Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 19

Θέμα: ΑΓΟΡΑ CROSSTOURER 1200-ΒΟΗΘΕΙΑΑΑ!!!

  1. #1
    Μέλος
    Εγγραφή
    25/04/2016
    Μηνύματα
    28

    ΑΓΟΡΑ CROSSTOURER 1200-ΒΟΗΘΕΙΑΑΑ!!!

    Καλησπέρα συμφορίτες.Ένας φίλος μου σκέφτεται να αγοράσει ένα Crosstourer του 2013 με dct.Καταρχάς θέλω να ρωτήσω αν έχει υπαρξεί κανένα προβλήμα με το διαφορικό του, το οποίο από φήμες ακούγεται ότι ήταν ελαττωματικό.Γενικώς θέλουμε να μάθουμε τις παιδικές ασθένειες του μοντέλου.Εδώ θέλω να τονίσω οτί υπαρχεί αρκετή μοτοσυκλετική εμπειρια από τον εν λόγω φίλο(κάτοχος Vstrom 650 και με πολλά ταξιδιωτικά χιλιόμετρα στην πλάτη του)και οτι η χρήση της μηχανής είναι εξολοκλήρου για μακρινά ταξίδια εντός Ελλάδας και πιθανώς και εξωτέρικου.Ένα ζήτημα που τον προβληματίζει είναι το βάρος της και κάτα πόσο σε κλειστά κομμάτια ειναι κουραστική η όχι.Το dct έχει εμφανίσει κάποιο πρόβλημα?Η ανεμοκάλυψη είναι εφάμιλλη της φήμης που της έχει προσδώσει η μαμά εταιρία?Καλοδεχούμενη οποιαδήποτε προσωπική εμπειρία καθώς και παραπομπή σε κάποιον γνώστη της συγκεκριμένης μηχανής.Ευχαριστω εκ των προτέρων

  2. #2
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Οσα διαφορετικα νηματα και να ανοιξεις, το xtourer διαφορικο δεν θα αποκτησει!

  3. #3
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.449
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    Οσα διαφορετικα νηματα και να ανοιξεις, το xtourer διαφορικο δεν θα αποκτησει!
    ??

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	HONDAVFR1200XCrossTourer2014UrbanMotorcycle.jpg 
Προβολές:	368 
Μέγεθος:	30,4 KB 
ID:	388357
    you rise you fall you're down then you rise again

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.031
    Είναι μια κακή συνήθεια απο τους συνεργειάδες αυτοκινήτων η λέξη διαφορικό η οποία πέρασε και στις μοτό.Άξονας μεταδοσης ειναι το σωστο,μάλλον σε αυτο αναφέρεται ο DrBig
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.748
    Δεν έχει καν νόημα να λες διαφορικό όταν ο τροχός με κίνηση είναι....ένας.

    Διαφορικό είναι για να μοιράσει την διαφορά κίνησης από τον έναν τροχό σε έναν άλλον τροχό όπως στο αυτοκίνητο ναι, όπου ο έξω τροχός στην στροφή, πρέπει να ταξιδεύει πιο πολύ από τον μέσα τροχό στην στροφή, αλλοιώς ο ένας θα σβάρνιζε τον άλλον, αλλά σε μοτοσυκλέτα με τι να κάνει διαφορά στην κίνηση ο ΕΝΑΣ κινητήριος τροχός;
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  6. #6
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.060
    με τις λεξεις θα παιζουμε η θα απαντησει κανεις στον ανθρωπο αμα ξερει?
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  7. #7
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    ??

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	HONDAVFR1200XCrossTourer2014UrbanMotorcycle.jpg 
Προβολές:	368 
Μέγεθος:	30,4 KB 
ID:	388357
    πολυ ωραιο το ατιμο, ειδικα αυτο με dct

  8. #8
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    με τις λεξεις θα παιζουμε η θα απαντησει κανεις στον ανθρωπο αμα ξερει?
    Εχει ηδη απαντηθει στο αλλο νημα
    Εχει υπαρξει ανακληση για ελλατωματικους αξονες οι οποιοι θα εχουν ηδη αντικαταταθει.

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της zopas
    Εγγραφή
    22/03/2007
    Μηνύματα
    896
    οι χοντα χρηστες σε φορουμ εχουν βαλει διθυραμβικα σχολια για την ποιοτητα κυλισης στα ταξιδια ενω στα τεστ πριοδικων ετχεται πρωτη στον παραγοντα εθνικη..αν τι φιλαρακι σου ψαξει και βιντεο θα δει οτι μπαινει και ελαφρο χωμα..προσωπικα που εχω ρωτησει κατοχους στα φαναρια μου λενε ναι για ταξιδια οχι ομως για πολη...η μοτο ειναι πολυ βαρια για επιτοπιους χειρισμους..μονο με dct..προβληματα δεν μου ανεφεραν..αλλα μονο για ταξιδια..στο φιναλε ενα τεστ ραιντ ειναι ευκολο σε μια αντιπροσωπια...γιατι δεν το κανει ;
    Κανε το καλο..ριξτο στο γυαλο...that's the law..

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.748
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    με τις λεξεις θα παιζουμε
    Παντελώς λάθος τρόπος σκέψης.

    Δεν παίζουμε, και δεν είναι λέξεις. Είναι έννοιες. Ολότελα διαφορετικών πραγμάτων. Και τις διορθώνουμε, για να μην τις έχουμε τρικυμία στο μυαλό μας, που τελικά συσσωρεύεται και την βρήσκουμε μπροστά μας, στην ζωή μας.

    Ας μάθει έστω και ένας άνθρωπος την διαφορά διαφορικού και άξονα, που εμφανώς τα μπερδεύει, και κάτι καλό θα έχει γίνει, κακό δεν είναι.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  11. #11
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.339
    Το χει συνταξιδιωτης. Θα του στείλω μην να μπει να γράψει για το 1200.

    Πολύ, μάλλον πάρα πολύ ροπή στις μεσαίες, πολύ γεμάτο μοτέρ, καλά φρένα αλλά καλύτερα να στα γράψει ο ίδιος.

    Έχουμε κάνει μπολικα km εντός και εκτός συνόρων. Μόνο βενζίνη και οταν φτάνεις κάπου 1000 km μακριά σβηνεις και την κάνεις για βολτα όταν οι άλλοι λαδωνουν αλυσίδες κα τσεκαρουν λάδια.

  12. #12
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.170
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Παντελώς λάθος τρόπος σκέψης.

    Δεν παίζουμε, και δεν είναι λέξεις. Είναι έννοιες. Ολότελα διαφορετικών πραγμάτων. Και τις διορθώνουμε, για να μην τις έχουμε τρικυμία στο μυαλό μας, που τελικά συσσωρεύεται και την βρήσκουμε μπροστά μας, στην ζωή μας.

    Ας μάθει έστω και ένας άνθρωπος την διαφορά διαφορικού και άξονα, που εμφανώς τα μπερδεύει, και κάτι καλό θα έχει γίνει, κακό δεν είναι.
    Τα έχεις ξαναγράψει ξανά και ξανά περι ΄διαφορικού'.
    Δεν χρειάζεται όμως να γράφεις παλι τα ίδια σε κάθε Thread με την λέξη 'διαφορικό'.

    To θεμα ειναι το Crosstourer.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  13. #13
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.060
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Παντελώς λάθος τρόπος σκέψης.

    Δεν παίζουμε, και δεν είναι λέξεις. Είναι έννοιες. Ολότελα διαφορετικών πραγμάτων. Και τις διορθώνουμε, για να μην τις έχουμε τρικυμία στο μυαλό μας, που τελικά συσσωρεύεται και την βρήσκουμε μπροστά μας, στην ζωή μας.

    Ας μάθει έστω και ένας άνθρωπος την διαφορά διαφορικού και άξονα, που εμφανώς τα μπερδεύει, και κάτι καλό θα έχει γίνει, κακό δεν είναι.
    Γενικως κρινοντας και επι των εννοιων εχεις δικαιον,ειδικως και επι της ουσιας της δεδομενης συζητησεως,εκανες ολιγον την τριχα-τριχια που λεει και ο λαος.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  14. #14
    ..nice flight.. Το avatar του/της airmav
    Εγγραφή
    29/08/2012
    Μηνύματα
    549
    λοιπον, honda crosstourer 1200 2012-... με κανονικο κιβωτιο ταχυτητων. μηχανημα που καταπινει χιλιομετρα. μολις βαζεις πρωτη κ σηκωνεις τα ποδια απο το οδοστρωμα , γινεται πουπουλο. ακομα και με τις εργοστασιακες ρυθμισεις (δεν εχω αλλαξει σελα κτλ) δεν πιανεσαι ακομα κ μετα απο 15 ωρες οδηγησης σε μια μερα (εκτος του φυσιολογικου πιασιματος). εχω κανει 26000 χλμ, ταξιδι...θα συμφωνησω οτι δεν ενδικνυται για πολη (οχι λογω βαρους μονο) αλλα και λογω 1ης 2ας και λειτουργιας αξονα..(σε ξενιζει αρκετα το γκαπα γκουπα στο ανοιξε κλεισε γκαζι στις 1ες σχεσεις). παιδικη ασθενεια εβγαλε σε συγκεκριμενα μοντελα στην 1 αρθρωση του σταυρου στον αξονα , τον οποιο κ αντικατεστησε η honda (κ στο δικο μου). σε κλειστα κομματια μπαινει οπως εσυ επιθυμεις. σιγουρα μπορουν να μιλησουν κ οι συνταξιδιωτες μου που ειναι πισω μου στο ταξιδι.. εγω το ευχαριστιεμαι και στα κλειστα κομματια και στις μεγαλες ευθειες ( κ χωρις μεγαλη εμπειρια σε στροφιλικι κ ξυσιμο αυτιων κτλ). το μηχανημα ειναι παιχνιδι μολις ξεκινησει, ξεχνας το βαρος του.. βεβαια οντας 1,86 και 100+ κιλα ισως να εχω διαφορετικη αποψη απο καποιον που δεν ειναι στο σωματοτυπο μου..οσον αφορα την ανεμοκαλυψη....αστα , η ζελατινα της μαμας εταιριας με εβρισκε θωρακα...χθες μολις δοκιμασα την νεα ζελατινα (απορω γτ το καθυστερουσα τοσο καιρο) 14 εκ πιο ψηλη , σε περιπου 300 χλμ επαρχιακο και εθνικη κ ηταν αλλο ταξιδι.. οκ δεν περιμενα να με καλυψει και 100% αλλα νομιζω οτι ειμαι γυρω στο 90%. οτιδηποτε αλλο χρειαστεις , πες μου φιλε..
    Υ.Γ. δεν ειμαι χωματινος, δεν το εχω δοκιμασει καθολου
    Υ.Γ. +100 στον κωστα....οι δυο μας δεν λαδωνουμε αλυσιδα μετα το τελος καθε ταξιδιωτικης ημερας...απλα παμε βολτα...
    ..without engineers, science is just philosophy..

  15. #15
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    kordix & airmav

    Αν εχετε ανταλλαξει σελλες, πειτε μας πως συγκρινεται το xtourer με το 1150 στα στροφιλικια

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. αγορα 1200 gs adv.
    από bmw 800 gs στο forum BMW
    Απαντήσεις: 77
    Τελευταίο μήνυμα: 18/09/2011, 09:03
  2. Νεο Honda Crosstourer 1200 V4
    από astrag στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 61
    Τελευταίο μήνυμα: 03/11/2010, 14:07
  3. ΑΓΟΡΑ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑΣ Bmw Gs 1200
    από LAVAS στο forum BMW
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 16/11/2008, 21:35
  4. ΑΓΟΡΑ Bmw R 1200 Gs
    από SDSS στο forum BMW
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 11/11/2005, 11:41

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF