Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 53

Θέμα: ΤΙ ΜΗΧΑΝΗ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ?

  1. #16
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.065
    Πάω, αλλά δεν ανήκω στους ανθρώπους που αγοράζουν μοτοσικλέτα για ταξίδια. Ξέρω τι αγόρασα, για ποιο λόγο και τι να περιμένω από αυτό.
    Life begins at 45°.

  2. #17
    Fish Το avatar του/της nopattern
    Εγγραφή
    08/10/2014
    Μηνύματα
    191
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Πάω, αλλά δεν ανήκω στους αναβάτες που αγοράζουν μοτοσικλέτα για ταξίδια. Ξέρω τι αγόρασα, για ποιο λόγο και τι να περιμένω από αυτό.
    Οκ. Το ίδιο πράγμα λέμε.... δεν έχω μάθει τη διάλεκτο άπταιστα ακόμα.

    Αυτό δηλαδή, όχι, ε;

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	1.jpg 
Προβολές:	411 
Μέγεθος:	44,7 KB 
ID:	389704
    Dreams are for doers.

  3. #18
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.065
    Βρε γίνεται, αλλά γιατί να το κάνεις; Γιατί να μην αγοράσεις ένα μηχανάκι που είναι πολύ πιο άνετο για φόρτωμα και δικάβαλο; Και Busa έχω δει με τριβάλιτσο, αλλά δεν το θεώρησα πολύ έξυπνη ιδέα.

    Εγώ, το πρόσφατο 3ήμερο, ~1200χλμ, σε συνθήκες παντός καιρού, το έκανα με ένα tailbag και χωρίς ανεμοκάλυψη. Πόσος κόσμος θα αντέξει τόσα χιλιόμετρα σε αυτή τη σέλα και θα χωρέσει όλα τα πράγματά του σε έναν σάκο 30 λίτρων, θεωρείς; Ρητορική ερώτηση.
    Life begins at 45°.

  4. #19
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nopattern Προβολή μηνύματος
    Συγγνώμη, αν θες να πας τη βολτίτσα σου δεν το φορτώνεις τέηλμπαξ, σαμάρια, whatever και έφυγες?
    Και από ότι βλέπω μια ζελατινούλα λίγο-πολύ όλοι έχουν βάλει.
    Τι δεν καταλαβαίνω;
    Στον εναμιση χρονο κατοχης του ΜΤ07 εχω να πω πως το ταξιδι ηταν με διαφορα το πιο αδυναμο σημειο της μηχανης. Μικρο βαρος σε συνδυασμο με μαλακες αναρτησεις δινουν μια αισθηση μικροτερης μηχανης στα πολλα χιλιομετρα. Ελλειψη στιβαροτητας/σιγουριας θα ηταν μια καλη περιγραφη μαλλον. Επισης αν και κατοχος και αλλων γυμνων, στο ΜΤ07 ετρωγα πολυ αερα και στα ποδια εκτος απο κορμο/κεφαλι. Νομιζω εχει να κανει με το σχεδιασμο του ρεζερβουαρ σε συνδυασμο με τη θεση των μαρσπιε. Τελος η σελα συνεπιβατη βρισκεται εκει για διακοσμητικους λογους, οποτε ελπιζω να σου αρεσουν τα μοναχικα ταξιδια.

    Με την γενικοτερη εννοια σιγουρα κανεις το γυρο του κοσμου και με παπι, ολα θεμα αναβατη ειναι. Αλλα στην ερωτηση "ποια ειναι μια καλη μηχανη για ταξιδια;" το 07 δεν ειναι η πρωτη απαντηση που μου ερχεται στο μυαλο, ας το πουμε κι ετσι.

  5. #20
    Fish Το avatar του/της nopattern
    Εγγραφή
    08/10/2014
    Μηνύματα
    191
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Βρε γίνεται, αλλά γιατί να το κάνεις;
    (αστείο ήταν.......)
    Dreams are for doers.

  6. #21
    Fish Το avatar του/της nopattern
    Εγγραφή
    08/10/2014
    Μηνύματα
    191
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Αλλα στην ερωτηση "ποια ειναι μια καλη μηχανη για ταξιδια;" το 07 δεν ειναι η πρωτη απαντηση που μου ερχεται στο μυαλο, ας το πουμε κι ετσι.
    Μπορείς να κάνεις μια σύγκριση με μια επίσης όχι ταξιδιάρικη μηχανή??? ss
    Dreams are for doers.

  7. #22
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lleonidas
    Εγγραφή
    31/03/2010
    Μηνύματα
    2.246
    Η γνωστή συζήτηση που όλοι έχουν ένα δίκιο...και αυτός που οδηγεί γυμνό(με όλα τα απαραίτητα αξεσουάρ) και έχει πάει παντού,ακόμα και χώμα, με σχετική άνεση και χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα και ο άλλος που λέει εγώ πήρα γυμνό και το γουστάρω αλλά το εργαλείο αυτό δεν προορίζεται για touring χρήση.Εξαρτάται εν πολλοίς από τις αντοχές και τα γούστα του καθενός!
    Όσον αφορά στον valeeros...με τα 7 χιλιάρικα που διαθέτεις για το ΜΤ 07, μπορείς να πας σε κάτι(μεταχειρισμένο πιθανότατα) πιο άνετο για ταξίδια εντός Ελλάδας το οποίο όμως θα είναι κατάλληλο και για τις αστικές σου μετακινήσεις.
    Υπάρχει και το ξαδερφάκι Tracer 700 αλλά καινούριο προσεγγίζει τα 9.
    Κάτι τέτοιο θα μπορούσε επίσης να είναι μια καλή λύση.
    Αυστηρά μεταξύ MT03-ΜΤ07 ,εννοείται ΜΤ 07.

  8. #23
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.065
    Εγώ έχω κάνει και 500-600άρες μονοήμερες με μονοκύλινδρο motard, ακόμα και με 400άρι. Δεν περιμένω από τον περισσότερο κόσμο να το κάνει αυτό όμως και κρίνω με βάση τον μέσο αναβάτη, ο οποίος θέλει πολυθρόνα και 3 στάσεις για τσιγάρο και καφέ, για να κάνει 150 χιλιόμετρα (η υπερβολή για έμφαση). Τώρα, αν κάποιος είναι σιδερόκωλος και γουστάρει πραγματικά αυτό που καβαλάει, ναι, σίγουρα θα έχει περισσότερες αντοχές ή απλά δε θα τον νοιάζει. Αλλά δεν μπορώ να ξεκινήσω με αυτά τα δεδομένα, καθώς είναι ειδική περίπτωση, όχι ο κανόνας.

    Αν όντως είσαι μεταξύ των 2 αυστηρώς, τότε προτίμησε το 7άρι, άνετα.
    Life begins at 45°.

  9. #24
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nopattern Προβολή μηνύματος
    Μπορείς να κάνεις μια σύγκριση με μια επίσης όχι ταξιδιάρικη μηχανή??? ss
    Προσωπικα εκανα πολυ πιο ανετο ταξιδι με το 636 απ'ο,τι με το ΜΤ07. Στο ninja η κουραση ηταν συσσωρευτικη, δηλαδη κουραζομουν μετα απο καποια ωρα απο τη σκυφτη σταση σωματος, οποτε και εκανα μια σταση για να ξεπιαστω λιγο. Κατα τ'αλλα το ταξιδι οσο οδηγουσα ηταν ευχαριστο, στιβαρη αισθηση και σιγουρια στα πολλα χιλιομετρα και φυσικα πολυ καλη ανεμοκαλυψη. Στο yamaha η κουραση ηταν διαρκειας.

    Για να μην παρεξηγηθουμε, το ΜΤ ειναι και γαμω τα μηχανακια - απλα (κατ'εμε) για αλλη δουλεια.

  10. #25
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.065
    Αν και συμφωνώ πάνω κάτω, όπως έχω ήδη δηλώσει, ο ptc δεν είναι χαρακτηριστικό παράδειγμα, γιατί έχει ύψος μπασκετμπολίστα και θεωρώ ότι κακώς επέλεξε το 07 εξ αρχής, λόγω διαστάσεων και μόνο. Το μηχανάκι είναι κατασκευασμένο για πιο μικρόσωμους αναβάτες.

    Γενικά ΔΕΝ είναι τόσο άβολο όσο λέει, αν δεν είσαι πολύ ψηλός/μεγαλόσωμος, αλλά είναι κακή ιδέα για κάποιον που ψάχνει πρωτίστως τουριστικές αρετές.
    Life begins at 45°.

  11. #26
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    ...

    Για να μην παρεξηγηθουμε, το ΜΤ ειναι και γαμω τα μηχανακια - απλα (κατ'εμε) για αλλη δουλεια.
    Την οποία θα αποκαλύψετε κάποτε στον κόσμο ή το κρατάει καλά κρυμμένο το μυστικό ο Μέγας Αρχειοφύλαξ της Yamaha?
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  12. #27
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.065
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος
    Την οποία θα αποκαλύψετε κάποτε στον κόσμο ή το κρατάει καλά κρυμμένο το μυστικό ο Μέγας Αρχειοφύλαξ της Yamaha?
    Κανονίσουμε trackday Μέγαρα;

    To 07 έχει ένα εξαιρετικό, γραμμικό, ροπάτο, οικονομικό μοτέρ, που τραβάει από το 0, δε σκορτσάρει πουθενά, με οποιαδήποτε σχέση και είναι επίσης εξαιρετικά ελαφρύ, καλοζυγισμένο και "κοφτερό". Ιδανικό εργαλείο πόλης, καγκουριάς και κλειστών διαδρομών. Τα μειονεκτήματά του τα έχουμε αναλύσει πολλές φορές. Αυτά.
    Life begins at 45°.

  13. #28
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Κανονίσουμε trackday Μέγαρα;
    Να κάνω μπάνιο ή θες λίγδα για να γλυστράει;
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  14. #29
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.136
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος
    Να κάνω μπάνιο ή θες λίγδα για να γλυστράει;
    Θα ζήσουμε άραγε να απολαύσουμε αυτή την αναμέτρηση ή απλά θα φθαρεί από τον χρόνο όπως η άλλη η κοντρίτσα με το σκούτερ (βαριέμαι να ψάξω και το θρεντ) που ακόμα εκκρεμεί ?

  15. #30
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από buckley Προβολή μηνύματος
    Θα ζήσουμε άραγε να απολαύσουμε αυτή την αναμέτρηση ή απλά θα φθαρεί από τον χρόνο όπως η άλλη η κοντρίτσα με το σκούτερ (βαριέμαι να ψάξω και το θρεντ) που ακόμα εκκρεμεί ?
    Εσύ όταν ήσουν μικρός, σ' έπαιζαν οι μεγάλοι;
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Τι μηχανή να πάρω;
    από mchris στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 06/08/2005, 02:22
  2. Τι ΛαστιΧα Προτεινετε
    από toyota στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 30/05/2005, 03:13
  3. Τι μηχανη να παρω ?
    από crs-k στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 35
    Τελευταίο μήνυμα: 29/08/2004, 17:54
  4. Τι ΜηΧανη Να Παρω?
    από nimbus στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 19/08/2004, 03:02
  5. τι μηχανη να αγωρασω???
    από nightboy στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 27/11/2003, 23:53

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF