Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 25

Θέμα: βίδα κάρτερ από αλουμίνιο - ερώτηση

  1. #1
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2008
    Μηνύματα
    716

    βίδα κάρτερ από αλουμίνιο - ερώτηση

    την βίδα γιά εξαγωγή τού λαδιού πού ειναι από αλουμίνιο ,
    θά πρέπει νά την ξεσφίξουμε ,οταν ειναι κρύα η βίδα η λίγο ζεστή ?
    ( προσοχή δέν μιλάω γιά τό λάδι πού θά πρέπει νά ειναι λίγος ζεστός ο κινητήρας γιά νά τρέξει πιό ευκολα τό λάδι )
    αλλά μόνο γιά τήν βίδα εξαγωγής λαδιού από αλουμίνιο πού κόβεται σάν βούτυρο ...αν δέν προσέξεις

  2. #2
    τετρακυλινδρο μελος Το avatar του/της yiannis172
    Εγγραφή
    13/07/2008
    Μηνύματα
    730
    Η βιδα ειναι γαλβανιζε συνηθως,το καρτερ ειναι απο αλουμινιο και οι βολτες του ειναι που την ακουνε.
    Ποτε δε κανεις οποιαδηποτε δουλεια με τον κινητηρα να καιει,στην αλλαγη βγαζεις τα λαδια οπως ειπες και τη βιδα κανονικα δεν εχεις να φοβηθεις κατι,αν δε το εχεις ζορισει προηγουμενως στο σφιξιμο.

  3. #3
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2008
    Μηνύματα
    716
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από yiannis172 Προβολή μηνύματος
    Η βιδα ειναι γαλβανιζε συνηθως,το καρτερ ειναι απο αλουμινιο και οι βολτες του ειναι που την ακουνε.
    Ποτε δε κανεις οποιαδηποτε δουλεια με τον κινητηρα να καιει,στην αλλαγη βγαζεις τα λαδια οπως ειπες και τη βιδα κανονικα δεν εχεις να φοβηθεις κατι,αν δε το εχεις ζορισει προηγουμενως στο σφιξιμο.
    ευχαριστώ πού απάντησες , τό ξαναγράφω δυστυχώς τό κεφάλι τής βίδας ειναι αλουμινιένιο (δέν αφορά τό κάρτερ ουτε τίς βόλτες) αλλά τήν βιδα εξαγωγής λαδιών ,θέλει
    ξεβίδωμα μέ τελείως κρύο τόν κινητήρα η ελάχιστα ζεστό ? γιά νά μήν διαλυθεί τό κεφάλι τής βίδας πού πιάνει τό κλειδί γιά ξεβίδωμα ...στά 10 χρόνια πού τό εχω τό
    yamaha serow , 5 μέ 6 φορές αναγκαστήκαμε νά αγοράσουμε καινούργια βίδα κάρτερ ,γιατί η παλιά διαλύθηκε κ μιλάμε κ σέ συνεργεία πού ξέρουν πώς νά την ξεβιδώσουν μέ προσοχή κλπ .διαλύεται τό κεφάλι τής βίδας πού ειναι κολλημένο πάνω στην υπόλοιπη βίδα , οι μάστοροι λένε @αλακία τής yamaha ...ναί αλλά την πληρώνω εγώ μέ κόστος πάνω από 10 euro η αγορά τής βίδας ...από την επίσημη αντιπροσωπεία στην ελλάδα ...

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2008
    Μηνύματα
    716
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	71ZGhRlCznL._SL1207_.jpg 
Προβολές:	229 
Μέγεθος:	70,7 KB 
ID:	388117
    αυτή ειναι η βίδα - μιλάμε γιά πλήρη αποτυχία τής yamaha ...κ δέν ξέρω (αν γνωρίζει κάποιος φίλος πού ειχε τό ιδιο μηχανάκι yamaha serow 225 πώς τό αντιμετώπισε , βάζοντας κάποια αλλη στην θέση της πιό ενισχυμένη κλπ )

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nik69
    Εγγραφή
    26/12/2014
    Μηνύματα
    589
    Σε όλα τα manual προτείνεται ζέσταμα του κινητήρα για αλλαγή λαδιών οπότε και η βίδα αποστράγγισης λύνεται με ζεστό τον κινητήρα.

    Με ένα μικρό ψάξιμο στο internet φαίνεται ότι όντως υπάρχει θέμα με την βίδα.

    Προτείνουν να λύνεται πάντα με εξάγωνο καρυδάκι και το σφίξιμο πάντα με ροπόκλειδο στις προδιαγραφές του κατασκευαστή (43Nm).

    http://www.xt225.com/forums/ubbthrea...t&Number=67247

  6. #6
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.787
    Δεν ξέρω για το συγκεκριμένο μηχανάκι αλλά έχω και είχα Yamaha με παρόμοιες βίδες τάπες (νομίζω και το crypton 135 που έχω φοράει την ίδια - είναι αυτή που έχει ένα αυλάκι περιμετρικά και φωλιάζει μέσα του ένα o ring??) και ποτέ δεν αντιμετώπισα πρόβλημα. Το μυστικό είναι το σωστό κλειδί και όχι ότι μαλακία βολεύει τα μαστόρια. Έχω δει να προσπαθούν να λύσουν τάπα λαδιού με Γαλλικό που οι σιαγόνες του είχαν τόσο τζόγο που έσφιγγε στο περίπου. Εκεί ήταν που σιχάθηκα τα Γαλλικά κλειδιά και τους μαστόρους που λύνουν όλες τις βίδες με ένα κλειδί.
    Βάλε το σωστό καρυδάκι με το μοτέρ να είναι χλιαρό και η βίδα θα λύσει κανονικά και χωρίς ζημιές.
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  7. #7
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    6γωνο καλό καρυδάκι και δε θα πάθει ποτε τίποτα.
    Με γαλλικά γερμανικά κτλ θα χαλάσει στα 43nm. Ειδικά αν είναι σφιγμένη παραπάνω.
    Αν την ακούσει με το γερμανικό μετά είναι εύκολο να γλιστρήσει και το πολύγωνο.
    Όσο η βίδα είναι καλή και χρησιμοποιούμε 6γωνα καρυδάκια δε θα πάθει τίποτα ακόμα και αν είναι από βούτυρο.

  8. #8
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2008
    Μηνύματα
    716
    παιδιά ολες οι αλλαγές γίνονται - γίνονταν πάντα μέ εξάγωνο καλής ποιότητος καρυδάκι , καί μάλιστα επειδή εχει ενα ελάχιστο μπόσικο τό καρυδάκι μέ την βίδα τυλίγουν την βίδα πρώτα μέ αλουμινόχαρτο καί μετά μπαίνει τό καρυδάκι γιά νά σφηνώνει ...τέλος πάντων η βίδα κ πιό συγκεκριμένα οι 6 γωνίες τής βίδας κόβονται - χαλάνε κυριολεκτικά σάν βούτυρο ...

  9. #9
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Είσαστε σίγουροι ότι δεν τη σφίγγετε υπερβολικά?
    Το αλουμίνιο δεν έχει τις ίδιες ανοχές με τις απλές βίδες, σε λάθος συσφίξεις. Μια κανονική βίδα αν την σφίξεις παραπάνω απ το επιτρεπτό, δε θα χαλάσει όταν πας να την χαλαρώσεις ενώ μια από αλουμίνιο δε θα σου δώσει αυτό το περιθώριο.
    Όμως, μια κανονική βίδα όταν την βιδώσεις παραπάνω απ' το επιτρεπτό σε αλουμινένιο κάρτερ θα σου φάει τις βόλτες εύκολα. Και μετά ....

    Εάν όλα γίνονται όπως προτείνει ο κατασκευαστής, το βρίσκω δύσκολο να υπάρχει τέτοιο πρόβλημα.
    Sent from me using a computer.

  10. #10
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Επίσης ο κατασκευαστής λέει αν στο σπείρωμα θα χρησιμοποιηθεί λάδι ή όχι (αν δεν λέει σημαίνει στεγνό βίδωμα). Σφίξιμο με λάδι αυξάνει κατά πολύ την τελική ροπή. (βασικά η ροπή παραμένει η ίδια αλλά η βίδα γύρισε περισσότερο λογο του λιπαντικού στο σπείρωμα).

    Ακόμα και αν η σύσφιξη γίνει με ροπόκλειδο (που κάτι μου λέει ότι δεν γίνεται) θέλει προσοχή πως θα εφαρμόσουμε την ροπή. Το αλουμίνιο δεν θέλει απότομο σφίξιμο.
    Sent from me using a computer.

  11. #11
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.280
    Τέτοια βίδα-ταπα έχουν και τα sym στη σιτα του λαδιού...ειναι λιγο μανίκι αν δεν το χεις...θελει λαδάκι στο oring και όχι πολύ σφίξιμο αλλιώς μετά έχεις τα παραπάνω αποτελέσματα...την πρώτη φορά αλλάξα ταπα μετά βρήκα το κόλπο και ολα καλά...σκεψου την αλλάξα όταν την χάλασα στα 3.000 χλμ και κάθε 2000 άλλαζα λάδια και άνοιγα και αυτή..μεχρι τις 35000 που το έδωσα δεν έπαθε ποτέ τίποτε ξανα..καρυδακι καλό όπως είπαν και μια χαρά...δε θέλει πολύ δύναμη στο σφιξε..
    Throttle that mysterious friend of ours

  12. #12
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2008
    Μηνύματα
    716
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o teos Προβολή μηνύματος
    Τέτοια βίδα-ταπα έχουν και τα sym στη σιτα του λαδιού...ειναι λιγο μανίκι αν δεν το χεις...θελει λαδάκι στο oring και όχι πολύ σφίξιμο αλλιώς μετά έχεις τα παραπάνω αποτελέσματα...την πρώτη φορά αλλάξα ταπα μετά βρήκα το κόλπο και ολα καλά...σκεψου την αλλάξα όταν την χάλασα στα 3.000 χλμ και κάθε 2000 άλλαζα λάδια και άνοιγα και αυτή..μεχρι τις 35000 που το έδωσα δεν έπαθε ποτέ τίποτε ξανα..καρυδακι καλό όπως είπαν και μια χαρά...δε θέλει πολύ δύναμη στο σφιξε..
    δηλ. θέλει λαδάκι στό oring - οχι πολύ σφίξιμο - κ καλό καρυδάκι , αυτά βλέπω εχεις κάνει κ δέν ειχες ξανά πρόβλημα ? η ξέχασα κάτι αλλο ?
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	0997367db2c39b675d528cab92ddeba9.jpg 
Προβολές:	145 
Μέγεθος:	71,1 KB 
ID:	388152

  13. #13
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.280
    Σωστα..βαζεις λιγο λαδακι στο οring και σφίξιμο οχι παρα πολυ..για αυτο εχει και το oring εκει..μολις το σφιξεις σκουπίζεις τυχον υπολειμματα λαδιου γυρω γυρω και μετα απο κανα δυο βολτες κοιτας ξανα και ολα κομπλε..
    Throttle that mysterious friend of ours

  14. #14
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Βασικά ξέχασες το δυναμοκλειδο. Τουλάχιστον μη το σφίξεις υπερβολικά.

    Και να μη βάλεις λάδι στα πάσα. Ελάχιστο στην ροδέλα μόνο.

  15. #15
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.787
    εγώ που το παπί μου έχει ίδια με την δικιά σου κι επειδή όλες μου τις δουλειές σε σχέση με τα μηχανάκια τις κάνω όταν είναι κλειστό το δικό μου μαγαζί (και κατά συνέπεια και η υπόλοιπα αγορά), έβγαλα την τάπα ένα Σάββατο μεσημέρι και την πήρα στα χέρια και πήγα σε μαγαζί με o rings. Πήρα 10 ίδια και σε κάθε δεύτερη αλλαγή λαδιών αλλάζω και o ring. Ποτέ δεν είχα πρόβλημα στο λύσιμό της αλλά ούτε και διαρροές. Σφίγγω πάντα με δυναμόκλειδο με την ροπή που προτείνει ο κατασκευαστής.
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Αφαίρεση ανοδίωσης από αλουμίνιο
    από McGyver στο forum Μετατροπές (Customizing)
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο μήνυμα: 17/03/2015, 15:04
  2. zzr 600 πλαστικα απο ατυχημα ερωτηση
    από ftsmf στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 10/05/2011, 14:26
  3. xt 600 βιδα καρτερ
    από bibiza στο forum Yamaha XT series
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 26/08/2009, 20:05
  4. σπασμενος καρτερ απο zx10r
    από wolfman13 στο forum Kawasaki
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 03/01/2005, 21:20
  5. Μια Ερωτηση Απο Εναν Απληροφορητο
    από energizer6666 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 19/05/2004, 13:14

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF