Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 29 από 29

Θέμα: Ταξιδι με γυμνο;

  1. #16
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Apache
    Εγγραφή
    02/08/2016
    Μηνύματα
    450
    Γιατί ρε παιδιά δεν υπαρχουν ζελατινες για τα γυμνα; Εαν ηταν να κάνω τέτοιο ταξιδι σίγουρα θα εβαζα που πιστεύω οτι θα βοηθούσε πολύ.

  2. #17
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.019
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος

    Αν εννοείς 1000χλμ σε μια μέρα, είναι κάπως δύσκολα τα πράγματα από θέμα χρόνου, αν βάλεις 100χλμ/ω μια πραγματική-ρεαλιστική μέση ωριαία ταχύτητα, άρα θα είσαι 10 ώρες οδήγηση; Δύσκολο, εκτός κι αν πηγαίνεις μόνο Εθνική οδό, πράγμα που είναι γενικά βαρετό και ανούσιο για μοτοσυκλετιστές, και χαλάει και τα λάστιχα στην μέση.


    Επίσης, για εμένα, για πολλές ώρες οδήγηση, έχει πιο πολύ σημασία, πως κάθεται ο πισινός στην σέλα, παρά ο αέρας στο κεφάλι. Αν δεν ταιριάζει στις ''γραμμές'' σου η σέλα, και π.χ. οι ακρες της σε ''κόβουν'' μετά από ώρες οδήγησης αυτό θα γίνει πόνος. Ο οποίος δυστυχώς με στάσεις δεν περνάει.
    +1000

  3. #18
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nostradamus
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    1.531
    Όλα γίνονται.. Απλά θα πω να μην παίρνεις αβίαστα τις καταπονησεις του σώματος.
    Λειτουργούν συσσωρευτικα και βγαίνουν αργότερα..
    Η μία ή δύο φορες δεν θα σε καταστρέψουν..
    Αλλά καλό είναι, και ωτοασπίδες να μπαίνουν, και στάσεις και διατάσεις να γίνονται, και τον αυχένα να προσέχεις, και ιδρωμένος να μην ταξιδεύεις..

    Κοιλες, αυχενικα, ψυξεις, βαρηκοΐες κτλ κτλ
    Γαμωτο γέρασα...

  4. #19
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    31/08/2017
    Μηνύματα
    8
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    120? Αν το έκανα θα με έπαιρνε ο ύπνος και θα είχα ατύχημα!
    Αυτο που εχω παρατηρησει απο τα μικρα ταξιδακια που εχω κανει ειναι οτι αμα το δινεις συνεχεια δεν ευχαριστιεσαι ταξιδι. Ευχαριστιεσαι ταχυτητα μεν αλλα τον αερα που τρως συνεχομενα αγανακτεις. Φυσικα δεν γινεται να πηγαινεις μεχρι 120 σε ολο τον δρομο. Καπου πρεπει να το ανοιξεις γιατι παιζει να κοιμηθεις!

  5. #20
    Stockholmare Το avatar του/της Vstrommer71
    Εγγραφή
    29/01/2006
    Μηνύματα
    4.304
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από JPC44 Προβολή μηνύματος
    Αυτο που εχω παρατηρησει απο τα μικρα ταξιδακια που εχω κανει ειναι οτι αμα το δινεις συνεχεια δεν ευχαριστιεσαι ταξιδι. Ευχαριστιεσαι ταχυτητα μεν αλλα τον αερα που τρως συνεχομενα αγανακτεις. Φυσικα δεν γινεται να πηγαινεις μεχρι 120 σε ολο τον δρομο. Καπου πρεπει να το ανοιξεις γιατι παιζει να κοιμηθεις!
    Οποτε απο τα συμφραζομενα καταλαβαινω οτι ταξιδι σημαινει μπαινω στην εθνικη για να παω απο το σημειο Α στο σημειο Β και το αντιμετωπιζω σαν μια υποχρεωση που πρεπει να βγει το γρηγοροτερο.Δεκτη η αποψη,αλλα το βλεπω αλλιως.Και μπορω να σας βρω επισης και πολλες διαδρομες που τα 120 ειναι απλα ασυλληπτη ταχυτητα!Ειδικα αν ο παραγοντας χωμα μπαινει πολυ στην εξισωση
    Sju sjösjuka sjömän sköttes av sjuttiosju sköna sjuksköterskor på det sjunkande skeppet Shanghai

  6. #21
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.031
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από JPC44 Προβολή μηνύματος
    Γεια σας παιδια. Εχει κανεις ταξιδι με γυμνη μηχανη; Μιλαω για 1000 χιλιομετρα και πανω. Πως ειναι απο θεμα κουρασης και ποσες στασεις κανατε στο ταξιδι που πηγατε; Το συνηθιζεις μετα απο μια φαση ή αρχιζεις και το ξανασκεφτεσαι για touring?
    Αναλόγως τι μοτοσυκλέτα είχες πριν,αν είναι η πρώτη σου μια χαρά θα πας παντού και θα αντέχεις,προυπόθεση ένα καλό αεροδυναμικό κράνος.

    Αν όμως είχες τουρινκ προηγουμένως είναι δεδομένο οτι θα το μετανιώσεις για ταξιδιωτική χρήση.Είχα Ζ750 και μετα Ζ1000,με αυτα έκανα και μεγάλες μονοήμερες της τάξεως των 800-900 χιλιομέτρων.Τωρα δεν θα τις ξανάκανα ποτε με γυμνό μηχανάκι,θα προτιμούσα ακόμη και με το Supersport να τις κάνω.Τα μηχανάκια που σε καταπονούν λιγότερο σε ταξιδιωτική χρήση είναι τα on-off,δεν υπάρχει αντίπαλος σε ταξίδι που περιλαμβάνει και επαρχιακα αλλα και εθνικες.
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  7. #22
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    14/10/2002
    Μηνύματα
    291
    Με το ZR7 είχα κάνει πολλά ταξιδάκια των 400 χλμ σε εθνική οδό.
    Δεν είχα ιδιαίτερο πρόβλημα με τον αέρα γιατί σπάνια ξεπερνούσα τα 130 km/h, αλλά και γιατί το tank bag (που συνήθως είχα μαζί μου) με προστάτευε αρκετά.
    Ωστόσο, παρότι το ZR είχε άνετη θέση οδήγησης για street, τα πιασιματάκια σε μέση/πόδια/χέρια με έκαναν να σταματάω κάθε 100-150 χλμ για ξεμούδιασμα.
    Δηλαδή στα ταξίδια των 400 χλμ που προανέφερα, έκανα πάντοτε δύο στάσεις.
    Έτσι κι αλλιώς πάντως, η περιορισμένη αυτονομία των περισσότερων μοτοσυκλετών, σε αναγκάζει να σταματήσεις για ανεφοδιασμό το πολύ σε 200 χλμ.
    Οπότε με την ευκαιρία ξεμουδιάζεις κιόλας.
    Χωρίς να έχω οδηγήσει ποτέ μεσαίο-μεγάλο on-off για περισσότερα από 20 km, νομίζω ότι ένα τέτοιο θα ήταν ιδανικό για ταξίδι.
    Τελευταία τροποποίηση από Konstantinos; 09/09/2017 στις 12:02.

  8. #23
    The coffee Vampire
    Εγγραφή
    23/01/2017
    Μηνύματα
    916
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Apache Προβολή μηνύματος
    Γιατί ρε παιδιά δεν υπαρχουν ζελατινες για τα γυμνα; Εαν ηταν να κάνω τέτοιο ταξιδι σίγουρα θα εβαζα που πιστεύω οτι θα βοηθούσε πολύ.
    Άμα βάλεις ζελατίνα σε γυμνό είναι σαν να βάζεις σε μια θεογκόμενα σε παραλία γυμνηστών μπικίνι.Λέει;

  9. #24
    αράζω άρα ζω Το avatar του/της LOUKILOUK
    Εγγραφή
    10/01/2009
    Μηνύματα
    1.690
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TsoliasGR Προβολή μηνύματος
    Άμα βάλεις ζελατίνα σε γυμνό είναι σαν να βάζεις σε μια θεογκόμενα σε παραλία γυμνηστών μπικίνι.Λέει;
    Αν την θεογκόμενα την καβαλάς εσύ..., βάλε της και ένα μπικινάκι για να πεταχτεί στο περίπτερο να φέρει τσιγάρα και μπύρες...μετά το βγάζει και μόνη της...
    μη ζητας μονο χρονια απο τη ζωη,δωσε ζωη στα χρονια

  10. #25
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/05/2009
    Μηνύματα
    839
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από LOUKILOUK Προβολή μηνύματος
    Αν την θεογκόμενα την καβαλάς εσύ..., βάλε της και ένα μπικινάκι για να πεταχτεί στο περίπτερο να φέρει τσιγάρα και μπύρες...μετά το βγάζει και μόνη της...

  11. #26
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/05/2009
    Μηνύματα
    839
    με cb1300 εχω κανει ολα τα ταξιδια μου,και το τελευτεο τον αυγουστο βουλγαρια σερβια.με ενα μασκακι που εχω ταξιδευω με 150-180 και ελαφρος με καταπωνη, αλλα εχω παραγγειλει και θα προσθεσο το σπαστο ζελατινακι και θα ειμαι ανετος,γιατη μολις εβαζα την παλαμη μου πανω απο το μασκακι που εχω κοβανε τα παντα,αερας θωριβος.
    η μεγαλητερη μου αποσταση σερη μονο για βενζινα και ενα μισαωρο για φαη,ειναι απο κραιοβα [ρουμανια ]λουτσα 1150 χιλ.

  12. #27
    The coffee Vampire
    Εγγραφή
    23/01/2017
    Μηνύματα
    916
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από LOUKILOUK Προβολή μηνύματος
    Αν την θεογκόμενα την καβαλάς εσύ..., βάλε της και ένα μπικινάκι για να πεταχτεί στο περίπτερο να φέρει τσιγάρα και μπύρες...μετά το βγάζει και μόνη της...
    Άμα είχα θεογκόμενα, όχι δεν θα την έστελνα στο περίπτερο θα έπαιρνα ντελίβερυ.
    Και τα μπικίνια ξεχασμένα.Naked και να γράφει...χιλιόμετρα κάθε μέρα ατέλειωτα.
    Αλλά δεν έχω οπότε μπορώ να ονειρεύομαι!

  13. #28
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της slzr
    Εγγραφή
    10/03/2012
    Μηνύματα
    1.056
    Με το ΧΤ660Χ ταξίδευα άνετα με 140 και 160 ελαφρώς ζορισμένα.. Βέβαια υπήρξε φορά που πήγαινα με 80 χ@σμένος έξω από τα Μέγαρα... με ΠΟΛΥ αέρα..!
    Γενικά αυτό που ενοχλεί πολύ στο γυμνό είναι οι αλλαγές κατεύθυνσης με αέρα και οι στροφές, όχι η ευθεία.

  14. #29
    ..nice flight.. Το avatar του/της airmav
    Εγγραφή
    29/08/2012
    Μηνύματα
    549
    ταξιδι? ταξιδια...κ εκτος ελλαδας... με fz6 2005 naked...πανω απο 30000 χιλιομετρα σε ταξιδια... ο αερας που τρως ειναι συνηθειο...στο τελος δεν μπορεις χωρις αυτον... οι ρυθμοι μου τουριστικοι 120-150 χαω. στασεις νορμαλ για ανεφοδιασμο και τσιγαρο και κανενα απολυτως προβλημα... για να μην σου πω οτι τα περισσοτερα και δικαβαλος.. ολα ινονται να ξερεις...και περνας και καλα..
    ..without engineers, science is just philosophy..

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Παρόμοια θέματα

  1. Ταξίδι με... παπί;;;
    από anf125 στο forum Πληροφορίες
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 21/07/2007, 07:55
  2. Οταν η λογική πάει ταξίδι με... σκούτερ
    από Electra στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 10/11/2006, 02:15
  3. Πως πας ταξίδι με ΚΤΜ ?
    από byron στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 10/05/2006, 15:08
  4. Ταξίδι με CBF-250
    από gpol στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 12/03/2006, 19:59
  5. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 18/05/2004, 08:59

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF