Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 8 από 8

Θέμα: Πρόβλημα με σπινθήρα

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    27/08/2017
    Μηνύματα
    3

    Exclamation Πρόβλημα με σπινθήρα

    Καλησπέρα παιδιά, είμαι νέο μέλος στο forum και εχώ ενα πονοκέφαλο μόνιμο με μία μηχανή που απέκτησα φέτος. Η μηχανή είναι ενα HONDA CBX 250 RS εισαγωγής του 1985 και δέν δίνει σπινθήρα. Την μηχανή την πείρα για να την κάνω στιλ Cafe Racer οπότε και άρχισα για να την βάλω πρώτα μπροστά. Τροφοδοσία εχω κομπλέ απο τα καρμπυρατερ, μετα έβγαλα το μπουζι για να το κάνω σώμα πάνω σε μία βίδα για να δω ε'αν δίνει σπινθήρα και δεν έδινε, μετα βγάζω την μπουζόπιπα και παω με το συρματάκι πανω στην βίδα τοθ κινητήρα να δω αν έχει σπινθήρα ξανά τιποτά. Ανοίγω πλεξούδα και ψάχνω για φθαρμένο καλώδιο ξανα τίποτα, αλλαζω ηλεκτρονική μιας και ο παλιός ιδιοκτήτης μου είπε οτι ειχε κάψει την παλιά ξανά τίποτα, α ξέχασα να αναφέρω οτι η δικιά του μπαταρία ειναι ντεντ και μιας και έχει μόνο μίζα για να παρει μπροστα την συνδέω παράλληλα την μπαταρία του με μπαταρια αυτοκινήτου, επίσης οταν γυρνάω τον διακόπτη η ένδειξη νεκράς όπως και ολα τα υπόλοιπα στο καντραν ανάβουν κανονικά. Μπορείτε να μου προτείνεται κάποια βοήθεια για το πρόβλημα μου? Ευχαριστώ προκαταβολικά!

  2. #2
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.168
    Mπουζί άλλαξες?
    Αν άλλαξες, τότε βρες να δοκιμάσεις αλλον πολλαπλασιαστή.

    Δες επίσης μήπως κάποιος προηγούμενος ιδιοκτήτης έχει παρεμβάλει καποιον αντικλεπτικό διακόπτη.

    Αν δεν είναι μπουζί, πολλαπλασιαστής, ηλεκτρονική τότε μένουν τα πηνία.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    27/08/2017
    Μηνύματα
    3
    Μπουζί άλλαξα αλλα και σε αυτό δεν δίνει, αν συνδέσω πολυμετρο στα φισακια που μπαίνουν στον πολλαπλασιαστή θα μου δείξει αν στέλνει ρεύμα κανονικά; γτ τωρα για άλλον πολλαπλασιαστή για το ίδιο μηχανακι θα πρεπει να περιμένω αρκετό καιρό γτ βρίσκω μόνο απ έξω και οχι εγχώρια.

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motoexelixis
    Εγγραφή
    11/08/2009
    Μηνύματα
    258
    στο καλωδιο συν, του πολλαπλασιαστη, βγαλτο, και γειωσε το πανω στον κινητηρα, πατωντας μιζα να δεις αν εχει σπινθηρα, αν ναι αλλαζεις ενα πολλαπλασιαστη και τελειωνεις.

    Ακομη μπορεις στο φις της ηλεκτρονικης,στο μαυροκοκκινο καλωδιο,να γειωσεις και να δεις αν φερνει μεχρι εκει απο τα πηνεια
    Καρτερ ημων το εν της μηχανης,αγιασθητω το βολαν σου,ελθετω η μπαταρια σου,γεμισθητωτο ρεζερβουαρ σου,ως εν λιπαντικον και επι της μηχανης,το στροφαλον ημων τον επιουσιον,σωσε ημην σημερον και αφες ημηναπο τα μικροπροβληματα των ηλεκτρικων,ως και ημεις αφιωμεν τις βαλβιδες ημων,στων αντιπροσωπων και τωνμηχανικων,αλλα ρησε ημας απο τα ιμιτασιον,
    AVIN

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.741
    Καλή τύχη σου εύχομαι με το θεματάκι της ανάφλεξης, κάτι στο κόβει, βρες τι.

    Γνώμη μου: To  CBX250RS είναι ένα υπέροχο μονοκύλινδρο της εποχής εκείνης, με πολύ καλή μηχανολογία. Έχει μετάδοση κίνησης στους ΔΥΟ εκκεντροφόρους του, με κοντή καδένα-τεντωτήρα και ενδιάμεσο γρανάζι, για αυτό ακούγεται κιόλλας ο χαρακτηριστικός γραναζωτός ήχος σαν VFR. Ίδιο σύστημα έχει το Suzuki TLS-TLR και τα SV1000 kai Vstrom 1000, αλλά και ο κινητήρας των Ducati Panigale. Είναι ΚΡΙΜΑΑΑΑ αυτό το διαμαντάκι τεχνολογίας, αντί να το φτιάξεις ωραίο κ στην γνήσια μορφή όπως πρέπει να είναι, να το κάνεις καφέρέισερ και να το ΚΑΤΑΣΤΡΕΨΕΙΣ. Πραγματικά κρίμα.

    Βρες κανά άλλο για cafe racer.

  6. #6
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από motoexelixis Προβολή μηνύματος
    στο καλωδιο συν, του πολλαπλασιαστη, βγαλτο, και γειωσε το πανω στον κινητηρα, πατωντας μιζα να δεις αν εχει σπινθηρα, αν ναι αλλαζεις ενα πολλαπλασιαστη και τελειωνεις.
    Ακομη μπορεις στο φις της ηλεκτρονικης,στο μαυροκοκκινο καλωδιο,να γειωσεις και να δεις αν φερνει μεχρι εκει απο τα πηνεια
    2 απορίες:

    1: Δημιουργειται σπινθήρας με 12 Volts..??
    (αν ναι, γιατι τραβιόμαστε με πολλαπλασιαστες..??)

    2: Πόσες ασφάλειες πρέπει να εχει μαζι του για να βραχυκυκλωνει αφοβα το κύκλωμα..??
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  7. #7
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    27/08/2017
    Μηνύματα
    3
    Καλησπέρα παιδιά, λόγου φόρτου εργασίας δεν μπορούσα να απαντήσω αυτές τις ημέρες. Για το πρόβλημα που είχα τελικά έκανα αυτό που είπε ο φίλος motoexelixis και τελικά χρειάζομαι πολλαπλασιαστή.
    Telegonos και αυτός που μου το έδωσε μου εξήγησε τι παίζει με αυτο το μηχανάκι και δεν λέω το αντίθετο αλλα απο την αρχή έψαχνα ενα προτζεκτ για cafe racer και αφού μου εκατσε αυτό θα το φτιάξω έτσι, τώρα πρτσόκομα δεν εχω κάνει πουθενά, το φτιάχνω όλο έτσι ώστε να μπορώ εύκολα να το γυρίσω ξανά στην εργοστασιακή του μορφή. Ευχαριστώ για την βοήθεια και τις απόψεις σας πάντως.!

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motoexelixis
    Εγγραφή
    11/08/2009
    Μηνύματα
    258
    χαιρομαι φιλε μου που εβγαλες ακρη
    Καρτερ ημων το εν της μηχανης,αγιασθητω το βολαν σου,ελθετω η μπαταρια σου,γεμισθητωτο ρεζερβουαρ σου,ως εν λιπαντικον και επι της μηχανης,το στροφαλον ημων τον επιουσιον,σωσε ημην σημερον και αφες ημηναπο τα μικροπροβληματα των ηλεκτρικων,ως και ημεις αφιωμεν τις βαλβιδες ημων,στων αντιπροσωπων και τωνμηχανικων,αλλα ρησε ημας απο τα ιμιτασιον,
    AVIN

Παρόμοια θέματα

  1. Μικρό πρόβλημα! με varadero 2003
    από agriniopk στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 02/03/2015, 13:50
  2. Πρόβλημα με immobilizer
    από parji στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 08/07/2004, 17:18
  3. Πρόβλημα με Transalp
    από Gladiator στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 01/07/2004, 16:57
  4. Bοήθεια πρόβλημα με xt.
    από COSMIC στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 17/06/2004, 10:27
  5. Προβλημα με ΧΤ
    από nikos283 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 03/05/2004, 15:35

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF