Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 12 από 12

Θέμα: Πρωτο κρανος και μπουφαν

  1. #1
    Νέο μέλος Το avatar του/της Takis24
    Εγγραφή
    20/09/2016
    Μηνύματα
    17

    Πρωτο κρανος και μπουφαν

    Καλησπερα! Πρωτη φορα που γραφω αν και διαβαζω αρκετο καιρο. Ηρθε η ωρα για μηχανη (ΜΤ07) οποτε και για κρανος και μπουφαν. Εχω καταλαβει οτι το βασικοτερο ειναι να δοκιμασω ο ιδιος, απλα ηθελα να ρωτησω αν καποιος ξερει για καποια ευκαιρια αυτη τη στιγμη που νομιζει οτι πρεπει να τσεκαρω, η καποιο μαγαζι που θα ασχοληθει μαζι μου και δεν θα με ξεπεταξει. Χρηματα μεχρι 400-450 εκτος αν υπαρχει κατι πολυ καλο με λιγα παραπανω και περιοχη Αθηνα. Ευχαριστω πολυ και ελπιζω να τα πουμε και απο κοντα με οποιον θελησει.


    Πς: Θα κανω κι αλλες ερωτησουλες. Στει Τιουνντ

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.965
    450 και τα δύο? Αρχικά πρέπει να δεις (αν έχεις περίεργο κεφάλι) ποια κράνη σου κάθονται καλα. Με 250 μπορείς να βρείς κάποια μονόχρωμα κράνη προηγούμενων ετων που παιζουν σε προσφορές. Επίσης τρεχει μια προσφορά το ogk airblade 3 που αξίζει να κοιτάξεις. Μπουφάν δες μόνο κορντούρα (δική μου άποψη) εφόσον θα έχεις ενα μπουφάν μονο. είτε μεσάτο (ειμαι γρήγορος ναουμ) είτε 3/4 (δεν ειμαι γρήγορος αλλα ειμαι ζεστός). δώσε ερωτήσεις

  3. #3
    Νέο μέλος Το avatar του/της Takis24
    Εγγραφή
    20/09/2016
    Μηνύματα
    17
    Ναι και τα 2. Την εχω δει την προσφορα και περιμενω να ακουσω αν καποιος παει να δοκιμασει για ημερομηνια παραγωγης που λεγανε. Δεν εχω βαλει σχεδον ποτε κρανος οποτε δεν ξερω αν εχω περιεργο κεφαλι..Τωρα για μπουφαν να κοιταξω 4 εποχων? Μαρκες? Καποιο καλο μαγαζι για ολλα αυτα?

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lleonidas
    Εγγραφή
    31/03/2010
    Μηνύματα
    2.246
    Kαλησπέρα φίλε μου!
    Αν μένεις Αττική,πήγαινε ένα πρωί μια βόλτα στα μοτομάγαζα στην Καλλιρρόης και δοκίμασε κράνη κοντά στα 200-250€.Δώσε έμφαση στην καλή εφαρμογή,μη βιαστείς να το βγάλεις μέσα σε 10 δευτερόλεπτα,εκτός και αν είναι ασφυκτικό...άσ'το για λίγο πάνω στο κεφάλι σου.Το ζητούμενο δεν είναι να το νιώθεις ''άνετο'' αλλά να είναι σταθερό και εφαρμοστό...σ'αυτό θα σε βοηθήσουν και οι υπάλληλοι οι οποίοι έχουν την εμπειρία.
    Όσον αφορά το μπουφάν,θα συμφωνήσω ότι καλό είναι να κοιτάξεις για υφασμάτινο.Προσωπικά προτιμώ 3/4 αλλά εσύ κρίνε τι σου αρέσει και τι σε βολεύει.Στην Καλλιρρόης θα βρεις ποικιλία και σε μπουφάν.Κάποια που σκέφτομαι είναι Revit outback, Held 4 touring, Dainese Tempest.
    Ό,τι και αν επιλέξεις,να ξέρεις ότι μέσω διαδικτύου είναι πιθανό να βρεις καλύτερες τιμές οπότε,αν δε βιάζεσαι,μπορείς να κάνεις μια λίστα με μοντέλα που σ'ενδιαφέρουν και να τα ψάξεις μετά στα internet stores.Το ιδανικό βέβαια θα ήταν να βρεις μπουφάν + κράνος από το ίδιο μαγαζί,να σου κάνει καλή τιμή,να τα τσιμπήσεις επιτόπου και να τελειώνεις

  5. #5
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.965
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Takis24 Προβολή μηνύματος
    Ναι και τα 2. Την εχω δει την προσφορα και περιμενω να ακουσω αν καποιος παει να δοκιμασει για ημερομηνια παραγωγης που λεγανε. Δεν εχω βαλει σχεδον ποτε κρανος οποτε δεν ξερω αν εχω περιεργο κεφαλι..Τωρα για μπουφαν να κοιταξω 4 εποχων? Μαρκες? Καποιο καλο μαγαζι για ολλα αυτα?
    μαγαζί δεν θα σου πω. Δεν έμειναν και πολλά όρθια λόγω κρίσης οπότε θα τα βρείς έυκολα. Αν εισαι αθήνα μια βολτα στην καλλιρόης ειναι απαραίτητη.

    Αν έχεις ενα μπουφάν πρέπει να ειναι αναγκαστικά χειμωνιάτικο. Οχι απαραίτητα 100% αδιάβροχο μιας και κανένα μπουφάν (εκτός απο κάτι τουμπανα των 500ευρω που δεν ειναι για ελλάδα ουτε χειμώνα) δεν ειναι πραγματικά αδιάβροχο. Ένα ξεχωριστό αδιάβροχο σετ των 60 ευρω θα κάνει τη ζωή σου πολύ καλύτερη και το μπουφάν σου θα ειναι σαν καινουργιο για πολλά περισσοτερα χρόνια. Ήδη ξεχνάς τα γάντια που δεν ειναι φθηνα και καλό θα ήταν να πάρεις ενα ζευγαρι γιατι το χειμώνα χωρίς γάντι δεν οδηγάς πανω απο 1km. Το πρώτο σου μπουφάν θα σου έλεγα να ειναι κυρίως μάυρο, κορντούρα, και 170-220 ευρω περίπου. Μάρκες προφανώς δεν τις έχω δοκιμάσει ολές αλλα τα γνωστα dainese, alpinestars, spyke, spidi, clover, bering, acerbis, scott, revit είναι αρκετά safe επιλογές. Πρόσφατα πήρα ενα ελληνικο nordcap και επειδη το έχω ψαξει λίγο απο τότε ειναι καλα μουφάν και οτι πληρώνεις παιρνεις. Δεν είναι φίρμα που πουλάει και ονομα. στα προτείνω.

  6. #6
    Νέο μέλος Το avatar του/της Takis24
    Εγγραφή
    20/09/2016
    Μηνύματα
    17
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lleonidas Προβολή μηνύματος
    Kαλησπέρα φίλε μου!
    Αν μένεις Αττική,πήγαινε ένα πρωί μια βόλτα στα μοτομάγαζα στην Καλλιρρόης και δοκίμασε κράνη κοντά στα 200-250€.Δώσε έμφαση στην καλή εφαρμογή,μη βιαστείς να το βγάλεις μέσα σε 10 δευτερόλεπτα,εκτός και αν είναι ασφυκτικό...άσ'το για λίγο πάνω στο κεφάλι σου.Το ζητούμενο δεν είναι να το νιώθεις ''άνετο'' αλλά να είναι σταθερό και εφαρμοστό...σ'αυτό θα σε βοηθήσουν και οι υπάλληλοι οι οποίοι έχουν την εμπειρία.
    Όσον αφορά το μπουφάν,θα συμφωνήσω ότι καλό είναι να κοιτάξεις για υφασμάτινο.Προσωπικά προτιμώ 3/4 αλλά εσύ κρίνε τι σου αρέσει και τι σε βολεύει.Στην Καλλιρρόης θα βρεις ποικιλία και σε μπουφάν.Κάποια που σκέφτομαι είναι Revit outback, Held 4 touring, Dainese Tempest.
    Ό,τι και αν επιλέξεις,να ξέρεις ότι μέσω διαδικτύου είναι πιθανό να βρεις καλύτερες τιμές οπότε,αν δε βιάζεσαι,μπορείς να κάνεις μια λίστα με μοντέλα που σ'ενδιαφέρουν και να τα ψάξεις μετά στα internet stores.Το ιδανικό βέβαια θα ήταν να βρεις μπουφάν + κράνος από το ίδιο μαγαζί,να σου κάνει καλή τιμή,να τα τσιμπήσεις επιτόπου και να τελειώνεις
    Σε ευχαριστω πολυ! Κραταω οτι μου ειπες, εκτιμω το χρονο σου.

  7. #7
    Νέο μέλος Το avatar του/της Takis24
    Εγγραφή
    20/09/2016
    Μηνύματα
    17
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    μαγαζί δεν θα σου πω. Δεν έμειναν και πολλά όρθια λόγω κρίσης οπότε θα τα βρείς έυκολα. Αν εισαι αθήνα μια βολτα στην καλλιρόης ειναι απαραίτητη.

    Αν έχεις ενα μπουφάν πρέπει να ειναι αναγκαστικά χειμωνιάτικο. Οχι απαραίτητα 100% αδιάβροχο μιας και κανένα μπουφάν (εκτός απο κάτι τουμπανα των 500ευρω που δεν ειναι για ελλάδα ουτε χειμώνα) δεν ειναι πραγματικά αδιάβροχο. Ένα ξεχωριστό αδιάβροχο σετ των 60 ευρω θα κάνει τη ζωή σου πολύ καλύτερη και το μπουφάν σου θα ειναι σαν καινουργιο για πολλά περισσοτερα χρόνια. Ήδη ξεχνάς τα γάντια που δεν ειναι φθηνα και καλό θα ήταν να πάρεις ενα ζευγαρι γιατι το χειμώνα χωρίς γάντι δεν οδηγάς πανω απο 1km. Το πρώτο σου μπουφάν θα σου έλεγα να ειναι κυρίως μάυρο, κορντούρα, και 170-220 ευρω περίπου. Μάρκες προφανώς δεν τις έχω δοκιμάσει ολές αλλα τα γνωστα dainese, alpinestars, spyke, spidi, clover, bering, acerbis, scott, revit είναι αρκετά safe επιλογές. Πρόσφατα πήρα ενα ελληνικο nordcap και επειδη το έχω ψαξει λίγο απο τότε ειναι καλα μουφάν και οτι πληρώνεις παιρνεις. Δεν είναι φίρμα που πουλάει και ονομα. στα προτείνω.
    Δεν εχω ξεχασει τα γαντια απλα μου φαινεται πιο ευκολη η επιλογη τους. Ευχαριστω!

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kostas_1100gs
    Εγγραφή
    25/02/2009
    Μηνύματα
    404
    Mην κάνεις το λάθος και αγοράσεις γραφικα, κράνος αγόρασε. Αν μπορεις αραι η σοέι, έστω μονόχρωμο. Θα πάρεις κάτι χάλια, και έπειτα θα τα ξαναχώσεις να πάρεις καλό. Έχεις γυμνό και θες κάτι καλό, ξεκούραστο και υσηχο. Καλό γάντι να έχεις πληροφόρηση και ότι πατάς να πατιέτε. Μπουφάν ότι είπαν παραπάνω, δες και τα ρεβιτ (δεν είναι και ότι καλύτερο σε σχέση με παλιά) αλλά είναι οκ.

  9. #9
    Νέο μέλος Το avatar του/της Takis24
    Εγγραφή
    20/09/2016
    Μηνύματα
    17
    Τελικα μετα απο οσα δοκιμασα (Arai, Airoh, Caberg, Agv, Nolan, Shark, Shoei, Hjc, Suomy), και κατεληξα στο rpha 11 μιας και βλεπω καλα σχολια και σε ενα ανεκτο για μενα ποσο περνω το τοπ κρανος της εταιριας. Δεν ξερω αν εκανα λαθος γιατι δεν εχω ξανα φορεσει κρανος και γενικα (εκτος μερικων εταιριων) μου φανηκαν πολυ καλα στο κεφαλι. Μπουφαν, ενα Dainese που φορεσα μου εκανε μεγαλη διαφορα απο αλλες μαρκες, οποτε.. Ευχαριστω για τη βοηθεια και παντα ορθιοι!

  10. #10
    Ας τον μπανάρει κάποιος! Το avatar του/της pipe_smoker
    Εγγραφή
    12/04/2010
    Μηνύματα
    2.925
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Takis24 Προβολή μηνύματος
    Τελικα μετα απο οσα δοκιμασα (Arai, Airoh, Caberg, Agv, Nolan, Shark, Shoei, Hjc, Suomy), και κατεληξα στο rpha 11 μιας και βλεπω καλα σχολια και σε ενα ανεκτο για μενα ποσο περνω το τοπ κρανος της εταιριας. Δεν ξερω αν εκανα λαθος γιατι δεν εχω ξανα φορεσει κρανος και γενικα (εκτος μερικων εταιριων) μου φανηκαν πολυ καλα στο κεφαλι. Μπουφαν, ενα Dainese που φορεσα μου εκανε μεγαλη διαφορα απο αλλες μαρκες, οποτε.. Ευχαριστω για τη βοηθεια και παντα ορθιοι!
    Καλοφόρετα κι αγρατζούνιστα να είναι!

  11. #11
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.835
    Με γειες και πάντα φορεμένα όταν είσαι πάνω στη μοτοσυκλέτα!


  12. #12
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.590
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Takis24 Προβολή μηνύματος
    Τελικα μετα απο οσα δοκιμασα (Arai, Airoh, Caberg, Agv, Nolan, Shark, Shoei, Hjc, Suomy), και κατεληξα στο rpha 11 μιας και βλεπω καλα σχολια και σε ενα ανεκτο για μενα ποσο περνω το τοπ κρανος της εταιριας. Δεν ξερω αν εκανα λαθος γιατι δεν εχω ξανα φορεσει κρανος και γενικα (εκτος μερικων εταιριων) μου φανηκαν πολυ καλα στο κεφαλι. Μπουφαν, ενα Dainese που φορεσα μου εκανε μεγαλη διαφορα απο αλλες μαρκες, οποτε.. Ευχαριστω για τη βοηθεια και παντα ορθιοι!
    θεωρω οτι εκανες πολυ καλη επιλογη!

    μεγεια κι αχρειαστα!!!
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

Παρόμοια θέματα

  1. Κράνος και μπουφάν για νέο οδηγό
    από guardian στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 36
    Τελευταίο μήνυμα: 24/09/2015, 02:43
  2. Κράνος και μπουφάν, αλλά τι και από πού;
    από Golden.Aquila στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 29/06/2013, 03:43
  3. Κρανος και μπουφαν
    από slavemaster στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 09/08/2010, 14:26
  4. Με έσωσε το κράνος και το μπουφάν...
    από project.breeze στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 110
    Τελευταίο μήνυμα: 11/02/2009, 18:58

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF