Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 19

Θέμα: CDI κεφαλή πρόβλημα

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    12/09/2017
    Μηνύματα
    5

    CDI κεφαλή πρόβλημα

    Έχω μια CDI κεφαλή και θέλω να βάλω ένα εκεντροφόρο FAITO το πρόβλημα πού αντιμετωπίζω είναι ότι δεν γυρνάει ο εκεντροφόρος γιατί τερματίζουν τα ελατήρια. Τι μετατροπή γίνετε μπορεί να βοηθήσει κάποιος.

  2. #2
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Ψαξε στο google για κατι σαν "Γαία πυρί μιχθήτω"...
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  3. #3
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OldMan Προβολή μηνύματος
    Ψαξε στο google για κατι σαν "Γαία πυρί μιχθήτω"...
    Τον Καρανίκα μου βγάζει...
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  4. #4
    ...και καλη τυχη μάγκες Το avatar του/της bulmont
    Moderator
    Εγγραφή
    06/09/2010
    Μηνύματα
    4.160
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος
    Τον Καρανίκα μου βγάζει...

    ....ενώ εσύ περίμενες την Ζωή..........................
    "ελλαδα ειναι η χωρα οπου ο λαζοπουλος κανει σατιρα και ο αρκας προπαγανδα....(!)"

  5. #5
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από bulmont Προβολή μηνύματος
    ....ενώ εσύ περίμενες την Ζωή..........................
    Μπα, αφού το λέει :
    δεν γυρνάει ο εκεντροφόρος γιατί τερματίζουν τα ελατήρια
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  6. #6
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    12/09/2017
    Μηνύματα
    5
    Η CDI είναι με τις μεγάλες βαλβίδες. Έχετε να μου προτείνετε κάποιον εκεντροφόρο που δουλεύει σε αυτήν την κεφαλή?

  7. #7
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    12/09/2017
    Μηνύματα
    5
    Συγγνώμη που ρώτησα κάτι για να λυθεί το πρόβλημα μου. Αν δεν ξέρετε δεν απαντάτε, εγώ δεν ξέρω για αυτό ρώτησα. (Για την CDI κεφαλή)

  8. #8
    Αγαπητέ Χρήστο, θα σου πω κάποια πράγματα που νομίζω, χωρίς ίχνος ειρωνείας ή με σκοπό να σε προσβάλω. Κατά καιρούς μπαίνουν στο forum νέα άτομα (σε αριθμό post αλλά και ηλικία) και κάνουν αόριστες ερωτήσεις για τεχνικά θέματα που απαιτούν εξειδικευμένες γνώσεις και εμπειρία. (όπως η σωστή αντικατάσταση εκκεντροφόρου). Για να το θέσω σε ακραία αναλογία, είναι σαν να μπω εγώ σε forum για καρδιοχειρούργους και να ρωτάω ποιο νυστέρι να χρησιμοποιήσω για να κάνω εγχείρηση ανοιχτής καρδιάς. Υπάρχει περίπτωση να μου απαντήσουν σοβαρά; Δε λέω ότι η αλλαγή ενός εκκεντροφόρου είναι το ίδιο δύσκολο με μια επέμβαση (για μένα είναι), αλλά δεν είναι και κάτι που το κάνεις βλέποντας και κάνοντας. Τελείως ακαδημαϊκά, το γεγονός ότι ο εκκεντροφόρος δεν γυρνάει μπορεί να σημαίνει 2 πράγματα.
    1. Το ανταλλακτικό είναι ακατάλληλο.
    2. Δεν γνωρίζεις πώς να το τοποθετήσεις σωστά.

    Όποιο και από τα 2 να ισχύει, δείχνει έλλειψη γνώσεων και σοβαρότητας. Δεν ρώτησες κάτι συγκεκριμένο, ούτε παρέθεσες πληροφορίες.
    Πια κεφαλή από ποιο μοντέλο, ποιος εκκεντροφόρος και τι κωδικό έχει για να μπορέσουν τουλάχιστον αυτοί που γνωρίζουν να πουν 2 πράγματα.
    Δώσε όσες περισσότερες πληροφορίες μπορείς, βάλε και φωτογραφίες από τα ανταλλακτικά, τους κωδικούς, να δείξεις τουλάχιστον μια προσπάθεια γύρω από το ερώτημά σου. Μην πετάς ένα ξερό "Έχω μια CDI κεφαλή και θέλω να βάλω ένα εκεντροφόρο FAITO" και περιμένεις ο άλλος να γράψει αναλυτικές οδηγίες για να σε βοηθήσει.

    Αυτά από εμένα, τα είπα και ξαλάφρωσα.
    Artificial intelligence is no match for natural stupidity...

  9. #9
    Πανε οι εποχες που κοβαμε cams απο XL ανοιγαμε τις κεφαλες απο μεσα για να μπορουσαν να "γυρισουν" και τους βαζαμε σε astrea και 90ρες.
    Ολα ετοιμα τα εχετε τωρα...

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.022
    Infidel σωστα απαντησες στον φυλο.Αλλα αυτο θα μπορουσαν να του απαντησουν και απο τημ αρχη.Δηλαδη να του πουνε να δωσει περισοτερες πληροφοριες για αυτο που ζηταει.Ανταυτου τη πηρε?Καντο δικο σου.
    Ειπαμε κατα καιρους μπενουν διαφοροι αλλα μη τα ισοπεδονουμε ολλα και τα κανουμε ευθεια.Ο ανθρωπος ρωτησε κατι.Ειδες εση να πηρε εστω καιμια σχετικη απαντηση.Οταν προτογραφτικα εδω ειχα ρωτησει κατι και εγω και δεχτηκα κατι αναλογο.Ηξερε κανης οτι εγω θα ειμαι συνεχεια στο κινητο και θα κοιταζω το μοτο τζιαρ?Αυτα ειχα να πω και γω και ξαλαφρωσα.
    καθε μερα ...νεα μερα.

  11. #11
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Αφου ξαλαφρωσαν αρκετοι, ας προχωρησουμε...

    Φιλε Χρηστακη, κατ' αρχην πες μας (αν θες) για τι μηχανακι μιλαμε...??

    Μετα (αν θες παντα) περναμε και στον FAITO (του οποιου η μάνα γνωριζει καλυτερα τον BOUBI απο τον ίδιο της τον γιό..)

    Αν συνεχιζεις και θες επισης, να δουμε γιατι τερματιζουν τα ελατηρια των μεγαλων βαλβίδων (και δεν τερματιζουν οι ιδιες οι βαλβίδες πανω στο πιστόνι)..

    Αφου την βγαλουμε αυτη την ακρη, να δουμε τι συμφερει καλυτερα - να πιασουμε σιδηροπριονο για τα στελεχη των βαλβίδων ή σμυριδοτροχο για τα αμυγδαλα του εκκεντροφορου..??

    Αν αποφασισουμε οτι δεν πιανουμε εργαλειο στα χερια μας (γιατι ειμαστε και κομματακι τεμπελοσκυλα..) θα σε παρακαλουσαμε να μας πεις (αν εχεις την ευγενη καλοσύνη..) τι ακριβως θελεις να πετυχεις με την αλλαγη εκκεντροφόρου ωστε να μπορεσουμε να σχηματισουμε μια πιο ρεαλιστικη εικονα του επερχόμενου κακουργήματος...
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  12. #12
    Banned
    Εγγραφή
    06/03/2012
    Μηνύματα
    2.773
    Για τα γατακια που δεν γνωριζουν την FAITO
    http://faito.gr/article.php?cat=169
    ειναι η μονη εταιρια που εχει managing director εναν 25 χρονο που του ταιριαζει εξισου το κουστουμι με το αγωνιστικο πουκαμισο racing


    Το προιον που πηρε ο φιλος ειναι μαλλον αυτο

    http://faito.gr/article.php?id=970

    ΕΚΚΕΝΤΡΟΦΟΡΟΣ LOWCAM ΓΙΑ ΤΕΛΙΚΕΣ

    διοτι προφανως μετα την τοποθυετηση το παπι θα πηγαινει τοκ κ@λο του.

    στην σελιδα κατω απο την φωτο υπάρχει αναλυτικο manual εγκαταστασης και ρυθμισεις αναλογα την επιθυμητη τελικη (>200 χλμ/ω, >300 χλμ/ω, Warp speed mr Sulu)

    Επισης συμφωνα με την επισημη σελιδα R&D
    "Faito’s new products can be obtained from basic research using a SWOT analysis (Sttreangths, Weaknessses, Opportunities & Threats)."
    http://faito.gr/r-and-d.php?cat=166

    μπορει να ειναι Management(εργαλείο στρατηγικού σχεδιασμού ) και οχι engineering technique αλλα αυτο δεν σταματησε την Faito ποτε!!!

    τελος λογο ελλειψης κεφαλαιων συμμετεχει και ο αγοραστης στην SWAT ιδιαιτερα στα τμηματα W & T

  13. #13
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από GFawkes Προβολή μηνύματος
    Για τα γατακια που δεν γνωριζουν την FAITO
    http://faito.gr/article.php?cat=169
    ειναι η μονη εταιρια που εχει managing director εναν 25 χρονο που του ταιριαζει εξισου το κουστουμι με το αγωνιστικο πουκαμισο racing


    Το προιον που πηρε ο φιλος ειναι μαλλον αυτο

    http://faito.gr/article.php?id=970

    ΕΚΚΕΝΤΡΟΦΟΡΟΣ LOWCAM ΓΙΑ ΤΕΛΙΚΕΣ

    διοτι προφανως μετα την τοποθυετηση το παπι θα πηγαινει τοκ κ@λο του.

    στην σελιδα κατω απο την φωτο υπάρχει αναλυτικο manual εγκαταστασης και ρυθμισεις αναλογα την επιθυμητη τελικη (>200 χλμ/ω, >300 χλμ/ω, Warp speed mr Sulu)

    Επισης συμφωνα με την επισημη σελιδα R&D
    "Faito’s new products can be obtained from basic research using a SWOT analysis (Sttreangths, Weaknessses, Opportunities & Threats)."
    http://faito.gr/r-and-d.php?cat=166

    μπορει να ειναι Management(εργαλείο στρατηγικού σχεδιασμού ) και οχι engineering technique αλλα αυτο δεν σταματησε την Faito ποτε!!!

    τελος λογο ελλειψης κεφαλαιων συμμετεχει και ο αγοραστης στην SWAT ιδιαιτερα στα τμηματα W & T
    Θελω να κανω ενα παπι να πηγαινει (>200 χλμ/ω, >300 χλμ/ω, Warp speed mr Sulu)....Ενδιαφερον....και δεν εχει διαβασει μανουαλι, και απο οτι καταλαβαινω δεν το εχει και ο φιλος...
    μηχανικο εχει ?

  14. #14
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από GFawkes Προβολή μηνύματος
    Για τα γατακια που δεν γνωριζουν την FAITO
    [
    στην σελιδα κατω απο την φωτο υπάρχει αναλυτικο manual εγκαταστασης και ρυθμισεις αναλογα την επιθυμητη τελικη (>200 χλμ/ω, >300 χλμ/ω, Warp speed mr Sulu)
    Manual δε βρήκα αλλά το καγκουρο-wallpaper από τα downloads το τσίμπησα! Ελπίζω να μην πάρω καμιά οθόνη στο χέρι!
    Artificial intelligence is no match for natural stupidity...

  15. #15
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.786
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από GFawkes Προβολή μηνύματος
    Για τα γατακια που δεν γνωριζουν την FAITO
    http://faito.gr/article.php?cat=169
    ειναι η μονη εταιρια που εχει managing director εναν 25 χρονο που του ταιριαζει εξισου το κουστουμι με το αγωνιστικο πουκαμισο racing

    Μία εικόνα χίλιες λέξεις. Τέλος
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. xr650l προβλημα με κεφαλη
    από MAKIS-RR στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 12/08/2021, 17:34
  2. Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 24/12/2016, 20:37
  3. Κεφαλη CDI
    από Thanasis4 στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 25/08/2016, 12:40
  4. Προβλημα σε κεφαλη τι προτείνετε?
    από nikos0104 στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 07/11/2013, 21:19
  5. Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 17/11/2005, 16:33

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF