Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 46

Θέμα: Χτυπημα μπιελας σε Crypton-X

  1. #1

    Χτυπημα μπιελας σε Crypton-X

    Καλησπερα στο φορουμ!

    Πριν απο λιγες μερες ειχα την μεγααααααλη χαρα να ακουω το cryptonακι μου να βαραει μπιελα....
    Θα χωρισω το ποστ μου σε 2 σκελη: Α) Γιατι; και Β) Τωρα τι κανουμε;
    Ξεκιναμε απο τα εισαγωγικα και μετα προχωραμε παρακατω.
    1) Το εχω 2,5 χρονια.
    2) Ειναι μοντελο 2010 και το πηρα με 27.000 χλμ (αυτα εδειχνε το κοντερ τουλαχιστον)
    3) Αυτη τη στιγμη εχει 52.500 και εχει κανει διανομη για λιγους μηνες και 1,5 χρονο 25 χλμ την ημερα απο Περιστερι - Παλληνη και αλλα τοσα πισω και τον τελευταιο μηνα ακριβως ιδια αποσταση προς Ασπροπυργο.

    Α) Οταν αγορασα το παπι αυτο, το προτιμησα απο τα υπολοιπα, λόγω 4βαλβιδου κινητηρα και 135 κυβικων (δεν σπαει στα 100 χλμ). Ο δευτερος λογος ηταν η υπαρξη υδροψυξης που για εμενα θα επρεπε να δινει πολλους ποντους σε αξιοπιστια.
    Το μεγαλυτερο λαθος που θεωρω οτι εκανα, ειναι πως αλλαζα λαδια συμφωνα με την Yamaha (3000χλμ και παναθεμα με τι λαδι βαζουν, απλο? ) καθως και ολα τα σερβις ηταν ανα 3.000 και by the book, δηλαδη ενα μικρο και το επομενο μεγαλο.
    Πιστευω οτι θα ηταν πιο σωστη η αλλαγη ανα 2.000 μιας και του επινα το αιμα (πολλα απο τα χλμ στον 1,5 χρονο απο οτι καταλαβαινετε, ηταν με τερμα γκαζι).
    Οπως και να εχει, η ζημια εγινε, οποτε παμε στο...

    Β) Εχω, παραλληλα, ενα Fazer 600 S2 το οποιο κινω πολυ λιγοτερο απο το παπι για οικονομια (κυριως για ταξιδια και βολτες δηλαδη, αντε και 5 μερες τον μηνα με τη μηχανη στη δουλεια).
    Η ζημια του παπιου ανερχεται, αν κυλινδρος ειναι οκ, αν δεν θελει δισκους (σου λεει αφου το ανοιγω, αν δω οτι θελει, να μην αλλαξεις?) κτλ κτλ, περιπου στα 400 ευρω με εργασια κομπλε. (ποιος στρωνει μεταααααα?)
    Η διαδρομη προς Ασπροπυργο ομως, ειναι ακομα πιο «ζορικη» σε σχεση με την Παλληνη, καθως τα 4/5 της διαδρομης δεν εχουν φαναρια και ουσιαστικα ειναι εθνικη οδος. Το παπι ζοριζεται αρκετα να φτασει εκει με αποτελεσμα να βλεπω πως η μηχανη ειναι πιο καταλληλη για αυτη τη δουλεια. Αν αρχισω να παιρνω τη μηχανη καθε μερα στη δουλεια (13.000 χλμ τον χρονο περιπου), αξιζει μονο για τα «γυρω γυρω» μου, να εχω το παπι; Θα μου προσφερει οικονομια δηλαδη αν καταληξω να το χρησιμοποιω πχ 2.000-3.000 χλμ το χρονο; Φοβαμαι πολυ οτι με τετοια χρηση η μηχανη θα αρχισει να ζηταει (εχει 85.000 χλμ).

    Παρακαλω παραθεστε γνωμες να δω τι στο καλο θα κανω ο ερμος
    Ευχαριστω πολυ!

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.806
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από P70 Προβολή μηνύματος
    Οπως και να εχει, η ζημια εγινε, οποτε παμε στο...
    Το οποίο σημαίνει ότι ανοίχτηκε μετρήθηκε και όντος υπάρχει πρόβλημα?

    Β. Το παπί θα τα καταφέρει θαυμάσια στην εθνική.
    Είναι κρίμα να χαλάς τη μηχανή για το μεροκάματο

  3. #3
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/12/2008
    Μηνύματα
    1.008
    Όταν βλέπω παπάκια στην εθνική να πηγαίνουν σπασμένα με 110-120 τα λυπάμαι. Δυστυχώς δεν υπάρχει η απλή λογική που λέει όταν κάτι το στροφαρεις ανελεητα θα σπάσει. Κ το φαζερ αν μπορούσες να το πήγαινες 220-230 δε ξέρω πόσα τελικιαζει κάποια στιγμή θα σου δίνε τα πιστόνια στο χέρι.
    Κ πολύ σου κράτησε το παπί κ δε φταίει ούτε η διανομή ούτε τα διαστήματα σέρβις. Εσύ φταις που το καρυδωνεις.
    Επιλογές.1) Πληρώνεις ,το ξανακανεις μηχανάκι κ από κει κ πέρα το σέβεσαι. Αν αντί για 110+ το πηγαίνεις 80-90 δε θα πάθει ποτέ τίποτα κ στο προορισμό σου θα είσαι 3 λεπτά αργότερα κ πολύ σου λέω.
    2) βάλτου λάδια απο διαστημικο λεωφορείο, πουλά το κ κάνε τη δουλειά σου με το φαζερ. Να είχες κάνα 1299superleggera να πω ναι, μη το χαραμιζεις στο commuting. To fazer με 85.000χλμ μια χαρά κρατάει, έχω φιλαράκια που τα διακοσαρισανε με μαμά μοτέρ κι ακόμη λειτουργεί βελουδινα

  4. #4
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.796
    έχω το ίδιο μηχανάκι από καινούριο και τώρα έχει 38000 km. Όλες οι αλλαγές λαδιού που συνοδεύονται υποχρεωτικά από αλλαγή φίλτρου γίνονται από μένα με εξαίρεση την τελευταία που έγινε στο επίσημο της Yamaha. Εγώ πάντα βάζω λάδια φουλ συνθετικά και σε κάθε αλλαγή μετράω αυτά που βγάζω. Ποτέ δεν μου είχε κάψει γραμμάριο. Χθες συμπληρώθηκαν 3000 από την αλλαγή στο επίσημο (μου έβαλαν την μαλακία που λέγεται Γιάμαλουμπ) κι έκανα αλλαγή. Έβγαλα 200cc λάδι. Το άλλο το είχε κάψει. Το μηχανάκι είχε αλλάξει συμπεριφορά οι αλλαγές στις ταχύτητας γινόντουσαν άγαρμπα και δεν θύμιζαν σε τιποτα τις αλλαγές που έκανε πριν γιάμαλουμπ που ήταν βούτυρο. Άλλο γίλο και θα κόλλαγε, Οδηγώ γρήγορα εντός πόλης αλλά δεν κάνω μεγάλες αποστάσεις με τέρμα γκάζι όπως εσύ. Στην επόμενη αλλαγή θα φανεί αν το μηχανάκι καίει πια λάδια και αυτό που είδα είναι κόπωση ή τα γιαμαλουμπ είναι για τον πέο. Γενικά είναι πολύ αξιόπιστο παπί αλλά κανένα μοτέρ δεν είναι φτιαγμένο να πηγαίνει συνέχεια τέρμα γκάζι και να μην διαλύεται.
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  5. #5
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Ούτε τα διαστήματα σέρβις φταίνε ούτε τα λάδια, ούτε το μηχανάκι.

    Το καρυδωμα φταίει αλλά όχι αυτό κάθε αυτό.

    Έμεινε από λάδια, γι αυτό στα έδωσε στο χέρι. Όλα τα μονοκύλινδρα τσιμπάνε λαδακι στο τέρμα γκάζι.

    Αν ελεγχες και συμπληρωνες δε θα πάθαινε τιποτα, ούτε με τέρμα γκάζι, ούτε με τίποτα.


    Βασκα φουλ συνθετικό σε παπί ρε;

  6. #6
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.796
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Βασκα φουλ συνθετικό σε παπί ρε;
    Ναι από την πρώτη μέρα, εργάτης είναι ρε φίλε δεν θέλω για κανέναν λόγο να με αφήσει, 365 μέρες τον χρόνο στους δρόμους είμαι με δαύτο. Από ραντεβού σε ραντεβού και μετά μαγαζί και πάλι πίσω κλπ . Δεν έχουν ιδιαίτερα παραπάνω κόστος από τα απλά μιας και τα κρατάω για διπλάσια χιλιόμετρα και το μοτέρ και το σασμάν δουλεύουν καλύτερα.
    Τα γιαμαλουμπ από την αρχή δεν μου άρεσαν σαν αίσθηση. Την Κυριακή που αλλάξαμε λάδια και αλυσογράναζα με την μικρή, μέχρι και αυτή κατάλαβε την διαφορά. Χωρίς καμία προηγούμενη δικιά μου κουβέντα επί του θέματος, μόλις φτάσαμε σπίτι και μας ρώτησε η MILF αν τελειώσαμε, της απάντησε "ναι τελειώσαμε και τώρα μαμά το μηχανάκι ακούγεται και κυλάει καλύτερα". Δικιά μας θα γίνει αυτή την κόβω από τώρα.
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  7. #7
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Τα γιαμαλουμπ είναι μουτουλ.

    Το μόνο που χρειάζεται ένα παπάκι είναι λαδακι στην ώρα του (όχι νωρίτερα ουχί αργότερα ) και έλεγχο που και που για να μην ξεμείνει.
    Και δε θα μας αφήσει ποτέ.

    Ότι και να κάνουμε κάποια στιγμή θα αρχίσει ναι καίει λαδακι. Ένα σετ ελατήρια και τσιμουχακια βαλβίδων, είναι απλή διαδικασία και όχι ιδιαίτερα ακριβή, που θα του δώσει αλλά τόσα χλμ.

    Η γιαμαχα και η κάθε γιαμαχα λέει αλλαγή λαδιού κάθε χ χλμ, αλλά επίσης λέει και έλεγχο στάθμης απ τον χρήστη.

  8. #8
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.796
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Τα γιαμαλουμπ είναι μουτουλ.

    Το μόνο που χρειάζεται ένα παπάκι είναι λαδακι στην ώρα του (όχι νωρίτερα ουχί αργότερα ) και έλεγχο που και που για να μην ξεμείνει.
    Και δε θα μας αφήσει ποτέ.

    Ότι και να κάνουμε κάποια στιγμή θα αρχίσει ναι καίει λαδακι. Ένα σετ ελατήρια και τσιμουχακια βαλβίδων, είναι απλή διαδικασία και όχι ιδιαίτερα ακριβή, που θα του δώσει αλλά τόσα χλμ.

    Η γιαμαχα και η κάθε γιαμαχα λέει αλλαγή λαδιού κάθε χ χλμ, αλλά επίσης λέει και έλεγχο στάθμης απ τον χρήστη.
    πόσο σίγουρος είσαι γι' αυτό??

    Κατά τα άλλα συμφωνούμε απόλυτα
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.024
    Δυστυχώς το συγκεκριμένο παπι βαραει μπιελα.Εχω 3 φιλους που επαθαν το ιδιο με μηχανάκια απο καινουργια.

    Ο ενας μαλιστα μεχρι αηδιας το συντηρουσε με αλλαγες λαδιων ανα 1000 χιλιόμετρα και συντηρητικη οδηγηση,άντεξε 47.000 χιλιόμετρα.Των άλλων δυο που ανεφερα μεχρι τα 30.000 ειχαν βαρεσει με σκληροτερη χρήση.

    Προχτες ενος αλλου φιλου του εκαψε φλατζα,1ο χερι και αυτο με 27.000 χιλιόμετρα.Ευτυχως ειναι μεσα στην εγγύηση.

    Καλο παπι αλλα πυροτέχνημα δυστυχώς.Και να πληροφορήσω καποιους φιλους οτι το κρυπτον δεν καιει λάδια γενικα και ουτε χρειάζεται να μείνει απο λαδια ενα μοτερ για να βαρεσει μπιελα,τα R1 βαρανε στροφαλο,μπιελα και μεχρι τα 100.000 χιλιόμετρα δεν καινε σταγονα λαδι...
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  10. #10
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billy84 Προβολή μηνύματος
    Δυστυχώς το συγκεκριμένο παπι βαραει μπιελα.Εχω 3 φιλους που επαθαν το ιδιο με μηχανάκια απο καινουργια.

    Ο ενας μαλιστα μεχρι αηδιας το συντηρουσε με αλλαγες λαδιων ανα 1000 χιλιόμετρα και συντηρητικη οδηγηση,άντεξε 47.000 χιλιόμετρα.Των άλλων δυο που ανεφερα μεχρι τα 30.000 ειχαν βαρεσει με σκληροτερη χρήση.

    Προχτες ενος αλλου φιλου του εκαψε φλατζα,1ο χερι και αυτο με 27.000 χιλιόμετρα.Ευτυχως ειναι μεσα στην εγγύηση.

    Καλο παπι αλλα πυροτέχνημα δυστυχώς.Και να πληροφορήσω καποιους φιλους οτι το κρυπτον δεν καιει λάδια γενικα και ουτε χρειάζεται να μείνει απο λαδια ενα μοτερ για να βαρεσει μπιελα,τα R1 βαρανε στροφαλο,μπιελα και μεχρι τα 100.000 χιλιόμετρα δεν καινε σταγονα λαδι...
    Αυτο πραγματικα με απογοητευει. Υποτιθεται πας σε εναν απο τους τοπ κατασκευαστες και παιρνεις τεχνολογικα (ειδικα για εποχη 2010) κατι πολυ μπροστα απο το μεσο παπακι και δεν μπορεις να το πας σβελτα, χωρις να φοβασαι μην διαλυσει.
    Πριν λιγους μηνες ρωτουσα εδω στο φορουμ γιατι ελεγα να παρω λιγο μεγαλυτερο σκουτερ λογω αποστασης.
    Εκτος λοιπον απο το κοστος συντηρησης και τις βενζινες ο περισσοτερος κοσμος μου ειπε οτι αν το τρεξεις το σκουτερ, θα διαλυσει (ιμαντες πιο συχνα κτλ).
    Επισης στο θεμα ελεγχου λαδιων, ναι οντως το αμελησα, αλλα αν ειναι το παπι απο 50.000 χλμ να τρωει τοσο λαδι κατι δεν ειναι σωστο εξ αρχης (για μενα).
    Γνωμη μου ειναι πως 3.000 χλμ για λαδια σε παπι ειναι πολλα. Ημισυνθετικο φοραει ή απλο;
    Υπαρχει καλυτερο παπι απο το Crypton-x και μου εχει διαφυγει; (αντιστοιχα γρηγορο και αξιοπιστο)

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.263
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από P70 Προβολή μηνύματος
    Α
    Υπαρχει καλυτερο παπι απο το Crypton-x και μου εχει διαφυγει; (αντιστοιχα γρηγορο και αξιοπιστο)
    Να γιατί χόντα

    Πραγματικά εδώ και 5-6 χρόνια ουδέποτε άκουσα για τέτοια θέματα στον κρύπτονα.

    Δεν είσαι κάπου λάθος, καλά έκανες κ πήρες τον συγκεκριμένο πάπιο, καλά έκανες και δεν πήρες σκούτερ και πράγματι καλό είναι το λαδάκι να το αλλάζεις νωρίτερα.

    Ίσως και να έτυχε. Φτιάξ' το και προχώρα.
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της bruno
    Εγγραφή
    25/08/2013
    Μηνύματα
    507
    Το μηχανακι το πηρες μεταχειρισμενο,αν δεν εμεινε από λαδια,δεν ξερεις τι του ειχαν κανει μεχρι να το παρεις,να ξεκιναγαν με 3η δικαβαλο π.χ.Αλλαγη λαδιων στα 3000χλμ είναι μια χαρα σε κινητηρα με φιλτρο λαδιου,αφου αλλαζεται αλλαγη παρα αλλαγη.Kαι αλλα παπακια πανε ταπα εθνικη και δεν εχουν βγαλει κιχ.

  13. #13
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.589
    εχω δει απειρα χ να σκιζονται καθημερινα και να βαρανε κοφτες παντου και παντα απο 16 χρονα και σχεδον ποτε δεν χαλανε..

    πολυ σπανια ζημία που απλα έτυχε.
    μια ζημια που ειχα ακουσει 2-3 φορες ηταν τρομπα βενζινης. λογικα συμβαινει λογο μικρου ντεποζιτου που σε αναγκαζει αρκετες φορες να εισαι με λιγη βενζινη μεσα

    θα κοιταγα τα λαδια και τον τροπο οδηγισης..

    δηλαδη ιδια διαστήματα αλλαγης αλλα λιγο ποιο καλο-ακριβο λαδι.
    οχι κρεμασματα του μοτερ, δηλαδη 4η τερμα γκαζι σε μεγαλη ανηφορα και το παπι να μην ανεβαζει χιλιομετρα.
    προληπτικό κατεβασμα ταχυτητων σε μεγαλες ανηφορες νομιζω κανει καλο στην μπιελα καθος μειωνονται τα φορτια.

    και στην πορεια αν πηγαινεις σταθερα με 100km/h ειναι αρκετα καλα καθος δεν ζοριζεις τοσο το μοτερ.
    αν πηγαινεις 110-120 εισαι πολυ κοντα στην τελικη του, κανενα παπι δεν αντεχει πολυ αν το πας τερμα γκαζι συνεχεια για χιλιαδες χιλιομετρα

  14. #14
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από P70 Προβολή μηνύματος
    Γνωμη μου ειναι πως 3.000 χλμ για λαδια σε παπι ειναι πολλα.
    Δεν είναι καθόλου πολλά! Οι αλλαγές είναι η συνάρτηση των στροφών που ανεβάζει η μηχανή, με την ποσότητα λαδιού που χωράει το κάρτερ. Οι κατασκευαστές δεν λένε τυχαία νούμερα!
    Sent from me using a computer.

  15. #15
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billy84 Προβολή μηνύματος
    Και να πληροφορήσω καποιους φιλους οτι το κρυπτον δεν καιει λάδια γενικα και ουτε χρειάζεται να μείνει απο λαδια ενα μοτερ για να βαρεσει μπιελα,τα R1 βαρανε στροφαλο,μπιελα και μεχρι τα 100.000 χιλιόμετρα δεν καινε σταγονα λαδι...
    Όλα τα μονοκύλινδρα καίνε στις παρατεταμένες τελικές!

    Στο δευτερο συμφωνώ αλλά το ρ1 ανεβάζει 14.000 στροφές.
    Sent from me using a computer.

Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ΑΛΛΑΓΗ ΛΑΔΙΩΝ ΣΕ Crypton X
    από chico82 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 31/01/2010, 22:16
  2. Αλλαγη δισκων σε Crypton
    από vasilisFZ στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 16/11/2009, 11:30
  3. tubeless λαστιχα σε Crypton X
    από innova στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 02/05/2009, 14:53
  4. Αν θέλω να αλλαω όλα τα πλαστικά σε Crypton R ( το πρώτο) πού κοιτάω από Αθήνα?
    από schumifer στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 12/08/2008, 03:59
  5. βελτιωση σε crypton-r
    από Strategos στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 25/07/2006, 18:30

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF