Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 14 από 14

Θέμα: Αρχαριος

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    18/09/2017
    Μηνύματα
    4

    Αρχαριος

    Καλησπερα σας,
    Με λενε Γιάννη και ειμαι 26 χρονων.
    Εχοντας ελαχιστη εμπειρια με τα δίκυκλα ( παπια, σκουτερς εξαιρούνται) αποφάσισα να αγορασω μηχανη και εχω κολλήσει με το εν λόγω μοντελο bmw r850r. Θα ηθελα τις συμβουλές σχετικα με το αν ενδείκνυται για αρχαριο αναβατη οπως εγω. Δεν μου αρεσουν τα γκαζια αλλα αυτο που αντιλαμβάνομαι εγω ως προσωπικοτητα της μοτοσικλέτας, η διαχρονικότητα και το αρωμα αλλης εποχης.
    Το διαθεσιμο για την αγορα μπατζετ ειναι 3κ. Ενδιαφερομαι για +-2000 μοντελο.
    Οσοι γνωριζουν αν και πού υποφερουν αυτες οι μηχανες θα με βοηθουσαν πολυ στην ερενα αγορας μου.
    Υ.Γ: Ειμαι 1.76 και 84 κιλα περιπου.

    ​​​​​​​Ευχαριστω πολυ εκ των προτέρων.
    ​​​​​

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.730
    Καλως ηρθες Γιαννη. Χωρις να εχω οδηγησει το BMW αυτο που σιγουρα μπορω να σου πω ειναι πως μια μηχανη που ζυγιζει κοντα 240 κιλα γεματη δεν ειναι και η καλυτερη επιλογη για starter bike. Ασχετως κυβικων και οποιας δυναμης μπορει αυτα να συνεπαγονται, ακομα και δυναμη και ροπη παπιου να ειχε, και μονο το βαρος της πιστευω θα σε ζορισει. Απο την αλλη αν κατι το θελουμε πολυ παντα υπαρχει τροπος...

    Αν εισαι ρετρολαγνος παντως υπαρχουν αρκετες επιλογες που ισως ειναι πολυ καταλληλοτερες για καποιον που κανει τα πρωτα του βηματα. Honda bros, CB400 / 500, Suzuki SV650 καποιες απο αυτες.

    Bonus extreme προταση που προσωπικα μου αρεσει πολυ.
    https://www.car.gr/10092685-suzuki-gn-250

  3. #3
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Καλως ηρθες Γιαννη. Χωρις να εχω οδηγησει το BMW αυτο που σιγουρα μπορω να σου πω ειναι πως μια μηχανη που ζυγιζει κοντα 240 κιλα γεματη δεν ειναι και η καλυτερη επιλογη για starter bike. Ασχετως κυβικων και οποιας δυναμης μπορει αυτα να συνεπαγονται, ακομα και δυναμη και ροπη παπιου να ειχε, και μονο το βαρος της πιστευω θα σε ζορισει. Απο την αλλη αν κατι το θελουμε πολυ παντα υπαρχει τροπος...

    Αν εισαι ρετρολαγνος παντως υπαρχουν αρκετες επιλογες που ισως ειναι πολυ καταλληλοτερες για καποιον που κανει τα πρωτα του βηματα. Honda bros, CB400 / 500, Suzuki SV650 καποιες απο αυτες.

    Bonus extreme προταση που προσωπικα μου αρεσει πολυ.
    https://www.car.gr/10092685-suzuki-gn-250
    Να προτείνω αυτό που το οδήγησα κιόλας


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	1A3685.jpg 
Προβολές:	246 
Μέγεθος:	46,3 KB 
ID:	388433

    Που είναι πολυυυυ ποιο σύγχρονο απο το παραπάνω
    Τελευταία τροποποίηση από SHOOTER045; 19/09/2017 στις 08:11.

  4. #4
    Χιλιομετροφάγος Το avatar του/της MG
    Εγγραφή
    19/01/2003
    Μηνύματα
    434
    Γεια σου Γιαννη! Για πρωτη μηχανη το r850r .....

    Αυτη τη μηχανη εχω εδω και αρκετο καιρο κι εχω να σου πω τα εξης

    Ειναι βαρια μηχανη αλλα εχει χαμηλο κεντρο βαρους. Εχει πολυ καλες αναρτησεις (telelever εμπρος) και πολυ στιβαρο πλαισιο. Γενικα οταν φρεναρεις δε βυθιζεται το εμπρος.
    Απο δυναμη δεν τη λες ψοφια... εχει 70 κατι αλογα αν θυμαμαι καλα και πολλη ροπη απο χαμηλα. Επισης ο μποξερ μετα τις 5 χιλιαδες ανεβαζει ακομη πιο γρηγορα μεχρι τις 7.500 που ειναι ο κοφτης οπου θα δεις 80+ στην 1η μετα ανεβαζει αρκετα καλα μεχρι τα 160 και τελικιαζει στα 190+

    Φρενα εχει καταπληκτικα. Ειναι με υποβοηθηση (Integral) και πραγματικα φρεναρεις με μισο δαχτυλο... ομως σε φρεναρισματα πανικου το δαγκωμα ειναι πολυ δυνατο και σε σωζει to ABS. Προσοχη 8 στις 10 εχουν ABS που δεν λειτουργει Εμενα ειναι 2006 μοντελο και θα σου προτεινα να πας σε 2002 και μετα οπου ειναι αναβαθμισμενη γενικα και πιο ομορφη.

    Ειναι γυμνο με ο,τι συνεπαγεται αυτο. Εγω το γουσταρω και στο ταξιδι αλλα αυτο ειναι υποκειμενικο. Εχει ενα μπικινι φαιρινκ αλλα δεν κοβει και πολλα

    Τελος ειναι οπτικα πολυ ομορφη και δινει ρετρο εμφανιση... Να σου πω οτι τα ψαχνουν αρκετοι για μετατροπη σε cafe racer. Γενικα δεν ειχαν κυκλοφορησει πολλα R850R. Δεν τα βλεπεις πολυ συχνα. Επισης να σου πω οτι οταν το παρεις το παντρευεσαι... οπως εχω κανει εγω αλλα ευτυχως η σχεση μας ειναι αρμονικη και δεν παμε για διαζυγιο
    If you think adventure is dangerous, try routine, it's lethal....

  5. #5
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    18/09/2017
    Μηνύματα
    4
    Απλως ώντας παντρεμένος με παιδι θα ηθελα να συνδιαζω το ρετρο αλλα και το ταξιδι-συντομη αποδραση με την γυναίκα. Γι'αυτό και κόλλησα με το bmw. Τους ιδιους προβληματισμούς ως προς το βάρος ειχα κι εγω και αυτος ειναι ο κύριος λογος που γραφω στο φορουμ. Εχετε κατα νου κανα αλλο μοντελο που θα με καλυπτε. Cb sf, suzuki gs, ειναι τα μοντελα που εδω κι ενα χρονο ψαχνω αλλα με το bmw κολησσαμε.

  6. #6
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.171
    Η περιγραφή του MG πιστεύω οτι είναι ολοκληρωμένη και θα σε κατατοπίσει.
    Είναι πολύ ευκολοοδήγητη με το κεντρο βάρους χαμηλά και το σχετικά μεγάλο βάρος της δεν φαίνεται παρα μόνο σε επιτόπου μανούβρες.

    Πρώτα να βρείς να κάνεις βόλτα μια τέτοια η παρόμοια BMW γιατί όσο ναναι είναι διαφορετικές απο τις υπόλοιπες μοτο και πρέπει να δείς αν σου κάνει.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  7. #7
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.730
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Giaanis Προβολή μηνύματος
    Απλως ώντας παντρεμένος με παιδι θα ηθελα να συνδιαζω το ρετρο αλλα και το ταξιδι-συντομη αποδραση με την γυναίκα. Γι'αυτό και κόλλησα με το bmw....
    Φιλε οταν διαβασα 26 ετων και πρωτη μηχανη σε αλλη φαση/χρηση πηγε το μυαλο μου. Αλλα απ'ο,τι φαινεται δεν εισαι η κλασικη περιπτωση 26χρονου.

    Αν δε σε ενδιαφερει η μετακινηση εντος πολης και τη θες για ταξιδακια το μεγαλο βαρος δεν ειναι τοσο θεμα. Εκει που φαινονται και κουραζουν τα κιλα ειναι στις χαμηλες ταχυτητες της πολης και στους επιτοπιους ελιγμους.

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.286
    Πάντα μου άρεσε αυτό το μηχανάκι. Αυτό εδώ δεν παρα είναι φθηνό;
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  9. #9
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    18/09/2017
    Μηνύματα
    4
    Φτηνό και στα χεριά μαντρά...

  10. #10
    Χιλιομετροφάγος Το avatar του/της MG
    Εγγραφή
    19/01/2003
    Μηνύματα
    434
    πολυ φτηνο και πωλειται κανενα 6μηνο τουλαχιστον απ' οσο θυμαμαι
    If you think adventure is dangerous, try routine, it's lethal....

  11. #11
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    18/09/2017
    Μηνύματα
    4
    Καλημερα και καλο Σαββατοκύριακο
    Φλερταρω με αυτο εδω:
    https://www.car.gr/10889803-bmw-r-850-r
    Και εχω τους εξης προβληματισμούς
    Ο τυπος λεει οτι εχει 26000 χλμ αλλα εχει αλλαξει φλατζα κυλινδρου. Παραλογο μου ακουγεται
    Επίσης, απο την μια βιδα του ενος κυλίνδρου "δακρύζει" λαδι και εχει παραγγείλει καινουρια βιδα.
    Τα φωτα σας
    MG επειδή εχεις εμπειρια με το συγκεκριμενο μοντελω θα ηθελα την αποψη σου.
    Ευχαριστω πολυ

  12. #12
    Χιλιομετροφάγος Το avatar του/της MG
    Εγγραφή
    19/01/2003
    Μηνύματα
    434
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Giaanis Προβολή μηνύματος
    Καλημερα και καλο Σαββατοκύριακο
    Φλερταρω με αυτο εδω:
    https://www.car.gr/10889803-bmw-r-850-r
    Και εχω τους εξης προβληματισμούς
    Ο τυπος λεει οτι εχει 26000 χλμ αλλα εχει αλλαξει φλατζα κυλινδρου. Παραλογο μου ακουγεται
    Επίσης, απο την μια βιδα του ενος κυλίνδρου "δακρύζει" λαδι και εχει παραγγείλει καινουρια βιδα.
    Τα φωτα σας
    MG επειδή εχεις εμπειρια με το συγκεκριμενο μοντελω θα ηθελα την αποψη σου.
    Ευχαριστω πολυ
    Φιλε Γιαννη, Πρωτον πες του να σου στειλει αριθμο πλαισιου για να δουμε τι ημ/νια κατασκευης εχει.
    Παιζει να ειναι του 1997...
    Σου φαινεται λογικο μεσα σε 20 χρονια να εχει κανει 25,000χλμ? Αρα 99.9% εχει γυρισμενα χιλιομετρα....

    Εγω εχω 66,000 χλμ σε μοντελο του 2006 κι ακομη τετοια προβληματα με διαρροες και φλατζα κι αλλα δεν εχω... και τρωει σκληρη χρηση για αεροψυκτο μεσα στην Αθηνα και στην κινηση ειδικα το καλοκαιρι.

    Εχει αλλαξει φλατζα κυλινδρου? μηπως ψευτοκάπακου εννοει?

    Επισης το ABS λειτουργει? γενικα ηταν προβληματικα οπως σου ειπα πιο πανω 8 στα 10 εχουν το abs με βλαβη και ουσιαστικα ανυπαρκτο.

    Δες αυτα για αρχη και μετα μιλαμε
    If you think adventure is dangerous, try routine, it's lethal....

  13. #13
    The coffee Vampire
    Εγγραφή
    23/01/2017
    Μηνύματα
    916
    Έχει και ο πατέρας μου μια XV-750 '90 και έχει πραγματικά 48.000 χλμ.Οπότε...Δεν το κόβω τόσο απίθανο.
    Εκτός και ο παέρας μου είναι η εξαίρεση...

  14. #14
    Χιλιομετροφάγος Το avatar του/της MG
    Εγγραφή
    19/01/2003
    Μηνύματα
    434
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TsoliasGR Προβολή μηνύματος
    Έχει και ο πατέρας μου μια XV-750 '90 και έχει πραγματικά 48.000 χλμ.Οπότε...Δεν το κόβω τόσο απίθανο.
    Εκτός και ο παέρας μου είναι η εξαίρεση...
    Ε ναι... ειναι εξαιρεση.... ειναι στο 0,1%

    Σε μηχανακια εισαγωγης που εχουν αλλαξει τουλαχιστον 2 χερια η πιθανοτητα ειναι πολυ μικροτερη κι απο αυτη που σου ανεφερα... Παλι (στατιστικα μιλωντας) δεν ειναι αδυνατο αλλα εξαιρετικα απιθανο...
    If you think adventure is dangerous, try routine, it's lethal....

Παρόμοια θέματα

  1. Αρχάριος για Gsxr-1000
    από Gixxerfrk στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 223
    Τελευταίο μήνυμα: 01/06/2010, 07:41
  2. Αρχάριος και R6
    από Cycloholic στο forum Υamaha R6 & R1
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 31/05/2010, 18:27
  3. αρχαριος/επιλογη μοτοσυκλετας
    από dimdil στο forum Προτάσεις & σχόλια
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 24/09/2008, 14:19
  4. Αρχαριος
    από vega στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 27/08/2007, 15:53
  5. ποια μηχανη-αρχαριος
    από dida στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 01/08/2006, 09:26

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF