Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 13 από 13

Θέμα: ΤΡΙΛΗΜΜΑ ΑΓΟΡΑΣ ΜΟΤΟ!

  1. #1

    ΤΡΙΛΗΜΜΑ ΑΓΟΡΑΣ ΜΟΤΟ!

    Καλησπερα σας. Οπως λεει και ο τιτλος ειμαι διχασμενος αναμεσα σε 3 μαναρια και θελω την βοηθεια σας να το ξεδιαλυνω λιγο.

    Οπως εχω γραψει και σε αλλο ποστ, ψαχνω μοτο με τα εξης χαρακτηριστικα: Κυβικα καπου στα 600/ Τιμη μαξ 3.000€/ μοντελο απο '06 '07 και μετα/ στριταδικο κατα βαση και με λογικα χιλιομετρα στο κοντερ.

    Εχω καταληξει σε αυτα τα 3

    Suzuki GSR
    Yahama Fazer (fairing)
    Hornet 600

    Θα θελα μια γνωμη απο τους πιο εμπειρους και κατοχους αυτων των 3 μοτο. Ο μαστορας μου ειπε μακρυα απο bandit, γιατι αμα σου βγαλει ζημια πας για πολλα λεφτα. Ισχυει κατι τετοιο? Αυτη την στιγμη εχω ενα cb400 sf.

    Χρηση κατα μεγαλο μερος αστικη αλλα και με αρκετες εκδρομουλες ανα διαστηματα. Εκει που δινω βαση ειναι η αξιοπιστια και η καταναλωση.

    Ευχαριστω που με διαβασατε

  2. #2
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    02/01/2016
    Μηνύματα
    21
    Καλημερα,

    βρισκόμουν ακριβως στην ιδια θέση πριν 3 μήνες. Είχα ένα cb και έψαχνα γυμνό.
    Χωρίς να έχω πολύ μεγάλη εμπειρία θα σου πώ απλά τη δική μου εμπειρία.

    Το hornet όμορφο και ειδικά το πιρούνι του αλλά, τη φοβόμουν τη χόνδα στα ανταλλακτικά της (τσούζει) όπως φαντάζομαι θα έχεις δεί και από το sf. Επίσης, ψάχνοντας σε αγγελίες για αρκετούς μήνες δεν είχα βρεί κάποιο αξιόλογο μηχανάκι στα χρήματα που διαθέτεις. Προσωπικά έψαχνα αυστηρά μετά το 2007 για να μην μπλέξω με καρμπ πάλι. Από θέμα αξιοπιστίας όσους ρώτησα, πήρα την ίδια απάντηση: δε παθαίνει τίποτα, αλλά αν σου βγάλει θα το πληρώσεις. (αν δεν κάνω λάθος κάτι μου λέγανε κ για το tps οτι κάποια βγάλανε βλάβες εκεί, αλλά ας με διορθώσουν οι πιο έμπειροι). Για κατανάλωση δεν γνωρίζω να σου πώ.

    Στην αντίπερα όχθη, το gsr μου άρεσε πάντα πολύ εξωτερικά και με τις τιμές να βρίσκονται σε πολύ λογικά πλαίσια προχώρησα σε αγορά. Το σίγουρο είναι οτι δεν φημίζεται για την οικονομία του, παρόλα αυτά προσωπικά είμαι ικανοποιημένος ( βγάζω 225-245km με ~15lt ). Σε αστικές μετακινήσεις ζεσταίνεται αρκετά και σου δίνει την αίσθηση οτι είναι πιο βαρύ κ ογκώδες από το sf. Αυτά από την ελάχιστη αστική χρήση που έχω κάνει καθώς βρίσκομαι εκτός από τότε που το πήρα.
    Στο θέμα της αξιοπιστίας, έχει καλές κριτικές από κατόχους χρόνων, προσωπικά στους 3 μήνες δεν έχω κάτι να αναφέρω πέρα από αναλώσιμα, βλακείες (του τύπου ξεβιδώθηκαν οι βίδες του αριστερού μαρσπιέ ) και το μεγάλο service των 50κ που έκανα εντός του μήνα σαν πρώτο μεγάλο έξοδο.

    Αυτά απο εμένα σαν προσωπική εμπειρία. Αν έχεις κάποια συγκεκριμένη ερώτηση περαιτέρω
    (κυρίως πάνω στο gsr) μου λές.


    φιλικά

  3. #3
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.445
    το gsr ειναι ποιοτικότερο όλων, ποιοτικότερες αναρτήσεις όμως και με την μεγαλύτερη κατανάλωση(κανα λίτρο περισσότερο απο τα άλλα συγκριτικά)και πιο δυνατό από όλα
    το hornet το πιο ομοιογενές πιο έυκολο για καθε μέρα
    το fazer (αν και δύσκολο να βρεις ένα μη καγκουροποιημένο σε αυτά τα λεφτά) λόγο φέρινκ έχει καλύτερη συμπεριφορά σε ταξίδι

    Στην θέση σου τα λεφτά της αντικατάστασης θα έκανα ανακατασκευή σε μαμα το 400sf
    πχ
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	cb400sf-96b.jpg 
Προβολές:	257 
Μέγεθος:	29,5 KB 
ID:	388325
    you rise you fall you're down then you rise again

  4. #4
    Πώς ταξιδεύει; Ρωτάω επειδή σαν γυμνό θα έχεις κοπανημα. Μέχρι ποια ταχύτης είναι ανεχτο; Τα φρένα του; Το δικό σου είναι abs? Βάλε και μια φωτό να το δούμε

  5. #5
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.107
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από m@ster k@frer Προβολή μηνύματος
    Το σίγουρο είναι οτι δεν φημίζεται για την οικονομία του, παρόλα αυτά προσωπικά είμαι ικανοποιημένος ( βγάζω 225-245km με ~15lt ).
    6,2l/100km από 600άρι 4κύλινδρο, που δε φημίζεται για την κατανάλωσή του;!
    Life begins at 45°.

  6. #6
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.730
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    6,2l/100km από 600άρι 4κύλινδρο, που δε φημίζεται για την κατανάλωσή του;!
    Με παραξένεψε κι εμένα... Οι φορές που είχα δει 200 χλμ από γέμισμα στο gsr ήταν μετρημένες. Και χωρίς πολύ αστική μετακίνηση στην περίπτωση μου.

    Δυστυχώς αν και είναι ωραία μηχανή θα το απέκλεια στη συγκεκριμένη περίπτωση. Αφού θα υπάρχει οδήγηση στην πόλη η αισθητά μεγάλη κατανάλωση και το μεγάλο βάρος/όγκος το καθιστούν μάλλον ακατάλληλο.

  7. #7
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Με παραξένεψε κι εμένα... Οι φορές που είχα δει 200 χλμ από γέμισμα στο gsr ήταν μετρημένες. Και χωρίς πολύ αστική μετακίνηση στην περίπτωση μου.

    Δυστυχώς αν και είναι ωραία μηχανή θα το απέκλεια στη συγκεκριμένη περίπτωση. Αφού θα υπάρχει οδήγηση στην πόλη η αισθητά μεγάλη κατανάλωση και το μεγάλο βάρος/όγκος το καθιστούν μάλλον ακατάλληλο.
    Τι θα πρότεινες με αυτά τα κριτήρια;

  8. #8
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/09/2007
    Μηνύματα
    459
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από giospy Προβολή μηνύματος
    Ο μαστορας μου ειπε μακρυα απο bandit, γιατι αμα σου βγαλει ζημια πας για πολλα λεφτα. Ισχυει κατι τετοιο?
    Αλλαξε μαστορα γιατι θα σου φαει πολλα λεφτα!

    Οποια και να διαλεξεις πανω κατω τα ιδια ειναι. Διαλεξε αυτη που σου κανει κλικ

  9. #9
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    02/01/2016
    Μηνύματα
    21
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    6,2l/100km από 600άρι 4κύλινδρο, που δε φημίζεται για την κατανάλωσή του;!
    οπως αναφέρω είμαι ικανοποιημένος, αλλά επίσης αναφέρω ότι βρίσκομαι εκτός οπότε δεν έχω καθόλου αστική χρήση και αυτό δικαιολογεί νομίζω τις καταναλώσεις μου.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από giospy Προβολή μηνύματος
    Πώς ταξιδεύει; Ρωτάω επειδή σαν γυμνό θα έχεις κοπανημα. Μέχρι ποια ταχύτης είναι ανεχτο; Τα φρένα του; Το δικό σου είναι abs? Βάλε και μια φωτό να το δούμε
    Από τον προηγούμενο ιδιοκτήτη είχε φορεμένη μια ζελατίνα μπροστά την οποία και κράτησα. Μέχρι τα 150-160 δε με ζορίζει καθόλου. Δεν είναι και φαιρινγκ αλλά σε σύγκριση με το sf θα κάθεσαι τσολιάς :-p
    Τελευταία τροποποίηση από m@ster k@frer; 15/09/2017 στις 12:01.

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lleonidas
    Εγγραφή
    31/03/2010
    Μηνύματα
    2.246
    Προσωπικά θα έβαζα πρώτο το hornet και μετά το fazer με το gsr αλλά οι διαφορές τους δεν είναι δα και τόσο μεγάλες!
    Δεν έχεις διευκρινίσει αν έχεις οδηγήσει κάποιο εκ των τριών...αν τα είχα οδηγήσει κ εξακολουθούσα να αμφιταλαντεύομαι, θα επέλεγα το μεταχειρισμένο που θα έβρισκα στην καλύτερη κατάσταση,επιδιώκοντας να πετύχω κάποιο με abs.

  11. #11
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.730
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από giospy Προβολή μηνύματος
    Τι θα πρότεινες με αυτά τα κριτήρια;
    Από τα τρία θα έλεγα το honda.


    Αλλά αφού θα έχεις αρκετή πόλη μήπως να έβλεπες για δικυλινδρο; Το er6 ας πούμε; Ή sv650.

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nikma
    Εγγραφή
    30/09/2012
    Μηνύματα
    325
    Μεταξύ των τριών που ψάχνεις το hornet υπερτερεί αισθητά από τα άλλα δύο. Μιλάμε για μοντέλο 2007 και μετά. Ειδικά με το gsr δεν συγκρίνονται. Κατανάλωση, φρένα, φώτα, ευελιξία, αξιοπιστία, φιλικότητα κλπ το hornet είναι έτη φωτός μπροστά από το gsr. Το fazer επίσης δεν είναι κακό. Ίσως σε ταξίδι να είναι πιο ξεκούραστο από το hornet λόγω φαρδύτερης σέλας.
    Αν καταλήξεις σε hornet μη το πάρεις με abs, θα το βρεις αρκετά πιο φτηνά και μη νομίζεις το abs δεν είναι πανάκεια, έχει και τα αρνητικά του.

  13. #13
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    13/10/2012
    Μηνύματα
    115
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nikma Προβολή μηνύματος
    Μεταξύ των τριών που ψάχνεις το hornet υπερτερεί αισθητά από τα άλλα δύο. Μιλάμε για μοντέλο 2007 και μετά. Ειδικά με το gsr δεν συγκρίνονται. Κατανάλωση, φρένα, φώτα, ευελιξία, αξιοπιστία, φιλικότητα κλπ το hornet είναι έτη φωτός μπροστά από το gsr. Το fazer επίσης δεν είναι κακό. Ίσως σε ταξίδι να είναι πιο ξεκούραστο από το hornet λόγω φαρδύτερης σέλας.
    Αν καταλήξεις σε hornet μη το πάρεις με abs, θα το βρεις αρκετά πιο φτηνά και μη νομίζεις το abs δεν είναι πανάκεια, έχει και τα αρνητικά του.
    Συμφωνώ με το φίλο.
    Το hornet 2007+ ειναι αξιοπρεπέστατο,ελαφρύ,γρήγορο με πολυ καλα περιφερειακά.
    10 χρονια μπροστά απο τα υπόλοιπα.

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 07/12/2015, 15:16
  2. Συναγερμός ΜΟΤΟ
    από smavrid στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 11/03/2004, 20:05
  3. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 24/12/2003, 14:13
  4. Ιδρυση Νεασ ΛεσΧησ Μοτο...
    από parji στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 08/12/2003, 15:02
  5. Καλημερα Σε Ολο Το Μοτο...............
    από sozos στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 11/11/2003, 13:32

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF