Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 59

Θέμα: Καινούργιο Tracer 900 ή Μεταχειρισμένο Ducati Multistrada 1200;

  1. #1
    Είμαι Ninja... Το avatar του/της Eddiex
    Εγγραφή
    29/01/2005
    Μηνύματα
    54

    Lightbulb Καινούργιο Tracer 900 ή Μεταχειρισμένο Ducati Multistrada 1200;

    Χαιρετω την ομορφη παρεα. Ειμαι σε ενα διλημμα και πραγματικα πολυ δυσκολο να αποφασισω στο τι να κανω. Εχω εναν ερωτα που ονομαζεται Ducati Multistrada (1200) εδω και πολλα χρονια. Αλλα υπαρχει και ενα φλερτ με ενα νεο μοτορι που ακουει στο ονομα Tracer 900 (Yamaha). Εννοειται πως δεν συγκρινω την βουρτσα με την σκουπα αλλα ως προς τι το διλημμα θα μου πειτε;
    Λοιπον σκεφτομαι να διαθεσω ενα χρηματικο budget της ταξης των 11000€ για ενα μηχανημα - εργαλειο το οποιο το θελω για καθε μερα αλλα και για ταξιδακια με την γυναικα. Το θεμα ειναι πιο; Παιρνεις ενα του κουτιου Tracer ή βρισκεις σε αυτα τα χρηματα ενα Multi με λιγη προικα;

    Ξερω και εχω διαβασει τα περι κοσκινησματος του Yama αλλα και για το Duca μερικα θεματακια γενικα. Πανω κατω εκει που "ποναει" το Ducati σε σχεση με το Tracer ειναι στα service αλλα λογικο μιας που τα μεταξωτα βρακια θελουv και μεταξωτους (διορθωση: επιδεξιους) κ@λους.

    Περα απο ολα αυτα ομως τι κανεις; Παιρνεις ενα καινουργιο με εγγυηση, κλανεις πρωτος στην σελα, το στρωνεις εσυ και εισαι ο ξεπαρθενιαστης του ή πας σε εναν ερωτα πιο γρηγορο, πιο κλασατο, πιο στυλατο, πιο μουρατο και πληρωνεις τα λουσα;

    Ευχαριστω εκ των προτερων!
    Τελευταία τροποποίηση από Eddiex; 29/08/2017 στις 12:54.
    O Eddios Sas Exei !!!

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nostradamus
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    1.532
    επιδεξιους κ@λους...

    Εγω θα επαιρνα οποιο με φτιαχνει περισσοτερο και αυτο που εχω καψουρα, χωρις λογικη..
    Quod me nutrit... me destruit.....

  3. #3
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.131
    Έχε υπ όψιν σου ότι η πρώτη γενιά MS είχε πρόβλημα με τον πίσω κύλινδρο,δεν ψυχόταν επαρκώς, καθώς επίσης όλα είχαν μια τραχύτητα στις χαμηλές στροφές πράγμα που διορθωνόταν με επέμβαση στο χάρτη ή/και Φ.Π.Ε.
    Φυσικά αναφέρομαι στα μοντέλα μέχρι 2014,τα καινούργια 2015 κι ύστερα ήταν πιο 'κόσμια'.ο @johny the fox θα σε κατατοπίσει καλύτερα για Ducati.

    Ευχάριστο δίλλημα πάντως!

  4. #4
    700 κιλά βίδες Το avatar του/της Anritsu
    Εγγραφή
    25/01/2006
    Μηνύματα
    1.256
    Δεν μπορώ να σε συμβουλέψω ως προς την ουσία του ερωτήματος σου . Μία δεδομένη απάντηση που θα διαβάσεις παρακάτω έιναι να "πάρεις αυτή που σου αρέσει " γιατι θα το μετανιώσεις . Εδώ να συμπληρώσω και το δικό μου " εφόσον μπορείς να την συντηρήσεις και και επισκευάσεις σε μία πτώση" . Πέρα όλων αυτών , μια ένσταση από μένα . Μηχανή για κάθε μέρα και ταξίδια - ΠΑΝΤΑ ΚΑΤΑ ΤΗ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΑΠΟΨΗ- δεν υπάρχει . Εκτός και τη βρίσκεις να κυκλοφορείς μέσα στην κίνηση με 1200 κυβικά για να πηγαίνεις λαική και σουπερ-μάρκετ . Και το μοτό σου θα ταλαιπωρείς και τα νευρα σου . Εκτός βέβαια και κάνεις διαδρομες πχ Αττική οδο , εθνική κλπ . Και αν μου έλεγες για 600αρι τύπου versys , άντε και στρώμα να το καταλάβω για μεικτή χρήση . Αλλά 900 και 1200 κυβικά για καθημερινή μετακίνηση δεν νομίζω οτι αξίζει . Σίγουρα δεν συμφέρει .
    Modenas Kriss 125

  5. #5
    Είμαι Ninja... Το avatar του/της Eddiex
    Εγγραφή
    29/01/2005
    Μηνύματα
    54
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Anritsu Προβολή μηνύματος
    Δεν μπορώ να σε συμβουλέψω ως προς την ουσία του ερωτήματος σου . Μία δεδομένη απάντηση που θα διαβάσεις παρακάτω έιναι να "πάρεις αυτή που σου αρέσει " γιατι θα το μετανιώσεις . Εδώ να συμπληρώσω και το δικό μου " εφόσον μπορείς να την συντηρήσεις και και επισκευάσεις σε μία πτώση" . Πέρα όλων αυτών , μια ένσταση από μένα . Μηχανή για κάθε μέρα και ταξίδια - ΠΑΝΤΑ ΚΑΤΑ ΤΗ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΑΠΟΨΗ- δεν υπάρχει . Εκτός και τη βρίσκεις να κυκλοφορείς μέσα στην κίνηση με 1200 κυβικά για να πηγαίνεις λαική και σουπερ-μάρκετ . Και το μοτό σου θα ταλαιπωρείς και τα νευρα σου . Εκτός βέβαια και κάνεις διαδρομες πχ Αττική οδο , εθνική κλπ . Και αν μου έλεγες για 600αρι τύπου versys , άντε και στρώμα να το καταλάβω για μεικτή χρήση . Αλλά 900 και 1200 κυβικά για καθημερινή μετακίνηση δεν νομίζω οτι αξίζει . Σίγουρα δεν συμφέρει .
    Εχω αλλαξει πολλα μηχανακια - μηχανες και θελω ενα για ολα τα γουστα. Θελω να πηγαινω στην δουλεια μου και να πεταγομαι απο εδω και απο εκει χωρις να σκεφτομαι την κινηση μιας που τωρα ειμαι με αμαξι μονο και το ΣΚ πχ να μπορω να βγω μια βολτα ή ακομα καλυτερα να κανονισω μια εκδρομουλα με την γυναικα οπως προειπα. Πριν λιγο καιρο ειχα ενα Z750R για καθε μερα. Δεν με ενοχλουσε και ιδιαιτερα.
    Απο εκει και περα δεν ειμαι "συμβιβαστικος" χαρακτηρας. Θελω ενα απο τα δυο και δεν θα παω σε κατι αλλο. Αλλιως καθομαι οπως ειμαι - ποδηλατο και αμαξι.

    Αυτο που λες για την πτωση ειναι αληθεια πως δεν το σκεφτεσαι μιας που δεν σου περναει απο το μυαλο. Και το ξερω οτι τα Ducati σφαζουν. Ειχα παλαιοτερα και ενα Hypermotard και ξερω πανω κατω τι παιζει. Οπως και απο Yamaha οπου ειχα για χρονια TDM900.

    Αυριο θα παω να κανω test drive το Tracer. Το multi δυστυχως δεν μπορω να το κανω καπου T.D. μιας που δεν μιλαμε για το καινουργιο αλλα για 2010 - 2011 μοντελο. Δεν εχω και καποιον φιλο που να εχει οποτε μονο οτι διαβαζω.
    Τελευταία τροποποίηση από Eddiex; 29/08/2017 στις 12:59.
    O Eddios Sas Exei !!!

  6. #6
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/12/2008
    Μηνύματα
    1.008
    Η μηχανή πάνω από τα "χρηστικά" 600-650 άντε 700 ένεκα καμποσων νέων μοντέλων κυβικά είναι μόνο καύλα. Τα χρυσοπληρωνεις μόνο κ μόνο γιατί σε φτιάχνει να τη βλέπεις. Απλά πράγματα, αγοράζεις αυτό που σε καυλώνει κ σε κάνει να το σκέφτεσαι αργά τη νύχτα.

    Μη σε ανησυχούν οι ζημιές, αν σε μια πτώση το ducati φτάσει το διχιλιαρο, το γιαμαχα θα παίζει σήμερα το χιλιοπεντακοσαρι. Ναι μεν φθηνότερο, αλλά το χέρι θα μπορεί βαθιά στη τσέπη έτσι κι αλλιώς

  7. #7
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/11/2009
    Μηνύματα
    892
    καινουργιο και ησυχαζεις για μια πενταετια
    το μεταχειρο ειναι εντελως τζοκερ δεν ξερεις τι χρηση του εχει κανει
    ο αλλος γνωμη μου παντα!

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της taisteal
    Εγγραφή
    16/05/2011
    Μηνύματα
    4.857
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nostradamus Προβολή μηνύματος

    Εγω θα επαιρνα οποιο με φτιαχνει περισσοτερο και αυτο που εχω καψουρα, χωρις λογικη..

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Ζεύκας
    Εγγραφή
    15/10/2005
    Μηνύματα
    7.135
    άμα είσαι καψούρης με το ντούκο και σε παίρνει οικονομικά πάρτον να γουστάρεις!

  10. #10
    Αμετανόητος Κριός... Το avatar του/της Manalishi
    Εγγραφή
    22/09/2008
    Μηνύματα
    1.039
    Στο φανάρι σταματημένος, ποιό απο τα δύο θα κοιτάς ?
    Vi døde ikke...
    vi har aldri levd..

  11. #11
    Είμαι Ninja... Το avatar του/της Eddiex
    Εγγραφή
    29/01/2005
    Μηνύματα
    54
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Manalishi Προβολή μηνύματος
    Στο φανάρι σταματημένος, ποιό απο τα δύο θα κοιτάς ?
    Μαλλον το Ducati... ΑΛΛΑ - τo θεμα μου ομως δεν ειναι μονο αυτο.
    Το θεμα μου ειναι να μην παρω κατι που εχω καψουρα και τελικα μου βγει ξινο γιατι οπως προειπε και ο Mike777 το μεταχειρισμενο ειναι μεταχειρισμενο και ειδικα χωρις εγγυηση αν βγαλει κατι μαλλον θα κλαιω.
    Και δεν μπορω να πω, προσωπικα εχω σταθει πολυ τυχερος σχεδον σε ολες μου τις αγορες που αφορουν μηχανοκινητα αλλα αυτο επειδη τα κοιταω πριν τα παρω. Αυτα βεβαια για στουκες και πεσιματα γιατι για ηλεκτρονικα θεματα δεν μπορεις να δεις και πολλα. Οταν αγορασα πχ το TDM μου μετα απο λιγο καιρο με αφησε η αντλια του ABS (πραγμα που δεν μπορουσα να δω πριν το παρω) και πηγα για μεταχειρισμενη αντλια και ευτυχως δουλεψε. Ποσο μαλλον τωρα λοιπον οταν μιλαμε για πολυ παραπανω τεχνολογια στις τωρινες μηχανες και για ενα Multi 1200.
    O Eddios Sas Exei !!!

  12. #12
    Είμαι Ninja... Το avatar του/της Eddiex
    Εγγραφή
    29/01/2005
    Μηνύματα
    54
    Ποιος εχει το πανω χερι; Η καρδια ή η λογικη;
    O Eddios Sas Exei !!!

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Ζεύκας
    Εγγραφή
    15/10/2005
    Μηνύματα
    7.135
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Eddiex Προβολή μηνύματος
    Ποιος εχει το πανω χερι; Η καρδια ή η λογικη;
    εάν ψάχνεις για μέσο καθημερινής μετακίνησης το πάνω χέρι έχει η λογική.

    εάν ψάχνεις ένα δεύτερο συμπληρωματικό όχημα για να βγάζεις τα γούστα σου, η καρδιά υπερισχύει.
    αρκεί να μπορείς να το υποστηρίξεις οικονομικά.

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της taisteal
    Εγγραφή
    16/05/2011
    Μηνύματα
    4.857
    Αν είναι να πάρεις τον ντούκο και να έχεις μόνιμο άγχος μήπως χαλάσει,τότε πάρε το γιαμάπα
    καινούργιο.

  15. #15
    Είμαι Ninja... Το avatar του/της Eddiex
    Εγγραφή
    29/01/2005
    Μηνύματα
    54
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Ζεύκας Προβολή μηνύματος
    εάν ψάχνεις για μέσο καθημερινής μετακίνησης το πάνω χέρι έχει η λογική.

    εάν ψάχνεις ένα δεύτερο συμπληρωματικό όχημα για να βγάζεις τα γούστα σου, η καρδιά υπερισχύει.
    αρκεί να μπορείς να το υποστηρίξεις οικονομικά.
    Δυστυχως το θελω για καθημερινο διοτι το αμαξι με κουραζει.
    O Eddios Sas Exei !!!

Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Ανάκληση μοτοσικλετών Ducati Multistrada 1200
    από McGyver στο forum Ανακλήσεις
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 18/08/2017, 19:27
  2. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 09/06/2015, 20:24
  3. Ducati Multistrada 1200 2015
    από MG-KTiNoS στο forum Ducati
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο μήνυμα: 24/12/2014, 09:29
  4. Ανάκληση Ducati Multistrada 1200 & Diavel
    από McGyver στο forum Ανακλήσεις
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 18/04/2011, 13:19
  5. ΚΤΜ 990 adventure vs Ducati multistrada 1200
    από uberalles στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 73
    Τελευταίο μήνυμα: 13/09/2010, 15:43

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF