Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 19 από 19

Θέμα: ΑΓΟΡΑ CROSSTOURER 1200-ΒΟΗΘΕΙΑΑΑ!!!

  1. #16
    "Χωματερο" Μελος Το avatar του/της XLGeorge
    Εγγραφή
    07/03/2012
    Μηνύματα
    193
    Να πω κι'εγω δυο λογια, τοχε ο μπατζανακης μου το DCT και τοχα δοκιμασει εκτενως το 2013 (τοδωσε προσφατα επειδη του φαινοτανε πολυ βαρυ, υψος 1.76μ). Προσφατα δοκιμασα του airmav στο Durmitor Park στο Μαυροβουνι οταν ανταλλαξαμε μηχανακια - εγω ειμουνα με Αφρικα CRF1000. Ειναι εξαιρετικο ταξιδιωτικο μηχανακι για καθε ειδους ασφαλτο, ακομα και καρα-χαλασμενη. Εχει τρομερες μεσαιες 4500-6000σαλ που βαζουν τον αναβατη στη μπριζα ν'ανοιγει το γκαζι για να νοιωθει αυτη την ωθηση μπροστα - αυτο ηταν που μου ειχε κανει εντυπωση την πρωτη φορα που τοχα οδηγησει πριν χρονια. Αλλα τωρα που εχω μαθει με το Αφρικα που εχει κλωτσια ροπης απο τις 2000σαλ, το Crosstourer μου φανηκε λιγο "ψηλοροπο" συγκριτικα. Βεβαια μετα τις 4500σαλ σκοτωνει και δεν τελειωνει γρηγορα οπως το Αφρικα. Τα φρενα του ειναι εξαιρετικα και νοιωθει κανεις τη λειτουργια του αξονα μονο με 1η και 2α σε σχετικα χαμηλες ταχυτητες.

    Απο την αλλη, η ανεμοκαλυψη της μαμισιας ζελατινας ειναι πολυ λιγη και η σελα δεν μου φανηκε οτι καλυτερο για πολλες ωρες πανω της, λιγο σκληρουτσικη και το καταλαβαινεις μετα απο ωρα. Επισης οταν τοχα παει στο χωμα, μου φανηκε πολυ ακαμπτο για τεποια χρηση: ο σκελετος ειναι νταμαρι και δεν αποσβενει καθολου, οι αναρτησεις κλινουν λιγο προς το στρηταδικο, τα φρενα ειναι αγκυρες που θελουν προσοχη στο χωμα και το βαρος θελει επισης προσοχη γιατι με την παραμικρη κλιση στα δυσκολα οταν βαζει κανεις ποδι κατω θελει μπουτια Πυρρου Δημα για να μη γειρει/πεσει. Σουμα: πολυ καλο ταξιδιαρικο μηχανακι αλλα ON-off οπου το off σημαινει απλα περασμα απο σχετικα ηπια κομματια.
    " the PouroDuro spirit "

  2. #17
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lleonidas
    Εγγραφή
    31/03/2010
    Μηνύματα
    2.246
    Jiovani, δες και εδώ ,είναι ο νέος τιμοκατάλογος της Honda που ισχύει από την προηγούμενη βδομάδα.Στο δημοσίευμα γίνεται λόγος για μειωμένες τιμές 2.000-2.500€ στο crosstourer αλλά στον πίνακα δε φαίνεται κάτι.Ας πάρει στο Σαρακάκη να κάνει μια ερώτηση για διαθεσιμότητα σε μοντέλα με dct και τιμές.

  3. #18
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.311
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    kordix & airmav

    Αν εχετε ανταλλαξει σελλες, πειτε μας πως συγκρινεται το xtourer με το 1150 στα στροφιλικια
    Δεν εχουμε ανταλλάξει μηχανές. Πάντως σε βόλτες στριφτερές στην Ελλάδα και σε ταξίδια στο εξωτερικό, ειδικά στο τελευταίο στο Μαυροβούνιο όλη η παρέα αφήνιασε σε κάθε είδους στροφιλίκι. Και τα δύο μεγάλα ονοφ δεν είχαν το παραμικρό θέμα να ακολουθήσουν πιο σπορ κατασκευές με μεγάλη άνεση, χωρίς να κόβονται τα χέρια.
    Η διαφορά είναι πως στους χαλασμένους δρόμους ή στους χωματόδρομους που κάποιος ίσως πετύχει στο ταξίδι του, θα σε κρατήσουν ξεκούραστο σε αντίθεση με τα στριτάκια.

    Στην εθνική μέχρι τα 180 ταξιδεύουν άνετα, φαντάζομαι το crosstourer θα μπορεί να πηγαίνει όλη μέρα με 230, αλλά ποτέ δεν εχουμε ταξιδέψει έτσι. Εως 160 κοντεράτα για να μην μας μαζέψουν και για οικονομία στην βενζίνη. Αλλά εχει τρομερές ρεπρίζ, από μεσαίες με 6η ανεβάζει πολύ γρήγορα.

  4. #19
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.461
    Λογικά, από συντήρηση δεν θα είναι πιο απαιτητικό (λόγω V4) από ένα αντίστοιχο megaonοff V2 ή Ι3?

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Παρόμοια θέματα

  1. αγορα 1200 gs adv.
    από bmw 800 gs στο forum BMW
    Απαντήσεις: 77
    Τελευταίο μήνυμα: 18/09/2011, 10:03
  2. Νεο Honda Crosstourer 1200 V4
    από astrag στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 61
    Τελευταίο μήνυμα: 03/11/2010, 15:07
  3. ΑΓΟΡΑ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑΣ Bmw Gs 1200
    από LAVAS στο forum BMW
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 16/11/2008, 22:35
  4. ΑΓΟΡΑ Bmw R 1200 Gs
    από SDSS στο forum BMW
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 11/11/2005, 12:41

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF