Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 4 από 4

Θέμα: Εγκατασταση Φωτων Xenon

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    01/09/2017
    Μηνύματα
    2

    Εγκατασταση Φωτων Xenon

    Γεια σας παιδια εχω ενα Suzuki FX 125. Ειχα προβλημα με τον ανορθωτη δοκιμασα πολλους αλλα κανενας δεν εβγαζε το αποτελεσμα που χρειαζονταν. Αλλαξα πηνια γιατι απο τα πολλα ειχαν κλαταρει. Με το ζορι βρηκα ανορθωτη απο τρακαρισμενο FX γνησιο ο οποιος ας πουμε οτι δουλευει κουτσα στραβα. Κανει μια υπερφορτωσουλα δουλευει στα 14.93 εκει το κοβει. Εχω αλλαξει και μπαταρια εχω βαλει 6αρα γιατι απο την μανα του φοραει 3αρα. Το θεμα μου ειναι τα φωτα. Κλαμα σκετο! πολυ κακο φως. Προσφατα μου δανεισε ενας φιλος μου μια Λαμπα LED που εχει και σαν ενα μικρο ballast. 12V ειναι 25W, το αποτελεσμα ειναι για κλαματα! χειροτερο απο το κιτρινο φως. Θελω να βαλω φωτα Xenon ωστε να εχω επιτελους φως! Μπορουν να μπουν μιας και ενας ηλεκτρολογος μου ειπε οτι πρεπει να τραβηξουμε καλωδιο απο την μπαταρια για να μπουν. Και καποιοι αλλοι λενε οτι το φαναρι θα λιωσει σαν παγωτο σε λιγο καιρο. Πως τα φαναρια απο Innova, Address, Crypton X, ακομα και απο GLX δεν λιωνουν ρε παιδια? Κατατοπιστε με λιγο!

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/12/2008
    Μηνύματα
    1.008
    Τα φώτα του fx είναι όντως για κλάματα όπως κ των περισσότερων παπιων της εποχής του (2000)
    Ο κύριος λόγος που δεν μπορεί να μπει ξενον στο fx είναι η γεννήτρια, η οποία είναι η κλασσική μονοφασική που διαφάνεια όλα τα παπιά του τότε. Τα σημερινά σύγχρονα φοράνε τριφασικές γι αυτό κ μπορούν κ σηκώνουν ξενον.
    Οπότε αν τα συνδέσεις απευθειας στο κύκλωμα σου, χαμηλά θα σβήνουν. Για να το παρακάμψεις αυτό θα πρέπει να τα συνδέσεις πάνω στη μπαταρία σου,η οποία όμως δε θα προλαβαίνει να φορτίσει κ κάποια στιγμή θα παραδώσει πνεύμα ή αυτή ή η γεννήτρια.
    Λυπάμαι που σε απογοητεύω αλλά λύση δεν υπάρχει στο συγκεκριμένο μηχανάκι, που να λειτουργεί σωστά κ αξιόπιστα. Πάντως ότι κ αν κάνεις μην ξεφύγεις από τα 35w που είναι το μάξιμουμ που μπορεί να σηκώσει η γεννήτρια

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Live2ride
    Εγγραφή
    03/06/2017
    Μηνύματα
    220
    Καλά σου είπε ο ηλεκτρολόγος να τα συνδέσει κατευθείαν στην μπαταρία, ο λόγος οτι τα hid τραβάνε απότομα πολύ ρεύμα με αποτέλεσμα αν τα συνδέσεις κατευθείαν στην πλεξούδα της μηχανής μπορεί να σου κάψει καλώδια εσωτερικά.
    Σε άλλες μηχανές που δεν έχουν διακόπτη φώτων και ανοίγουν με το άναμμα του κινητήρα συνδέουν και ενα ρελέ ουτο σώστε να καθυστερεί λίγο το άναμμα των φώτων μέχρι να πάρει μπροστά ο η μηχανή και να μην τραβάει απότομα πολύ ρεύμα.

  4. #4
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    01/09/2017
    Μηνύματα
    2
    Χιλια ευχαριστω για τις απαντησεις παιδια θα δικιμασω απευθειας συνδεση στη μπαταρια και θα δουμε ποσο θα αντεξει κ ο θεος βοηθος αλλιως θα γυρισω σε οσο καλυτερη απλη λαμπα γινεται!

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 82
    Τελευταίο μήνυμα: 01/08/2019, 15:16
  2. Εγκατάσταση Xenon σε Ninja 250
    από John Steed στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 01/06/2010, 03:47
  3. Περι φωτων Xenon
    από Ταξιδευτής στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 105
    Τελευταίο μήνυμα: 21/03/2008, 11:34
  4. Αποτελέσματα από εγκατάσταση Dynojet
    από m1ke στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 22/06/2004, 11:04
  5. "Εγκατάσταση" Αγάπης (αγγλικό κείμενο σόρυ)
    από cityfly στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 24/02/2004, 10:08

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF