Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 4 από 4

Θέμα: KTM LC4 Adventure '00

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    12/09/2017
    Μηνύματα
    0

    KTM LC4 Adventure '00

    Έχω βρει σε καλή τιμή το KTM LC4 Adventure χρονιάς '00 και αναρωτιέμαι αν είναι αξιόπιστο ως μηχανάκι. Όχι για πολλά χλμ κάθε μέρα, αλλά ίσως και για κάποιο σύντομο ταξίδι. Τι λέτε;

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Εχω ενα γνωστο με το συγκεκριμενο μηχανακι.Το ασημι συγκεκριμενα.Το εχει σαν παπακι μες στη πολη για τις δουλιες του.Πηγενει καθε μερα στη δουλια.Τις κυριακες ξεκαυλωνει με εντουρο καιια φορα το χρωνο το φορτονει μπαγκαζια βαζει και τη γυνεκα πανω και ταξιδευει στην ελλαδα.
    Μοτο για ολες της δουλιες.Εμφανησιακα το χει κσεκολοσει απο το εντουρο αλλα μηχανικα δε μασαει τπτ.
    Γνωμη μου ειναι εαν δεν εχει καπιο σοβαρο προβλημα μηχανικα(ειναι παλιο μηχανακι και τα πσιλοθεματακια του θα τα χει)να το χτυπησεις και ναμη περιορηστεις στα συντομα ταξιδακια.Δοστου να καταλαβει με σεβασμο για να σε σεβαστει κ αυτο.
    καθε μερα ...νεα μερα.

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gior-gos
    Εγγραφή
    22/02/2014
    Μηνύματα
    1.232
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Aizenrath Προβολή μηνύματος
    Έχω βρει σε καλή τιμή το KTM LC4 Adventure χρονιάς '00 και αναρωτιέμαι αν είναι αξιόπιστο ως μηχανάκι. Όχι για πολλά χλμ κάθε μέρα, αλλά ίσως και για κάποιο σύντομο ταξίδι. Τι λέτε;
    Το ζητημα ειναι φιλε μου το πώς ειναι δουλεμενο και συντηρημενο απο τον - τους προηγουμενους ιδιοκτητες· κατι που μαλλον δυσκολα θα το μαθεις για ενα μηχανακι 17 ετων.

    Ακομα και καινουργιο ομως η αξιοπιστια του δεν ηταν κι απ τα δυνατα του σημεια, πόσο μαλλον σημερα που ειναι και παλιο. Επισης, οσοι το καβαλανε ή το καβαλησαν δυσκολα θα συγκρατιονταν και θα το πηγαιναν νορμαλ.

    Κατα 99% δεν θα χρειαζεται μόνο βενζινη..

  4. #4
    Vatos Locos For Ever Το avatar του/της chester24
    Εγγραφή
    16/10/2009
    Μηνύματα
    337
    Το μηχανάκι είναι πολυβόλο. Αλλα είναι και κομπρεσέρ, κυριολεκτικά.

    Κάνεις πολεμική οδήγηση?

    Πάς χώμα?

    Κάνεις εκδρομικό εντούρο?

    Αν συνηθίσεις τους κραδασμούς, εσύ και ο/η συνεπιβάτης τότε θα είσαι κομπλέ.
    Το συγκεκριμένο θεωρείται από τα κορυφαία της κατηγορίας του για all-round χρήση αλλά με περισσότερες δυνατότητες στο χώμα. Οχι οτι δεν παει ασφαλτο.. Το κανει και πολυ καλά μάλιστα, απλα πρεπει να έισαι λίγο σιδερόκωλος. Βέβαια οτι και να λεμε, αν δεν το κάνεις βόλτα δεν θα καταλάβεις τίποτα και αυτά που λέω μπορεί μην σου φανούν.

    Αν είναι σωστά συντηρημένο και με ευλάβεια τότε δεν έχει κανένα θέμα. Όμως να ξέρεις ότι ο κύκλος συντήρησης του είναι πιο συχνός, αλλά και πρέπει να γίνεται με συγκεκριμένη διαδικασία πχ, αλλαγή λαδιών.

    Αν δεν είσαι αυτός ο τύπος ιδιοκτήτη και σε παίρνει οικονομικά, πάρε ενα XT 660 TENERE. Θα το έχεις παπάκι και για τα πάντα όλα με νορμάλ συντήρηση. Καλύτερο δικάβαλο πιο ξεκούραστο εθνική και ασφαλτο γενικότερα... Αλλα κάνει και το χωματάκι του.

    Τι μηχανάκι έχεις τώρα αλλά και τι είδος χρήσης κάνεις?
    .............

Παρόμοια θέματα

  1. espase aktina apo KTM LC4 adventure!
    από KaTaNaS στο forum KTM
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 28/07/2005, 12:33

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF