Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 35

Θέμα: Me, myself, and I

  1. #1
    γαμωτ...γαμωτ.. .γαμωτ...
    Εγγραφή
    08/01/2006
    Μηνύματα
    376

    Me, myself, and I

    Ξεκίνησα μια ώρα, σε μια πόλη, που δεν ήξερες αν ο κόσμος τώρα ξεκινά την μέρα του, η το ρολόι του ακόμα δείχνει παρασκευή βράδυ. Εκεί πέρασε από το μυαλό μου ο στίχος του τραγουδιού με τον Φρανκ Σινατρα: I want to wake up in a city that never sleeps
    Τα χιλιόμετρα και οι ώρες περνούσαν, και μέσα στο σκοτάδι του δρόμου, αισθανόμουν τη μυρωδιά της γης. Χορτάρι και χώμα.
    Έφτασα μέσα στο χρονοδιάγραμμα, δηλαδή σε 13 ώρες με δυο μικρά διαλείμματα.
    Το Βελιγράδι αυτή την περιοδο, ειναι ενα τεραστιο εργοταξιο. Διαλυουν τα παντα. Σκαβουν, ραβουν, ξηλώνουν.
    Ξεκινησα την βολτα μου νωρις, αλλα τα μετεωρολογικά δεδομενα επεσαν μεσα....λυσασμενος αερας, ψιλοβροχο, και θερμοκρασια μεσα σε 2 ωρες, απο 37 σε 23.
    Η απογευματινη βολτα περιελαμβανε την τεραστια αλλα ημιτελη εκκλησια του Αγιου Σαββα με την εντυπωσιακη κατακομβη /ναο, καθως επισης το εμπορικο κεντρο και μια παλαια συνοικια τυπου Πλακας (οδος Skadarlija). Εκει για πρωτη φορα βιωσα τον κοινωνικο ρατσισμο του μοναχικου ταξιδιωτη. Σε ενα δυο μαγαζια που πηγα για φαγητο, μου ειπαν οτι δεν μπορουν να δεχθουν τραπεζι μονο για ενα διοτι ειναι Σαββατο. Τους ειπα βεβαια οτι τρωω για 4 αλλα δεν επιασε το χιουμορ μου... Τελικα βρηκα, ομως εκει βιωσα αλλο ενα ευτραπελο. Ζητησα μεταξυ αλλων, και ενα πιατο με φιλετακια χοιρινου. Ο σερβιτορος με κοιταξε καλα καλα και σκυβει να μου πει: Κυριε, αυτο το πιατο ειναι χοιρινο! Το κοιτω ξανα και του λεω: So what?? Ο τυπος με περασε για μουσουλμανο...μαλλον.
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων DSC_0853 copy.jpg‎   DSC_0838 copy.jpg‎   DSC_0857 copy.jpg‎  
    I search, therefore I travel...

  2. #2
    γαμωτ...γαμωτ.. .γαμωτ...
    Εγγραφή
    08/01/2006
    Μηνύματα
    376
    Ημέρα δεύτερη. Ειναι δυσκολο να την περιγραψω. Τοσο γεματη και πλουσια που χανω τα λογια. Εικονες, σκεψεις, συμπερασματα, πληροφοριες, συναισθηματα. Νομιζω μια απο εκεινες τις μερες που λες, παει καηκα!
    Ξεκινησα με το Μουσειο Αεοροποριας στο αεροδρομιο του Βελιγραδιου. Ειμαι μεγαλος θαυμαστης της αεροναυπηγικης απο παιδι, και δεν μπορουσα να αντισταθω. 100 χρονια ιστοριας περασαν μπροστα στα ματια μου. Απο τα πρωτα ανεμοπλανα, μεχρι και το καταρηφθεν f-117 stealth του γιουγκοσλαβικου πολεμου. Σε ενα μουσειο που ο χρονος σταματησε στην ημερα των εγκαινίων του καπου το 1989. Η φθορα του χρονου κατι πολυ παραπανω απο εμφανης. Ομως αρκετα αξιολογο.
    Συνεχισα με το μουσειο Τεσλα. Ενα πολυ μικρο μουσειο, που ομως στεγαζει το οραμα και τις ιδεες ενος τεραστιου επιστημονα και εφευρετη. Κυριο εκθεμα ο μεγαλος (αν και σε κλιμακα) μετασχηματιστης με το γνωστο ηλεκτρικο τοξο που δημιουργει. Αρπαξα μια λαμπα φθοριου που ειχε εκει, και μολις ο ανθρωπος του μουσειου ενεργοποιησε το τοξο, αυτη αναψε στα χερια μου. May the force be with you, που ελεγαν και οι Jedai. Η κεντρικη ιδεα ηταν η μεταφορα ενεργειας με ασυρματο τροπο. Ιδεες και οραμα που θα μπορουσαν να αλλαξουν τον τροπο που ζουμε, αλλα που καποια J P Morgan, αποφασισε να σταματησει να χρηματοδοτει «αναιτια».
    Εφυγα γεματος σκεψεις και προβληματισμο, για το οχυρό, μερικα χιλιομετρα παρακατω. Πολυς κοσμος, παρα παρα πολοι Έλληνες. Εκει ειχα μια εξαιρετικη θεα του αγαπημενου μου Δουναβη για αλλο ενα ταξιδι.
    Στο οχυρό εχει μια εξαιρετικη εκκλησια του Αγ. Γεωργιου και της Αγ. Παρασκευης με πανεμορφες αγιογραφιες. Λιγο παρακατω, και ο Πυργος Kula Nemojsa, τοπος μαρτυριου του δικου μας Ρηγα Βελεστιλνή.
    Το πλανο ελεγε να δω το Πολεμικο Μουσειο, ομως δυστυχως ειχε κλεισει για συντήρηση. Αντι αυτου, ειχε μια εκθεση με αυθεντικα...εργαλεια βασανιστηριων. Φοβερο να βλεπεις εως που μπορει να φτασει η ανθρωπινη διαστροφη.
    Ευχαριστη εκπληξη της ημερας, η συναντηση με ενα φιλικο ζευγαρι με τα παιδακια του που συνεπεσαν την ιδια περιοδο. Περασαμε μιση μερα με βολτα, αξιοθεατα και φαγητο. Ξερεις, ξαφνικα αισθανθηκα πως ημουν Αθηνα, βγηκα μια βολτα με φιλους, και το βραδυ γυρισα...στο Βελιγραδι!.
    Την επομένη θα ξεκινούσα για τον επομενο σταθμο μου, τη Λουμπλιανα στη Σλοβενια, γεματος αμετρητες εικονες απο ενα πολυβουο βελιγραδι

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC_0871 copy.jpg 
Προβολές:	627 
Μέγεθος:	101,4 KB 
ID:	387981

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC_0878 copy.jpg 
Προβολές:	627 
Μέγεθος:	104,3 KB 
ID:	387982

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC_0900 copy.jpg 
Προβολές:	624 
Μέγεθος:	80,4 KB 
ID:	387983

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC_0905 copy.jpg 
Προβολές:	622 
Μέγεθος:	79,0 KB 
ID:	387984
    Τελευταία τροποποίηση από AXL954; 02/09/2017 στις 21:37.
    I search, therefore I travel...

  3. #3
    γαμωτ...γαμωτ.. .γαμωτ...
    Εγγραφή
    08/01/2006
    Μηνύματα
    376
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC_0928 copy.jpg 
Προβολές:	624 
Μέγεθος:	101,1 KB 
ID:	387985

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC_0931 copy.jpg 
Προβολές:	621 
Μέγεθος:	92,8 KB 
ID:	387986

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC_0940 copy.jpg 
Προβολές:	622 
Μέγεθος:	100,9 KB 
ID:	387987

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC_0954 copy.jpg 
Προβολές:	624 
Μέγεθος:	103,1 KB 
ID:	387988
    I search, therefore I travel...

  4. #4
    γαμωτ...γαμωτ.. .γαμωτ...
    Εγγραφή
    08/01/2006
    Μηνύματα
    376
    Με την Σλοβενια ειχα αφησει ανοιχτους λογαριασμους το 2006, στο πρωτο μου ταξιδι στο εξωτερικο με μηχανη με την Αμαλια στην Κροατια. Τα χιλιομετρα ηταν 540...χαμηλων λιπαρων.
    Δεν ξερω πως συμβαινει αυτο, αλλα με το που περνας τα συνορα απο Κροατια, ενας υπεροχος κοσμος ξεδιπλωνεται. Ακομα και η οδηγηση σε αυτοκινητοδρομο, σε γεμιζει εικονες απο καταπρασινα λιβαδεια και υπεροχα χωρια.
    Αυτη τη φορα, επελεξα να μη μεινω μεσα στην πολη, αλλα σε ενα μικρο προαστιο 6-7 χλμ εξω απο αυτη. Εκλεισα μια σοφιτα σε αγροτουριστικη μοναδα, μποστανι, ζωακια...κοπρια, με μεγαλο τζαμενιο παραθυρο στον ουρανο. Διπλα στο δασος.
    Κατεβηκα στο ιστορικο κεντρο, στην πλατεια με τις τρεις γεφυρες και το ποταμι να κυλα βαριεστημενα απο κατω. Ενα στενο παραπανω, ο πεζοδρομος με τα καταστηματα και τα φαγαδικα. Παντου γεματα μαγαζια, παντου κοσμος να πηγαινει πανω κατω. Ειναι ο πρωτος προορισμος στα τοσα ταξιδια, που βλεπω τοσα γεματα μαγαζια και τοσο κοσμο, σαν να βρισκεσαι σε ελληνικο νησι στη φουρια του. Αναμεσα σε αυτους και εγω, να γυριζω με ενα χαρτη, να παρατηρω, να τραβω φωτογραφιες.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC_0999 copy.jpg 
Προβολές:	621 
Μέγεθος:	105,9 KB 
ID:	387989

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC_0016 copy.jpg 
Προβολές:	621 
Μέγεθος:	103,1 KB 
ID:	387990

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC_0009 copy.jpg 
Προβολές:	622 
Μέγεθος:	85,7 KB 
ID:	387991

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC_0972 copy.jpg 
Προβολές:	617 
Μέγεθος:	102,4 KB 
ID:	387992

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC_0976 copy.jpg 
Προβολές:	619 
Μέγεθος:	109,6 KB 
ID:	387993
    I search, therefore I travel...

  5. #5
    γαμωτ...γαμωτ.. .γαμωτ...
    Εγγραφή
    08/01/2006
    Μηνύματα
    376
    Για φαγητο αναζητησα κατι σε διεθνη κουζινα. Δεν ειχα διαθεση για αλλα βαλκανικα και μεσογειακα πιατα. Ετσι, ειπα να μην ανοιξω το ιντερνετ, αλλα να παω με το ματι. Μετα απο πολυ περπατημα, πεφτω πανω σε ενα ινδικο. Μπαινω μεσα, και οι μισοι τουλαχιστον ινδοι, και αρκετοι μουσουλμανοι με τις γυναικες τους σεμνα ενδεδυμενες με κελεμπια και μαντηλα. Μια χαρα μου φαινεται, ειπα απο μεσα μου. Ηρθε ο κελεμπιοφορος σερβιτορος, και του ειπα πανω κατω τι θελω να φαω, γιατι με τον καταλογο δεν εβγαζα ακρη. Μου εφερε τρια κυριως πιατα, τα οποια παλεψα τιμια και εφαγα τα 2,5....γιατι επρεπε να αφησω χωρο για παγωτο. Εξαιρετικο φαγητο!
    Επιστροφη στο δωματιο για χαραξη του πλανου της επόμενης ημέρας.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC_0021 copy.jpg 
Προβολές:	616 
Μέγεθος:	68,2 KB 
ID:	387994

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC_0029 copy.jpg 
Προβολές:	616 
Μέγεθος:	86,8 KB 
ID:	387995
    I search, therefore I travel...

  6. #6
    γαμωτ...γαμωτ.. .γαμωτ...
    Εγγραφή
    08/01/2006
    Μηνύματα
    376
    Το προγραμμα της δεύτερης ημέρας στη Σλοβενία οπως το ειχα σχεδιασει σπιτι, δεν ειχε καμια σχεση με αυτο που πραγματικα εκανα. Και αυτο γιατι καποια στιγμη την προηγούμενη μέρα, λαμβανω ενα αναπαντεχο μηνυμα απο ενα φιλο, τον Βαγγελη, που ειχε παει Σλοβενια πριν πολλα πολλα χρονια, και μου ειπε για καποιο μερος που αγνοούσα.
    Ετσι αλλαξα τον αρχικο σχεδιασμο που ηταν το Piran , και επικεντρωθηκα στο Bled οπως μου προτεινε. Προσεθεσα σε αυτο και το Stara Fuzina. Ετσι η μερα αφιερωθηκε στο βορειο κομματι, με θεα τα ορια των Αλπεων. Δυο λιμνες που τις αγκάλιαζε μια γελοιοδως ομορφη φυση!
    Δεκαπενταύγουστος γαρ, ειναι της Παναγιας, και εδω καπως τα πραγματα υπολειτουργουν. Γιορταζουν την αναληψη της.
    Το Βled ειναι μια μεγαλη παγετωνικη λιμνη (οκ δεν ειναι και η Βαικαλη), σε καποιο σημειο της οποιας υπαρχει ενα νησακι με μια εκκλησια. Ψηλα, δεσποζει το καστρο, και χαμηλα οι καθε λογης επιχειρησεις και παγκοι που λυμαινονται το πορτοφολι σου.
    Το παρκινγκ δυσκολο εως ακατορθωτο για εκείνη την ώρα. Μονο επι πληρωμη. Μαλιστα οταν πηγα να παρω τη μηχανη, μου περισευε 1,5 ωρα ακομα, και βλεπω δυο παληκαρακια με ιταλικες πινακιδες. Τους φωναζω, τους δινω το εισητιριο και τους λεω "κριμα να παει χαμενο"
    Ανεβηκα στο οχυρο, μεσα απο μια καταπρασινη διαδρομη γεματη σκαλια. Η γλωσσα ειχε βγει σαν λαμπραντορ. Ομως το σοκ ηρθε στην τιμη του εισιτηριου. 10 ευρω.! Κοντοσταθηκα και εκανα στην ακρη να σκεφτω. "Τι 10 ρε μεγαλε? " ομως τελικα ειπα να τα δωσω. Με αυτα θα "αγοραζα" υπεροχη θεα, φωτογραφιες, και εικονες για μια ζωη. "Καλη τιμη" αν το δεις ετσι.
    Στις οχθες της λιμνης Βled οπως και της Stara Fuzina πολλα σημεια εχουν αξιοποιηθει ως παραλιες. Σιγουρα δεν ειναι, ομως πολυ λαχταρουσα να βουτηξω. Βαρκαδες, κανο, ιστιοπλοια, απο ολα ειχε ο μπαξες. Ειναι λιγο σουρεαλ να βλεπεις γύρο σου κωνοφορα δεντρα και να μυριζεις copertone!

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC_0067 copy.jpg 
Προβολές:	615 
Μέγεθος:	54,3 KB 
ID:	387996

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC_0085 copy.jpg 
Προβολές:	615 
Μέγεθος:	101,4 KB 
ID:	387997
    I search, therefore I travel...

  7. #7
    γαμωτ...γαμωτ.. .γαμωτ...
    Εγγραφή
    08/01/2006
    Μηνύματα
    376
    Στη Stara Fuzina, οπως ετοιμαζομουν να φυγω, βλεπω λιγο παρακατω ενα ζευγαρι με μηχανη και ελληνικη πινακιδα. Τους εκανα νοημα και ηρθαν να μιλησουμε. Η γυναικα του, με το που συστηθηκαμε, επιασε τα 0-100 σε λιγοτερο απο 3 δευτερολεπτα, με σκαναρε πατοκορφα και μου λεει κυριολεκτικα σε λιγοτερο απο τρια δευτερα: " χαιρω πολυ Κωνσταντινα. Η γυναικα σου δεν ακολουθει?" Της απαντω πως τρελαίνεται, αλλα εχουμε και ενα παιδακι που δεν θελουμε να μενει μονο. Γυναικες τσ τσ τσ.
    Ειπα να μην φαω βραδινό, αλλα ενα καλο μεσημεριανο, αφου ο δρομος της επιστροφης, αν και επαρχιακος, δεν ηταν πολλα χιλιομετρα. Ετσι, καπου σε ενα χωριο, κοβω μια ταβερνα. Βασικα με εκοψε η μυρωδια. Εφαγα αγριογουρουνο με σαλτσα κρασιου, ψητα λαχανικα και αχλαδι με μαρμελαδα granberrie, με συνοδευτικο πατατες με βούτυρο, σκορδο και σπανακι. Πολυ τιμιο και χορταστικο!
    Μια τελευταια βολτα, και επεστρεψα στο δωματιο για να ετοιμασω την αυριανη μου μεταβαση, στην Σλοβακια πλεον.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC_0089 copy.jpg 
Προβολές:	617 
Μέγεθος:	92,5 KB 
ID:	387998
    I search, therefore I travel...

  8. #8
    γαμωτ...γαμωτ.. .γαμωτ...
    Εγγραφή
    08/01/2006
    Μηνύματα
    376
    Το ζευγαρι ελληνων που γνωρισα την προηγούμενη, μου ειχε πει οτι επρεπε να προλαβουν να πανε μεχρι το απογευμα Αυστρια, γιατι μετα θα χαλουσε ο καιρος δραματικα. Επειδη σκοπευα να ερθω Bratislava, απο Αυστρια, μεχρι Βιεννη, αλλαξα την διαδρομη μου σε Ουγγαρια. Ετσι θα γλυτωνα και την αυστριακη βινιετα. Για την Ουγγαρια ειχα αγορασει μεσω ιντερνετ.
    Πραγματι ο καιρος εδειχνε χαλασμο. Ευτυχως το γλυτωσα. Ομως, με το που παρκαρα στο ξενοδοχειο, με βρηκε μια ξαφνικη μπορα του 15λεπτου.
    Μιλωντας για το ξενοδοχειο, εκλεισα σε ενα εκκλησιαστικο ιδρυμα-μοναστηρι, αδιευκινηστου δογματος η ταγματος. Σε σοφιτα, και τοσο στο δωματιο οσο και στους λοιπους χωρους υπήρχαν βιβλιοθηκες με διαφορα θρησκευτικα συγγραματα.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC_0104 copy.jpg 
Προβολές:	617 
Μέγεθος:	80,8 KB 
ID:	387999

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC_0114 copy.jpg 
Προβολές:	612 
Μέγεθος:	100,4 KB 
ID:	388000

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC_0108 copy.jpg 
Προβολές:	615 
Μέγεθος:	102,1 KB 
ID:	388001

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC_0116 copy.jpg 
Προβολές:	611 
Μέγεθος:	92,3 KB 
ID:	388002
    I search, therefore I travel...

  9. #9
    γαμωτ...γαμωτ.. .γαμωτ...
    Εγγραφή
    08/01/2006
    Μηνύματα
    376
    Βολτα στη πρωτευουσα της Σλοβακιας. Μια ομορφη πρωτευουσα, το ιστορικο κεντρο της οποιας το γυρνας ανετα σε ενα απογευμα. Και εδω κοσμος ατελειωτος. Καλυτερα ομως απο τη Λουμπλιανα. Περιπλανηθηκα σχεδον σε ολες τις γωνιες της,πηγα στο καστρο, σε διαφορους καθεδρικους. Ομως, για το τελος, λιγο πριν δυσει ο ηλιος, εκατσα με ενα παγωτο στην οχθη του Δουναβη, και απολαυσα ενα ηλιοβασιλεμα, ψυχης καθαρτηριο. Δεν μπορουσα να φυγω. Ενιωθα μια ζεστασια, μια γαληνη διπλα του. Εμεις στην Ελλαδα εχουμε την θαλασσα! Δεν ειναι τυχαιο που σε πολιτισμους και θρησκειες, το νερο συμβολιζει την ψυχη! Με το νερο βαπτιζομαστε και ξεπλενουμε την αμαρτια. "Νιψο ανομηματα μη μονα οψιν" Και με νερο ξεπλενουμε την ενοχη...ως Ποντιοι Πιλατοι.
    Εκει, με πλησιασε ενας τυπος για να μου δωσει μια προσκληση για ενα μαγαζι. Του ειπα οτι δεν ενδιαφερομαι. Με ρωτησε για την φωτογραφικη μου, και ξαφνικα μου εκανε ενα 10λεπτο σεμιναριο με επεξηγησεις, για αναλογικες και ψηφιακες μηχανες. Πραγματικα τον θαυμασα. Σφιξαμε τα χερια και χωρισαμε τους δρομους μας. Δεν ανταλλαξαμε ουτε το ονομα μας.
    Περιπλανηθηκα λιγο ακομα στην πολη για μερικες φωτογραφιες, και επεστρεψα στο ας πούμε μοναστήρι, πριν την αναχωρηση μου για Κρακοβια.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC_0121 copy.jpg 
Προβολές:	611 
Μέγεθος:	100,1 KB 
ID:	388003

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC_0128 copy.jpg 
Προβολές:	610 
Μέγεθος:	95,9 KB 
ID:	388004

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC_0139 copy.jpg 
Προβολές:	610 
Μέγεθος:	107,8 KB 
ID:	388005

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC_0145 copy.jpg 
Προβολές:	611 
Μέγεθος:	89,1 KB 
ID:	388006
    I search, therefore I travel...

  10. #10
    γαμωτ...γαμωτ.. .γαμωτ...
    Εγγραφή
    08/01/2006
    Μηνύματα
    376
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC_0149 copy.jpg 
Προβολές:	609 
Μέγεθος:	89,3 KB 
ID:	388007

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC_0153 copy.jpg 
Προβολές:	607 
Μέγεθος:	94,7 KB 
ID:	388008

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC_0192 copy.jpg 
Προβολές:	604 
Μέγεθος:	85,0 KB 
ID:	388009

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC_0193 copy.jpg 
Προβολές:	606 
Μέγεθος:	81,9 KB 
ID:	388010
    I search, therefore I travel...

  11. #11
    γαμωτ...γαμωτ.. .γαμωτ...
    Εγγραφή
    08/01/2006
    Μηνύματα
    376
    Το πρωι ξεκινησα για την Κρακοβια της Πολωνιας. Η αληθεια πως πριν μερικα χρονια δεν την γνωριζα. Το εμαθα απο ενα πολυ αγαπημενο μας φιλικο ζευγαρι που ειχε παει.
    Το πλανο ελεγε να κινηθω προς τα βορεια συνορα της Σλοβακιας. Ομως ο καιρος που ειδα το πρωι, εδειχνε καταιγιδες. Αντιθετα απο Τσεχια ηταν πολυ καλα. Ετσι κινηθηκα προς Μπρνο και μετα Οστραβα και απο εκει μπηκα Πολωνια, χωρις σταγονα πανω μου.
    Απο τη στιγμη που μπηκα σλοβενια και μεχρι πολωνια, απλα περνας μια ταμπελα, και τσουπ, μπηκες.
    Εκανα τα 470 χιλ αρκετα γρηγορα, περιπου 4.5 ωρες.
    Τις τελευταιες δυο μερες αντιμετωπιζα καποια προβληματα με το GPS σε τεχνικο επιπεδο αλλα και σε ενημερωση χαρτων, οποτε αρκετα πραγματα εγιναν...old school.

    Ξεκινησα τη βολτα στην παλαια πολη. Ομως επειδη και εδω υπαρχει κοσμος, φροντισα να φαω νωρις το απογευμα για να μη πεσω στη βαβουρα. Βρηκα ενα κελαρι οπως στη Ρουμανια και εφαγα μια απο τα γνωστα οπως και τοτε, αν και τωρα μυριζω σαν παλιος μαστορας μαγερικου που βγηκε απο την κουζινα! Την επομένη, υποσχεθηκα στον εαυτο μου, να φαω σε καποιο απο τους παγκους της πλατειας, που μαγειρευουν σε μεγαλες πιατελες και ψηνουν επι τοπου σε ψησταριες. Παραδοσιακα απλα φαγητα της περιοχης, σε χαρτινο πιατο και μπυρα στο χερι. Τέλος, σκόπευα να αγορασω και λουκανικα φυσικα καπνιστα, απο ελαφι. Τα πουλανε πολυ φτηνα. Να δω πως θα κλεισει ο σακος μου...

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC_0202 copy.jpg 
Προβολές:	602 
Μέγεθος:	109,1 KB 
ID:	388011

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC_0204 copy.jpg 
Προβολές:	602 
Μέγεθος:	102,4 KB 
ID:	388012

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC_0208 copy.jpg 
Προβολές:	602 
Μέγεθος:	81,7 KB 
ID:	388013
    I search, therefore I travel...

  12. #12
    γαμωτ...γαμωτ.. .γαμωτ...
    Εγγραφή
    08/01/2006
    Μηνύματα
    376
    Η παλαια πολη της Κρακοβιας, χτυπα στον παλμο της μεγαλης κεντρικης πλατειας. Αρκετα μεγαλη για να χωρεσει πολλους μικροκοσμους. Φαγητο, παγκους με διαφορους πραματευταδες, στεγασμενη αγορα, καλλιτεχνες του δρομου, μουσικα δρωμενα. Το καστρο της, φιλοξενο και ευκολα προσβασιμο, χαριζει μια ομορφη θεα του ποταμου Βιστουλα.
    Αυτο που μου έκανε εντυπωση και σε αυτο το ταξιδι, ειναι οταν παρατηρούσα τον κοσμο καθε ηλικιας, να απολαμβανει με παρεα ενα παγωτο στο παρκο, μια μπυρα στο χερι διπλα στο ποταμι, ξαπλωνουν παρεες ολοκληρες στο γκαζον κανωντας πλακα η πινωντας ενα καφε με καποιο σνακ, μια βολτα με το ποδηλατο. Οικογενειες ολοκληρες. Μετα το μυαλο μου παει πχ στη γλυφαδα η στην αργυρουπολη που μενω.....και καταλαβαινω το γιατι....

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC_0213 copy.jpg 
Προβολές:	600 
Μέγεθος:	95,2 KB 
ID:	388014

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC_0214 copy.jpg 
Προβολές:	602 
Μέγεθος:	101,9 KB 
ID:	388015

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC_0251 copy.jpg 
Προβολές:	601 
Μέγεθος:	99,8 KB 
ID:	388016

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC_0252 copy.jpg 
Προβολές:	599 
Μέγεθος:	83,5 KB 
ID:	388017
    I search, therefore I travel...

  13. #13
    γαμωτ...γαμωτ.. .γαμωτ...
    Εγγραφή
    08/01/2006
    Μηνύματα
    376
    Η επόμενη μερα ξεκινησε νωρις. Ηθελα 9 το πρωι να ειμαι στο αλατορυχειο Βελιτσκα, λιγα χιλιομετρα παρακατω. Παρα το οτι πηγα τοσο νωρις, ο κοσμος αρκετος. Λενε, οτι το επισκεπτονται 7000 καθημερινα!!!
    Το εισητιριο ειχε 90 ζλοτυ, περιπου 20 ευρω. Αυτο ηταν ενα χαστουκι. Ομως αυτο μετριαστηκε, οταν μας εφτιαξαν ενα γκρουπ με 30 ατομα, μας μοιρασαν ασυρματα ακουστικα, και ενας ξεναγος με στολη πλουμιστη) ανελαβε να μας κανει μια ξεναγηση 2,5 ωρων.
    Οσο περιμενα στην ουρα, ηρθε και ενα ζευγαρι μεσης ηλικιας απο την τζυπρο. Λεει ο ανδρας: "ΓΚοιταν, θα εχομεν και γκσεναγονν"
    Γυναικα: "πουντονεννν"
    Ανδρας:"αυτοννν εκεινν τον στολισμενοννν"
    Με το ζορι κρατησα τα γελια μου.
    Η ωρα περασε αρκετα γρηγορα με πολλες πληροφοριες. Περα απο μια προσοδοφορα τουριστικη επιχειρηση, το ορυχειο κρατα κυριολεκτικα την ζωη 20.000 ανθρωπων που ζουν πανω απο αυτο. Διοτι ειναι τοσο μεγαλο και βαθυ, που αν καταρρευσει θα τους παρει ολους κατω.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC_0295 copy.jpg 
Προβολές:	600 
Μέγεθος:	100,3 KB 
ID:	388018

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC_0304 copy.jpg 
Προβολές:	600 
Μέγεθος:	95,9 KB 
ID:	388019

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC_0309 copy.jpg 
Προβολές:	602 
Μέγεθος:	98,3 KB 
ID:	388020

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC_0315 copy.jpg 
Προβολές:	599 
Μέγεθος:	79,2 KB 
ID:	388021

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC_0321 copy.jpg 
Προβολές:	596 
Μέγεθος:	101,4 KB 
ID:	388022

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC_0345 copy.jpg 
Προβολές:	594 
Μέγεθος:	68,3 KB 
ID:	388023
    I search, therefore I travel...

  14. #14
    γαμωτ...γαμωτ.. .γαμωτ...
    Εγγραφή
    08/01/2006
    Μηνύματα
    376
    Ειχε παει ηδη κοντα 13:00 οποτε το να παω Σλοβακια για να περάσω από τα High Tatras, θα ηταν απλα σκοτωμα. Επρεπε να διαχειριστω δυναμεις για την επιστροφη.
    Επεστρεψα κρακοβια, πηγα διαμερισμα να αλλαξω, να βαλω μια βερμουδα, και κατεβηκα στην εβραικη συνοικια. Δεν εχω καταλαβει γιατι την θεωρουν αξιοθεατο. Πιστευω ολα ξεκινησαν με την λιστα του Σιντλερ. Η δυναμη του κινηματογραφου.
    Επειδη ειχε μεσημεριασει, και επιπλεον ηθελα να φαω στους παγκους στην κεντρικη πλατεια, ξεκινησα για εκει. Εφαγα ενα χορταστικο πιατο με πικαντικο μοσχαρι και πατατες ψητες, συνοδεια μπυρας.
    Συνεχισα την βολτα μου σε καθε γωνια που δεν ειχε καταγραψει το GPS.
    Εκανα μια τελευταια βολτα στην βραδινη Κρακοβια. Μερικες τελευταιες φωτογραφιες, καποιες αγορες (τα λουκανικα ελαφιου που ελεγα).

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC_0254 copy.jpg 
Προβολές:	590 
Μέγεθος:	102,5 KB 
ID:	388024

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC_0265 copy.jpg 
Προβολές:	592 
Μέγεθος:	101,4 KB 
ID:	388025

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC_0284 copy.jpg 
Προβολές:	589 
Μέγεθος:	101,8 KB 
ID:	388026
    I search, therefore I travel...

  15. #15
    γαμωτ...γαμωτ.. .γαμωτ...
    Εγγραφή
    08/01/2006
    Μηνύματα
    376
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC_0357 copy.jpg 
Προβολές:	588 
Μέγεθος:	99,1 KB 
ID:	388027

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC_0359 copy.jpg 
Προβολές:	586 
Μέγεθος:	106,4 KB 
ID:	388028

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC_0374 copy.jpg 
Προβολές:	586 
Μέγεθος:	93,9 KB 
ID:	388029
    I search, therefore I travel...

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. help me!!!!
    από kdxsakias στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 26/10/2004, 20:05
  2. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 19/11/2003, 08:48
  3. Pia einai h diefthinsh me ta metaxeirismena apo germania?
    από tryfonidis_g στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 06/11/2003, 19:11
  4. ti pezetai me ta grammatia ???????
    από ele@s στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 03/11/2003, 15:17

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF