Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 46

Θέμα: Χτυπημα μπιελας σε Crypton-X

  1. #31
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    01/08/2016
    Μηνύματα
    172
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billy84 Προβολή μηνύματος
    Κοιμουνται τα cbr600+1000?
    Οχι δεν κοιμουνται σε αυτην την κατηγορια στην οποια ολα κινουνται στην ιδια φιλοσοφια. Αλλα αν συγκρινεις ενα cbr 1000 κινητηρα με εναν ευρωπαικο ιδιας κατηγοριας να εισαι σιγουρος οτι πανω κατω τα ιδια χλμ θα βγαλουν. (και μην ξεχνας οτι τα cbr 1000 του 2005-06 και τα africa twin 750 χτυπουσαν μπιελα ευκολα Εχει τυχει πολλες φορες) Δεν υποστηριζω τους Ευρωπαιους γιατι εχω στην κατοχη μου και γιαπωνεζους αλλα να τα λεμε οπως ειναι

  2. #32
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    01/08/2016
    Μηνύματα
    172
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Όχι γι' αυτό χαλάνε!

    (τόσο όσο και τ' άλλα)
    Σωστος!!

  3. #33
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.065
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από electron690 Προβολή μηνύματος
    Δεκτο οτι η χοντα εχει αξιοπιστια αλλα
    τα μοτερ της κοιμουνται σκοπιμα. Ας τα πιεσουν λιγο και μετα βλεπουμε.
    Έτσι. Κοίτα τι έγινε στο μοτέρ του Marquez πριν λίγες βδομάδες, που το πίεσε λίγο παραπάνω.
    Life begins at 45°.

  4. #34
    700 κιλά βίδες Το avatar του/της Anritsu
    Εγγραφή
    25/01/2006
    Μηνύματα
    1.256
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από gior-gos Προβολή μηνύματος
    Ακουγεται, ιδιαιτερα οταν ειναι ζεστο (οχι ξεκαθαρα αλλά ακουγεται· ο κατοχος συνηθως τον "πιανει" αυτον τον λιγο διαφορετικο ηχο του κινητηρα αλλά δεν ξερει που οφειλεται)

    και ανεβαζει θερμοκρασια (επισης ο κατοχος συνηθως δεν ξερει το γιατι). Το παει συνεργειο και του τα λεει ο μαστορας.
    Έχω ένα τέτοιο σύμπτωμα στον πάπιο εδώ και λίγο καιρό . Ειδικά κρύο από νεκρά μόλις βάλω πρώτη ακούγεται μέσα ένα χάρχαλο λες σέρνονται μέταλλα .Είναι επίσης ψιλοέντονο αν πχ κατηφορίζω καμία απότομη κατηφόρα με την πρώτη την δευτέρα να κόβουνε . Ζεστό μειώνεται αισθητά , σχεδόμ εξαφανίζεται. Αλλά δεν νομίζω να είναι βαλβίδες .Από άποψη απόδοσης όμως δεν έχω κάποιο θέμα . Οπως πήγαινε πριν ξεκινήσει ο θόρυβος πήγαινε . Μάλιστα παρατηρώ και μια σχετική μείωση στην κατανάλωση . Είχα κατά νού να πάει για ρεκτιφιέ (ψιλοκαίει λάδια) αλλά όχι ακόμα . 50000 χλμ . Οταν λέμε "βαράει μπιέλα¨τι συμβαίνει συνήθως ? Σπάει ο άξονας , στραβώνει , χαλάει κάποιο κουζινέτο . Είναι δυνατόν να εχω τέτοιο θέμα και να πηγαίνει το μηχανάκι κανονικά ?
    Modenas Kriss 125

  5. #35
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gior-gos
    Εγγραφή
    22/02/2014
    Μηνύματα
    1.232
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Anritsu Προβολή μηνύματος
    Έχω ένα τέτοιο σύμπτωμα στον πάπιο εδώ και λίγο καιρό . Ειδικά κρύο από νεκρά μόλις βάλω πρώτη ακούγεται μέσα ένα χάρχαλο λες σέρνονται μέταλλα .Είναι επίσης ψιλοέντονο αν πχ κατηφορίζω καμία απότομη κατηφόρα με την πρώτη την δευτέρα να κόβουνε . Ζεστό μειώνεται αισθητά , σχεδόμ εξαφανίζεται. Αλλά δεν νομίζω να είναι βαλβίδες .Από άποψη απόδοσης όμως δεν έχω κάποιο θέμα . Οπως πήγαινε πριν ξεκινήσει ο θόρυβος πήγαινε . Μάλιστα παρατηρώ και μια σχετική μείωση στην κατανάλωση . Είχα κατά νού να πάει για ρεκτιφιέ (ψιλοκαίει λάδια) αλλά όχι ακόμα . 50000 χλμ . Οταν λέμε "βαράει μπιέλα¨τι συμβαίνει συνήθως ? Σπάει ο άξονας , στραβώνει , χαλάει κάποιο κουζινέτο . Είναι δυνατόν να εχω τέτοιο θέμα και να πηγαίνει το μηχανάκι κανονικά ?
    Οι θορυβοι που ακους δεν σημαινουν απαραιτητα οτι ειναι μπιελα.

    Οταν βαραει η μπιελα δεν εχει καποια επιπτωση στην αποδοση.

    Η μπιελα "βαραει" οταν φαγωνεται η μία ή η αλλη υποδοχη της (στον πειρο του πιστονιου ή στον στροφαλο) και εχει τζογο.

  6. #36
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.595
    στο δικό μου CrυptonX που ξεπερνά τις 110Κ χλμ, αυτός ο θόρυβος που ο κάτοχος "πιάνει",έχει κάνει την εμφάνιση του απο πολύ νωρίς.
    Ζέσταμα και χαλαρό ξεκίνημα,ειδικά το χειμώνα, και κανένα πρόβλημα.
    Την περασμένη βδομαδα μάλιστα το πήρα και απο συνεργείο για βαλβιδες,τσεκ ψεκασμό κλπ. Η γνώμη του επίσημου συνεργείου ήταν "δεν ασχολείσαι με αυτο το θόρυβο".
    Θεωρώ το Χ ως το πιο ολοκληρωμενο παπάκι.
    Απορρίπτω θεωρίες που το θέλουν ζημιάρικο ως ανυπόστατες.
    Το μηχανάκι φτιάχτηκε για να είναι εργάτης με κύλιση και λειτουργία αψεγάδιαστη.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  7. #37
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.796
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    στο δικό μου CrυptonX που ξεπερνά τις 110Κ χλμ, αυτός ο θόρυβος που ο κάτοχος "πιάνει",έχει κάνει την εμφάνιση του απο πολύ νωρίς.
    Ζέσταμα και χαλαρό ξεκίνημα,ειδικά το χειμώνα, και κανένα πρόβλημα.
    Την περασμένη βδομαδα μάλιστα το πήρα και απο συνεργείο για βαλβιδες,τσεκ ψεκασμό κλπ. Η γνώμη του επίσημου συνεργείου ήταν "δεν ασχολείσαι με αυτο το θόρυβο".
    Θεωρώ το Χ ως το πιο ολοκληρωμενο παπάκι.
    Απορρίπτω θεωρίες που το θέλουν ζημιάρικο ως ανυπόστατες.
    Το μηχανάκι φτιάχτηκε για να είναι εργάτης με κύλιση και λειτουργία αψεγάδιαστη.

    Συμφωνώ απόλυτα σε ότι λες, σκύλος μαύρος.
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  8. #38
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.024
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από electron690 Προβολή μηνύματος
    Οχι δεν κοιμουνται σε αυτην την κατηγορια στην οποια ολα κινουνται στην ιδια φιλοσοφια. Αλλα αν συγκρινεις ενα cbr 1000 κινητηρα με εναν ευρωπαικο ιδιας κατηγοριας να εισαι σιγουρος οτι πανω κατω τα ιδια χλμ θα βγαλουν. (και μην ξεχνας οτι τα cbr 1000 του 2005-06 και τα africa twin 750 χτυπουσαν μπιελα ευκολα Εχει τυχει πολλες φορες) Δεν υποστηριζω τους Ευρωπαιους γιατι εχω στην κατοχη μου και γιαπωνεζους αλλα να τα λεμε οπως ειναι
    Ναι οκ αλλα δεν τα λες όπως ειναι!

    Και βασικά αυτα που έγραψες δεν βάραγαν σχεδον με τιποτα(οκ εχω δει Αφρικα να βαράει στις 350.000km).Εκτος αμα ζουμε σε διαφορετικό κόσμο!Η εξίσωση δε, ενος CBR1000 με ευρωπαικα μηχανάκια είναι περα για πέρα κωμική οταν τα ευρωπαικα ειναι το RSV ,το S1000rr και τα Ντουκατια.
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  9. #39
    The coffee Vampire
    Εγγραφή
    23/01/2017
    Μηνύματα
    916
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billy84 Προβολή μηνύματος
    Ναι οκ αλλα δεν τα λες όπως ειναι!

    Και βασικά αυτα που έγραψες δεν βάραγαν σχεδον με τιποτα(οκ εχω δει Αφρικα να βαράει στις 350.000km).Εκτος αμα ζουμε σε διαφορετικό κόσμο!Η εξίσωση δε, ενος CBR1000 με ευρωπαικα μηχανάκια είναι περα για πέρα κωμική οταν τα ευρωπαικα ειναι το RSV ,το S1000rr και τα Ντουκατια.
    Και kaze-r στις 337.000.Eίναι καθαρά ανάλογα την χρήση,το χέρι και την συντήρηση.

  10. #40
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από electron690 Προβολή μηνύματος
    Εεε ναι οταν βγαζεις 90 μονο ιππους απο 1000 κυβικα και εχεις μια θεομακρη μεταδοση ειναι αναμενομενο να αντεχεις. Δεκτο οτι η χοντα εχει αξιοπιστια αλλα
    τα μοτερ της κοιμουνται σκοπιμα. Ας τα πιεσουν λιγο και μετα βλεπουμε.
    Τόσα αλόγα χρειάζεται για να μπορεί να γυρίσει τον πλανήτη δυκαβαλος τριβαλισος αλλάζοντας μόνο λάδια. Όταν αυτός κολλάει σημαίες χωρών στις βαλίτσες του, τα ευρωπαϊκά με τα 160 άλογα κολλάνε ένσημα στο μηχανικό τους….

  11. #41
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kostasfazer Προβολή μηνύματος
    Τόσα αλόγα χρειάζεται για να μπορεί να γυρίσει τον πλανήτη δυκαβαλος τριβαλισος αλλάζοντας μόνο λάδια.
    και κανένα πιστονάκι ανά 80 με 100Κ χλμ μαζί με τσιμουχάκια βαλβιδών και ελατήρια. Επισκευή κανονική δλδ! Στα 3.5 πιστόνια θα χτυπήσει η μπιέλα αλλά τα κάρτερ θα έχουν ανοιχτεί νωρίτερα δυο φορές, για να αλλαχθεί το καρέ του εμπρός γραναζιού!

    Και όλα αυτά σέρνοντας καμιά 50αρια ψόφια άλογα σε 240 κιλά! Pure fun!
    Sent from me using a computer.

  12. #42
    για το βαραντερο λες? ή για καποο αλλο?

  13. #43
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Για το άφρικα ρε συ!
    Sent from me using a computer.

  14. #44
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/06/2015
    Μηνύματα
    208
    Προφανως δε θα ξερεις οτι υπαρχουν αφρικα με 250κ...και δεν εχουν ανοιξει μοτερ..και δεν καινε λαδια...

  15. #45
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Προφανώς κάτι θα ξέρω για να λέω όσα λέω.

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ΑΛΛΑΓΗ ΛΑΔΙΩΝ ΣΕ Crypton X
    από chico82 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 31/01/2010, 22:16
  2. Αλλαγη δισκων σε Crypton
    από vasilisFZ στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 16/11/2009, 11:30
  3. tubeless λαστιχα σε Crypton X
    από innova στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 02/05/2009, 14:53
  4. Αν θέλω να αλλαω όλα τα πλαστικά σε Crypton R ( το πρώτο) πού κοιτάω από Αθήνα?
    από schumifer στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 12/08/2008, 03:59
  5. βελτιωση σε crypton-r
    από Strategos στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 25/07/2006, 18:30

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF