Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 29

Θέμα: Ταξιδι με γυμνο;

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    31/08/2017
    Μηνύματα
    8

    Ταξιδι με γυμνο;

    Γεια σας παιδια. Εχει κανεις ταξιδι με γυμνη μηχανη; Μιλαω για 1000 χιλιομετρα και πανω. Πως ειναι απο θεμα κουρασης και ποσες στασεις κανατε στο ταξιδι που πηγατε; Το συνηθιζεις μετα απο μια φαση ή αρχιζεις και το ξανασκεφτεσαι για touring?

  2. #2
    Stockholmare Το avatar του/της Vstrommer71
    Εγγραφή
    29/01/2006
    Μηνύματα
    4.304
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από JPC44 Προβολή μηνύματος
    Γεια σας παιδια. Εχει κανεις ταξιδι με γυμνη μηχανη; Μιλαω για 1000 χιλιομετρα και πανω. Πως ειναι απο θεμα κουρασης και ποσες στασεις κανατε στο ταξιδι που πηγατε; Το συνηθιζεις μετα απο μια φαση ή αρχιζεις και το ξανασκεφτεσαι για touring?
    690 enduro με λαστιχα motard.120-130 ταχυτητα ταξιδιου στην υπεροχη αναπαυτικη του σελα(joking).Εχω κανει και 1100 ημερησιο.Οταν πιανομουνα σηκωνομουν ορθιος στην σελα για ξεπιασιμο.Στασεις για βενζινη.Σε μεγαλες διαδρομες με προσπερνουσαν με +100 οι γληγοροι,αλλα στο τελος εφτανα εγω πιο γρηγορα χαχα.Με γυμνο μηχανακι περιοριζεις την μεση ταχυτητα σου στα 120,μια χαρα ταχυτητα για Ελλαδα,που σου δινει μια σχετικη ασφαλεια και οικονομια βενζινης.Στις ευθειες βαριεσαι μεχρι αηδιας και περιμενεις κανα καλο στροφιλικι να το χαρεις.
    Κατα τα αλλα,αν προσαρμοστεις στο μοτιβο αυτο,πας μια χαρα ταξιδακι.Απολαμβανοντας και την διαδρομη!
    Sju sjösjuka sjömän sköttes av sjuttiosju sköna sjuksköterskor på det sjunkande skeppet Shanghai

  3. #3
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.171
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από JPC44 Προβολή μηνύματος
    Γεια σας παιδια. Εχει κανεις ταξιδι με γυμνη μηχανη; Μιλαω για 1000 χιλιομετρα και πανω. Πως ειναι απο θεμα κουρασης και ποσες στασεις κανατε στο ταξιδι που πηγατε; Το συνηθιζεις μετα απο μια φαση ή αρχιζεις και το ξανασκεφτεσαι για touring?
    Εξαρτάται απο τον σβέρκο σου την ηλικία σου και απο το τι ταχύτητες θέλεις να επιτύχεις.

    πχ πριν χρόνια πήγαινα άνετα Αθήνα Σέρρες με 180 σταθερά με το Hornet 900 μου, εκεί πέρναγα 2 μέρες στην πίστα με την σχετική σωματική καταπόνηση και στην συνέχεια επέστρεφα με τον ίδιο τρόπο και ταχύτητα.
    Οταν λέμε 180 σταθερά εννοούμε ακριβώς αυτό εκτός απο τα κομμάτια που δεν μπορούσες να πας τόσο.
    Τωρα όμως μου φαίνεται δύσκολο αν όχι ακατόρθωτο.
    Με 150-160 όμως δεν θα είχα πρόβλημα ούτε τώρα.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  4. #4
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.171
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Vstrommer71 Προβολή μηνύματος
    .Με γυμνο μηχανακι περιοριζεις την μεση ταχυτητα σου στα 120,μια χαρα ταχυτητα για Ελλαδα,που σου δινει μια σχετικη ασφαλεια και οικονομια βενζινης.Στις ευθειες βαριεσαι μεχρι αηδιας και περιμενεις κανα καλο στροφιλικι να το χαρεις.
    Κατα τα αλλα,αν προσαρμοστεις στο μοτιβο αυτο,πας μια χαρα ταξιδακι.Απολαμβανοντας και την διαδρομη!
    120? Αν το έκανα θα με έπαιρνε ο ύπνος και θα είχα ατύχημα!
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  5. #5
    Stockholmare Το avatar του/της Vstrommer71
    Εγγραφή
    29/01/2006
    Μηνύματα
    4.304
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    120? Αν το έκανα θα με έπαιρνε ο ύπνος και θα είχα ατύχημα!
    Μην ανησυχεις,το 690 δεν σε αφηνει να κοιμηθεις με τιποτα.Πρωτα γιατι ποναει ο κ@λος σου απο την σκληρη σελα και δευτερον μετα τα 120 εχει ωραιους κραδασμουληδες να σου γαργαλανε τα ποδαρακια σου(αλλα στο σκασμενο εχει ενα γκαζι μουρλια,ανοιγεις απο τα 120 και δεν πιστευεις οτι ειναι μονοκυλινδρο!)
    Και το ταξιδι ειπαμε ειναι φιλοσοφικη κατασταση,δεν το βλεπουν ολοι με την ιδια οπτικη.Αμα παραπονιεμαι εγω που παω με 120 τι να πουν και οι ποδηλατες που γυριζουν ολον τον κοσμο!
    Αλλα ειπαμε,οπως το βλεπει ο καθενας
    Sju sjösjuka sjömän sköttes av sjuttiosju sköna sjuksköterskor på det sjunkande skeppet Shanghai

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.987
    ολο το "θεμα" ειναι στο μυαλο...και ισως περισσοτερο στην σελα παρα στην προστασια απο τον αερα...
    γιατι με τον αερα απλα μειωνεις ταχυτητα και "κοβει" η αντισταση και η κουραση...
    με την σελα ειναι πιο fix τα πραγματα...πως θα κατσεις? στραβα?

  7. #7
    Στα 25 μου είχα ένα honda cb400 sf (το πρώτο μου μηχανάκι - το είχα ήδη 2 χρόνια). Είχα κάνει τότε ταξιδάκι από αθήνα μέχρι θεσπρωτία, και στην επιστροφή πέρασα από Κυλλήνη Ζάκυνθο.
    Πράγματα που θυμάμαι:
    1. Δεν είχα περάσει τα 120 παρά μόνο για προσπεράσεις και για να καυλαντίσω (χρονικά διαστήματα κάτω του λεπτού σποραδικά για να δω "πόσο πάει ").
    2. Φορούσα ωτοασπίδες, χωρίς αυτές δεν γινόταν.
    3. Έκανα στάσεις κάθε 2 ώρες και αφού ένιωθα τον (αρκετά νεαρότερο τότε) κώλο μου να έχει αποκτήσει την δικιά του ζωή από τον πόνο, σαν αποτέλεσμα συνεχών μετακινήσεων πάνω στην σέλα ακόμα και σε ευθείες για να βρω την ιδανική θέση που θα με ενοχλεί λιγότερο ο αέρας. Δεν την βρήκα ποτέ.
    4. Όταν φύσαγε ένιωθα σαν χαρταετός.
    5. Όταν έφτανα στον προορισμό μου το βουητό στο κεφάλι επέμενε για ώρες.

    Σύντομα το γύρισα σε μηχανές με φέρινγκ. Τα ταξίδια έκτοτε τα ευχαριστιέμαι πολύ περισσότερο, μεγαλύτερο μέρος του εγκεφάλου μου απασχολείται με το να απολαύσει τον δρόμο, τα τοπία και τον προορισμό από τις αντιξοότητες.

    Συμπέρασμα (YMMV): Γίνεται, αλλά με συμβιβασμούς.

    Μια εικασία: διαβάζοντας κάποια ταξιδιωτικά που έχουν αναρτήσει συνφορουμίτες που βγήκαν στον δρόμο με μικρές γυμνές μηχανές, ακόμα και παπάκια, υπάρχει η σοβαρή περίπτωση να καραγουστάρεις αν έχεις μηχανή που δεν πάει γρήγορα, και να κάνεις πολλές και ενδιαφέροντες στάσεις. Προσωπικά δεν με έλκει να το κάνω, αλλά who knows...

    Σε κάθε περίπτωση, καλές βόλτες!

  8. #8
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.098
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    120? Αν το έκανα θα με έπαιρνε ο ύπνος και θα είχα ατύχημα!
    Τα 120 ακούγονται λίγα (για κάποιους ), αλλά δεν είναι πολύ εύκολο να κρατήσεις πολύ υψηλότερη ΜΕΣΗ ταχύτητα, εκτός αν όλο το ταξίδι σου είναι σε ΝΕΟ.

    Άνετα ταξιδεύεις με 120-140 σταθερά, για πάντα, με οποιοδήποτε γυμνό που τα έχει εύκολα.
    Life begins at 45°.

  9. #9
    Μέλος Το avatar του/της aldel
    Εγγραφή
    17/07/2015
    Μηνύματα
    45
    Όπως και κάποιοι προλαλήσαντες, έτσι κι εγώ, κάποτε τα έκανα αυτά και χειρότερα, τώρα με την καμία, θέλω ανεμοκάλυψη για να πάω με 140 (καταραμένα αυχενικά).

    Τουτέστιν, θεωρητικά γίνεται. Στην πράξη μόνο εσύ μπορείς να απαντήσεις στην ερώτηση σου, δοκιμάζοντας.

  10. #10
    Μέλος Το avatar του/της meccanica
    Εγγραφή
    09/09/2013
    Μηνύματα
    37
    Μετα απο 10 χρονια με γυμνα αναλογα παντα με το μηχανακι μεχρι 160 αν δεν φυσαει παω ανετα με 160 πορεια σε εθνικες. Με το μονστερ μεχρι 150 την παλευα για ωρα. Με τον δουκα ανετα μιν 160, ομως και για τα πιο πολλα χλμ) μαχ 200 σε προσπερασεις και καμια ευθεια. Ιονια την εβγαζα με μινιμουμ 175
    the only way to feel the noise is when is good and loud

  11. #11
    Μέλος Το avatar του/της meccanica
    Εγγραφή
    09/09/2013
    Μηνύματα
    37
    Παντα δικαβαλος με σαμαρια προσθετω. Με αερα εξαρταται απο την ενταση. Με τρελο αερα στο δρομο προς βαι κρητη, μου χε μεινει, δεν περασα τα 40-50
    παιζει ρολο η αντοχη ο σωματοτυπος, τιποτα δεν ειναι στανταρ, βασικα μονος σου θα δεις
    the only way to feel the noise is when is good and loud

  12. #12
    αράζω άρα ζω Το avatar του/της LOUKILOUK
    Εγγραφή
    10/01/2009
    Μηνύματα
    1.690
    Τα μεγάλα ταξίδια, και ειδικά αυτά των πολλών ημερών, είναι "αγώνες" αντοχής και όχι "ταχύτητας"... "Νικητής" βγαίνει αυτός που κάνει καλύτερη κατανομή δυνάμεων και θα κρατήσει σταθερά ψηλά τον ρυθμό...τουτέστιν αξιοπρεπή μέση ωριαία...
    Μια χαρά θα τα καταφέρει και το γυμνό αρκεί να υπάρχει αυτογνωσία.
    Καλά ταξίδια.

    υ.γ και μια ζελατινούλα θα βοηθούσε ακόμα περισσότερο.
    μη ζητας μονο χρονια απο τη ζωη,δωσε ζωη στα χρονια

  13. #13
    Ογκόλιθος Το avatar του/της Sapadak
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/07/2005
    Μηνύματα
    4.032
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από LOUKILOUK Προβολή μηνύματος
    υ.γ και μια ζελατινούλα θα βοηθούσε ακόμα περισσότερο.
    +++

    Και αν δε σου αρέσει μπορείς να την αφαιρέσεις πανεύκολα μετά το ταξίδι

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.749
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από JPC44 Προβολή μηνύματος
    Γεια σας παιδια. Εχει κανεις ταξιδι με γυμνη μηχανη; Μιλαω για 1000 χιλιομετρα και πανω. Πως ειναι απο θεμα κουρασης και ποσες στασεις κανατε στο ταξιδι που πηγατε; Το συνηθιζεις μετα απο μια φαση ή αρχιζεις και το ξανασκεφτεσαι για touring?
    Ναι και δεν είχα ποτέ κανένα θέμα προσωπικά, αλλά εγώ ήμουν και αθλητής της ποδηλασίας και γενικά δεν καταλαβαίνω.

    Αν εννοείς 1000χλμ σε μια μέρα, είναι κάπως δύσκολα τα πράγματα από θέμα χρόνου, αν βάλεις 100χλμ/ω μια πραγματική-ρεαλιστική μέση ωριαία ταχύτητα, άρα θα είσαι 10 ώρες οδήγηση; Δύσκολο, εκτός κι αν πηγαίνεις μόνο Εθνική οδό, πράγμα που είναι γενικά βαρετό και ανούσιο για μοτοσυκλετιστές, και χαλάει και τα λάστιχα στην μέση.

    Αν εννοείς 1000χλμ συνολικό ταξίδι σε πλήθος ημερών κι όχι σε μία μόνο, τότε το επαρχιακό δίκτυο της Ελλάδας, είναι καταπληκτικό, έχει απίστευτα όμορφα τοπία αλλά και διαδρομές, και εκεί θα κινείσαι με ταχύτητες που το γυμνό-ντυμένο θα έχουν διαφορά αλλά όχι μεγάλη, και μια χαρά θα πηγαίνεις, θα γλυτώνεις και τα διόδια. Εθνική -για εμένα- πας μόνο αν βιάζεσαι πολύ ή έχει κακές καιρικές συνθήκες και θέλεις την ασφάλεια και την πρόσφυσή της να είσαι σίγουρος. Σε νορμάλ συνθήκες όμως, αν δεν σκοπεύεις να εκμεταλευτείς τις μεγάλες ταχύτητες που μπορείς να έχεις στην Εθνική, τότε δεν έχει κανένα νόημα να την πληρώνεις, πας με 120 πορεία στους επαρχιακούς της Ελλάδας και βλέπεις και πιο ωραία πράγματα.

    Έχε το νού σου, ότι γυμνό από γυμνό έχει διαφορά, ακόμα και στο ίδιο μοτό της ίδιας εταιρίας π.χ. Street Triple 675 το τελείως γυμνό με το Street Triple 675F που έχει το μικρό μασκάκι-ζελατινάκι, παρόλο που δεν του φαίνεται, κάνει διαφορά. Επίσης γυμνό λένε το cb400sf το στρογγυλοφάναρο που όντως είναι, γυμνό λένε και το Aprilia Tuono V2 που είναι κανονικά φερινγκάτη μοτοσυκλέτα με μάσκα μπροστά και τα πλαστικά που καλύπτουν τον κινητήρα έχουν φτιαχτεί να μην μοιάζουν με φέρινγκ αλλά κάνουν την δουλειά του φέρινγκ.

    Επίσης, για εμένα, για πολλές ώρες οδήγηση, έχει πιο πολύ σημασία, πως κάθεται ο πισινός στην σέλα, παρά ο αέρας στο κεφάλι. Αν δεν ταιριάζει στις ''γραμμές'' σου η σέλα, και π.χ. οι ακρες της σε ''κόβουν'' μετά από ώρες οδήγησης αυτό θα γίνει πόνος. Ο οποίος δυστυχώς με στάσεις δεν περνάει.

    Προσωπικά δεν κάνω στάσεις, παρά μόνο για βενζίνη ή αν θέλω να φωτογραφήσω κάτι.

    Ποιά μοτοσυκλέτα σκέφτεσαι εσύ συγκεκριμένα;

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nikma
    Εγγραφή
    30/09/2012
    Μηνύματα
    325
    Μέχρι 160 ταξιδεύεις άνετα. Μπορείς να πας και παραπάνω για λίγο σε τυχόν προσπεράσεις. Εναλλακτικά σκύβεις και την παλεύεις καλύτερα. Όσο αυξάνονται τα χιλιόμετρα τόσο σκύβεις και παραπάνω, μέχρι ντεπόζιτο Καλό κράνος χρειάζεσαι κι είσαι οκ! Στάσεις θα κάνεις αναγκαστικά ανά μιάμιση με δύο ώρες επειδή θα σε κουράσει η σέλα κι όχι ο αέρας.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Ταξίδι με... παπί;;;
    από anf125 στο forum Πληροφορίες
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 21/07/2007, 07:55
  2. Οταν η λογική πάει ταξίδι με... σκούτερ
    από Electra στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 10/11/2006, 02:15
  3. Πως πας ταξίδι με ΚΤΜ ?
    από byron στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 10/05/2006, 15:08
  4. Ταξίδι με CBF-250
    από gpol στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 12/03/2006, 19:59
  5. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 18/05/2004, 08:59

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF