόμετρα καθε χρόνο τα θέλω όσο το δυνατόν πιο "καλά"

    Υ.Γ. Γερμανικό δεν παίρνω που να μου το χαρίζουνε (λόγω μέρκελ)
    Ιταλικά τα φοβάμαι απο άποψη αξιοπιστίας.

  2. #17
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.992
    μόνο για ταξίδια το bandit. αν προσθέσεις μέσα μεταπώληση, λίγο χωμα, λίγο πόλη...vstrom απλα.

  3. #18
    Είμαι Ninja... Το avatar του/της Eddiex
    Εγγραφή
    29/01/2005
    Μηνύματα
    54
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TsoliasGR Προβολή μηνύματος
    Να επανέλθω λοιπόν.
    ABS Δεν θέλω διότι όσα χρόνια έμαθα ΧΩΡΙΣ ABS και με φοβίζει απίστευτα μιας και ΔΕΝ ΕΧΩ συνηθησει.
    Σοβαρα τωρα?
    Δηλαδη αν ειχες μαθει να πετας με ανεμοπτερο στα ταξιδια σου δεν θα εμπαινες ποτε σε Boing γιατι εχεις συνηθησει? Σε φοβιζει ΤΙ? Η ασφαλεια που σου παρεχει κατι? Που μπορεις ΑΦΟΒΑ να πατας ΤΕΡΜΑ τα φρενα σχεδον παντα και να μην πεφτεις? Που ειναι ΣΩΤΗΡΙΟ σε περιπτωσεις βροχης και κακου οδοστρωματος?
    Δλδ αν τα αυτοκινητα βγαιναν και χωρις abs θα επαιρνες χωρις?

  4. #19
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kostas_1100gs
    Εγγραφή
    25/02/2009
    Μηνύματα
    404
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Eddiex Προβολή μηνύματος
    Σοβαρα τωρα?
    Δηλαδη αν ειχες μαθει να πετας με ανεμοπτερο στα ταξιδια σου δεν θα εμπαινες ποτε σε Boing γιατι εχεις συνηθησει? Σε φοβιζει ΤΙ? Η ασφαλεια που σου παρεχει κατι? Που μπορεις ΑΦΟΒΑ να πατας ΤΕΡΜΑ τα φρενα σχεδον παντα και να μην πεφτεις? Που ειναι ΣΩΤΗΡΙΟ σε περιπτωσεις βροχης και κακου οδοστρωματος?
    Δλδ αν τα αυτοκινητα βγαιναν και χωρις abs θα επαιρνες χωρις?
    Θα συμφωνήσω με τα λεγόμενα αυτά. Και ούτε που το καταλαβαίνεις.

  5. #20
    V strom νταγκωτο !

  6. #21
    The coffee Vampire
    Εγγραφή
    23/01/2017
    Μηνύματα
    916
    Δέν έχω αυτοκίνητο,αλλά δεν ειναι το ίδιο πράγμα.
    Μιλάμε για 2 και 4 τροχούς με τεράστιες διαφορές και στο φρενάρισμα και στην ισσοροπία.
    Ίσως να είναι κόλλημα μου δεν ξέρω,αλλά θέλω σαν οδηγός να έχω τον απόλυτο έλενχο του τροχού.
    Ακόμα και για οποιονδηποτε λόγο αν θέλω να μπλοκάρω τον τροχό να μπορώ να τον μπλοκάρω που λεει ο λόγος.
    Όπως δεν μου αρέσει και αυτό με τις euro4 προδιαγραφές που έχω ακουσει.Πατάς το μπροστα η το πίσω φρένο και λειτουργούν και τα δυο.
    Βέβαια μπορείς να το φτιάξεις αλλά ...

  7. #22
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.040
    Αμα οδηγησεις μοτο με ABS και συνδυασμενη πεδηση θα καταλαβεις την διαφορα,ειδικα σε βρεγμενο.Κατα τα αλλα σ αυτο που ζητας ενα βεστρομ η ενα τρανσαλπ θα σε καλυψει.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  8. #23
    The coffee Vampire
    Εγγραφή
    23/01/2017
    Μηνύματα
    916
    Ανάμεσα σε bandit 650s και DL-650 απο άποψη αξιοπιστίας,κατανάλωσης,και εν γένη χρήση ταξιδίου τι προτεινετε;
    Μοντέλα 07-12

  9. #24
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/07/2013
    Μηνύματα
    137
    Φιλε αβς χωρις δευτερη σκεψη. Κοληματα τυπου δν εχω συνηθισει ειναι επικινδυνα. Ουτε γω ειχα συνηθισει μπουφαν κ γαντια καλοκαιριατικα αλλα ελα που τα φοραω.

  10. #25
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.446
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TsoliasGR Προβολή μηνύματος
    Ανάμεσα σε bandit 650s και DL-650 απο άποψη αξιοπιστίας,κατανάλωσης,και εν γένη χρήση ταξιδίου τι προτεινετε;
    Μοντέλα 07-12
    Αξιοπιστα ειναι και τα δυο σκοπος ειναι να βρεις ενα οσο δυνατο μερακλιδικο απο τυπικό κατοχο σε συντηρήσεις.
    Καταναλωσης overall το vstron ειναι λιγο πιο οικονομικό(με μισο λιτρο διαφορα)
    Το bandit ειναι πιο οικονομικό σε δικαβαλο φορτωμένο οταν οι ταχυτητες ξεπερνούν τα 130km/h.
    Στο ταξιδι το strom εχει μεγαλύτερους χωρους και άνετη (ορθια) θεση οδήγησης
    Το bandit εχει πιο ανετο(στο ταξίδι)κινητηρα και πιο σπορ τουρινκ θεση οδήγησης
    Οι αναρτησεις και στα δυο ειναι ανετη με καλη αποσβεση στις λακουβες
    Το στρομ ειναι πιο ανετο και στο χωμα που θα συναντησεις πηγαίνοντας προς τις παραλίες.
    Το τι θα επερνα εγω η ο αλλος θα πρεπει να σε αφησει ανεπηρέαστο
    Το θεμα ειναι εσυ να τα βαλεις κατω και να αποφασίσεις για τους δικους σου λογους.

  11. #26
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της zopas
    Εγγραφή
    22/03/2007
    Μηνύματα
    896
    καποιου του χαριζανε την ασφαλεια και εκεινος τη κοιταζε στα δοντια...μια φορα θα χρειαστεις το ΑΒΣ στη ζωη σου και θα είναι η στιγμη που θα ευγνωμονείς τα παιδια εδώ μεσα που προσπαθουν να σε κανουν να συνειδητοποιησεις το αυτονοητο...
    Κανε το καλο..ριξτο στο γυαλο...that's the law..

  12. #27
    The coffee Vampire
    Εγγραφή
    23/01/2017
    Μηνύματα
    916
    Ισχύει οτι το Bandit s έχει λίγο πιο σκυφτή θέση οδήγησης απο το vstrom?Εάν συμβαίνει αυτό τότε αποφορτίζεται η μέση και ειναι πιο ιδανικό για μακρυνά ασφάλτινα ταξίδια;

  13. #28
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Stavrakos
    Εγγραφή
    15/05/2016
    Μηνύματα
    104
    Σαν κατοχος Fz6 S2 με Abs εχω να σου πω ότι η καταναλωση ειναι απο 5-7lt/100 εχω δει και 4 στην εγνατια οδο αλλα σταθερα 130.Ταξιδι κανεις ανετα γιατι εχεις σχεδόν ορθια θεση σωματος και με μια πιο ψηλη ζελατινα θα εισαι αρχοντας.Θεμα αξιοπιστιας yamaha ειναι τι θα παθει?Απο ασφάλεια στον δρομο με εχει σωθει το Abs σε δυο περιπτωσεις αλλα να ξερεις το πισω ειναι ευαισθητο.Πιστευω να σε καλυψα

  14. #29
    The coffee Vampire
    Εγγραφή
    23/01/2017
    Μηνύματα
    916
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Stavrakos Προβολή μηνύματος
    Σαν κατοχος Fz6 S2 με Abs εχω να σου πω ότι η καταναλωση ειναι απο 5-7lt/100 εχω δει και 4 στην εγνατια οδο αλλα σταθερα 130.Ταξιδι κανεις ανετα γιατι εχεις σχεδόν ορθια θεση σωματος και με μια πιο ψηλη ζελατινα θα εισαι αρχοντας.Θεμα αξιοπιστιας yamaha ειναι τι θα παθει?Απο ασφάλεια στον δρομο με εχει σωθει το Abs σε δυο περιπτωσεις αλλα να ξερεις το πισω ειναι ευαισθητο.Πιστευω να σε καλυψα
    Mε κάλυψες απόλυτα.Ευχαριστώ.

  15. #30
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.446
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TsoliasGR Προβολή μηνύματος
    Ισχύει οτι το Bandit s έχει λίγο πιο σκυφτή θέση οδήγησΚάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	vstrom2-01.jpg 
Προβολές:	125 
Μέγεθος:	60,3 KB 
ID:	388099ης απο το vstrom?Εάν συμβαίνει αυτό τότε αποφορτίζεται η μέση και ειναι πιο ιδανικό για μακρυνά ασφάλτινα ταξίδια;
    ιδανικό είναι ότι "δουλεύει" σε εσένα,υπάρχουν κατοχοι που έχουν κάνει και με τα 2 μοντέλα μακρινά ταξίδια και άνετα
    τo bandit έχει μεν τιμόνι πιο σκυφτή θέση δε σίγουρα απο του στρομ, ενώ και τα μαρσπιέ είναι πιο πισω όπως όλα σε αυτή την κατηγορία.

    δεν αντικατοπτρίζεται στην φωτό γιατί ο καθενας μας έχει διαφορετικό σωματότυπο
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	suzuki-bandit-gsf650s-9.jpg 
Προβολές:	125 
Μέγεθος:	92,3 KB 
ID:	388098
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	vstrom2-01.jpg 
Προβολές:	125 
Μέγεθος:	60,3 KB 
ID:	388099
    you rise you fall you're down then you rise again

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ΖΗΤΗΤΑΙ ΓΝΩΜΗ ΓΙΑ Peugot Elyseo 150.
    από theterrier στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 28/01/2009, 08:13
  2. Γνώμη για προστατευτικό πλάτης
    από kxIII στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 31/03/2006, 09:38
  3. ΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΚΑΡΜΠΥΡΑΤΕΡ Dellorto
    από slaybas στο forum KTM
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 19/11/2005, 11:14
  4. Μια γνώμη για παντελόνια;
    από The Martian στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 10/11/2005, 23:18
  5. Γνώμη για το CBR125R
    από NLS στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 08/02/2004, 23:12

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF