Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 6 από 6

Θέμα: Αλλαγή χρώματος μοτο

  1. #1
    The coffee Vampire
    Εγγραφή
    23/01/2017
    Μηνύματα
    916

    Αλλαγή χρώματος μοτο

    Σκέφτομαι σοβαρά να αλλάξω χρώμα στο wolf.
    Εάν το πάω για βάψιμο με τα κομμάτια χέρι μου ζητάει ο μάστορας στον φούρνο 200 ευρά για λευκό χωρίς πέρλες.
    Αλλά σκεφτόμουνα μήπως το έντυνα με λευκό κάρμπον 3D πιο πολυ για προστασία παράλληλα.
    Γνώμες για εδώ;
    Και...
    Απο την στιγμή που θα αλλάξουν χρώμα εμπρός φτερό,ουρά,ντεπόζιτο,και 2 πλαινά καπάκια πρέπει να κάνω αλλαγή στην άδεια;
    Το πλαίσιο θα μείνει ίδιο.Κάποια πλαστικά θα παραμείνουν μαυρο ματ στα πλαινά.

  2. #2
    Ογκόλιθος Το avatar του/της Sapadak
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/07/2005
    Μηνύματα
    4.035
    Μπορει να κάνω λάθος, αλλά η άδεια βγαίνει με βάση το χρώμα στο τεπόζιτο

  3. #3
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Οντως η αδεια πρεπει να αναγραφει το χρωμα του τεποζιτου, αρα θα χρειαστει να την αλλαξεις. Δεν ειναι καμια φοβερη διαδικασια παντως.

    Μια παραμετρος που θα σκεφτομουν στο θεμα της κανονικης βαφης ειναι η μεταπωλητικη αξια. Μια βαμμενη μηχανη βαζει τον υποψηφιο αγοραστη σε σκεψεις (γιατι το εβαψε; μηπως ειχε κανενα σοβαρο ατυχημα; ). Εμενα που το εκανα wrap με ρωτησαν αν το εκανα για να κρυψω καποια γρατζουνια, αλλα στην περιπτωση μου μπορω να αποδειξω πως δεν ειμαι ελεφαντας. Αν σκοπευεις να την κρατησεις βεβαια, δε σε πολυνοιαζει. Παντως το να βγαλεις καποιες φωτογραφιες πριν και μετα τη βαφη για πιθανη μελλοντικη χρηση (να δειξεις δλδ οτι η μηχανη δεν ειχε καποιο θεμα πριν) θα ηταν καλη ιδεα.

    Το wrap ειναι κι αυτο μια καλη περιπτωση. Προσωπικα ειμαι πολυ ευχαριστημενος, μετα απο σχεδον ενα χρονο υπαρχει ελαχιστη φθορα και παραλληλα κρατας απο κατω το original χρωμα και μαλιστα το προστατευεις. Αλλαγη στην αδεια θα χρειαστει παλι βεβαια.

    Εν κατακλειδι, νομιζω παιζει σημαντικο ρολο το βαθος χρονου. Αν σκοπευεις να κρατησεις τη μηχανη και εισαι σιγουρος για την αλλαγη που θες πηγαινε για βαφη. Αν υπαρχει πιθανοτητα να το βαρεθεις (χρωμα ή μηχανακι) θα προτιμουσα το wrap.

  4. #4
    The coffee Vampire
    Εγγραφή
    23/01/2017
    Μηνύματα
    916
    To ντεπόζιτο θα πάει ούτως η άλλως για βάψιμο λόγω γρατζουνιών...στο γνωστό σημείο.
    Ξέρουμε κανέναν που να τοποθετεί θερμοσυστελλόμενα φύλλα κάρμπον;Αλλά να κάνε καλή δουλεια;

  5. #5
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Λογικα ρωτας για Αθηνα;
    Ο δικος μου εκανε πολυ καλη δουλεια αλλα ειναι Θεσσαλονικη.

  6. #6
    The coffee Vampire
    Εγγραφή
    23/01/2017
    Μηνύματα
    916
    Ναι για Αθήνα.Με υλικά δικά του θέλω να μου πεί.Μια πολύ καλή ποιότητα θερμοσυστελλόμενο έχει 19ε/φύλλο 1χ1,5μ

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 12/01/2009, 12:56
  2. αλλαγη χρωματος φωτισμου κοντερ
    από apsogos στο forum Yamaha XT series
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 13/08/2008, 14:17
  3. Αλλαγή χρωματος στο Cbf600s
    από vinylrider στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 23/07/2007, 07:43
  4. Αλλαγή χρώματος
    από BIG BLACK στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 10/05/2007, 15:13
  5. Βαφή μοτοσικλέτας / Αλλαγή χρώματος
    από McGyver στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 03/12/2006, 16:38

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF