Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 15

Θέμα: Scooter καινουρ η μεταχειρα?

  1. #1
    Μέλος Το avatar του/της aspirini
    Εγγραφή
    24/07/2012
    Μηνύματα
    94

    Scooter καινουρ η μεταχειρα?

    Χαιρετω το φορουμ,
    λοιπον πουλησα την μηχανη και θελω scooteraki αλλα χρειαζομαι βοηθεια στην επιλογη !
    Το budget ειναι 1.000-1.200 και η χρηση σχεδον καθημερινη στην δουλεια γυρω στα 5 χιλιομετρα αλλα θα ηθελα να παω δικαβαλος και εκτος πολης.Οχι αποστασεις ανω των 100 -150 χιλιομετρων.
    Μεχρι στιγμης μου αρεσαν τα kymco agility 150 και καποια 200 sym νομιζω.

    ΥΓ:Θα το σκεφτομουν σοβαρα εαν να παω σε καινουριο keeway cityblade 150 (1700 ευρω) εαν υπαρχουν πληροφοριες αξιοπιστιας.Εκανα ενα search αλλα τα μηνυματα που αφορουν την κινεζικη εταιρια ειναι αρκετα παλαια με το πιο προσφατο να ειναι του 2016 αλλα χωρις πληροφοριες!

  2. #2
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.060
    για ποια πολη μιλαμε??
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  3. #3
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.060
    μακρυα απο κινεζικα,καινουργια η μεταχειρισμενα.παρε γιαπωνεζικο και κατα προτιμηση 1-χοντα
    2-γιαμαχα.τριτα κορεα-ταιβαν-ευρωπη
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  4. #4
    Μέλος Το avatar του/της aspirini
    Εγγραφή
    24/07/2012
    Μηνύματα
    94
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    για ποια πολη μιλαμε??
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    μακρυα απο κινεζικα,καινουργια η μεταχειρισμενα.παρε γιαπωνεζικο και κατα προτιμηση 1-χοντα
    2-γιαμαχα.τριτα κορεα-ταιβαν-ευρωπη

    Για την πολη των Σερρων μιλαμε .
    Οσο για το δευετρο μηνυμα σου ειναι ακριβως αυτο που εννοουσα στο οτι δεν υπαρχουν πληροφοριες.Απλα οι περισοτεροι λενε μακρυα απο κινεζικα , γενικα κ αοριστα !Δεν ειναι ολα τα κινεζικα τα ιδια και απο οσο ειδα η keeway που η εταιρια λεγεται καπως αλλιως στην ανατολη ειναι απο τους μεγαλυτερους κατασκευαστες σκουτερ.Επισης εχει αγορασει την benelli .Και εαν δεν κανω λαθος βρισκεται στην ελλαδα απο το 2006.
    Αλλα πληροφοριες συγκεκριμενες δεν υπαρχουν.
    Εχεις εμπειρια με την keeway ?

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Ζεύκας
    Εγγραφή
    15/10/2005
    Μηνύματα
    7.135
    εγώ θα πήγαινα σε sym symphony 200 που χωράει κρανος full face έχει συνδυασμένα φρένα και βρίσκεις ένα ελαφρώς μεταχειρισμένο στα λεφτά που ζητάς.

  6. #6
    Μέλος Το avatar του/της aspirini
    Εγγραφή
    24/07/2012
    Μηνύματα
    94
    στο χιλιαρικο υπαρχει μονο ενα sym symphony στο car(και εκεινο ειναι αθηνα) τα υπολοιπα βρισκονται στα 1,7κ. σε τετοι τιμη μονο κατι καινουριο θα επερνα για να βαλω κανα 500αρικο σε δοσεις καιμονο το cityblade φαινεται να αξιζει και να μου αρεσει σε εκεινατα χρηματα .
    Ο αποθηκευτικος χωρος δεν ειναι κ τοσο ατου για μενα προσωπικα .Θα βαλω καμια μπαγαζιερα και θα ειμαι οκ οτι και αν παρω .

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της zopas
    Εγγραφή
    22/03/2007
    Μηνύματα
    896
    Προσωπικη εμπειρια,την πατησα και μαλιστα ασχημα...Ποτε μεταχειρισμενο σκουτερ, εχουν προβλήματα με τη φλαντζα και από εκει και περα την εβαψες οικονομικα γιατι υποχρεωτικα αλλαζεις μπιστονι, κυλινδρο, στρομφαλο...χαμενα τα χρηματα σου και επισης αυτά που θα δωσεις για προσωρινες επισκευες..καλυτερα ένα κινεζικο παπι η ένα wave Honda στα 1800 ευρω με λιγες δοσεις...

    Πιστεψε με δεν θελεις να μπλέξεις με ελαττωματικο σκουτερ...αν σε ενδιαφερει περισσοτερα με π.μ για να μην γινόμαστε βαρετοι στους αλλους, τα εχω ξαναγραψει..
    Κανε το καλο..ριξτο στο γυαλο...that's the law..

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της astrapogiannos7
    Εγγραφή
    03/11/2016
    Μηνύματα
    186
    Όλα είναι θέμα το που θα πέσεις (λαχείο που λέμε ) εγώ δηλώνω ευχαριστημένος από ένα piaggio fly 125 2006 το πήρα ένα χιλιάρικο και πέρα απο τα προγραμματισμένα σέρβις δεν ζήτησε τίποτα το μόνο θέμα το δικάβαλο λόγο κυβικών , σε ανοιχτό δρόμο πας αξιοπρεπώς με 80
    Το θέμα είναι ότι με 1200 παίρνεις καινούργιο παπί daytona και καθάρισες οικονομικά για χρόνια
    Την Κρήτη δεν θα την αφήσω ποτέ και για τίποταααααααααααα

  9. #9
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.376
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από zopas Προβολή μηνύματος
    Προσωπικη εμπειρια,την πατησα και μαλιστα ασχημα...Ποτε μεταχειρισμενο σκουτερ, εχουν προβλήματα με τη φλαντζα και από εκει και περα την εβαψες οικονομικα γιατι υποχρεωτικα αλλαζεις μπιστονι, κυλινδρο, στρομφαλο...χαμενα τα χρηματα σου και επισης αυτά που θα δωσεις για προσωρινες επισκευες..καλυτερα ένα κινεζικο παπι η ένα wave Honda στα 1800 ευρω με λιγες δοσεις...

    Πιστεψε με δεν θελεις να μπλέξεις με ελαττωματικο σκουτερ...αν σε ενδιαφερει περισσοτερα με π.μ για να μην γινόμαστε βαρετοι στους αλλους, τα εχω ξαναγραψει..
    Στάσου λίγο βρε ζοπα!
    Επειδή έπεσες σε δράκο δεν σημαίνει ότι ότι κυκλοφορεί εκεί έξω έχει πρόβλημα σε φλατζες μπιστονια κλπ (αλήθεια το μπιστονι βγαίνει από το μπισταω χάμω; ).
    Όλα τα μεταχειρω θέλουν έλεγχο και λίγο κωλοφαρδία.
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  10. #10
    Μέλος Το avatar του/της aspirini
    Εγγραφή
    24/07/2012
    Μηνύματα
    94
    Ενας φιλος μου δινει ενα burgman 200 του 7 το οποιο το εχει και καθεται γυρω στα 3-4 χρονια.Μου το δινει σε καλη τιμη.
    Αυτα εχουν injection η καρμπς?Με ανησυχει λιγο εαν εχει καρμπς κ καθεται τοσο καιρο.
    Εχουμε αλλαξει θεματα κ μηχανακια αλλα εως τωρα πληροφορια για τα κινεζικα σκουτερ καμια.

  11. #11
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.060
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από aspirini Προβολή μηνύματος
    Ενας φιλος μου δινει ενα burgman 200 του 7 το οποιο το εχει και καθεται γυρω στα 3-4 χρονια.Μου το δινει σε καλη τιμη.
    Αυτα εχουν injection η καρμπς?Με ανησυχει λιγο εαν εχει καρμπς κ καθεται τοσο καιρο.
    Εχουμε αλλαξει θεματα κ μηχανακια αλλα εως τωρα πληροφορια για τα κινεζικα σκουτερ καμια.
    Εχουν χιλιοεπωθει στο παρον φορουμ πληροφοριες για κινεζικα σκουτερ και παπια,ψαξε στην αναζητηση και θα βρεις,αν ομως αποφασισεις και παρεις παρε κατι που θα αντιπροσωπευεται σοβαρα στην ελλαδα για να εχει ανταλλακτικα που σιγουρα θα σου χρειαστουν.Απ οτι ακουγεται ο πιο σοβαρος στα κινεζικα ειναι ο ΓΚΟΡΓΚΟΛΗΣ-SYM-DAYTONA κλπ.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  12. #12
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.060
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από aspirini Προβολή μηνύματος
    Ενας φιλος μου δινει ενα burgman 200 του 7 το οποιο το εχει και καθεται γυρω στα 3-4 χρονια.Μου το δινει σε καλη τιμη.
    Αυτα εχουν injection η καρμπς?Με ανησυχει λιγο εαν εχει καρμπς κ καθεται τοσο καιρο.
    Εχουμε αλλαξει θεματα κ μηχανακια αλλα εως τωρα πληροφορια για τα κινεζικα σκουτερ καμια.
    αν στο δινει μεχρι 800 παρτο,καντου και ενα σερβις -λάδια-ιμαντα-καθαρισμα καρμπυρατερ και εισαι οκ
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  13. #13
    Μέλος Το avatar του/της aspirini
    Εγγραφή
    24/07/2012
    Μηνύματα
    94
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    αν στο δινει μεχρι 800 παρτο,καντου και ενα σερβις -λάδια-ιμαντα-καθαρισμα καρμπυρατερ και εισαι οκ
    Για χιλια μιλησαμε.Καποια στιγμη θα παω να το τεσταρω και να το παω σε ενα μηχανικο να δουμε τι χρειαζεται.Εαν ειναι πολλα απλα θα παω σε καποιο αλλο μηχανακι μιας και θελω να κρατησω το budget αγορας στα ιδια χρηματα στα οποια πουλαω την μηχανη χωρις να μπω απο μεσα.
    Εαν χρειαστει να μπψ μεσα απλα θα παω σε κατι καινουριο

  14. #14
    Μέλος Το avatar του/της aspirini
    Εγγραφή
    24/07/2012
    Μηνύματα
    94
    Λοιπον θα ηθελα την γνωμη σας για καποια απο τα μηχανακια που ειδα και με ενδιαφερουν.
    Να επισημανω πως κανενα δεν ειναι ιδιο διοτι ακομη δεν εχω καταληξει σε καποιο συγκεκριμενο,Επισης οπως ειπα το θελω για καθημερινη χρηση 5-10 χιλιομετρων με μετρια κινηση, αλλα να μπορω να κανω και 100 χιλιομετρα αποσταση δικαβαλος με καμια 100-110 χιλ.ωρα.
    1: https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/10852033/ (δεν ειναι 2008 μοντελο μεχρι το 04 εβγαινε ετσι, η λαθος ειναι,ή η 1η κυκλοφορια το 08)
    2: https://www.car.gr/10802248-kymco-ag...00-injection-1 injection+1 χρονο εγγυηση.
    3: https://www.car.gr/10814157-sym-symphony-sr-150 Μονο εαν ριξει την τιμη στα 1100
    4: https://www.car.gr/10589259-kymco-downtown-300i-125i υπερβαινει αρκετα το budget επισης με ανησυχει οτι ειναι μονο 125 κυβικα αλλα το θεωρω πολυ ομορφο!

  15. #15
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/05/2017
    Μηνύματα
    126
    μιας και εχω αλλαξει 10 απο αυτα εχω καποια γνωμη και σου λεω τα εξης...

    το scarabeo ειναι το ποιο γρηγορο απο τα 4 θα σε κανει ταξιδακια στα 100 χιλιομετρα με την ταχυτητα που ζητας με το 80% του γκαζιου του αλλα απο ποιοτητα κατασκευης τα πλαστικα του ειναι χαλια το μοτερακι του ειναι πολυ καλο!

    το agility ειναι πραγματικα 163 κυβικα και οχι 200 και ειναι και αεροψυκτο οπως και το sym και τα 2 αυτα ειναι αδυναμα και ειναι αδυνατον να πας βολτα δικαβαλο με τα χιλιομετρα που λες χωρις να εχεις τερμα παντου γκαζι οποτε θα τα διαλυσεις συντομα...

    το downtown ειναι 15 γαιδουρια περιπου ποιοτητα κατασκευης η ποιο καλη απο τα αλλα 3 υδροψυκτο και η ποιο καλη επιλογη σε αυτα που θες εσυ!

    η προσωπικη μου γνωμη για τις αναγκες σου το ποιο καταληλο μηχανακι ειναι το sym 200HD εγω αυτο θα επερνα αν ηθελα ταξιδακια εως 100 χιλιομετρα να παω με 100 ανετα δικαβαλος χωρις να ζοριζετε και υγροψυκτο και πολυ καλη κατασκευη οσον αφορα μοτερ πλαστικα κτλ
    θα κοιτουσα και το honda sh150 σιγουρα!
    με 1200-1500 περνεις και beverly 250 καρμπυλατερ το ποιο γρηγορο απο ολα με τελικη 150 χιλιομετρα 22 ιππους και κανεις ταξιδια με 120-130 δικαβαλος ανετα μακρια απο το beverly 200 ζημιες πολλες

    agility 200 11,2 ίπποι
    symphony 150 12 ιπποι
    downtown 125 14,7 ιπποι
    sh150 15.5 ιπποι
    scarabeo 200 14,7 ιπποι
    HD 200 15.2 ιπποι
    beverly 250 22 ιπποι

    στα εβαλα απο το ποιο αργο στο ποιο γρηγορο με τα 3 πρωτα δεν πας εκτος και δικαβαλο που θες πανω απο το διπλανο χωριο χωρις να κουραστεις και να πεις συντομα το πουλαω για ποιο μεγαλο!Μια φορα θα το κανεις.Σου μιλαει ατομο που κανει 300 χιλιομετρα με scouter 250 οποτε εχω υπομονη και απο τα 7 παραπανω μηχανακια τα 6 τα εχει κανει βολτα
    ελπιζω να βοηθησα!

    υστερογραφο

    ο γκοργκολης δεν ειναι ο ποιο αξιοπιστος στα κινεζικα και μην τα βαζετε ολα σε ενα καζανι!
    kymco και sym ειναι taiwan δεν ειναι κινεζικα και δεν εχουν καμια σχεση κατασκευης με τα κινεζικα τυπου keeway lifan κτλ και μην ακουσω τι taiwan τι κινα γιατι θα πω ε τι κινα τι japan ελεος
    Τελευταία τροποποίηση από Andreasnemea; 01/09/2017 στις 14:06.

Παρόμοια θέματα

  1. Scooter
    από WWW στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 13/02/2005, 16:18
  2. Γαμ@#$ τα scooter σας
    από OldMan στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 20/01/2005, 19:04
  3. Scooter-C50
    από George-3- στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 28/10/2004, 18:07
  4. scooter 50cc ???
    από monstermind στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 03/05/2004, 21:04
  5. Καποιος καλος γνωστης των διχρονων scooter?
    από ioannou_b στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 28/11/2003, 16:21

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF