Σελίδα 2 από 8 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 106

Θέμα: Σπειρώματα!

  1. #16
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Δεν είναι στανταρ μέγεθος αλλά οι μηχανές στο Μ10 έχουν συνήθως ψιλόπασα μπουλόνια. Και πιο λεπτά από 10 χ 1.25! Κάπου στην εργαλειοθήκη μου πρέπει να έχω 10 χ 1 που είχα πάρει για να διορθώσω το σπείρωμα σε μια βάση κινητήρα ενός cbr. (αν θυμάμαι καλά! )
    Sent from me using a computer.

  2. #17
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/06/2006
    Μηνύματα
    213
    Πες μας και από που τα παίρνεις.
    https://www.kentrovidas.gr/index.php
    Τελευταία τροποποίηση από daz; 05/11/2016 στις 15:03.

  3. #18
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Δεν είναι στανταρ μέγεθος αλλά οι μηχανές στο Μ10 έχουν συνήθως ψιλόπασα μπουλόνια. Και πιο λεπτά από 10 χ 1.25! Κάπου στην εργαλειοθήκη μου πρέπει να έχω 10 χ 1 που είχα πάρει για να διορθώσω το σπείρωμα σε μια βάση κινητήρα ενός cbr. (αν θυμάμαι καλά! )
    Α δε το γνώριζα αυτό, δεν έχω εντοπίσει κάτι τέτοιο στο στρώμα.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από R43 Προβολή μηνύματος
    Έχει ο Ντέτσικας κολαούζα;
    Dream with the feathers of angels stuffed beneath your head.

  4. #19
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/11/2015
    Μηνύματα
    1.092
    Να βάλλω φωτό τα δύο ράφια κολαούζα και φιλιέρες σε μετρικά, αμερικάνικα και αγγλικά;

  5. #20
    Μέλος Το avatar του/της Road Pirat
    Εγγραφή
    01/11/2015
    Μηνύματα
    354
    Επιβάλλεται

  6. #21
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/11/2015
    Μηνύματα
    1.092
    ΟΚ, πάω να δώ πως είμαστε από φως στην αποθήκη της αυλής και αν είναι τα βγάζω αύριο.... Δεν είναι όλα μάρκες αλλά την δουλειά τους την κάνουν. Εντύπωση μου κάνει η πληθώρα των WW...

  7. #22
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/11/2015
    Μηνύματα
    1.092
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Δεν είναι στανταρ μέγεθος αλλά οι μηχανές στο Μ10 έχουν συνήθως ψιλόπασα μπουλόνια. Και πιο λεπτά από 10 χ 1.25! Κάπου στην εργαλειοθήκη μου πρέπει να έχω 10 χ 1 που είχα πάρει για να διορθώσω το σπείρωμα σε μια βάση κινητήρα ενός cbr. (αν θυμάμαι καλά! )
    Άλλο κλασικό παράδειγμα ψιλού σπειρώματος είναι οι βίδες στοις τρόμπες των φρένων. Όσοι έχουν αλλάξει τρόμπα σε Brembo σε γιαπωνέζικο μηχανάκι έχουν πάρει και βίδα με άλλο ψιλότερο νομίζω σπείρωμα.

  8. #23
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.944
    Καλημέρα.Αγορασα ένα διαχωριστη ρουλεμαν και χρειάζεται να προσαρμοστεί σε αυτόν ένα κομμάτι ντιζας με τα εξής χαρακτηριστικά :διάμετρος 8,2χ3/8"χ16t.Που να ψάξω για τέτοια ντιζα;Δεν εχω
    ιδεα. Γιαννης
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων 666105.jpg‎  

  9. #24
    Να τα πάρουμε από την αρχή. Όταν λες διάμετρο τι εννοείς; Έχεις μετρήσει τη διάμετρο της ντίζας; ή έχεις μετρήσει τη τρύπα που βιδώνει η ντίζα;

    Το 3/8 16σπ/ίντσα υπάρχει σα σπείρωμα, αλλά είσαι σίγουρος ότι θέλει τέτοιο σπείρωμα; Εκτός αν επίτηδες έχουν βάλει τέτοιο για να πηγαίνεις να αγοράζεις τη δική τους ντίζα.

    Δεν έχω ψάξει ποτέ για ντίζα σε ίντσες, δε ξέρω αν υπάρχει. Αν δεν υπάρχει στα μαγαζιά με βίδες στο Πειραιά, τότε ή θα βρεις δυο μακρυές βίδες και θα τις κόψεις και αν δε βρεις και αυτό, σε τόρνο να σου φτιάξουν.

    Αλλά αν είναι να πληρώσεις τορναδόρο, πλήρωσε τη Force να τελειώνεις.
    Dream with the feathers of angels stuffed beneath your head.

  10. #25
    Αν είναι 3/8 16σπ/ιντσα η τρύπα πρέπει να μετράει με το παχύμετρο περίπου 8mm(7.9mm για την ακρίβεια). Αν μετράει 8.5mm είναι Μ10χ1.5 μετρικό δηλαδή που βρίσκεις και στο περίπτερο (όχι του Χαϊδαρίου Λεο67.... ).
    Dream with the feathers of angels stuffed beneath your head.

  11. #26
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.944
    Ευχαριστώ για την απάντηση.
    Την ντιζα τη θέλω για να τη βιβωσω στις δυο τρυπες του διαχωριστη που φαινονται στη φωτο και να φτιάξω μια γέφυρα εξωλκευσης. Μέτρησα με το παχύμετρο την τρύπα και είναι 8,2χιλ. όσο γράφει και στο κουτί του διαχωριστη.

  12. #27
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Και τον κεντρικό άξονα της γέφυρας πως θα τον φτιάξεις? Επίσης η γέφυρα θα χρειαστεί τόρνο!

    Τα σπειρώματα της ντίζας συνήθως είναι λεπτότερα απ' το κανονικό.
    Sent from me using a computer.

  13. #28
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.944
    Δεν θα χρειαστώ τορνο. Θα χρησιμοποιησω δύο παράλληλες σιδερενιες ραβδους 1χ1εκ, παξιμαδια, ροδέλες και ηλεκτροσυγκολληση. Θα βάλω φωτο αν βρω την ντιζα ή έστω βιδες με τετοιο σπειρωμα και τα αντίστοιχα παξιμαδια.Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	CHT253L.jpg 
Προβολές:	199 
Μέγεθος:	51,4 KB 
ID:	388533

  14. #29
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Αν δε βρεις μπορείς να πάρεις δύο ράβδους και να ανοίξεις το σπείρωμα που θέλεις.

    Την βίδα - άξονα του εξωλκεα δε μου είπες πως θα τον φτιαξεις. Αυτη η βίδα κανονικά είναι σφυριλατη και με λεπτό σπείρωμα. Με κανονικό σπείρωμα δε θα κάνεις δουλειά. Το κολαουζο σε τέτοια μεγέθη δεν είναι φθηνό. Ή άλλη άκρη του άξονα πρέπει να είναι μυτερή για να μειώνει τις τριβές αλλά σε κάθε χρήση θα χαλάει λογο μικρής σκληρότητας.

  15. #30
    ...και καλη τυχη μάγκες Το avatar του/της bulmont
    Moderator
    Εγγραφή
    06/09/2010
    Μηνύματα
    4.155
    Χρησιμοποιώ κάποια εργαλεία που 'χα αγοράσει πρίν από χρόνια σε παζάρι αντί
    ευτελούς ποσού...
    Δεν ξέρω κατά πόσο είναι καλά ή όχι μιάς και δεν γράφουν κάποια μάρκα ή άλλο στοιχείο
    πάντως μ' έχουν σώσει κάποιες φορές..........

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC06254.jpg 
Προβολές:	168 
Μέγεθος:	78,1 KB 
ID:	388545

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC06268.jpg 
Προβολές:	178 
Μέγεθος:	58,9 KB 
ID:	388546

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC06260.jpg 
Προβολές:	167 
Μέγεθος:	66,1 KB 
ID:	388547
    "ελλαδα ειναι η χωρα οπου ο λαζοπουλος κανει σατιρα και ο αρκας προπαγανδα....(!)"

Σελίδα 2 από 8 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Βίδες,παξιμάδια,σπειρώματα
    από Takata Dome στο forum Εργαλεία
    Απαντήσεις: 59
    Τελευταίο μήνυμα: 06/05/2022, 21:16
  2. Taps and Dies (σπειροτόμοι)
    από tzimidis στο forum Εργαλεία
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 24/02/2016, 19:32

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF