Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 13 από 13

Θέμα: Κατανάλωση CBF-600 carb.

  1. #1

    Κατανάλωση CBF-600 carb.

    Καλησπέρα στην παρέα. Είμαι κάτοχος ενός CBF-600 μοντέλο του 2005. Με καρμπυρατέρ. Το μηχανάκι αγοράστηκε μεταχειρισμένο τον Αύγουστο του 2012 και από τότε είναι υπόδειγμα αξιοπιστίας!!! Μοναδικό μου παράπονο, η κατανάλωση που έχει αυξηθεί πολύ, προφανώς λόγω παλαιότητας των καρμπυρατέρ.
    Όταν είχα πρωτοπάρει το μηχανάκι, ένα ντεπόζιτο μου έβγαζε 300-310 km μέσα στην πόλη, μέχρι ν'ανάψει η ρεζέρβα. Μιλάμε για ήρεμη οδήγηση και ταχύτητα στους ανοιχτούς δρόμους (π.χ. Αττική Οδό) με 120 km/h maximum.
    Σήμερα το μηχανάκι με ΑΚΡΙΒΩΣ την ίδια χρήση, βγάζει 220-230 km μέχρι ν'ανάψει η ρεζέρβα. Υποθέτω ότι θέλουν ρύθμιση ή και καθάρισμα τα καρμπυρατέρ. Ξέρουμε κάποιον ΚΑΛΟ καρμπυρατερά???? Φαντάζομαι θα πρέπει να λυθεί το μηχανάκι και να κατέβουν από τον κινητήρα........

  2. #2
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.168
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Scarabeo Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα στην παρέα. Είμαι κάτοχος ενός CBF-600 μοντέλο του 2005. Με καρμπυρατέρ. Το μηχανάκι αγοράστηκε μεταχειρισμένο τον Αύγουστο του 2012 και από τότε είναι υπόδειγμα αξιοπιστίας!!! Μοναδικό μου παράπονο, η κατανάλωση που έχει αυξηθεί πολύ, προφανώς λόγω παλαιότητας των καρμπυρατέρ.
    Όταν είχα πρωτοπάρει το μηχανάκι, ένα ντεπόζιτο μου έβγαζε 300-310 km μέσα στην πόλη, μέχρι ν'ανάψει η ρεζέρβα. Μιλάμε για ήρεμη οδήγηση και ταχύτητα στους ανοιχτούς δρόμους (π.χ. Αττική Οδό) με 120 km/h maximum.
    Σήμερα το μηχανάκι με ΑΚΡΙΒΩΣ την ίδια χρήση, βγάζει 220-230 km μέχρι ν'ανάψει η ρεζέρβα. Υποθέτω ότι θέλουν ρύθμιση ή και καθάρισμα τα καρμπυρατέρ. Ξέρουμε κάποιον ΚΑΛΟ καρμπυρατερά???? Φαντάζομαι θα πρέπει να λυθεί το μηχανάκι και να κατέβουν από τον κινητήρα........
    Πριν ασχοληθείς με τα καρμπυρατερ, έχεις αλλάξει το φίλτρο αέρα?
    Είναι κάτι που ξεχνιέται συχνά και ανεβαζει πολύ την κατανάλωση.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  3. #3
    Έχει Κ&Ν φίλτρο και θέλει μόνο καθάρισμα....το καθαρίζω συχνά......

  4. #4
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.445
    Ποσα χλμ εχει? Ποσους κατοχους περασε πριν απο εσενα? Εαν ειναι κατω απο 100κ και έχουν γινει ευλαβικα τα σερβις του στο προκαθορισμένο διάστημα που ορίζει ο κατασκευαστης και το εχεις αυτο ενημερωμένο στο σερβις μπουκ θα υποψιαζόμουν βλάβη(φθορα εντος καρμπς/φθορά στην εισαγωγη/ηλεκτρικο κύκλωμα).

    Εαν δεν ξερεις τι απο τα παραπάνω εχει γινει, οπως και αν ηταν 2-3το χερι οταν το αγορασες και περασε και απο έμπορο τοτε ενδεχομένως να μη ξερεις και τα πραγματικά χλμ. Τοτε θα υποψιαζομουν συντήρηση(καθαρισμός/ρύθμιση/συγχρονισμός).

    Απο καπου πρεπει να αρχισεις
    Τσεκαρε το ονερς μανουαλ παρακατω στην σελιδα των χρονοδιαγραμμάτων των συντηρησεων.
    https://onedrive.live.com/?cid=4770E...%21110&o=OneUp

  5. #5
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    Ποσα χλμ εχει? Ποσους κατοχους περασε πριν απο εσενα? Εαν ειναι κατω απο 100κ και έχουν γινει ευλαβικα τα σερβις του στο προκαθορισμένο διάστημα που ορίζει ο κατασκευαστης και το εχεις αυτο ενημερωμένο στο σερβις μπουκ θα υποψιαζόμουν βλάβη(φθορα εντος καρμπς/φθορά στην εισαγωγη/ηλεκτρικο κύκλωμα).

    Εαν δεν ξερεις τι απο τα παραπάνω εχει γινει, οπως και αν ηταν 2-3το χερι οταν το αγορασες και περασε και απο έμπορο τοτε ενδεχομένως να μη ξερεις και τα πραγματικά χλμ. Τοτε θα υποψιαζομουν συντήρηση(καθαρισμός/ρύθμιση/συγχρονισμός).

    Απο καπου πρεπει να αρχισεις
    Τσεκαρε το ονερς μανουαλ παρακατω στην σελιδα των χρονοδιαγραμμάτων των συντηρησεων.
    https://onedrive.live.com/?cid=4770E...%21110&o=OneUp
    To πήρα τρίτος στη σειρά. Μέχρι στιγμής έχει κάνει περίπου 90.000 Km. O προηγούμενος ιδιοκτήτης το πήγαινε συχνά για service σε γνωστό πολύ καλό γνωστό μηχανικό, αλλά δεν κρατούσε service book...

  6. #6
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.445
    το έκανε συχνά σέρβις δεν λέει τίποτα

    στην σελίδα 73-74 σου γράφει ο κατασκευαστής συγκεκριμμένα ανα πόσα χλμ τι εργασίες πρέπει να γίνουν. Εαν δεν ξέρεις και δε μπορείς να βασιστείς σε θεωρητικό επίπεδο τι έκανε ο προηγούμενος ξεκίνα να τις κάνεις όλες αυτές τις εργασίες σε ένα μεγάλο σερβις από έναν έμπιστο τεχνικό που ξέρει και ξεκίνα να γράφεις ένα σερβις μπουκ απο τώρα
    you rise you fall you're down then you rise again

  7. #7
    Αφού το μηχανάκι δούλευε μια χαρά στα χέρια σου κ το έχεις κ χρόνια, ξεκινά από τα απλά που μπορεί να ανεβάζουν την κατανάλωση.

    Πόσοι το είχαν το μηχανάκι πριν δεν έχει καμία σημασία

    Κοίτα μόνος σου τα πολύ απλά που μπορούν να σου ανεβάσουν έστω κ λίγο την κατανάλωση
    Πχ αέρα στα λάστιχα κ ένα γρασαρισμα την αλυσίδα

    Ένα συνεργείο που εμπιστεύεσαι να σου κοιτάξει τα καρμπυρατερ

    Πχ Μπορεί απλά να έχει κολλήσει λίγο ανοιχτό το τσοκ

    Καλή συνέχεια

  8. #8
    Το δικό μου πάντως από το 2005 που το έχω, δεν έβγαλε πάνω από 250-280 μέχρι το λαμπάκι αναλόγως την οδήγηση, με μέση κατανάλωση πάντα περίπου στα 5λ/100

    Υπόψιν οτι η ρεζέρβα ανάβει στα 5 λίτρα εναπομείναντος καυσίμου δλδ άλλα 100 χιλιόμετρα περίπου (τουλάχιστον στο δικό μου που το έχω τσεκάρει ένα εκατομύριο φορές)

    Δηλαδή θεωρητικά μέχρι να ανάψει το λαμπάκι της ρεζέρβας ο μετρητής θα πρέπει να δείχνει 280 χλμ, δεδομένου ότι 19 λίτρα με 5λ/100 δίνουν 380 χιλιόμετρα


    Εγώ θα έλεγχα πρώτα την ποιότητα της βενζίνης που βάζω. Βάλε ένα τεπόζιτο 100άρα μήπως δείς κάποια διαφορά
    Όλα είναι .... δρόμος!!!

  9. #9
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    17/12/2017
    Μηνύματα
    3
    Το δικο μου καρμπυρατερατο και με προ 6μηνου καθαρισμα αυτών ,δεν εχω δει ποτε κάτω απο 5,9- 6,0 /100χλμ .
    Πριν τον καθαρισμό τους έβλεπα κ 5,5 λιτρα/100

    Με γεμάτο τεπόζιτο το λαμπάκι βενζίνης το βλέπω στα 240-245 χλμ . Η μηχανή έχει 40.000χλμ κ ειναι δευτερο χέρι απο γνωστό.

    Οταν φορούσα ελεύθερο DNA φιλτρο στο φιλτροκούτι ήταν περίπου 0,3 /100 ανεβασμένη.

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της leo1964
    Εγγραφή
    01/12/2015
    Μηνύματα
    709
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από aggelosmk2 Προβολή μηνύματος
    Το δικο μου καρμπυρατερατο και με προ 6μηνου καθαρισμα αυτών ,δεν εχω δει ποτε κάτω απο 5,9- 6,0 /100χλμ .
    Πριν τον καθαρισμό τους έβλεπα κ 5,5 λιτρα/100

    Με γεμάτο τεπόζιτο το λαμπάκι βενζίνης το βλέπω στα 240-245 χλμ . Η μηχανή έχει 40.000χλμ κ ειναι δευτερο χέρι απο γνωστό.

    Οταν φορούσα ελεύθερο DNA φιλτρο στο φιλτροκούτι ήταν περίπου 0,3 /100 ανεβασμένη.
    Την είχα,6,0/100χλμ
    Οι καλοί άνθρωποι δεν χρειάζονται νόμους για να ενεργούν υπεύθυνα, ενώ οι κακοί άνθρωποι θα βρουν τρόπους να τους παρακάμψουν. -Πλάτων-

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.737
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Scarabeo Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα στην παρέα. Είμαι κάτοχος ενός CBF-600 μοντέλο του 2005. Με καρμπυρατέρ. Το μηχανάκι αγοράστηκε μεταχειρισμένο τον Αύγουστο του 2012 και από τότε είναι υπόδειγμα αξιοπιστίας!!! Μοναδικό μου παράπονο, η κατανάλωση που έχει αυξηθεί πολύ, προφανώς λόγω παλαιότητας των καρμπυρατέρ.
    Όταν είχα πρωτοπάρει το μηχανάκι, ένα ντεπόζιτο μου έβγαζε 300-310 km μέσα στην πόλη, μέχρι ν'ανάψει η ρεζέρβα. Μιλάμε για ήρεμη οδήγηση και ταχύτητα στους ανοιχτούς δρόμους (π.χ. Αττική Οδό) με 120 km/h maximum.
    Σήμερα το μηχανάκι με ΑΚΡΙΒΩΣ την ίδια χρήση, βγάζει 220-230 km μέχρι ν'ανάψει η ρεζέρβα. Υποθέτω ότι θέλουν ρύθμιση ή και καθάρισμα τα καρμπυρατέρ. Ξέρουμε κάποιον ΚΑΛΟ καρμπυρατερά???? Φαντάζομαι θα πρέπει να λυθεί το μηχανάκι και να κατέβουν από τον κινητήρα........
    Αργή απάντηση, αλλά ποτέ δεν είναι αργά.

    Ίσως έχει έρθει η ώρα για σωστό μεγάλο σέρβις.

    Αυτό περιμβάνει, αλλαγή λαδιών κινητήρα και φίλτρου λαδιού, καθάρισμα φίλτρου αέρα (προσοχή στην διαδικασία που λέει ο κατασκευαστής του φίλτρου σου), αλλαγή μπουζί με καινούρια-σωστά, έλεγχος και ρύθμιση αν χρειαστεί διάκενου βαλβίδων, πλήρης καθαρισμός και ρύθμιση συχρονισμού καρμπυρατέρ.

    Η κατανάλωση επιβαρύνεται και από πράγματα εκτός κινητήρα, όπως ξεφούσκωτα λάστιχα, πολυ φθαρμένη αλυσίδα, κάποιο πρόβλημα στο φρένο που συνεχίζει να πιέζει λίγο αφού το αφήνεις, οδηγικές συνήθειες, διαδρομή, αλλαγή ή κάποια φθορά στην εξάτμιση κ.ο.κ.

    Κάνε ένα σωστό μεγάλο σέρβις σε αξιοπρεπή μηχανικό.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  12. #12
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    17/12/2017
    Μηνύματα
    3
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από V-TEC Προβολή μηνύματος

    ....Ένα συνεργείο που εμπιστεύεσαι να σου κοιτάξει τα καρμπυρατερ

    Πχ Μπορεί απλά να έχει κολλήσει λίγο ανοιχτό το τσοκ

    Καλή συνέχεια
    Αυτό μπορεί να γίνει ? Κ πως το καταλαβαίνουμε ? (Μήπως απο το οτι μυρίζουν τα καυσαέρια πλούσιο μίγμα? )

    Εμένα π.χ όταν τραβαω το τσοκ κ βαζω μπροστα μαζεύει αμέσως μέσα,δεν κρατιέται ανοιχτό κ δεν ξερω τι φταίει.

    Αν το τραβήξω η μηχανή σβήνει. κ πάλι απ την αρχή μετά. Πρέπει να το κραταω με το χέρι για 20-30" δευτερόλεπτα .

  13. #13
    Νέο μέλος Το avatar του/της L'ocean Des tempetes
    Εγγραφή
    01/04/2012
    Μηνύματα
    18
    Πίσω απο το λαστιχάκι που έχει στην βάση του το τσόκ έχει ένα πλαστικό κυλινδρικό ''παξιμάδι'' δοκίμασε να το σφίξεις Με αυτό τον τρόπο θα κρατηθεί τραβηγμένο.Απλά θυμήσου να το κλείσεις μετά απο κάνα 2λεπτό επειδή δεν είναι αυτόματο.
    Τα πάντα ρει

Παρόμοια θέματα

  1. V-Storm 650 vs Cbf 600s
    από tzo80 στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 18/09/2014, 21:58
  2. Κατανάλωση CBF-600
    από dim40 στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 01/06/2014, 17:09
  3. CBF 600 Service Manual
    από quirky9 στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 29/10/2007, 13:56
  4. Honda CBF-600S. Γνώμες;
    από Papasouzas στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 29/11/2004, 22:32
  5. cbf 600 04
    από wild_cat/anima στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 30/08/2004, 11:25

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF