Σελίδα 6 από 8 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 76 έως 90 από 120

Θέμα: Suzuki XF650 Freewind

  1. #76
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    Ναι αλλα του τζιμιδη δεν καει λαδι..Δεν ειναι και τίποτα επιστήμη ανοίγεις κεφαλή εσυ η ο μηχανικος σου και βλεπεις εαν εχει τζόγο το πιστονι ως προς τον κύλινδρο , τα ελατηρια μαμα εαν δεν κανω λαθος βαση μανουαλ μπορεις να τα μετρήσεις για να εχεις σημειο αναφορας
    Διαφορετικα βαλε το 15ρι και δες εαν στρώσει το αφήνεις ετσι, εαν παραυτα η κατανάλωση λαδιου παραμένει θα αναγκαστεις να το φτιάξεις
    Κοιταξε.Σε 900χλμ εχω σερβις γενικο.Δεδομενων των συνθηκων μεχρι τα μεσα αυγουστου θα τα εχω κανει.Θα πω του μαστορα για 15 -50.Αν συνεχισει να καιει τοσο παμε γιαυτο που πρωτεινες.Αν και δε νομιζω να καιει.
    καθε μερα ...νεα μερα.

  2. #77
    Δεν εχω αποψη για το συγκεκριμενο μηχανακι, το ειχα οδηγησει παλια κ μου αρεσε η γεωμετρια του, πραγματικα κανει τα παντα. Αυτο που θα πω για τη συζητηση ειναι οτι εχουν νεγαλη διαφορα τα λαδια ακομα κ ιδιου ιξωδους μεταξυ εταιρειων. Αλλο το 10-40 ημισυνθετικο της agip αλλο το motul aral castrol κτλ. Εγω θα προτεινα πριν αλλαξεις νουμερα (οχι οτι θα γινει κατι) να δοκιμασεις αλλης εταιρειας λαδια. Το dominator 650 ενος φιλου ας πουμε δε συμπαθουσε καθολου τα castrol που του εβαζε κ ησυχασε με κατι elf πιο βρηκε κ φτηνοτερα οποτε τα αλλαζε κ πιο συχνα. Επισης λογο οτι ειναι μεταχειρισμενο κ αγνωστης συντηρησης καλο θα ηταννοπως ειπε κ ο φιλος πιο πανω να ανοιξει ο μαστορας σου να αλλαξει.ενα ελατηριο κ να φρεσκαρει τσιμουχακια κτλ μιας κ οπως λες θες.να το κρατησεις. Εγω στη θεση σου θα προγραμματιζα μια μερικη ανακατασκευη. 20 ετιας κινητηρες οσο να πεις της τσιμουχες τους τις θελουν.
    Πρόσεχε τον εαυτό, μη περιμένεις από τους άλλους να το κάνουν...

  3. #78
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Τα χειλιομετρα για το σερβις σημπληρωθηκαν.Αλλα δε το παω τωρα για σερβις γιατι το πηγα και ειπα του μαστορα για αλυσιδογραναζα σετ(η αλισιδα μου κανει σαν να βαρας κουταλια μεσα σε κατσαρολα)και οτι θελω να μακρινω λιγο τις σχεσεις στις ταχητητες.Το μηχανακι απο μαμα φωραει 15 μπρωστα 43 πισω.Ομος δεν υπαρχει 16 μπρωστα και ετσι αποφασισαμε να παω σε μικροτερο πισω.Ο μαστορας παραγγειλε 41 πισω.Αυτο βρηκε.Αλλα θα εθει το σεπτεμβριο.Ετσι θα καθηστερισω λιγο το σερβις που να τα κανω ολα μαζι.


    Υ.Γ. Θελω να μακρινω λιγο το τις σχεσεις επειδη παω ταξιδια και εχω πολους κραδασμους στα 100 χλμ που ειναι και η ταχητητα μου.Αν μοιωθουν λιγο οι κραδασμοι η μεταφερθουν στα 110χλμ θα ειμαι ευχαριστημενος.Δε μπορει.Με αυτη μου την κινηση ολλο και κατι θα κερδισω.
    καθε μερα ...νεα μερα.

  4. #79
    Πλαστικά μόνο στα enduro. Το avatar του/της giannis113
    Εγγραφή
    25/02/2009
    Μηνύματα
    661
    Ψαξε για 39αρι καλύτερα. Μικρη η διαφορά με το 41.
    Dt 50, super cub 90, crypton 115, yz 125, shiver 750, hornet 600, wrf 426, sv 650, nx 650

  5. #80
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από giannis113 Προβολή μηνύματος
    Ψαξε για 39αρι καλύτερα. Μικρη η διαφορά με το 41.
    Το σκεφτηκα και γω αλλα δε θελω να το ψοφισω τελειος χαμηλα.Βλεπεις ειμαι ακομα παιδι.Χρειαζομαι και τη σουζιτσα μου
    καθε μερα ...νεα μερα.

  6. #81
    Πλαστικά μόνο στα enduro. Το avatar του/της giannis113
    Εγγραφή
    25/02/2009
    Μηνύματα
    661
    Ε τότε κόψε την αλυσίδα να ρθει η ρόδα τέρμα μπροστά.

    Dt 50, super cub 90, crypton 115, yz 125, shiver 750, hornet 600, wrf 426, sv 650, nx 650

  7. #82
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    19/08/2018
    Μηνύματα
    13
    Καλησπέρα σας. Κάτοχος και εγω freewind και νέος στο site, θα ήθελα να με συγχωρέσετε γιατι δεν ήξερα που να γράψω για αυτο που θα αναφέρω αμέσως μετά.
    Ξέρει κανείς που μπορώ να απευθυνθώ για χειροποίητα κάγκελα προστασίας; Σας ευχαριστώ.

  8. #83
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Πηγενε σε ενα σιδιρουργειο.Πες τους τι θες να κανεις η εκτυπωσε τους μια φοτο απο τα καγκελα που θες να φτιαξεις.Πες τους να σου πουν ποσο θα κοστισει.Ετσι το ειχα κανει εγω στο κτμ .Δε θυμαμε ποσο ειχα δωσει αλλα σιγουρα πιο λιγα απο αυτα που εβρισκα στο ιντερνετ.
    καθε μερα ...νεα μερα.

  9. #84
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    19/08/2018
    Μηνύματα
    13
    τα εχω ήδη φωτοτυπίες και λοιπά. Απλά ρώτησα αν κάποιος έχει ξανακάνει , και έτσι θα είναι πιο εύκολο. Ευχαριστώ πολύ.

  10. #85
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Αμα πας πες και μας ποσο σου ειπανε.
    καθε μερα ...νεα μερα.

  11. #86
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    19/08/2018
    Μηνύματα
    13
    Καλημέρα παιδιά. Θα ήθελα να σας ρωτήσω για χούφτες για το freewind . Έχω ψάξει παντού και δεν ταιριάζει καμία χούφτα. Ας είναι είτε ανοικτού είτε κλειστού τύπου. Μήπως ξέρετε αν ταιριάζει κανενός άλλου μοντέλου πχ xt που πιάνει από τις μανέτες ; Και εννοείτε για κάτι μεταχειρισμένο ή καινούριο αλλα οικονομικό. Ευχαριστώ.

  12. #87
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από konzou Προβολή μηνύματος
    Καλημέρα παιδιά. Θα ήθελα να σας ρωτήσω για χούφτες για το freewind . Έχω ψάξει παντού και δεν ταιριάζει καμία χούφτα. Ας είναι είτε ανοικτού είτε κλειστού τύπου. Μήπως ξέρετε αν ταιριάζει κανενός άλλου μοντέλου πχ xt που πιάνει από τις μανέτες ; Και εννοείτε για κάτι μεταχειρισμένο ή καινούριο αλλα οικονομικό. Ευχαριστώ.
    Δες στο καρ για χουφτες γιουνιβερσαλ.Εγω φοραω καποιες κλυστου τυπου που της βρηκα μεταχειρο 10 ευρω.Μπηκαν με μια πατεντα(φαγωμα του πλαστικου σε καποια σημεια).Δε της βρισκω στο καρ για να στις δειξω.Μπορεις να πρης τηλ σε καποιες που σου αρεσουν και να πηγαινεις εκει να βλεπεις αν σου κανουν.Αν οι τρυπες που εχουν οι χουφτες ταιριαζουν με της υποδοχες του φριγουιντ.
    καθε μερα ...νεα μερα.

  13. #88
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    19/08/2018
    Μηνύματα
    13
    Γι αυτο ρωτησα, γιατι δεν ταιριαζει καμια κ θελει πατεντα. Ευχαριστω πολυ!

  14. #89
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Που δε ταιριαζει ενοεις?Στις τρυπες ή βρισκη το πλαστικο καπου?
    καθε μερα ...νεα μερα.

  15. #90
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ Προβολή μηνύματος
    Τα χειλιομετρα για το σερβις σημπληρωθηκαν.Αλλα δε το παω τωρα για σερβις γιατι το πηγα και ειπα του μαστορα για αλυσιδογραναζα σετ(η αλισιδα μου κανει σαν να βαρας κουταλια μεσα σε κατσαρολα)και οτι θελω να μακρινω λιγο τις σχεσεις στις ταχητητες.Το μηχανακι απο μαμα φωραει 15 μπρωστα 43 πισω.Ομος δεν υπαρχει 16 μπρωστα και ετσι αποφασισαμε να παω σε μικροτερο πισω.Ο μαστορας παραγγειλε 41 πισω.Αυτο βρηκε.Αλλα θα εθει το σεπτεμβριο.Ετσι θα καθηστερισω λιγο το σερβις που να τα κανω ολα μαζι.


    Υ.Γ. Θελω να μακρινω λιγο το τις σχεσεις επειδη παω ταξιδια και εχω πολους κραδασμους στα 100 χλμ που ειναι και η ταχητητα μου.Αν μοιωθουν λιγο οι κραδασμοι η μεταφερθουν στα 110χλμ θα ειμαι ευχαριστημενος.Δε μπορει.Με αυτη μου την κινηση ολλο και κατι θα κερδισω.
    Λοιπον.Το σερβις εγινε.Αλαγη λαδιων,φιλτρο λαδιου,φιλτρο βενζινης,φιλτρο αερα,μπουζι δυακιδα,χρονισμα βαλβιδες,λυσιμο και καθαρισμα 2 καρμπυλατερ,πισω τακακια,πισω ρουλεμαν τροχου,τσιμουχα τρομπας φρενου μπροστα,αλυσιδογραναζα σετ,λαδια.Εσκασα εχθες ενα 400αρι και πεθανα.Δε τα ειχα υπολογησει τοσα.Ειμουν ξενερωμενος οταν τα εδινα στο μαστορα μεχρι και τη στιγμη που εκατσα στο μηχανακι.Καταρχην.Πηρε μπροστα χωρις το τσοκ του αερα.Μιωθηκε ο θορυβος του κινητηρα(το μουγκρητο ενοω)οι ταχυτητες μπαινουν ωραια και γλυκα.Το ρελαντι πια δε μου κανει αυξομειωσεις.Ο μαστορας μου ειπε οτι τα καρμπ ειχαν πολυ βρομα μεσα και τα προβληματα μου ηταν κατα 99% απο κει.Οσον αφορα το μικροτερο γραναζι πισω δεν εχω δει ακομα κατι καθως δεν εχω βγει εθνικη η καπου αλου να το τρεξω και δε ξερω τι γινετε με τους κραδασμους στις ψηλες.Αυτο που ξερω ειναι οτι προσπαθησα εχθες να σηκωσω σουζα και σηκωσα μεν αλλα δυσκολοτερα δε.Στις χαμιλες ειδα μικρη διαφορα ροπης κατι που με ανησηχει οτι αν ειναι ετσι και στις ψηλες ισως παω για ακομα μικροτερο γραναζι πισω.

    Τελοσπαντων.Με τη μηχανη ειμαι πολυ ευχαριστημενος και πραγματικα νιωθω οτι οδηγαω αλο μηχανακι.Το μονο που μενει ειναι να κανω ενα καλο σερβις στις δαγκανες των φρενων.Ειχα πει οτι θα της εκανα αυριο αλλα λογο του καιρου(μιας και θα το εκανα στη πλατεια.δεν εχω γκαραζ η παρκιν εξω απο το σπητη)μαλον θα το αναβαλω για την αλη κυριακη.
    καθε μερα ...νεα μερα.

Σελίδα 6 από 8 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Βελτίωση Suzuki XF650 Freewind
    από turist στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 30/11/2005, 10:44

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF