Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 49

Θέμα: My new 2017 black MT-09 Tracer900

  1. #31
    Είμαι Ninja... Το avatar του/της Eddiex
    Εγγραφή
    29/01/2005
    Μηνύματα
    54
    Εγω και με αλλους που μιλησα δεν εχει αλλαξει τιποτα (στο κοσκινισμα) στα 17ρια. Με εναν κιολας (που πηρε σαν και εσενα καινουργιο 17αρι) που μιλησα με pm μου εστειλε τι εκανε και ελυσε το προβλημα. Στα παραθετω και αν ποτε βρεις χρονο ή διαθεση να τα κανεις πες μας και εμας αν δουλεψε!

    "Τίποτε από τα παραπάνω, αυτά που πρέπει να κάνεις είναι τα παρακάτω:
    1) Προσθέτεις 1 link αλυσίδας και με τον ανάλογο αποστάτη (YAMAHA) έρχεται η ρόδα 20mm πιο πίσω μεγαλώνοντας το μεταξόνιο
    2) "Ελεγχος της μπροστινής ζάντας που στις 99 από τις 100 μηχανές ήταν στραβιά, η δική μου ήταν και η πίσω (από κατασκευής)
    3) Μπορεί να χρειαστεί αλλάγη του εμπρός ελαστικού (στραβό) "

    Ελπιζω να βοηθησα λιγο!
    O Eddios Sas Exei !!!

  2. #32
    χιλιομετροφάγος! Το avatar του/της pektis
    Εγγραφή
    26/02/2008
    Μηνύματα
    2.819
    Καλοταξιδο!
    προσέχουμε για να έχουμε!...

  3. #33
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Eddiex Προβολή μηνύματος
    Εγω και με αλλους που μιλησα δεν εχει αλλαξει τιποτα (στο κοσκινισμα) στα 17ρια. Με εναν κιολας (που πηρε σαν και εσενα καινουργιο 17αρι) που μιλησα με pm μου εστειλε τι εκανε και ελυσε το προβλημα. Στα παραθετω και αν ποτε βρεις χρονο ή διαθεση να τα κανεις πες μας και εμας αν δουλεψε!

    "Τίποτε από τα παραπάνω, αυτά που πρέπει να κάνεις είναι τα παρακάτω:
    1) Προσθέτεις 1 link αλυσίδας και με τον ανάλογο αποστάτη (YAMAHA) έρχεται η ρόδα 20mm πιο πίσω μεγαλώνοντας το μεταξόνιο
    2) "Ελεγχος της μπροστινής ζάντας που στις 99 από τις 100 μηχανές ήταν στραβιά, η δική μου ήταν και η πίσω (από κατασκευής)
    3) Μπορεί να χρειαστεί αλλάγη του εμπρός ελαστικού (στραβό) "

    Ελπιζω να βοηθησα λιγο!
    Αυτό με την αλυσίδα είναι κλασική συνταγή και το κάνουν αρκετοί όπως και εγώ μαθαίνω....στα φανάρια!!!
    Έχει πολύ γέλιο να σε κοιτάνε κ να σε ρωτάνε το ίδιο!!
    -Κουνάει;
    -Το στρώνω ακόμα...
    -Όταν το στρώσεις να πας να προσθέσεις αλυσίδα....

    Ζάντα τιμόνι φαίνονται μέχρι τις ταχύτητες που πηγαίνω οκ. Αφήνω μόνο του το τιμόνι στα 100 και δεν κουνάει καθόλου. Θα δούμε όταν αρχίσουν να ανεβαίνουν τα χιλιόμετρα μετά το στρώσιμο.

  4. #34
    Είμαι Ninja... Το avatar του/της Eddiex
    Εγγραφή
    29/01/2005
    Μηνύματα
    54
    Για δωσε κανα update αδερφε, πως παει το στρωσιμο, πως το βλεπεις? Τι προτεινεις για αναβαθμιση (πχ σελα κτλ)?

  5. #35
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Eddiex Προβολή μηνύματος
    Για δωσε κανα update αδερφε, πως παει το στρωσιμο, πως το βλεπεις? Τι προτεινεις για αναβαθμιση (πχ σελα κτλ)?
    Καλημέρα,

    'Εχω 900 χιλιόμετρα και ακόμα συνεχίζω ευλαβικότατα το στρώσιμο. Όσο περνάει ο καιρός τόσο αρχίζει να μου αρέσει η μηχανή περισσότερο. Οι πρώτες βόλτες με ξενίσανε μπορώ να πω σε σημείο να αναρωτιέμαι αν έκανα μαλακία που άλλαξα το TDM900Α από το οποίο δεν είχα κανένα παράπονο.
    Το μόνο που έχω κάνει στην μηχανή είναι η τοποθέτηση συναγερμού και ρύθμιση στην αλυσίδα η οποία ήταν πολύ τεντωμένη.
    - Αυτό που θα αλλάξω σύντομα είναι η σέλα! Για βόλτες μέχρι 1-2 ώρες αντέχεται (καθώς η σέλα άρχισε να συνηθίζει σιγά σιγά το κώλο μου και αντίστοιχα). Για μεγαλύτερες βόλτες θεωρώ ότι είναι πάρα πολύ σκληρή.
    - Η ζελατίνα είναι αξιοπρεπέστατη και για τα δικά μου δεδομένα μια χαρά. Με ένα καλό κράνος δεν με προβληματίζει καθόλου!
    - Σκέφτομαι επίσης να τοποθετήσω τα μαμά θερμαινόμενα grip (θα δούμε)
    - Είμαι ανάμεσα σε κάγκελα και μανιτάρια αλλά τίποτα από τα δύο δεν μου αρέσει οπτικά στην συγκεκριμένη μηχανή οπότε προς το παρόν δεν κάνω τίποτα.
    - Τα χειριστήρια που με ξένιζε η θέση τους άρχισα να τα συνηθίζω αλλά και πάλι δεν μπορώ να συνηθίσω ότι στον διακόπτη που είναι το σινιάλο είναι πλέον το μενού...
    - Το κιβώτιο ταχυτήτων έχει αρχίσει και μαλακώνει και οι αλλαγές γίνονται πλέον χωρίς κλακ και κλουκ
    - Αυτό που με εντυπωσιάζει είναι τα φώτα ειδικά σε δρόμους χωρίς καθόλου φωτισμό. Εξαιρετική δέσμη και άπλετο φως!!!Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_6685.jpg 
Προβολές:	580 
Μέγεθος:	100,1 KB 
ID:	388925
    Τελευταία τροποποίηση από costas81; 06/10/2017 στις 14:09.

  6. #36
    Update:

    Φτάσαμε με διαδικασία στρωσίματος τα 1600 χιλιόμετρα. Μέχρι τα 1000 στροφές μέχρι 4500-5000 max και αφού αλλάχτηκαν τα λάδια από τα 1000 μέχρι τα 1600 χιλιόμετρα σταδιακά άρχισα να ανεβάζω στροφές μέχρι 6000-6500 και αυτό με χαλαρό άνοιγμα γκαζιού (ούτε καν ως την μέση)
    Το Σάββατο λοιπόν πήγα μια βόλτα μέχρι το χωριό μου (Μενδενίτσα) και γύρισα. Αυτό είναι πραγματικά το πρώτο ταξίδι της μηχανής. Στο πήγαινε υπομονετική οδήγηση χωρίς να κρατάω σταθερές στροφές με ταχύτητες από 110 έως και 135 χιλιόμετρα. Στο γυρισμό μικρά ανοίγματα με μικρό φορτίο γκαζιού έως και 150-160 χιλιόμετρα και δύο ανοίγματα με 6η σχέση στην ευθεία της Θήβας μέχρι τελική 225 όπου και ενεργοποιήθηκε ο ηλεκτρονικός κόφτης. Να πω με μεγάλη μου ευχαρίστηση ότι η μηχανή ήταν και στα δύο ανοίγματα από 110 μέχρι και την τελική της ότι δεν κούνησε καθόλου, ούτε καν υπόνοια κουνήματος δεν υπήρχε! Σταθερότατη και κυρία πραγματικά με άνεση και ευκολία ανέβαζε τα χιλιόμετρα πολύ πιο εύκολα και άνετα από ότι περίμενα ή φανταζόμουνα.

    Πάμε τώρα στις εντυπώσεις καθώς πλέον είμαστε στα 2000km και αρχίζουμε σιγά σιγά να γνωρίζουμε καλύτερα την μηχανή μας.

    - Το μοτέρ είναι υπέροχο! Ωραίος ήχος, δύναμη παντού, ωραία απόκριση, μικρή κατανάλωση. Μέση κατανάλωση στο ταξίδι μου 4,6
    - Τα φρένα είναι αποτελεσματικότατα και προοδευτικά στο πάτημα με καλή πληροφόρηση.
    - Το κιβώτιο ταχυτήτων έχει στρώσει και έχει γίνει πολύ απαλό στις αλλαγές χωρίς τον παραμικρό ήχο στις αλλαγές, καμία σχέση με τα πρώτα χιλιόμετρα του στρωσίματος που χτύπαγε σαν κουδουνίστρα.
    - Έχει πολύ ωραία αίσθηση όδευσης - κύλισης και στο ταξίδι του μου άρεσε πολύ!
    - Όταν βγήκα από εθνική και άρχισε το κομμάτι το επαρχιακό η μηχανή άλλαζε πολύ πρόθυμα κατεύθυνση και ο ροπάτος κινητήρας σου επιτρέπει να κινείσαι σχεδόν παντού με 5η-6η σχέση καθώς τραβάει από πολύ χαμηλά.

    _ Στα αρνητικά είναι η ζελατίνα η οποία ειδικά μετά τα 150 δεν σε προστατεύει καθόλου και στο δικό μου ύψος μου στέλνει όλο τον αέρα ακριβώς στο ύψος των ματιών προκαλώντας έντονο βουητό και στο κράνος. Άρα την ζελατίνα θα την αλλάξω και όπως πρότεινε και φίλος θα την σκουρύνω λίγο για να κρατάει και λίγο ήλιο από τα όργανα ειδικά τους καλοκαιρινούς μήνες.
    _ Επίσης δεν μου αρέσουν καθόλου οι δονήσεις που μεταφέρονται στο τιμόνι και στα μαρσπιέ. Δεν είναι τραγική η κατάσταση αλλά δεν τις νιώθεις και σε μεγάλη διαδρομή θα κουράσουν τον οδηγό.
    _ Το χειρότερο απ όλα είναι η σέλα. Πρέπει να αλλαχτεί οπωσδήποτε! Έχω αρχίσει και την συνηθίζω και με συνηθίζει αλλά αυτό δεν λέει κάτι. Η σέλα είναι πολύ σκληρή και άβολη!!!

    Εδώ η θέα από την αυλή του σπιτιού μου στην Μενδενίτσα.
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	22528922_10155642595808467_6601557186136976090_o.jpg 
Προβολές:	490 
Μέγεθος:	102,8 KB 
ID:	389387

  7. #37
    New Update:

    Το μηχανάκι αρχίζω και το ερωτεύομαι! Όλα τα θεματάκια που είχε η σχέση μας αρχίζουμε και τα στρώνουμε οπότε με βλέπω για γάμο μαζί της.....

    Το μόνο τελικά που θα αλλάξω είναι η σέλα και αυτό για τα μεγάλα ταξίδια. Όλα τα άλλα είναι μερός της γοητείας της που εγώ δεν μπορούσα να εκτιμήσω!
    Κούνημα δεν υπάρχει πουθενά και ακόμα και στα πολλά χιλιόμετρα σε πορεία είναι σταθερότατη.

    Εδώ είναι video από το σημερινό speed test στην ΑΟ με ανοίγματα από 1η σχέση και με 5η-6η.


  8. #38
    Μέλος Το avatar του/της TERRAMOTO
    Εγγραφή
    13/04/2017
    Μηνύματα
    50
    κουκλα φίλε και παει super ,το αγαπημενο μου μηχανακι και το απωθημενο μου
    στο mt tour που το οδηγησα απλα το λατρεψα,ελπιζω καποτε να καταφερω να το παρω

    υγ βαλτου και μια acrapa πανω

  9. #39
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Apache
    Εγγραφή
    02/08/2016
    Μηνύματα
    450
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από costas81 Προβολή μηνύματος
    New Update:

    Το μηχανάκι αρχίζω και το ερωτεύομαι! Όλα τα θεματάκια που είχε η σχέση μας αρχίζουμε και τα στρώνουμε οπότε με βλέπω για γάμο μαζί της.....

    Το μόνο τελικά που θα αλλάξω είναι η σέλα και αυτό για τα μεγάλα ταξίδια. Όλα τα άλλα είναι μερός της γοητείας της που εγώ δεν μπορούσα να εκτιμήσω!
    Κούνημα δεν υπάρχει πουθενά και ακόμα και στα πολλά χιλιόμετρα σε πορεία είναι σταθερότατη.

    Εδώ είναι video από το σημερινό speed test στην ΑΟ με ανοίγματα από 1η σχέση και με 5η-6η.

    Nα το χαίρεσαι το εργαλείο, κούκλα ....
    'Οσο αφορά την σέλα δεν είναι τραγική, σε σιδερόκωλη των 700 χλμ δεν είχαμε θέμα ούτε εγώ ούτε η συνοδηγός

  10. #40
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της freco
    Εγγραφή
    26/04/2012
    Μηνύματα
    501
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από costas81 Προβολή μηνύματος
    New Update:

    Το μηχανάκι αρχίζω και το ερωτεύομαι! Όλα τα θεματάκια που είχε η σχέση μας αρχίζουμε και τα στρώνουμε οπότε με βλέπω για γάμο μαζί της.....

    Το μόνο τελικά που θα αλλάξω είναι η σέλα και αυτό για τα μεγάλα ταξίδια. Όλα τα άλλα είναι μερός της γοητείας της που εγώ δεν μπορούσα να εκτιμήσω!
    Κούνημα δεν υπάρχει πουθενά και ακόμα και στα πολλά χιλιόμετρα σε πορεία είναι σταθερότατη.

    Εδώ είναι video από το σημερινό speed test στην ΑΟ με ανοίγματα από 1η σχέση και με 5η-6η.

    Το σχόλιο από κάτω όλα τα λεφτά.
    "Έχεις αλλάξει κάτι και δε σου κουνάει;"

    Καλορίζικο με πολλά και όμορφα χιλιόμετρα.
    Όχι "αμήχανος" πλέον...

  11. #41
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Apache Προβολή μηνύματος
    Nα το χαίρεσαι το εργαλείο, κούκλα ....
    'Οσο αφορά την σέλα δεν είναι τραγική, σε σιδερόκωλη των 700 χλμ δεν είχαμε θέμα ούτε εγώ ούτε η συνοδηγός
    Αρχίζω και την συμηθίζω σιγά σιγά αλλά άνετη δεν είναι για κανέναν λόγο. Από το tdm στο tracer η διαφορά είναι τεράστια. Όμως πραγματικά θα την αλλάξω, θα είναι το πρώτο πράγμα που θα αλλάξω στην μηχανή.
    700km και δεν είχατε θέμα; Πρέπει να είσαι πολύ iron butt ρε φίλε...


  12. #42
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από freco Προβολή μηνύματος
    Το σχόλιο από κάτω όλα τα λεφτά.
    "Έχεις αλλάξει κάτι και δε σου κουνάει;"

    Καλορίζικο με πολλά και όμορφα χιλιόμετρα.
    Να σαι καλά ρε φίλε!!

  13. #43
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TERRAMOTO Προβολή μηνύματος
    κουκλα φίλε και παει super ,το αγαπημενο μου μηχανακι και το απωθημενο μου
    στο mt tour που το οδηγησα απλα το λατρεψα,ελπιζω καποτε να καταφερω να το παρω

    υγ βαλτου και μια acrapa πανω
    Εκεί που μένω έτσι και βάλω acrapa το πρωί όταν βάζω μπροστά θα βγαίνει όλη η γειτονιά και θα μου πετάει γλάστρες!!!

  14. #44
    Μέλος Το avatar του/της aldel
    Εγγραφή
    17/07/2015
    Μηνύματα
    45
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από costas81 Προβολή μηνύματος
    Εκεί που μένω έτσι και βάλω acrapa το πρωί όταν βάζω μπροστά θα βγαίνει όλη η γειτονιά και θα μου πετάει γλάστρες!!!

    Γι' αυτό... πάντα κράνος!

    Καλορίζικο φίλε.

  15. #45
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από aldel Προβολή μηνύματος
    Γι' αυτό... πάντα κράνος!

    Καλορίζικο φίλε.
    Βοηθάει και στην παντόφλα; Γιατί άμα ξυπνάω τα μικρά και κλαίνε θα πέφτει και παντόφλα φίλε μου!!!


Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. FJ 1200, my new baby - grandma. Πρόβλημα στην καύση.
    από eXJey στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 28/07/2012, 13:22
  2. My new baby!!
    από castoras στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 25/09/2010, 01:31
  3. My new gear!
    από harris_x στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο μήνυμα: 29/03/2010, 01:16
  4. my new 990adv-r
    από el patron στο forum KTM
    Απαντήσεις: 59
    Τελευταίο μήνυμα: 18/05/2009, 15:52

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF