Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 16

Θέμα: προβλημα με ηλεκτρικα σε χτ 600 2002

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    20/09/2017
    Μηνύματα
    8

    προβλημα με ηλεκτρικα σε χτ 600 2002

    χαιρετω το φορουμ.θα μπω γρηγορα στο θεμα.εχω ενα χτ 600 του 02.
    ολα καλα μεχρι που προχθες,και τελειως ξαφνικα η μπαταρια του ηταν νεκρη.τοσο νεκρη που δεν αναβαν ουτε τα φωτακια του καντραν.
    το αναφερω γιατι μου εχει ξανατυχει και τουλαχιστον τα φωτακια του καντραν αναβανε,εστω της νεκρας.
    εβαλα μπαταρια αυτοκινητου και πηρε μπροστα αμεσως.εβγαλα τα μανταλακια και παρεμεινε αναμενο.καταλαβα ομως οτι "μπερδευε" και αυτο
    εγινε πολυ εντονο οταν πηγα να ανεβασω στροφες.
    δηλαδη μπερδευε εσκαγε η εξατμιση και μετα εσβησε.αυτο γινετε παντα οταν βγαζω τα μανταλακια απο την μπαταρια αυτοκινητου.
    υποψιν η μπαταρια ειναι σχεδον εναμιση χρονο και μεχρι προτεινος δεν ειχα προβλημα.
    επισης οσο ειναι στην μπαταρια αυτοκινητου δουλευει καλα.
    υποψιαζομαι ανορθωτη.αλλα ρωταω μηπως καποιος ξερει κατι περισσοτερο να μου πει.
    θα πω και κατι αλλο,αν και πιστευω πως ηταν εντελως τυχαιο οτι συναιβηκε τωρα.πριν κατι μερες μου ειχε κοψει τις εισαγωγες καρμπυρατερ.
    τις αλλαξα,αλλα δεν νομιζω να εχει καποια σχεση.
    θα ειμαι υποχρεος σε τυχον απαντησεις

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kawazoyras
    Εγγραφή
    20/12/2008
    Μηνύματα
    162
    χμ φίλε μου λυπάμαι για να βοηθήσουμε πρέπει να ξέρεις κάποια πραματάκια όπως να μετρήσεις τη μπαταρία την ώρα που δουλεύει η μηχανή αν έρχεται ρεύμα 11-12v ρελαντί καί 13-14v σε λίγο ανεβασμένες στροφές αυτά γιά αρχή μετά πάμε πιό βαθιά ανορθωτής-πηνία
    george

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    20/09/2017
    Μηνύματα
    8
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kawazoyras Προβολή μηνύματος
    χμ φίλε μου λυπάμαι για να βοηθήσουμε πρέπει να ξέρεις κάποια πραματάκια όπως να μετρήσεις τη μπαταρία την ώρα που δουλεύει η μηχανή αν έρχεται ρεύμα 11-12v ρελαντί καί 13-14v σε λίγο ανεβασμένες στροφές αυτά γιά αρχή μετά πάμε πιό βαθιά ανορθωτής-πηνία
    φιλε καταρχην ευχαριστω...
    μετρησα αφου την εβαλα μποστα με την μπαταρια του αυτοκινητου.βγαζω τα μανταλα και στο ρελαντι μου εδειχνε 3.70v εως 4.20v .επαιζε αναμεσα.
    παρα πολυ λιγο.στισ στροφες δεν δοκιμασα καν γιατι οπως ειπα μολις παω να ανεβασω μπερδευει και σβηνει.
    μια ερωτησουλα...αν φταινε ανορθωτης και πηνια τοτε γιατι με του αυτοκινητου δουλευει καλα?
    αν ο ανορθωτης εναλλασει απο συνεχες σε εναλλασομενο,και τα πηνια σταθεροποιουν την ταση,και ειχαν προβλημα,τοτε δεν θα συνεβαινε αυτο και με του αυτοκινητου?δεν ξερω....ρωταω.
    μηπως το προβλημα ειναι τελικα η μπαταρια και παω και μπλεξω με συνεργεια,με τα οποια εχω καει και εχω ορκιστει να μην πατησω το ποδι μου ποτε.

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    ξαναβαλτο μπρος με το αυτοκινητο και μετρα το εχοντας την μπαταρια του εκτος συνδεσης

  5. #5
    Ανορθωτής είναι. Τον αλλάζεις και μόνος σου εύκολα.
    When you're feeling low and woozy
    Slap a fresh clip in your Uzi

  6. #6
    Always somewhere.... Το avatar του/της zandesiro
    Εγγραφή
    22/11/2012
    Μηνύματα
    167
    Ανορθωτης μου φαινετε και εμενα...Αλλιως κομμενο στοιχειο στην μπαταρια!

  7. #7
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    20/09/2017
    Μηνύματα
    8
    Το μέτρησα όπως είπατε, αφού το έβαλα μπρος με μπαταρία αυτοκινήτου. Μετά την έβγαλα και μετράω χωρίς καθόλου μπαταρία. Πάλι τα ίδια κάνει. Δηλαδή τάση από 3.60v ως 4.20v μπέρδεμα και σκασιματα.Εβγαλα την μπαταρία του ΧΤ και την πήγα σε έναν να την τσεκάρει. Μου είπε πώς είναι τελείως νεκρή και πως δεν μπορούσε να δει. Θα την έβαζε να φορτίσει και θα μου πει σήμερα.Θα δοκιμάσω με αυτό και θα επανέλθω. Thanks!

  8. #8
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Μπαραρία μολυβδου που εχει μεινει για καποιο χρονικο διαστημα αφορτιστη (κατω απο 10.5 Volts) πρέπει να πηγαινει εις τοπον χλοερόν και τοπον αναψύξεως..
    (αν βεβαια βαρυνεται με αμαρτήματα, να τραβαει τα μαρτύρια της κολάσεως μεσω αποθειϊκωσης..)
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  9. #9
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    20/09/2017
    Μηνύματα
    8
    Ναι η μπαταρία τελικά ήταν off.
    Για τόπον χλοερον, όπως λέει και ο φίλος.
    Οπότε έτσι και αλλιώς θα πάρω καινούργια, ότι και να παίζει τελικά.
    Δηλαδή και η μπαταρία να μην είναι το πρόβλημα, και να είναι ανορθωτης ή κάτι άλλο, μπαταρία θα χρειαστώ.
    Μία ερωτησουλα : κοιτάω και βλέπω ότι παίζει πολύ η YUASA YTX9 BS για το XT 600.Αν βάλω άλλη μάρκα (και πιο οικονομική γιατί εκεί είναι το ζητούμενο) δεν θα δουλεύει σωστά; το λέω γιατί και αυτή που είχα κάποια άλλη μάρκα ήταν και τα έπαιξε στον ενάμιση χρόνο. Η πάρα -προηγούμενη είχε κρατήσει 4 χρόνια. Τι λέτε;

  10. #10
    Left peg scraping. Το avatar του/της zannisvel
    Εγγραφή
    24/05/2013
    Μηνύματα
    2.041
    Εγώ στο ΧΤ τη Yuasa είχα και 4 χρόνια δεν έκανε κιχ.

  11. #11
    Always somewhere.... Το avatar του/της zandesiro
    Εγγραφή
    22/11/2012
    Μηνύματα
    167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από staristos Προβολή μηνύματος
    Ναι η μπαταρία τελικά ήταν off.
    Για τόπον χλοερον, όπως λέει και ο φίλος.
    Οπότε έτσι και αλλιώς θα πάρω καινούργια, ότι και να παίζει τελικά.
    Δηλαδή και η μπαταρία να μην είναι το πρόβλημα, και να είναι ανορθωτης ή κάτι άλλο, μπαταρία θα χρειαστώ.
    Μία ερωτησουλα : κοιτάω και βλέπω ότι παίζει πολύ η YUASA YTX9 BS για το XT 600.Αν βάλω άλλη μάρκα (και πιο οικονομική γιατί εκεί είναι το ζητούμενο) δεν θα δουλεύει σωστά; το λέω γιατί και αυτή που είχα κάποια άλλη μάρκα ήταν και τα έπαιξε στον ενάμιση χρόνο. Η πάρα -προηγούμενη είχε κρατήσει 4 χρόνια. Τι λέτε;
    Yuasa με κλειστα ματια....Στην αλλη μου μηχανη εχω μια bosch και αν μεινει 2 μηνες νεκρωνει και θελει φορτιση....Στο ΧΤ εχω Yuasa 3,5χρονια και δεν εχω θεμα κανενα!

  12. #12
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    13/05/2014
    Μηνύματα
    953
    Και εγω...YUASA δαγκωτό.......παντα ....την σημερινη την εχω απο το 2014 και δεν εκανε κιχ μην την γρουσουζεψω και ολλας,,,,,

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της 2stroker
    Εγγραφή
    12/07/2008
    Μηνύματα
    693
    yuasa ειναι μια καλη επιλογη. Aυτη εβαλα και εγω πριν μερικους μηνες. Απλα προσεξε γιατι παιζουν yuasa japan,yuasa taiwan,yuasa malaisia. Οποτε εννοειτε οτι προτιμας japan.
    Hell on wheels is no big deal... Kawasaki KDX200SR - Kawasaki KLX300R - Yamaha TTR250 - Yahama XT600E - Ktm 640 Adventure

  14. #14
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.629
    στο δικό μου το ΧΤ έχω βάλει πάνω μια Varta με ~35€ και εδώ και 4 χρόνια που κοιμάται και έξω πάντα, δεν έχει θεμα.
    Δεν είναι πανάκεια η γιουάσα.
    άσε που παίζει να σε φάνε με τις απομιμήσεις της.
    Ελπίζω με αλλαγή μπαταρίας να βρεις την ησυχία σου.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  15. #15
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από staristos Προβολή μηνύματος
    βγαζω τα μανταλακια απο την μπαταρια αυτοκινητου.
    Για να περνας τους ακροδεκτες για μανταλακια ή πολυ μικρη μπαταρια εχεις ή πολυ μεγαλα σωβρακα φορας...
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Προβλημα με μπαταρια σε Fazer 600 S2
    από geos3 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 23/05/2014, 19:10
  2. Προβλημα με ηλεκτρικα(ταση) σε Honda Chally 6v
    από autosignaljohn στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 28/07/2013, 22:20
  3. ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΦΩΤΑ ΣΕ Cbr 600
    από Mastergunner στο forum Honda CBR series
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 15/07/2010, 17:43
  4. Πρόβλημα με σβήσιμο σε Ttr 600 μανιβελάτο
    από Voliminal στο forum Yamaha XT series
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 20/04/2010, 10:45
  5. Πρόβλημα με την αλυσίδα! (CBF-600)
    από anixneyths στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 15/03/2006, 16:37

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF