Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 59

Θέμα: Ποιος ειναι ο ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟΣ εξοπλισμος;

  1. #16
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.629
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o teos Προβολή μηνύματος
    Συμφωνώ με ολααα τα από πανω απολύτως αλλά με εξαίρεση το κράνος τα γάντια και το μπουφάν δε γίνεται να φοράμε πάντα μπότες παντελόνι για διάφορους λόγους..προσοχη το λέω εγώ αυτό που πήγα με 40+ βαθμούς αγ Πέτρο με μπότα....
    Για το παντελόνι θα συμφωνήσω.
    Μπότες όμως μπορούμε να φοράμε πάντα, έμενα δεν με δυσκόλεψαν ποτέ.

    Οι τουριστικές είναι πολύ άνετες.

  2. #17
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lmb990
    Εγγραφή
    09/07/2015
    Μηνύματα
    335
    Επειδη απ οτι καταλαβα εχεις μονο το κρανος... βαλε το κρανος ΔΕΜΕΝΟ μπουφαν τζιν παντελονι και παπουτσια ΔΕΜΕΝΑ.. παρε και ενα ζευγατι γαντια ΜΗΧΑΝΗΣ για το κρυο..

    κατα τ αλλα δεν γινεται να φορας τα παντα καθημερινα.. ειναι απλα ψεμα... εγω δεν εχω δει ποτε σαββατο βραδυ σε μαγαζι για ποτο κανεναν με παντελονι μηχανης και μποτες.. επισης δεν εχω δει κανεναν στο σουπερμαρκετ με φουλ εξοπλισμο..

    Οποτε... καλο ειναι να τα φορας ολα αλλα δεν γινεται..
    ΛΑΜΠΡΟΣ - lmb990 990ADV!!!!!!!!!!!

  3. #18
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.230
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από christoi Προβολή μηνύματος
    Υ.Γ. Να μην είναι από τα lidl.
    Καλύτερα από Lidl παρά καθόλου, ακόμα και κράνος. Το μοτοσυκλετιστικό τζάκετ μου από τα Lidl (περίπου 100€ αν θυμάμαι καλά, τιμή σκότωμα) με έβγαλε αγρατζούνιστο όλες τις φορές που χρειάστηκε και δεν έπαθε τίποτα.

    Για τα υπόλοιπα, ό,τι έγραψαν οι υπόλοιποι με μία μόνο επιφύλαξη. Όταν σε μια τράκα η μηχανή ξάπλωσε πάνω στο πόδι μου και μου έσπασε τα μετατάρσια, φορούσα (όπως πάντα) ένα light μποτάκι μοτοσυκλέτας χωρίς προστασίες. Ακόμα αναρωτιέμαι αν θα την είχα γλυτώσει φθηνότερα με τα μποτάκια ασφαλείας που φορούσα πιο παλιά.

  4. #19
    Ας τον μπανάρει κάποιος! Το avatar του/της pipe_smoker
    Εγγραφή
    11/04/2010
    Μηνύματα
    2.925
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lmb990 Προβολή μηνύματος
    κατα τ αλλα δεν γινεται να φορας τα παντα καθημερινα.. ειναι απλα ψεμα... εγω δεν εχω δει ποτε σαββατο βραδυ σε μαγαζι για ποτο κανεναν με παντελονι μηχανης και μποτες.. επισης δεν εχω δει κανεναν στο σουπερμαρκετ με φουλ εξοπλισμο..
    Δεν ξέρω σε ποιά μαγαζιά ή σούπερ μάρκετ πηγαίνεις, πάντως ψέματα δεν είναι.

    Αν εξαιρέσεις το παντελόνι, τις περισσότερες φορές, και εγώ και τα περισσότερα άτομα που γνωρίζω και αντιμετωπίζουν σοβαρά το κεφάλαιο "μοτοσυκλέτα" φοράνε κράνος, μπουφάν, γάντια, μπότες.
    Είτε στο σούπερ μάρκετ, είτε στα μπουζούκια, είτε στην εκκλησία, είτε οπουδήποτε.

    Είναι ταλαιπώρια να τα κουβαλάς, να έχεις το νου σου μη σου τα φάνε, να μην έχεις χώρο να τα ακουμπήσεις σε ένα μαγαζί πήχτρα, αλλά δε συγκρίνεται με την ταλαιπώρια του να είσαι ένα μήνα με ένα πόδι ή χέρι στο γύψο (για να αναφέρω το πιο light ενδεχόμενο μη μαυρίσουν οι ψυχές μας).

  5. #20
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.988
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από pipe_smoker Προβολή μηνύματος
    Δεν ξέρω σε ποιά μαγαζιά ή σούπερ μάρκετ πηγαίνεις, πάντως ψέματα δεν είναι.

    Αν εξαιρέσεις το παντελόνι, τις περισσότερες φορές, και εγώ και τα περισσότερα άτομα που γνωρίζω και αντιμετωπίζουν σοβαρά το κεφάλαιο "μοτοσυκλέτα" φοράνε κράνος, μπουφάν, γάντια, μπότες.
    Είτε στο σούπερ μάρκετ, είτε στα μπουζούκια, είτε στην εκκλησία, είτε οπουδήποτε.

    Είναι ταλαιπώρια να τα κουβαλάς, να έχεις το νου σου μη σου τα φάνε, να μην έχεις χώρο να τα ακουμπήσεις σε ένα μαγαζί πήχτρα, αλλά δε συγκρίνεται με την ταλαιπώρια του να είσαι ένα μήνα με ένα πόδι ή χέρι στο γύψο (για να αναφέρω το πιο light ενδεχόμενο μη μαυρίσουν οι ψυχές μας).
    ποιος φοράει καθημερινά μπότες? σοβαρα τώρα προτιμώ να φορέσω παντόφλα και ας με πουνε κάγκουρα. νταξ ειμαι λίγο

  6. #21
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.629
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lmb990 Προβολή μηνύματος
    Επειδη απ οτι καταλαβα εχεις μονο το κρανος... βαλε το κρανος ΔΕΜΕΝΟ μπουφαν τζιν παντελονι και παπουτσια ΔΕΜΕΝΑ.. παρε και ενα ζευγατι γαντια ΜΗΧΑΝΗΣ για το κρυο..

    κατα τ αλλα δεν γινεται να φορας τα παντα καθημερινα.. ειναι απλα ψεμα... εγω δεν εχω δει ποτε σαββατο βραδυ σε μαγαζι για ποτο κανεναν με παντελονι μηχανης και μποτες.. επισης δεν εχω δει κανεναν στο σουπερμαρκετ με φουλ εξοπλισμο..

    Οποτε... καλο ειναι να τα φορας ολα αλλα δεν γινεται..
    μια χαρά γίνεται, εγώ το κάνω καθημερινά και υπάρχει αρκετός κόσμος που το κάνει επίσης.

  7. #22
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.629
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    ποιος φοράει καθημερινά μπότες? σοβαρα τώρα προτιμώ να φορέσω παντόφλα και ας με πουνε κάγκουρα. νταξ ειμαι λίγο
    δες απο πάνω.

    επιπλέον, το θέμα δεν είναι πώς θα σε αποκαλέσουν αλλά τι θα γίνει με το πόδι σου στο ατυχές ενδεχόμενο της πτώσης ή του ατυχήματος.
    Τελευταία τροποποίηση από harris_x; 01/09/2017 στις 21:56.

  8. #23
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.629
    Παλικάρια, το θέμα δεν είναι "τι εκπτώσεις να κάνω στον απαραίτητο εξοπλισμό" αλλά ποιος είναι ο απαραίτητος εξοπλισμός.

  9. #24
    Ολα τα παραπανω ειναι απαραιτητα και υπαρχουν σε διαφορες εκδοχές. Χειμωνιατικα, καλοκαιρινα, μποτακια ή παπουτσια μηχανης αλλα με πολιτικη ενφανιση, τζην μηχανης. Εγω τα εχω παρει ολα με 'πολιτικη' εμφανιση λογω δουλειας. Εχω καλοκαιρινο μπουφαν (στους 40 βαθμους μεσα στην πολη δεν ειναι ανεκτο ενω σε ταξιδι είναι απλά υποφερτο οπως και το τζην).
    Για χειμωνα 2 μπουφαν, 1 μακρύ και ενα πιο κοντό και μποτακια δερματινα χειμωνιατικα και καλοκαιρινα. Και ενα εντελως φλατ καλοκαιρινο. Το ιδιο και με τα γαντια. Κρανος πηρα ενα που ειναι πολυχρηστικο με προσθαφαιρουμενα κομματια απο τζετ μεχρι full face.
    Φυσικα σιγα σιγα χτιζεται η 'γκαρνταρομπα και καθε φορα μαθαινω και κατι. Αυτο που ειμαι σιγουρος είναι οτι το φθηνο (ειχα κι απο αυτα στην αρχη) είναι τελικά ακριβο στην κρισιμη στιγμη που θα χρειαστει αλλα και στην καθημερινη ευχρηστια.

  10. #25
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από pipe_smoker Προβολή μηνύματος
    Ό,τι είπε ο Χάρης, απλά συμπλήρωσα κάποιες λεπτομέρειες.

    Και με το παντελόνι κακώς μαλακιζόμαστε οι περισσότεροι (και βάζω κι εμένα μέσα) αλλά τέσπα. Άμα γίνει η στραβή δε θα μας φταίει κανένας πάντως.


    ΣΤΑ ΠΑΝΤΕΛΟΝΙΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΥΣΗ...........



    Κάποια τζιν με υποτυπώδη προστασία σε γοφούς και γόνατα.
    Η μπότα όμως παρότι ΣΩΖΕΙ πόδια,αστραγάλους.......δεν είναι δυνατόν
    να φοριέται συνέχεια,είναι πρόβλημα.
    Αν και έχουν βγει ανθρώπινα μποτάκια και όχι μεγάλη μπότα,είναι πολύ δύσκολο
    να τη φοράει κάποιος κάθε μέρα που κινείται με μηχανάκι.
    Πολύ κουραστικό,πρακτικά αδύνατον......δε γίνεται να κυκλοφορείς συνέχεια σαν αρματωμένος..!!
    Μπουφάν ναι υπάρχουν σήμερα πολλά που φαίνονται νορμάλ,κράνος δεν το συζητάμε,γάντια επίσης
    πολύ σημαντικό,μπαλακλάβα και αδιάβροχο τον χειμώνα.
    Τώρα να πηγαίνεις για μπάνιο με 40 βαθμούς και μπότα..??Δεν είπαμε και σαγιονάρα βέβαια,αλλά...
    Δύσκολα τα πράγματα.......

  11. #26
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από harris_x Προβολή μηνύματος
    Παλικάρια, το θέμα δεν είναι "τι εκπτώσεις να κάνω στον απαραίτητο εξοπλισμό" αλλά ποιος είναι ο απαραίτητος εξοπλισμός.


    ΕΓΩ ΓΙΑΤΙ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ............



    Το πραγματικό μας θέμα είναι το αν θα φορέσουμε ΟΛΑ ΑΥΤΑ
    που τα ξέρουμε ποια είναι όλοι μας, και ότι επίσης ΞΕΡΟΥΜΕ ότι πρέπει να τα φοράμε..???

  12. #27
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από irinia Προβολή μηνύματος
    Αν και έχουν βγει ανθρώπινα μποτάκια και όχι μεγάλη μπότα,είναι πολύ δύσκολο
    να τη φοράει κάποιος κάθε μέρα που κινείται με μηχανάκι.
    Πολύ κουραστικό,πρακτικά αδύνατον.....
    Καθόλου αδύνατο και καθόλου κουραστικό, φοράω τουλάχιστον μοτοσυκλετιστικά μποτάκια καθημερινά όλο το χρόνο σε όλες τις μετακινήσεις μου και οι μπότες είναι επίσης πολύ συχνες αν η αποστάσεις είναι μεγαλύτερες ή βοηθάει ο καιρός.
    Why do you go away? So that you can come back. So that you can see the place you came from with new eyes and extra colors. And the people there see you differently, too. Coming back to where you started is not the same as never leaving. T. Pratchett

  13. #28
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nikma
    Εγγραφή
    30/09/2012
    Μηνύματα
    325
    Jpc44@ Στην αγορά του κράνους μη κάνεις εκπτώσεις. Πάρε το πιο ακριβό που σηκώνει η τσέπη σου. Φρόντισε να αγοράσεις το σωστό νούμερο. Ένα σωστό κράνος εκτός από την ασφάλεια που σου παρέχει θα σου κάνει και την οδήγηση ευκολότερη και πιο ευχάριστη.
    Τώρα τον υπόλοιπο εξοπλισμό τον αγοράζεις σιγά- σιγά σύμφωνα με τα οικονομικά σου. Μπουφάν μπορείς να φοράς και κάποιο απο δερματίνη ή δέρμα που μπορεί να έχεις. Γάντια αν δεν έχεις κάτι σε δερμάτινο μη φοράς ότι νάναι γιατί θα πρέπει να μπορείς να χειριστείς τη μοτοσικλέτα με αυτά. Μποτάκια και κάποιο παντελόνι από ανθεκτικό ύφασμα. Φυσικά θα πρέπει να έχεις στο μυαλό σου ότι αυτά είναι προσωρινή λύση μέχρι να πάρεις τα αυθεντικά κι όσο γίνεται πιο ποιοτικά, τα ειδικά μοτοσικλετιστικά ρούχα που σου πρότειναν οι παραπάνω και φαντάζομαι τα ξέρεις κι εσύ.

  14. #29
    Ιδανικά ATGATT.
    Το ποσό εφικτό είναι αυτό σε καθημερινή βάση, είναι ένα θέμα.

    Αν έρθει η κακιά η ώρα, ότι κι αν έχεις αγοράσει δε θα σε προστατεύσει, αν είναι κρεμασμένο στη ντουλάπα.
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  15. #30
    Ας τον μπανάρει κάποιος! Το avatar του/της pipe_smoker
    Εγγραφή
    11/04/2010
    Μηνύματα
    2.925
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από irinia Προβολή μηνύματος
    ΣΤΑ ΠΑΝΤΕΛΟΝΙΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΥΣΗ...........



    Κάποια τζιν με υποτυπώδη προστασία σε γοφούς και γόνατα.
    Η μπότα όμως παρότι ΣΩΖΕΙ πόδια,αστραγάλους.......δεν είναι δυνατόν
    να φοριέται συνέχεια,είναι πρόβλημα.
    Αν και έχουν βγει ανθρώπινα μποτάκια και όχι μεγάλη μπότα,είναι πολύ δύσκολο
    να τη φοράει κάποιος κάθε μέρα που κινείται με μηχανάκι.
    Πολύ κουραστικό,πρακτικά αδύνατον......δε γίνεται να κυκλοφορείς συνέχεια σαν αρματωμένος..!!
    Μπουφάν ναι υπάρχουν σήμερα πολλά που φαίνονται νορμάλ,κράνος δεν το συζητάμε,γάντια επίσης
    πολύ σημαντικό,μπαλακλάβα και αδιάβροχο τον χειμώνα.
    Τώρα να πηγαίνεις για μπάνιο με 40 βαθμούς και μπότα..??Δεν είπαμε και σαγιονάρα βέβαια,αλλά...
    Δύσκολα τα πράγματα.......
    Συμφωνώ για τα τζην που λες.
    Ακόμα και επιγονατίδες/περικνημίδες πως διάλο λέγονται να φοράς πάνω από το κανονικό παντελόνι, καλύτερες είναι από το τίποτα.

    Για το κατά πόσο είναι προβλημα να φοράς συνέχεια μπότες διαφωνώ.

    Τις μπότες σε καθημερινή βάση επί 3-4 χρόνια με το μηχανάκι στη σχολή, στη δουλειά, το βράδυ έξω κλπ.
    Τα μποτάκια το ίδιο τα καλοκαίρια.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	dainese_fulcrum_c2_gore_tex_boots_black_zoom.jpg 
Προβολές:	110 
Μέγεθος:	25,3 KB 
ID:	387974


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Dainese_Tulua_bikeaccessories.gr.jpg 
Προβολές:	110 
Μέγεθος:	25,3 KB 
ID:	387975


    Μια χαρά άνετα είναι και τα δύο. Και καβαλάς, και περπατάς, και ό,τι θες κάνεις.
    Δεν προστατεύουν όσο άλλες μπότες πολύ πιο σκληρές, ούτε είναι παπούτσια για να κάνεις πεζοπορία.
    Βρίσκονται κάπου στη μέση, κι αυτο κατα τη γνώμη μου τα κάνει πιο χρηστικά.

    Και αυτά είναι μοντέλα 7-10 ετών.
    Πλέον έχουν βγει ακόμα καλύτερες λύσεις, με καλύτερη "πολιτική" εμφάνιση και μεγαλύτερη προστασία.

    Από κει και πέρα περί ορέξεως ως γνωστόν.

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Ποιός είναι μηχανόβιος?
    από parji στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 34
    Τελευταίο μήνυμα: 04/04/2007, 13:38
  2. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 22/08/2005, 20:21
  3. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 27/05/2005, 13:34
  4. Ποιός είναι αυτός ο Παίδαρος ??
    από swtos στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 01/09/2004, 15:00
  5. Μα ποιός είναι αυτός ο Σπύρος;
    από frikis στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 13/05/2004, 15:54

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF