Σελίδα 5 από 8 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 61 έως 75 από 106

Θέμα: Σπειρώματα!

  1. #61
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.129
    Όταν μπορείς κανε μια προταση πλιιζ. Εχω σε ανοξειδωτο 5mm παχος σφηνωμένα και σπασμένα κολαουζο 1,2mm και βίδα ανοξείδωτη 1,2mm.
    Δύο σπειρώματα. Δεν πιάνονται.

    Να κεντράρω τις τρυπίτσες μπορώ, πιάνεται το κομμάτι. Με τα "τρυπάνια" 1,2mm που έχω (καλής ποιότητας) δεν μπορώ ούτε να φανταστώ
    ότι θα κόψουν το κολαούζο ή την βίδα.

    Να δοκιμάσω ξετρύπημα με 3mm τρυπάνια και αν καταφέρω καθαρισμό να γεμίσω με ανοξείδωτο και να ξανακάνω τρύπες;
    Έχω αλλάξει τρόπο χρήσης και δεν θα χρειαστώ σπειρώματα πλέον, απλές τρύπες στα 1,5mm. Υπάρχουν αντίστοιχες τρύπες οδηγοί για το που χρειάζομαι τις τρύπες που συζητάω.

    το σκέφτομαι λάθος;

  2. #62
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Κολαούζο 1.2 χιλιοστά?
    Sent from me using a computer.

  3. #63
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.129
    Για ανοξείδωτο, αν δεν είσαι καλό παιδί θα πω πόσο έχει και πόσο μου κόστισε να το βρω.

  4. #64
    Μέλος
    Εγγραφή
    17/06/2018
    Μηνύματα
    269
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Για ανοξείδωτο, αν δεν είσαι καλό παιδί θα πω πόσο έχει και πόσο μου κόστισε να το βρω.
    Από Κίνα κολαούζα κοβαλτίου για ανοξείδωτα τα παίρνω 2, 3, ...5 ευρώ.

  5. #65
    Μέλος
    Εγγραφή
    17/06/2018
    Μηνύματα
    269
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Όταν μπορείς κανε μια προταση πλιιζ. Εχω σε ανοξειδωτο 5mm παχος σφηνωμένα και σπασμένα κολαουζο 1,2mm και βίδα ανοξείδωτη 1,2mm.
    Δύο σπειρώματα. Δεν πιάνονται.

    Να κεντράρω τις τρυπίτσες μπορώ, πιάνεται το κομμάτι. Με τα "τρυπάνια" 1,2mm που έχω (καλής ποιότητας) δεν μπορώ ούτε να φανταστώ
    ότι θα κόψουν το κολαούζο ή την βίδα.

    Να δοκιμάσω ξετρύπημα με 3mm τρυπάνια και αν καταφέρω καθαρισμό να γεμίσω με ανοξείδωτο και να ξανακάνω τρύπες;
    Έχω αλλάξει τρόπο χρήσης και δεν θα χρειαστώ σπειρώματα πλέον, απλές τρύπες στα 1,5mm. Υπάρχουν αντίστοιχες τρύπες οδηγοί για το που χρειάζομαι τις τρύπες που συζητάω.

    το σκέφτομαι λάθος;
    Τρύπημα με τρυπάνι μέσα στην τρύπα που έχει σπάσει το κολαούζο δεν γίνεται.
    Γίνεται όμως τρύπημα με ποτηροτρύπανο γύρω από το σπασμένο κολαούζο.

  6. #66
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.129
    Συζητάω για τρύπημα γιατί η διαθέσιμη επιφάνεια είναι μικρή και δεν είναι δυνατόν να βρω ποτηροτρύπανο
    μικρότερο από 5mm που θα χρειαζόμουν.

    Έχω υπόψιν μου χρήση φρέζας και αντικατάσταση τρυπανιών για να γίνει αυτό, τώρα όμως που σε διαβάζω
    σκέφτομαι ότι μπορώ ευκολότερα να χρησιμοποιήσω laser κοπής κατευθείαν πάνω στο σπασμένο κολαούζο και την σπασμένη βίδα.

    Δεν έχω περιθώρια να κάνω πίσω, το κομμάτι που αναφέρομαι έχει πολύ υψηλή τιμή, (>3500ε αν βρεθεί) ενώ ο χρόνος μου
    για να το φέρω σε αυτή την κατάσταση, πριν την ολοκλήρωση του, περίπου 1500ε.. (12.500ε αρχική τιμή όταν ήταν διαθέσιμο).

  7. #67
    Μέλος
    Εγγραφή
    17/06/2018
    Μηνύματα
    269
    Μία λύση, τρύπημα με ποτηροτρύπανο, γέμισμα της τρύπας με την tig, άνοιγμα καινούργιας τρύπας και καινούργιου σπειρώματος.

  8. #68
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.129
    Βρε Γιώργο, 5mm x 5mm είναι το άκρο που έχει το σπείρωμα για το οποίο έχω πληρώσει άλλη λύση και δεν θα χρειαστεί
    να έχει βόλτες στο 1,2mm αλλά απλή τρυπίτσα με 1,5mm διάμετρο.

    ποιο ποτηροτρύπανο υπάρχει κάτω από 2cm; να το πάρω δεν έχω θέμα.

  9. #69
    Μέλος
    Εγγραφή
    17/06/2018
    Μηνύματα
    269
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Βρε Γιώργο, 5mm x 5mm είναι το άκρο που έχει το σπείρωμα για το οποίο έχω πληρώσει άλλη λύση και δεν θα χρειαστεί
    να έχει βόλτες στο 1,2mm αλλά απλή τρυπίτσα με 1,5mm διάμετρο.

    ποιο ποτηροτρύπανο υπάρχει κάτω από 2cm; να το πάρω δεν έχω θέμα.
    Αν μπορείς να τρυπήσεις το υλικό σου με ποτηροτρύπανο διαμαντέ για κεραμικά, έστω χαλώντας μερικά, παίρνεις από Κίνα την διάμετρο που θέλεις με αστείο κόστος. Αρχίζουν από 0,8 mm.

    https://www.aliexpress.com/item/1005...archweb201603_
    Τελευταία τροποποίηση από GEORGIOS; 10/03/2021 στις 19:05.

  10. #70
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.129
    Ευχαριστώ, δεν ήξερα ότι υπάρχουν τόσο μικρά. Είναι ανοξείδωτο οπότε δεν με παίρνει αλλα οτι μαθαίνει κανεις καλο είναι

  11. #71
    Μέλος
    Εγγραφή
    17/06/2018
    Μηνύματα
    269
    Καλό είναι να έχουμε ένα φτηνό σετάκι μικρά κολαούζα M1 M1.2 M1.4 M1.6 M1.7 M1.8 M2 M2.5 M3, για να διορθώνουμε κανένα τέτοιο σπείρωμα αν τύχει.

    https://www.aliexpress.com/item/4000...27424c4dHVaPOu

  12. #72
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Επειδή παίζει πολύ κολαούζο και εξωλκέας από αλί και Κίνα.

    Απ' ότι έχω διαπιστώσει, αν κάπου μετράει η χώρα κατασκευής και κάνει τη μεγάλη διαφορά, είναι στα υλικά τριβής και κοπής.

    Τώρα αν το γυαλόχαρτο ή το σμυριδόπανο είναι φθηνιάρικο, το πολύ πολύ να μη τρίβει (αν και σε κάποια εργαλεία μπορεί να δημιουργήσει μεγαλύτερα προβλήματα).
    Αν το τρυπάνι δεν είναι καλό, το πολύ πολύ να μη κόβει.

    Αν το εξωλκέας και το κολαούζο είναι φτιαγμένa από Chinesium, υπάρχει μεγάλη περίπτωση να σπάσει. Πολύ γρήγορα θα σταματήσει να κόβει, θα μαγκώσει και θα σπάσει.

    Όσο πιο μικρό τόσο πιο καλό πρέπει να είναι.

    Αν σπάσει το κολαούζο και δε μπορεί να βγει, θέλει ειδικά τρυπάνια με ακριβά καρβίδια, διαμαντολίμες, κονδύλια, ποτυροτρύπανα κ.α. Ανάλογα την περίπτωση και το υλικό. Εχω βγάλει σπασμένο εξωλκέα από αλουμίνιο και κόντεψα να γίνω Βουδιστής.


    Edit. ΒΤW όταν λέω επώνυμα εργαλεία δεν εννοώ τίποτα stanley και total και bgs, ε! Oύτε καν makites, milwaukia και bosch. Εννοώ εξειδικευμένες μάρκες όπως volkel, krino, skc
    Και το σωστό τρυπάνι. Όταν το κολαούζο Μ5, λέει οτι θέλει τρυπάνι 4,2, τότε βάζουμε 4,2.
    Αν βάλουμε 4αρι τρυπάνι και κολαούζο απ' τον Αλί, παίζουμε με τις πιθανότητες να μάθουμε τα καρβίδια απ' έξω κι ανακατωτά.
    Τελευταία τροποποίηση από daz; 10/03/2021 στις 22:34.
    Sent from me using a computer.

  13. #73
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Όταν μπορείς κανε μια προταση πλιιζ. Εχω σε ανοξειδωτο 5mm παχος σφηνωμένα και σπασμένα κολαουζο 1,2mm και βίδα ανοξείδωτη 1,2mm.
    Δύο σπειρώματα. Δεν πιάνονται.

    Να κεντράρω τις τρυπίτσες μπορώ, πιάνεται το κομμάτι. Με τα "τρυπάνια" 1,2mm που έχω (καλής ποιότητας) δεν μπορώ ούτε να φανταστώ
    ότι θα κόψουν το κολαούζο ή την βίδα.

    Να δοκιμάσω ξετρύπημα με 3mm τρυπάνια και αν καταφέρω καθαρισμό να γεμίσω με ανοξείδωτο και να ξανακάνω τρύπες;
    Έχω αλλάξει τρόπο χρήσης και δεν θα χρειαστώ σπειρώματα πλέον, απλές τρύπες στα 1,5mm. Υπάρχουν αντίστοιχες τρύπες οδηγοί για το που χρειάζομαι τις τρύπες που συζητάω.

    το σκέφτομαι λάθος;
    Πρώτον: (αν έχεις διαμπερή τρύπα)
    Χτύπησε το με ένα ψιλό ζουμπαδάκι. Θα φύγει από κάτω, σιγά τη σπείρα που έχει για να αντισταθεί.
    Δευτερον: (τυφλή τρύπα)
    Ξετρύπα το με ένα καλό κονδύλι, κατά προτίμηση ballmill, και μετά γεμισέ το με κόλληση.
    Αυτό βέβαια είναι μαλακία, γιατί θα ζεσταθεί και μπορεί να πιτσικάρει.
    Dream with the feathers of angels stuffed beneath your head.

  14. #74
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.129
    Διαμπερής είναι, δεν το είχα σκεφτεί! ψάχνω πρώτα το ψιλό ζουμπαδάκι.
    Κόλληση ίδιο χρώμα με το ανοξείδωτο και 350Mp στους 830C υπάρχει.
    Έχω μια ρουτίνα για να μην σοκάρω τα ανοξείδωτα, έχει και σαν κατασκευή περιθώρια να διορθωθεί μερικά δέκατα αν πιτσικάρει πολύ.


    Ευχαριστώ πολύ άλλη μια φορά

  15. #75
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της camen
    Εγγραφή
    18/09/2008
    Μηνύματα
    4.443
    Αν δεν βρεις τοσο ψιλο ζουμπαδακι, που δυσκολα θα βρεις, κοψε απο ενα αντιστοιχο καλο τρυπανακι τον κωλο κ καντον ζουμπαδακι. Εστω κ κοντο θα μπορεσεις να το χτυπησεις με εναν αλλο ζουμπα απο πανω. Αλλιως κολλα το στελεχος του τρυπανιου σε ενα ζουμπαδακι να σου δινει καλυτερο χερι.
    Μη το χτυπησεις με κατι μυτερο γτ θα στο πρηξει κ θα κεφαλωσει μεσα στην τρυπα. Βρες κατι οσο πιο κοντα στη μεγιστη διαμετρο!

    Αν μπορεις να το κεντραρεις κ πιανεται το κομματι εγω θα εκανα οτι ειπε ο Μισκιν. Θα το ξετρυπαγα με ενα κονδυλι οσο πιο κοντα στη διαμετρο γινεται.
    Τελευταία τροποποίηση από camen; 11/03/2021 στις 08:11.

Σελίδα 5 από 8 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Βίδες,παξιμάδια,σπειρώματα
    από Takata Dome στο forum Εργαλεία
    Απαντήσεις: 59
    Τελευταίο μήνυμα: 06/05/2022, 20:16
  2. Taps and Dies (σπειροτόμοι)
    από tzimidis στο forum Εργαλεία
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 24/02/2016, 18:32

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF