Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 37

Θέμα: Μηχανη 125cc για 18 χρονων

  1. #16
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.136
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από George54 Προβολή μηνύματος
    Σε λιγοτερο απο 1 χρονο θα γινω 18 και θα δωσω διπλωμα για 125cc..Εχοντας απορριψει τα παπια θα ηθελα να μου πειτε τη γνωμη σας για καποιες μηχανες 125cc και να με συμβουλεψετε ποια να προτιμησω..Για κριτηρια μπορω να πω οτι με ενδιαφερει η τελικη δλδ να πιανει καπου στα 120-130km, βολικοτητα συνεπιβατη καθως και ασφαλεια στην οδηγηση και τελος ποια ειναι πιο φιλικη για αρχαριους οπως εγω...στο μυαλο μου εχω τις ακολουθες: cbr-125r που ο μονος λογος που δισταζω ειναι επειδη δεν εχει ABS και φοβαμαι, gsx-r125, mt-125, yzf125, gsx-s125 και cbf-125. Αν μπορειτε να μου προτεινετε και καποια αλλη καντε το.
    Duke 125 ,το πήρε ο γυιός ενός φίλου (βέβαια το παλικαράκι είναι κόκκαλο 61 κιλά) και πάει αέρα.Εγώ βέβαια το βλέπω και γυρνάω από την άλλη αλλά περί ορέξεως...

  2. #17
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2015
    Μηνύματα
    1.286
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Εγώ είπα, εσύ είπες....κατάντησε κουραστικό!

    Η απάντηση είναι σχεδόν και αυτό μόνο με ευνοικό άνεμο.
    έγινε

  3. #18
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.738
    Kymco Spike R 125 πάντως, είχα δει 116 πραγματικά σε ίσιο οριζόντιο κι εγώ κρυμένος όσο μπορούσα πίσω από το τιμόνι, με κοντέρ ακριβείας sigma sport, μέτρηση από μπροστινό τροχό, ρυθμισμένο με ακρίβεια στο χιλιοστό της περιφέρειας του τροχού.

    Στην ίδια στιγμή το δικό του κοντέρ έδειχνε 140.

    Κάπου εκεί πρέπει να είναι λίγο πολύ όλα τα 125, τώρα 5 πάνω, 5 κάτω...
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  4. #19
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της I-want-a-moto
    Εγγραφή
    24/09/2015
    Μηνύματα
    192
    Εγώ στο ybr βλεπω 95 κοντερισια με το ζορι βεβαια γιατι ειναι 12 χρονών και το πήρα με 50χιλ χιλιομετρα απο έμπορο... Και τα κιλά μου πιάνονται για δικάβαλο XD.
    Kαταφαντασίαν επιδέξιος...

  5. #20
    Dog Days Are Over Το avatar του/της giorgosb
    Moderator
    Εγγραφή
    06/01/2014
    Μηνύματα
    1.091
    επισης ybr, του '13 ομως, σε ευθεια 115 κοντερ, αυτη την τελικη δηλωνει και εργοστασιακα

    σε κατηφορες οπως περιφερειακη Υμηττου προς Μεσογειων, 125

    δεν εχω κανει μετρηση με gps ή οτιδηποτε, οι τιμες μονοκαβαλος

  6. #21
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/10/2008
    Μηνύματα
    1.388
    Varadero 125!!!!

  7. #22
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.278
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Panos76 Προβολή μηνύματος
    Ktm rc 125
    Πλέον του παραπάνω,

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από buckley Προβολή μηνύματος
    Duke 125 ,..
    Άριστη εναλλακτική.

    και φυσικά μη ξεχνάμε το msx 125!
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  8. #23
    ευθειακιας Το avatar του/της noodles
    Εγγραφή
    22/07/2015
    Μηνύματα
    1.061
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από George54 Προβολή μηνύματος
    Σε λιγοτερο απο 1 χρονο θα γινω 18 και θα δωσω διπλωμα για 125cc..Εχοντας απορριψει τα παπια θα ηθελα να μου πειτε τη γνωμη σας για καποιες μηχανες 125cc και να με συμβουλεψετε ποια να προτιμησω..Για κριτηρια μπορω να πω οτι με ενδιαφερει η τελικη δλδ να πιανει καπου στα 120-130km, βολικοτητα συνεπιβατη καθως και ασφαλεια στην οδηγηση και τελος ποια ειναι πιο φιλικη για αρχαριους οπως εγω...στο μυαλο μου εχω τις ακολουθες: cbr-125r που ο μονος λογος που δισταζω ειναι επειδη δεν εχει ABS και φοβαμαι, gsx-r125, mt-125, yzf125, gsx-s125 και cbf-125. Αν μπορειτε να μου προτεινετε και καποια αλλη καντε το.
    130 πραγματικα με 125αρι δε θα τα δεις (εκτος απο κανενα βελτιωμενο 2τ, πχ dinamik το οποιο δε θα οδηγιεται καθημερνα τσπ)
    καλες οι μηχανες που σκεφτεσαι, ομως το abs δεν ειναι κριτηριο για να απορρηψεις καποια.
    αν σε παιρνει οικονομικα παρε καινουριο, αλλα κατα τη γνωμη μου δε πολυαξιζει.
    το duke 125 ειναι αριστη επιλογη, αλλα ακριβο.
    στη θεση θα επερνα καποιο μετεχειρο πχ cbr 125 και θα το πουλαγα σε 2 χρονια για κατι μεγαλυτερο χωρις να εχει χασει το 1/2 της τιμης οπως θα γινοταν με το καινουριο
    δικη σου η τσεπη, δικη σου η επιλογη
    it was nothing, just the normal thing to do at the time

  9. #24
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.278
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από noodles Προβολή μηνύματος
    130 πραγματικα με 125αρι δε θα τα δεις
    Σε μαμά μορφή μόνο στο κατέμι θα τα δει
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  10. #25
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    28/03/2015
    Μηνύματα
    2
    Aprilia rs125 2ης γενιας(το στρογγυλο) προτιμηση 2003-2005 χωρις κοφτες,τελειως μαμα.
    Το καλυτερο μηχανακι.

  11. #26
    The coffee Vampire
    Εγγραφή
    23/01/2017
    Μηνύματα
    916
    Ότι και να πάρεις μείνε μακρυά απο wolf 125.Προβληματικά τα 125.
    Αλλά θα σου κάνω μερικές ερωτήσεις και ας τσινήσεις...
    Επειδή ήμουνα και εγώ στην ηλικία σου, και καβάλαγα απο τα 12 παπί (παράνομα), και επειδή στα 19 είχα 400ρα και είδα τον χάρο με τα μάτια μου ΠΟΛΛΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΣ φορές...Ίσως πιο πολλές από ότι θυμάμαι...
    Στα χρήματα που διαθέτεις για το μηχανάκι είναι μέσα και κράνος/εξοπλισμός;
    Μετά....Δεν ειναι μονο η αγορά μιας μοτοσυκλέτας, είναι και η συντήρηση.
    Λαδάκια-φιλτράκια είναι αμελητέο ποσό.
    Κάνε ένα συγκριτικό πόσο πχ κάνουν τα τακάκια/φερμουί στο παπί και πόσο στο μηχανάκι που σε ενδιαφέρει,πόσο τα λάστιχα, και όλα όσα πρέπει να αλλάζονται ανα τακτά χρονικά διαστήματα.
    Μετά...Επειδή θα τρέχεις από όσο λές...Και επειδή η εμπειρία σου ΔΕΝ σου επιτρέπει να ξέρεις να οδηγάς σωστά...(Δηλαδή να διαβάζεις τον δρόμο, να ξέρεις πώς και πότε θα σταματήσεις σε κάθε περίπτωση -βρεγμένο,στεγνό,καλός ή κακός δρόμος κτλπ-) και επειδή ΟΛΟΙ στη ηλικία σου δεν ξέραμε...Μήπως να ξανασκεφτείς τα κριτίρια που θέτεις να αγοράσεις μοτοσυκλέτα;
    Δεν είμαι έμπορος,δεν πουλάω τίποτα, για εσένα το λέω...Με όλη την μεγάλη-μικρή εμπειρία που έχω στα 22 χρόνια στις 2 ρόδες όπως και τόσοι άλλοι εδώ μέσα.
    Είναιι κρίμα να σε βλέπω να σκέφτεσαι έτσι (όπως και εγώ πιτσιρικάς) και να μην σου πώ τίποτα.
    Ότι και να πάρεις, πάντα προσοχή, πάντα με εξοπλισμό...και από μένα καλά χιλιόμετρα και πάντα όρθιος.

  12. #27
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    19/09/2017
    Μηνύματα
    2

    125cc η περισσοτερα για 18χρονων;

    Γεια σας θα ηθελα να ρωτησω εαν οντως αξιζει μια 125cc μηχανη οδηγωντας την με διπλωμα η να κοιταξω να παρω μια μεγαλυτερη γυρω στα 250-300 κυβικα ρισκαροντας ομως να με πιασουν χωρις διπλωμα..Επισης θα ηθελα να μου πειτε αν θα αξιζε να εβαζα σε μια 125cc μεγαλυτερο μοτερ.Σημειωνω οτι ειμαι αρχαριος οδηγος ακομα 17χρονων και ολα αυτα αφορουν μετα την ενηλικιωση μου.

  13. #28
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.989
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από George54 Προβολή μηνύματος
    Γεια σας θα ηθελα να ρωτησω εαν οντως αξιζει μια 125cc μηχανη οδηγωντας την με διπλωμα η να κοιταξω να παρω μια μεγαλυτερη γυρω στα 250-300 κυβικα ρισκαροντας ομως να με πιασουν χωρις διπλωμα..Επισης θα ηθελα να μου πειτε αν θα αξιζε να εβαζα σε μια 125cc μεγαλυτερο μοτερ.Σημειωνω οτι ειμαι αρχαριος οδηγος ακομα 17χρονων και ολα αυτα αφορουν μετα την ενηλικιωση μου.
    κάνενα απο τα δύο δεν αξίζει. μην βιάζεσαι, αργοτερα θα ανακαλύψεις οτι αν σου έδιναν αμέσως μια R1 στα 18 θα είχες "βαρεθει" στα 22 και δεν θα είχες τι να πάρεις. Μήν κάνεις μεγάλα βήματα, δεν υπάρχει κανένα κέρδος, πιστεψε με.

  14. #29
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.634
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από George54 Προβολή μηνύματος
    Γεια σας θα ηθελα να ρωτησω εαν οντως αξιζει μια 125cc μηχανη οδηγωντας την με διπλωμα η να κοιταξω να παρω μια μεγαλυτερη γυρω στα 250-300 κυβικα ρισκαροντας ομως να με πιασουν χωρις διπλωμα..Επισης θα ηθελα να μου πειτε αν θα αξιζε να εβαζα σε μια 125cc μεγαλυτερο μοτερ.Σημειωνω οτι ειμαι αρχαριος οδηγος ακομα 17χρονων και ολα αυτα αφορουν μετα την ενηλικιωση μου.
    Να πάρεις αυτό που καλύπτει το δίπλωμά σου.

  15. #30
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.165
    Ότι είπε ο Χάρης...δεν αναφέρω τα ασφάλεια σε ισχύ, κράνος και μπουφάν διότι θεωρούνται αυτονόητα.
    Είναι κρίμα σε αυτήν την ηλικία να ρισκάρεις να καταστρέψεις την (πολλή) ζωή που έχεις μπροστά σου.
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Μηχανή Ss για (πολύ) ψηλούς?
    από shinedown στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 16/09/2009, 12:50
  2. Scooter μέχρι 125cc για την Αθήνα
    από justelene στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 09/10/2008, 13:34
  3. Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο μήνυμα: 05/09/2007, 14:51
  4. ΛΑστιχα για 18'' πισώ ????
    από Anritsu στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 17/03/2007, 17:03
  5. Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 14/03/2007, 09:06

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF