Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 18 από 18

Θέμα: περι λαδιων πηρουνιου

  1. #16
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από giorgos.boun Προβολή μηνύματος
    μια ερωτηση γιατι ειμαι και εγω για να αλλαξω εμπρος λαδακι.
    Απο οτι βλεπω εδω
    https://www.peterverdone.com/wiki/in...spension_Fluid
    δεν εχει καμια σχεση το ενα 10w με το αλλο.
    Οποτε παιζει μεγαλο ρολο η μαρκα.

    Γενικη ερωτηση.
    εκανα προσφατα σερβις στο μπροστινο απο ενα aprilia rs125 αγωνιστικο που εχω και παραμενει η μαλακη αισθηση. Το κακο ειναι πως ειπα στον μαστορα κανε το πιο σκληρο στην επαναφορα χωρις να ξερω τι εβαλε μεσα.
    Τωρα θα το αλλαξω μονος. Απλα δεν ξερω σε τι ευρος να κινηθω συμφωνα με τον παραπανω πινακα. Εχει καποιος καμια ιδεα?
    Όπως ακριβός τα γράφεις είναι φίλε μου.
    Ανάλογα με την μάρκα υπάρχουν διαφοροποιήσεις στα λάδια ακόμα και αν έχουν το ίδιο ιξώδες , ας πουμε10w λαδι συμπεριφέρεται εντελώς διαφορετικά από μάρκα σε μάρκα.
    Εγώ να πω την αλήθεια μου είδα το φως μου από όταν έβαλα το 10w της Ohlin’s στο cbr , με ότι και αν είχα βάλει πέρα από τα μαμά Honda και τα Ohlin’s δεν δούλευε σωστά η ανάρτηση.
    Εγώ μπροστά έχω hyperpro ελατήρια τα όποια η εταιρεία τα βάζει με δικά της λάδια 15w.
    Απλά με τα λάδια αυτά δεν δούλευε σωστά η ανάρτηση μου.
    Για αυτό καλό είναι να λέμε στον μάστορα να μας λέει την μάρκα του λαδιού και το ιξώδες που θα χρησιμοποιήσει για να ξέρουμε και να μπορούμε να κάνουμε αλλαγές αν κάτι δεν μας δουλεύει σωστά.

    Αυτα ειναι για το δικο σου απο το μανουαλ
    5.3.4. CHANGING FLUID Fluid quantity: 440 ± 2,5 cm≥ (26.85 ± 0.15 cuin) Fluid type, see (LUBRICANT CHART). NOTE The procedures described below apply to both stanchion-and-slider assemblies.

    RECOMMENDED: Fork fluid F.A. 5W or F.A. 20W. When you wish to obtain an intermediate response between those offered by F.A. 5W and F.A. 20W oils, you may mix the different products as follows: SAE 10W = F.A. 5W 67% of volume, + F.A. 20W 33% of volume. SAE 15W = F.A. 5W 33% of volume, + F.A. 20W 67% of volume.
    Τελευταία τροποποίηση από dankannn; 02/02/2021 στις 14:42.
    Dankannn

    CBR 600F THE BEST

  2. #17
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/07/2018
    Μηνύματα
    616
    Εχει κυκλοφορήσει αυτός ο χάρτης που δείχνει το ιξώδες στους 0 και 100'c .
    Δεν ξέρω πόσο σχέση έχει με την πραγματικότητα , αλλά εξηγεί και γιατί υπάρχουν διαφορές από μάρκα σε μάρκα.
    Τον είχα βρει ψάχνοντας για να αλλάξω και γω κάποια στιγμή άδια στο μπροστινο και να ξέρω τι υπάρχει.

    Φαντάζομαι ότι οι καλύτερες επιλογές είναι αυτά που είναι τέρμα κάτω στον χάρτη (που ε΄χουν τις μικρότερες μεταβολές σε σχέση με την θερμοκρασία )

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	JakeSabre1_ForkOilCap1.jpg 
Προβολές:	50 
Μέγεθος:	95,6 KB 
ID:	425234

  3. #18
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Ο τροπος με τον οποιο μετρουνται οι ρευστοτητες σε διαφορες θερμοκρασιες δεν εχει καμια σχεση με τον τροπο με τον οποιο δουλευει μια αναρτηση.
    Πιστευω πως το αναγραφομενο W μας αφορα πολυ περισσοτερο απ οτι αυτες οι τιμες.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Παρόμοια θέματα

  1. περι λαδιων gsx 650 F
    από mansag στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 08/11/2011, 12:00
  2. Απαντήσεις: 202
    Τελευταίο μήνυμα: 15/12/2010, 21:01
  3. Περι Γαμου
    από dela στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 23/10/2008, 19:46
  4. Ερώτηση περί λαδιών
    από villy στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 20/07/2006, 13:12
  5. περι βενζινης
    από bsari στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 13/11/2003, 02:48

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF