Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 25 από 25

Θέμα: βίδα κάρτερ από αλουμίνιο - ερώτηση

  1. #16
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2008
    Μηνύματα
    716
    ευχαριστώ ολους γιά τίς απαντήσεις σας , φιλε vaska ειδα οτι μένεις πάτρα , ελεγα μήπως ησουν αθήνα κ εγραφες από πού πήρες τά oring , ξέρω ενα καταστημα πού πουλάει oring κ λογικά θά τό εχει ,σταματιάδης σερρών 90 κοντά στή σπύρου πάτση η akron-hellas.gr παλαμιδίου 71 αθήνα
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	80f3feb9496a55fa0643572113a341c9.jpg 
Προβολές:	104 
Μέγεθος:	54,2 KB 
ID:	388172

  2. #17
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.787
    Δεν την ξέρω την αγορά της Αθήνας αλλά σε μαγαζιά που ειδικεύονται σε τέτοιου τύπου ανταλλακτικά θα βρεις εύκολα. Τυπική διάσταση είναι.
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  3. #18
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2008
    Μηνύματα
    716
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vaska Προβολή μηνύματος
    Δεν την ξέρω την αγορά της Αθήνας αλλά σε μαγαζιά που ειδικεύονται σε τέτοιου τύπου ανταλλακτικά θα βρεις εύκολα. Τυπική διάσταση είναι.
    πήρα τηλ. στή yamaha κ μού ειπαν τιμή γιά τήν τάπα 9.65 euro κ γιά τό oring 1.40 euro τό ενα τεμάχιο ,
    νά ταιριάζει ακριβώς η τάπα τού x135 στό κάρτερ τού serow μάλλον τό αποκλείουμε ...100% ?
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	s-l1600 (2).jpg 
Προβολές:	96 
Μέγεθος:	54,0 KB 
ID:	388175
    γιατί εχω βρεί τάπα + oring στά 2 euro γιά τό χ135 ...(λογικά δέν θά κάνει αλλά ετσι από περιέργεια...)
    Τελευταία τροποποίηση από alexis72; 08/09/2017 στις 10:42.

  4. #19
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/11/2015
    Μηνύματα
    1.093
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    6γωνο καλό καρυδάκι και δε θα πάθει ποτε τίποτα.
    Με γαλλικά γερμανικά κτλ θα χαλάσει στα 43nm. Ειδικά αν είναι σφιγμένη παραπάνω.
    Αν την ακούσει με το γερμανικό μετά είναι εύκολο να γλιστρήσει και το πολύγωνο.
    Όσο η βίδα είναι καλή και χρησιμοποιούμε 6γωνα καρυδάκια δε θα πάθει τίποτα ακόμα και αν είναι από βούτυρο.
    Και 12γωνο να'ναι αμα είναι ράτσας, τελευταίας σχεδίασης και σε καλή κατάσταση μια χαρά κάνει... Τα ίδια και για εξάγωνα. Αν έχουμε θέμα δοκιμάζουμε Surface Drive ή nut-grip της Koken. Δεν είναι πανάκεια τα 6αγωνα ούτε εξασφαλίζουν ότι μια βίδα κακοσχεδιασμένη ή με λάθος υλικά θα μείνει αλώβητη.

  5. #20
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Leon67 Προβολή μηνύματος
    Και 12γωνο να'ναι αμα είναι ράτσας, τελευταίας σχεδίασης και σε καλή κατάσταση μια χαρά κάνει... Τα ίδια και για εξάγωνα. Αν έχουμε θέμα δοκιμάζουμε Surface Drive ή nut-grip της Koken. Δεν είναι πανάκεια τα 6αγωνα ούτε εξασφαλίζουν ότι μια βίδα κακοσχεδιασμένη ή με λάθος υλικά θα μείνει αλώβητη.
    Μη λες ότι "νομίζεις" ότι είναι σωστό γιατί θα πάρεις στο λαιμό σου κόσμο που δε φταίει σε τίποτα!
    Sent from me using a computer.

  6. #21
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/11/2015
    Μηνύματα
    1.093
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Μη λες ότι "νομίζεις" ότι είναι σωστό γιατί θα πάρεις στο λαιμό σου κόσμο που δε φταίει σε τίποτα!
    Δεν νομίζω τίποτα, είμαι βέβαιος. Τι νούμερο είναι πες μου και αν ειναι Αθήνα πάω με 12αγωνο....

  7. #22
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/11/2015
    Μηνύματα
    1.093
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από alexis72 Προβολή μηνύματος
    παιδιά ολες οι αλλαγές γίνονται - γίνονταν πάντα μέ εξάγωνο καλής ποιότητος καρυδάκι , καί μάλιστα επειδή εχει ενα ελάχιστο μπόσικο τό καρυδάκι μέ την βίδα τυλίγουν την βίδα πρώτα μέ αλουμινόχαρτο καί μετά μπαίνει τό καρυδάκι γιά νά σφηνώνει ...τέλος πάντων η βίδα κ πιό συγκεκριμένα οι 6 γωνίες τής βίδας κόβονται - χαλάνε κυριολεκτικά σάν βούτυρο ...
    τα καινούργια καρυδάκια που πιάνουν τοις βίδες από τις πλευρές και οχι κυρίως από γωνίες εχουν μεγάλο παίξιμο. Την σφιχτότερη εφαρμογή θα την εχει ενα παλαιάς σχεδίασης πολύγωνο με γωνίες που δεν είναι στρογγυλεμένες αλλά αυτό θα εχει περισότερες πιθανότητες να στρογγυλέψει το εξάγωνο.

  8. #23
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Leon67 Προβολή μηνύματος
    Δεν νομίζω τίποτα, είμαι βέβαιος. Τι νούμερο είναι πες μου και αν ειναι Αθήνα πάω με 12αγωνο....
    Αν θέλει να το καταστρέψει μπορεί και μόνος του ρε 'συ. Δε χρειάζεται βοήθεια!
    Sent from me using a computer.

  9. #24
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Leon67 Προβολή μηνύματος
    τα καινούργια καρυδάκια που πιάνουν τοις βίδες από τις πλευρές και οχι κυρίως από γωνίες εχουν μεγάλο παίξιμο. Την σφιχτότερη εφαρμογή θα την εχει ενα παλαιάς σχεδίασης πολύγωνο με γωνίες που δεν είναι στρογγυλεμένες αλλά αυτό θα εχει περισότερες πιθανότητες να στρογγυλέψει το εξάγωνο.
    Δεν είναι το κατάλληλο θρεντ για τέτοιες συζητήσεις. Ας συμφωνήσουμε ότι διαφωνείς με όλους όσους έγραψαν για 6γωνο!
    Sent from me using a computer.

  10. #25
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/11/2015
    Μηνύματα
    1.093
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Δεν είναι το κατάλληλο θρεντ για τέτοιες συζητήσεις. Ας συμφωνήσουμε ότι διαφωνείς με όλους όσους έγραψαν για 6γωνο!
    δεν διαφωνώ! Που είπα κατι τέτοιο; Ειπα ότι και καλά 12αγωνα δεν θα στρογγυλέψουν την βίδα.

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Παρόμοια θέματα

  1. Αφαίρεση ανοδίωσης από αλουμίνιο
    από McGyver στο forum Μετατροπές (Customizing)
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο μήνυμα: 17/03/2015, 15:04
  2. zzr 600 πλαστικα απο ατυχημα ερωτηση
    από ftsmf στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 10/05/2011, 14:26
  3. xt 600 βιδα καρτερ
    από bibiza στο forum Yamaha XT series
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 26/08/2009, 20:05
  4. σπασμενος καρτερ απο zx10r
    από wolfman13 στο forum Kawasaki
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 03/01/2005, 21:20
  5. Μια Ερωτηση Απο Εναν Απληροφορητο
    από energizer6666 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 19/05/2004, 13:14

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF