Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 37

Θέμα: Μηχανη 125cc για 18 χρονων

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    19/09/2017
    Μηνύματα
    2

    Μηχανη 125cc για 18 χρονων

    Σε λιγοτερο απο 1 χρονο θα γινω 18 και θα δωσω διπλωμα για 125cc..Εχοντας απορριψει τα παπια θα ηθελα να μου πειτε τη γνωμη σας για καποιες μηχανες 125cc και να με συμβουλεψετε ποια να προτιμησω..Για κριτηρια μπορω να πω οτι με ενδιαφερει η τελικη δλδ να πιανει καπου στα 120-130km, βολικοτητα συνεπιβατη καθως και ασφαλεια στην οδηγηση και τελος ποια ειναι πιο φιλικη για αρχαριους οπως εγω...στο μυαλο μου εχω τις ακολουθες: cbr-125r που ο μονος λογος που δισταζω ειναι επειδη δεν εχει ABS και φοβαμαι, gsx-r125, mt-125, yzf125, gsx-s125 και cbf-125. Αν μπορειτε να μου προτεινετε και καποια αλλη καντε το.

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2015
    Μηνύματα
    1.286
    Όποια και να πάρεις δεν έχει μεγάλη διαφορά.Εφόσον μπορείς οικονομικά να αγοράσεις κάποιο "high-end" 125 όπως το mt ή το gsxr,εγώ θα πήγαινα προς τα εκεί.Έχε στο νου σου 3 πράγματα:

    1)Με το που αγοράσεις ένα τόσο ακριβό μηχανάκι και του κάνεις κάποια χλμ,χάνει αυτομάτως πολλά λεφτά στην μεταπώληση.
    2)Το gsxs που λες δεν έχει έρθει Ελλάδα.
    3)Είτε αγοράσεις "low-end" 125,είτε αγοράσεις "high-end" πραγματικά δεν θα δεις μεγάλες διαφορές.Ίσως ο υδρόψυκτος κινητήρας του mt να ζορίζεται λίγο λιγότερο από έναν αντίστοιχο κινητήρα ενός άλλου 125 που είναι αερόψυκτος,αλλά πρέπει να σκεφτείς αν δικαιολογείται η χρηματική διαφορά σε συνάρτηση με το τι σου προσφέρει η εκάστοτε μηχανή.Για παράδειγμα,εγώ έχω cbf 125,και αν εξαιρέσεις κάποια προβλήματα με τα οποία έχω μάθει να ζω,πραγματικά είμαι απίστευτα ευχαριστημένος με την (τυχαία) επιλογή μου.Αντίστοιχα,θα πρέπει κι εσύ να δεις τι σου αρέσει(στάση σώματος,εμφάνιση) έτσι ώστε να πάρεις μια σωστή απόφαση,εφόσον τα λεφτά δεν είναι ζήτημα.

    Σαν συμπέρασμα κράτα ότι 120-130 πιάνουν σχεδόν όλες οι 125 μηχανές,οπότε η δύναμη όλων των μοντέλων από τα οποία έχεις να επιλέξεις είναι πανομοιότυπη και ότι η επιλογή σου θα πρέπει να είναι βασισμένη στο τι σου αρέσει να καβαλάς και τι σου αρέσει να βλέπεις.Φυσικά αν θες abs αναγκαστικά,κάποια μοντέλα εξαιρούνται κατευθείαν(cbr,cbf).

  3. #3
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.010
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΤάκηςΜπ Προβολή μηνύματος
    Όποια και να πάρεις δεν έχει μεγάλη διαφορά.Εφόσον μπορείς οικονομικά να αγοράσεις κάποιο "high-end" 125 όπως το mt ή το gsxr,εγώ θα πήγαινα προς τα εκεί.Έχε στο νου σου 3 πράγματα:

    1)Με το που αγοράσεις ένα τόσο ακριβό μηχανάκι και του κάνεις κάποια χλμ,χάνει αυτομάτως πολλά λεφτά στην μεταπώληση.
    2)Το gsxs που λες δεν έχει έρθει Ελλάδα.
    3)Είτε αγοράσεις "low-end" 125,είτε αγοράσεις "high-end" πραγματικά δεν θα δεις μεγάλες διαφορές.Ίσως ο υδρόψυκτος κινητήρας του mt να ζορίζεται λίγο λιγότερο από έναν αντίστοιχο κινητήρα ενός άλλου 125 που είναι αερόψυκτος,αλλά πρέπει να σκεφτείς αν δικαιολογείται η χρηματική διαφορά σε συνάρτηση με το τι σου προσφέρει η εκάστοτε μηχανή.Για παράδειγμα,εγώ έχω cbf 125,και αν εξαιρέσεις κάποια προβλήματα με τα οποία έχω μάθει να ζω,πραγματικά είμαι απίστευτα ευχαριστημένος με την (τυχαία) επιλογή μου.Αντίστοιχα,θα πρέπει κι εσύ να δεις τι σου αρέσει(στάση σώματος,εμφάνιση) έτσι ώστε να πάρεις μια σωστή απόφαση,εφόσον τα λεφτά δεν είναι ζήτημα.

    Σαν συμπέρασμα κράτα ότι 120-130 πιάνουνστο κοντερ σχεδόν όλες οι 125 μηχανές,οπότε η δύναμη όλων των μοντέλων από τα οποία έχεις να επιλέξεις είναι πανομοιότυπη και ότι η επιλογή σου θα πρέπει να είναι βασισμένη στο τι σου αρέσει να καβαλάς και τι σου αρέσει να βλέπεις.Φυσικά αν θες abs αναγκαστικά,κάποια μοντέλα εξαιρούνται κατευθείαν(cbr,cbf).
    ..................
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2015
    Μηνύματα
    1.286
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    ..................
    γνωρίζω πως το κοντέρ του cbf κλέβει ελάχιστα και έχω δει κοντερίσια 130,άλλοι έχουν δει και παραπάνω...όσον αφορά τις άλλες μηχανές δεν μπορώ να γνωρίζω πόσο κλέβει η κάθε μια,οπότε θεωρητικά μιλώντας το κοντέρ τους δείχνει μέχρι 130-140χλμ,τώρα αν αυτά πραγματικά είναι 124-128 δεν μπορώ να το ξέρω...

    εσύ ξέρεις κάτι που το λες; έχεις μετρήσει με gps και τις 5 μηχανές που ανέφερε ο φίλος;

  5. #5
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Τα αερόψυκτα CBF δεν πιάνουν πάνω από 120 σε ευθεία με την καμμία ενώ όλα τα υδρόψυκτα περνάνε τα 120 αλλά 130 δεν νομίζω.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.994
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Τα αερόψυκτα CBF δεν πιάνουν πάνω από 120 σε ευθεία με την καμμία ....

    και αυτο υπο προϋποθεσεις....
    διοτι αν ο αναβατης ειναι "ψωμομενος" και εχει ογκο μεγαλο (κιλακια σε συναρτηση με υψος), δεν παει πανω απο 110-115 και αυτα στο κοντερ...

    να αναφερουμε βεβαια για τον φιλο που ενδιαφερεται οτι σε αυτες τις ταχυτητες δεν νιωθουν ανετα τα 125...ανεξαιρετως...
    μια καλη ταχυτητα ειναι τα 80-90χλμ...τουλασχιστον για τα low end..αεροψυκτα..

    επισης αυτα τα μηχανακια δεν εχουν φτιαχτει για οδηγικη απολαυση αλλα για οικονομια καυσιμου και "αισθηση" μηχανης καθ' οτι υπαρχει το ρεζερβουαρ αναμεσα απο τα ποδια και συμπλεκτης στο χερι, πραγματα που τα κανουν να οδηγουνται εντελως διαφορετικα απο τα παπια και τα σκουτερ...

  7. #7
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2015
    Μηνύματα
    1.286
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Τα αερόψυκτα CBF δεν πιάνουν πάνω από 120 σε ευθεία με την καμμία ενώ όλα τα υδρόψυκτα περνάνε τα 120 αλλά 130 δεν νομίζω.
    Και ξαναλέω,127 με gps με 80 κιλά αναβάτη,φίλος με 2-3 mods έχει δει και παραπάνω...Όταν δεν ξέρεις κάτι από πρώτο χέρι είναι καλό να μην χρησιμοποιείς φράσεις όπως "με την καμμία".

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.263
    Ktm rc 125
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  9. #9
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΤάκηςΜπ Προβολή μηνύματος
    Και ξαναλέω,127 με gps με 80 κιλά αναβάτη,φίλος με 2-3 mods έχει δει και παραπάνω...Όταν δεν ξέρεις κάτι από πρώτο χέρι είναι καλό να μην χρησιμοποιείς φράσεις όπως "με την καμμία".
    Εγραψα 'σε ευθεία με την καμμία', έχει διαφορά.
    Σε κατηφόρα φυσικά μπορεί να παει και 130 και σε γκρεμό και παραπάνω και αν είσαι διατεθειμένος να το πηγαίνεις ψαράκι παλι θα πιασει χλμ.
    Μιλάμε για νορμάλ συνθηκες, ευθεία και σε κανονική στάση οδήγησης, κι ετσι ουτε 20 δεν πάει απ ότι διαβάζω και φυσιολογικό είναι.
    Με 11 ίππους πόσο ήθελες να πηγαίνει? Μην παρεξηγιέσαι, δεν σου θάψαμε το μηχανάκι, απλά τα λεω όπως είναι.
    Το CBR125 και τα άλλα υγρόψυκτα είναι πιο γρήγορα.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  10. #10
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2015
    Μηνύματα
    1.286
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Εγραψα 'σε ευθεία με την καμμία', έχει διαφορά.
    Σε κατηφόρα φυσικά μπορεί να παει και 130 και σε γκρεμό και παραπάνω και αν είσαι διατεθειμένος να το πηγαίνεις ψαράκι παλι θα πιασει χλμ.
    Μιλάμε για νορμάλ συνθηκες, ευθεία και σε κανονική στάση οδήγησης, κι ετσι ουτε 20 δεν πάει απ ότι διαβάζω και φυσιολογικό είναι.
    Με 11 ίππους πόσο ήθελες να πηγαίνει? Μην παρεξηγιέσαι, δεν σου θάψαμε το μηχανάκι, απλά τα λεω όπως είναι.
    Το CBR125 και τα άλλα υγρόψυκτα είναι πιο γρήγορα.
    Νομίζεις ότι με νοιάζει αν το cbf τελικιάζει στα 115 ή στα 125; Ξέρω τι καβαλάω και δεν με ενδιαφέρει η ταχύτητα,ο op ρώτησε και επειδή γνωρίζω επί του θέματος εμπειρικά θεώρησα σωστό να απαντήσω.Για να το ξεκάθαρίσουμε,λοιπόν,σε ευθεία πιάνει άνετα 120 το cbf,ακόμα και 100% μαμά.

    Γνωρίζω μέσω γνωστών ότι wolf και yzf,επίσης,ξεπερνούν τα 120 σχετικά εύκολα.Γνωρίζω μέσω youtube ότι και τα υπόλοιπα που ανέφερε ο op(με εξαίρεση το gsxr,για το οποίο δεν βρήκα βίντεο) κάνουν το ίδιο.Άρα λοιπόν,θεωρώ πως αυτό που είπα είναι βάσιμο,αν έχεις επιχειρήματα να με διαψεύσεις θα χαρώ να τα ακούσω.

  11. #11
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΤάκηςΜπ Προβολή μηνύματος
    Νομίζεις ότι με νοιάζει αν το cbf τελικιάζει στα 115 ή στα 125; Ξέρω τι καβαλάω και δεν με ενδιαφέρει η ταχύτητα,ο op ρώτησε και επειδή γνωρίζω επί του θέματος εμπειρικά θεώρησα σωστό να απαντήσω.Για να το ξεκάθαρίσουμε,λοιπόν,σε ευθεία πιάνει άνετα 120 το cbf,ακόμα και 100% μαμά.

    Γνωρίζω μέσω γνωστών ότι wolf και yzf,επίσης,ξεπερνούν τα 120 σχετικά εύκολα.Γνωρίζω μέσω youtube ότι και τα υπόλοιπα που ανέφερε ο op(με εξαίρεση το gsxr,για το οποίο δεν βρήκα βίντεο) κάνουν το ίδιο.Άρα λοιπόν,θεωρώ πως αυτό που είπα είναι βάσιμο,αν έχεις επιχειρήματα να με διαψεύσεις θα χαρώ να τα ακούσω.
    Tο βασικό επιχείρημα είναι οτι έχει 11 ίππους.
    Μετα εμπιστεύομαι τον Kevin Ash περισσότερο απο καποιον που δεν γνωρίζω.
    http://www.telegraph.co.uk/motoring/...irst-ride.html

    Λέει: 'Those dual carriageways show the worst side of the little bike, but it was bearable, nudging an indicated 75mph when the wind was helpful, even if it did start to feel a bit flighty. '

    Δηλαδή οτι φτάνει σχεδόν (αλλά όχι ακριβώς) τα 75 μίλια στο κοντερ με ευνοικό άνεμο. Τα 75 μιλια την ώρα είναι 120,7 χλμ/ώρα.

    Εντάξει τώρα?

    Και για να απαντήσω και στον George54.
    130 τελική μπορεί να έχουν και παραπάνω τα υγρόψυκτα 125, αλλά για να τα κρατήσουν θα πρέπει να είσαι σκυφτός, μονοκάβαλος κλπ. και εννπείται οτι σε ελαφρά ανηφόρα πέφτουν πολύ.
    Θα έλεγα να μην δίνεις τόση σημασία στην τελική, αλλά στα χλμ που μπορεί το κάθε μηχανάκι να κρατήσει για ώρα χωρίς υποχωρήσεις κλπ.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  12. #12
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2015
    Μηνύματα
    1.286
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Tο βασικό επιχείρημα είναι οτι έχει 11 ίππους.
    Μετα εμπιστεύομαι τον Kevin Ash περισσότερο απο καποιον που δεν γνωρίζω.
    http://www.telegraph.co.uk/motoring/...irst-ride.html

    Λέει: 'Those dual carriageways show the worst side of the little bike, but it was bearable, nudging an indicated 75mph when the wind was helpful, even if it did start to feel a bit flighty. '

    Δηλαδή οτι φτάνει σχεδόν (αλλά όχι ακριβώς) τα 75 μίλια στο κοντερ με ευνοικό άνεμο. Τα 75 μιλια την ώρα είναι 120,7 χλμ/ώρα.

    Εντάξει τώρα?

    Και για να απαντήσω και στον George54.
    130 τελική μπορεί να έχουν και παραπάνω τα υγρόψυκτα 125, αλλά για να τα κρατήσουν θα πρέπει να είσαι σκυφτός, μονοκάβαλος κλπ. και εννπείται οτι σε ελαφρά ανηφόρα πέφτουν πολύ.
    Θα έλεγα να μην δίνεις τόση σημασία στην τελική, αλλά στα χλμ που μπορεί το κάθε μηχανάκι να κρατήσει για ώρα χωρίς υποχωρήσεις κλπ.
    εννοούσα επιχείρημα που να στηρίζει την δική σου άποψη,όχι την δική μου

  13. #13
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΤάκηςΜπ Προβολή μηνύματος
    εννοούσα επιχείρημα που να στηρίζει την δική σου άποψη,όχι την δική μου
    Φαίνεται οτι έχουμε κάποιο πρόβλημα στις συχνότητες εκπομπής/λήψης.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  14. #14
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2015
    Μηνύματα
    1.286
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Φαίνεται οτι έχουμε κάποιο πρόβλημα στις συχνότητες εκπομπής/λήψης.
    Εγώ είπα ότι σχεδόν όλα τα 125 πιάνουν 120-130 και ότι γνωρίζω ότι το cbf πιάνει ακόμα και 135 κοντερίσια.Εσύ είπες ότι σε ευθεία το cbf δεν πιάνει 120 και παρέθεσες έναν σύνδεσμο με έναν δημοσιογράφο(?),ο οποίος δοκίμασε το cbf και δήλωσε ότι όταν πιάσει τα 120 αρχίζει να ζορίζεται.Τελικά το cbf πιάνει τα 120 ή δεν τα πιάνει;

  15. #15
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΤάκηςΜπ Προβολή μηνύματος
    Τελικά το cbf πιάνει τα 120 ή δεν τα πιάνει;
    Εγώ είπα, εσύ είπες....κατάντησε κουραστικό!

    Η απάντηση είναι σχεδόν και αυτό μόνο με ευνοικό άνεμο.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Μηχανή Ss για (πολύ) ψηλούς?
    από shinedown στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 16/09/2009, 13:50
  2. Scooter μέχρι 125cc για την Αθήνα
    από justelene στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 09/10/2008, 14:34
  3. Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο μήνυμα: 05/09/2007, 15:51
  4. ΛΑστιχα για 18'' πισώ ????
    από Anritsu στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 17/03/2007, 18:03
  5. Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 14/03/2007, 10:06

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF