Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 37

Θέμα: Προστασία αναβάτη από τη βροχή.

  1. #16
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.989
    για τη βροχη που δεν ειναι ψιχαλα μονο το αδιαβροχο κάνει δουλεια.

  2. #17
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.994
    καλα τα αδιαβροχα αλλα αν δεν βαλεις cordura δεν προκειται να ζεσταθεις ποτε...

    τα δερματα δεν κανουν δουλεια σε σοβαρο κρυο οσο καλη επενδυση και αν εχουν απο μεσα...
    τα 3,5χλμ ειναι πολυ μικρη αποσταση και επειδη εισαι και εντος αστικου ιστου πιθανοτατα να την παλεψεις με δερματα και αδιαβροχο αλλα αν θες να πας παραεξω π.χ Περαια ή καποια εκδρομη με αυτον τον συνδυασμο δεν ξερω αν θα εισαι οκ...

  3. #18
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lleonidas
    Εγγραφή
    31/03/2010
    Μηνύματα
    2.246
    Καλημέρα!
    Το αδιάβροχο μπουφάν και οι μπότες είναι σίγουρα χρήσιμα αλλά εννοείται πως δεν μπορείς να βγάλεις το χειμώνα μόνο με αυτά, όσον αφορά τη βροχή.Χρειαζεσαι ένα καλό σετ αδιάβροχα ή μάλλον ένα καλό παντελόνι,κατα την άποψή μου αυτό είναι το θέμα (για όσους οδηγούμε μοτοσυκλέτες,στα σκούτερ είναι πιο άνετοι) επειδή τα νερά λιμνάζουν στο μπροστινό κομμάτι της σέλας κάτω από το ντεπόζιτο και σε συνδυασμό με τη φθορά απο την πολυχρησία του καβάλου σ'εκεινο το σημείο,ανοίγουν σιγά σιγά οι ραφές,χάνεται η στεγανοποίηση και μοιραία καποια στιγμή κατά τη διάρκεια της οδήγησης,νιώθουμε το καμάρι μας να κολυμπάει μεσα στο παντελονι.
    Αρα σ'αυτον τον τομέα παιζει ρολο η σωστή επιλογή του ποιοτικού αδιάβροχου παντελονιού κ το σωστό μέγεθος το οποίο συνήθως είναι 1-2 νούμερα μεγαλύτερο από το κανονικό σου παντελόνι καθώς θα φοριέται πάνω από αυτό.Μην το παραγγείλεις μέσω διαδικτύου, πήγαινε σε κάποιο κατάστημα να το δοκιμάσεις...όχι όρθιος, καβαλώντας τη μηχανή
    Και οι γκέτες είναι χρήσιμες και φτηνό αξεσουάρ.

  4. #19
    στα ίχνη του καλάντουρα.. Το avatar του/της foogr01
    Εγγραφή
    05/05/2010
    Μηνύματα
    1.678
    Αν δεν έχεις θέμα με το οικονομικό πάρε ένα ανεξάρτητο σετ εξοπλισμού για φθινόπωρο-χειμώνα. Goretex κατά προτίμηση. Για το χρόνο που θα οδηγάς δεν πρόκειται να μπει νερό και γλιτώνεις και το σπαστικό βάλε-βγάλε από πάνω των απλών αδιάβροχων (παντελόνι-τζάκετ). Από ένα σημείο και μετά φοράς αυτό το σετ καθημερινά και απλά δε σε νοιάζει αν θα βρέξει ή όχι.

    Αν ψάχνεις για μια φτηνή λύση παίρνεις ένα σετ αδιάβροχα (ένα νούμερο πάνω από αυτό που φοράς κανονικά) και τα βάζεις πάνω από τον υπάρχοντα εξοπλισμό σου.

    Πολύ σημαντικό για μένα είναι οι μπότες να μην μπάζουν νερό. Αν είναι να επενδύσεις σε κάτι, επένδυσε σε αυτές! Οι γκέτες είναι πολύ ενοχλητικές και κατά την οδήγηση αλλά κυρίως όταν πρέπει να κάνεις μανούβρες με τη μηχανή και πατάς κάτω.

    Στην τελική ξεκινάς με χειμερινές αδιάβροχες (goretex για να αναπνέουν τα πόδια σου) μπότες (κοστίζουν) και ένα σετ απλών αδιάβροχων (δεν κοστίζει πολύ) και σιγά σιγά επενδύεις σε καθαρά χειμερινό-αδιάβροχο εξοπλισμό, αν και εφόσον συνεχίζεις να οδηγείς χειμώνα τη μηχανή. Θεωρώ ότι αξίζει η επένδυση αυτή γιατί σε καθημερινή βάση είναι πολύ σπαστικό να θέλεις έστω και 5 λεπτά παραπάνω το πρωί να ντυθείς ή εφόσον έχεις ξεκινήσει να σταματάς στην άκρη για να βάλεις από πάνω τα αδιάβροχα. Το κάνω τα τελευταία χρόνια και για μια διαδρομή 15-20 λεπτών μπορεί να χρειαστώ μισάωρο και βάλε. Άσε που πρέπει να κουβαλάς τα αδιάβροχα μαζί σου γιατί στο πήγαινε ο καιρός ήταν καλός, αλλά στο έλα δεν ξέρεις τι σου επιφυλάσσει
    Φύγαμε...

  5. #20
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nickald
    Εγγραφή
    22/04/2005
    Μηνύματα
    992
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SHOOTER045 Προβολή μηνύματος
    Έχω αδιάβροχο acerbis ,σαν αυτό που λέει ο vandas,
    Το οποίο το χρησιμοποιώ και σαν αντιανεμικο.
    Είναι το δεύτερο ίδιο που παίρνω και αν χαλάσει τελείως, παλι ίδιο θα πάρω.
    Αν δεν θες να χαλσεις λεφτά λεφτά για μπότες, και επειδή έχεις μικρή απόσταση και με ενα σετ γκέτες, θα κανείς δουλειά

    Χωρίς να θέλω να κάνω Hijack το θέμα μια που το έχεις δοκιμάσει για καιρό πες λίγο τι νούμερο το πήρες σε σχέση με τα νούμερα που φοράς κανονικά.

  6. #21
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nickald Προβολή μηνύματος
    Χωρίς να θέλω να κάνω Hijack το θέμα μια που το έχεις δοκιμάσει για καιρό πες λίγο τι νούμερο το πήρες σε σχέση με τα νούμερα που φοράς κανονικά.
    Ενα μέγεθος ποιο μεγαλο απο αυτό που φοραω κανονικά.
    Τα αδιάβροχα τα φοραω και πάνω απο δέρματα και πάνω απο κορντουρες.
    Σημαντικό να δοκιμαστούν επι τόπου (όπως ειπαν ποιο πάνω) στον καθένα.
    Σίγουρα αν έπαιρνα δυο νούμερα θα ηταν ποιο άνετα στο βάλε βγάλε, αλλά έτσι κάνουν πολλά μποσικα ,λιμνάζουν νερά + τον θόρυβο απο τον αέρα .
    Επίσης στα δυο μεγέθη πανω είναι και οτι ξεφεύγει το μήκος τοθ παντελονιού

  7. #22
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.634
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Grafton 505 Προβολή μηνύματος
    Έχοντας οδηγήσει σε/με βροχή επίτηδες αλλά και από γκαντεμιά, έβγαλα το εξής συμπέρασμα.

    Τα έξτρα αδιάβροχα πάνω από τον εξοπλισμό είναι η καλύτερη λύση γιατί δεν βρέχεται ο εξοπλισμός και δεν χρειάζεται να περιμένεις για να στεγνώσει μετά.

    Αλλά ο εξοπλισμός πρέπει να είναι και αδιάβροχος σε περίπτωση που σε πιάσει μπόρα και δεν μπορείς να σταματήσεις.

    Ξεκίνα με ένα σετ απλά αδιάβροχα και δες αν σε βολεύουν. Είναι και φτηνά.
    To παραπάνω, συν του ότι δεν θα πρότεινα γκέτες αλλά αδιάβροχες τουριστικές μπότες.

  8. #23
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.634
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SHOOTER045 Προβολή μηνύματος
    Ενα μέγεθος ποιο μεγαλο απο αυτό που φοραω κανονικά.
    +675

    Είναι πολύ σημαντικό (ειδικά όταν μιλάμε για καθημερινή χρήση) να μπαίνουν και να βγαίνουν τα αδιάβροχα χωρίς να ταλαιπωρείσαι.

  9. #24
    d.m.w.t.l. Το avatar του/της congate7
    Εγγραφή
    02/06/2012
    Μηνύματα
    877
    Εγώ έχω ένα παρόμοιο με αυτό 2-3 νούμερα μεγαλύτερο να μπαίνει πάνω και από την τσάντα και γκέτες με σόλα.
    Αυτά που θα πάρεις να έχουν λάστιχο σε καρπούς και αστραγάλους για καλύτερη μόνωση.
    Αν κινείσαι σε δρόμους χωρίς φωτισμό να έχει ανακλαστικά όπως και δήποτε.
    O παππούλης


    Θα πάω σε ένα νησί, να ψαρεύω πρόκες.

  10. #25
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Τα Acerbis μου, έχουν λάστιχο το επανω μέρος στην μέση,και στο τελείωμα.
    Το παντελόνι ομοίως μονο επάνω.
    Στα άκρα έχουν velkro και φερμουάρ.
    Ποτε δεν είχα θέμα και στην δουλειά που το φοραω πανω απο τα εξαρτήματα που έχω στην μέση. Καθώς τα σκεπάζει όλα.
    Ίσως ενα νούμερο ποιο μεγαλο στο μέρος θα ηταν ιδανικό, στο βάλε βγάλε λόγω εξαρτημάτων.
    Αλλά και παλι γίνεται λόγος για πλεύση στα μανίκια .

  11. #26
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.729
    Μιας και ο καιρός σήμερα δε μας τα λέει καλά, κινήθηκα άμεσα. Πήγα moto market για το acerbis. Τελικά ο πωλητής μου πρότεινε ένα αντίστοιχο σετ της nordkap. Η διαφορά στην τιμή των δύο μεγάλη, 40 με 70€. Η γνώμη του πωλητή πως θα με καλύψει και το nordkap για "πολιτική χρήση" και μιας και η τιμή ήταν όντως δελεαστική το χτύπησα. Έχει και αδιάβροχη τσαντούλα όπου μπαίνει το σετ και είναι έτσι νοικοκυρεμένο και έτοιμο για χρήση. Φερμουάρ και σκρατς στα κλεισίματα, λάστιχο και σκρατς σε χέρια, πόδια και σκρατς στο λαιμό. Τα δοκίμασα με τα δέρματα από κάτω οπότε είμαι σίγουρος και για το νούμερο.

    Οι μπότες μου είναι αδιάβροχες τουριστικές οπότε προς το παρόν δεν πήρα προστασιες και για αυτές. Αν δω πως έχω θέμα θα είναι η επόμενη αγορά.

    Σας ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια.

  12. #27
    Κουλό μέλος
    Εγγραφή
    31/12/2006
    Μηνύματα
    345
    Μεγειά και καλολάσπωτα!!
    ​The journey is the reward!

  13. #28
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2015
    Μηνύματα
    1.286
    Μια χαρά κίνηση τα nordcap,καλό χειμώνα ()

  14. #29
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nickald
    Εγγραφή
    22/04/2005
    Μηνύματα
    992
    Το παντελόνι που πήρα χάλασε στις ραφές του καβάλου σχετικά γρήγορα. (2 χειμώνες με το ζόρι)

    Μπορεί να την έχω κάνει εγώ την μαλακία στο βάλε βγάλε (με τα παπούτσια) αλλά νταξ... περίμενα ότι τουλάχιστον εκεί δεν θα χαλούσαν τόσο γΛήγορα

  15. #30
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2015
    Μηνύματα
    1.286
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nickald Προβολή μηνύματος
    Το παντελόνι που πήρα χάλασε στις ραφές του καβάλου σχετικά γρήγορα. (2 χειμώνες με το ζόρι)

    Μπορεί να την έχω κάνει εγώ την μαλακία στο βάλε βγάλε (με τα παπούτσια) αλλά νταξ... περίμενα ότι τουλάχιστον εκεί δεν θα χαλούσαν τόσο γΛήγορα
    γενικά πρέπει να παίρνεις αρκετά μεγάλο μέγεθος αδιάβροχα γιατί 1)και να σου πέφτει λίγο το παντελόνι δεν έχει μεγάλη σημασία,αφού μόνο όταν είσαι καθιστός τα φοράς(εκτός αν είσαι ντελιβεράς,εκεί είναι άλλο καπέλο) 2)πρέπει να χωράνε σίγουρα 2 layers από κάτω τους,δηλαδή φούτερ,μπουφάν και ισοθερμικό,παντελόνι + τα βάλε βγάλε

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. απο τη "1η παπιοβολτα"...
    από idi στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 55
    Τελευταίο μήνυμα: 14/06/2005, 08:13
  2. Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 05/05/2005, 16:15
  3. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 16/02/2004, 21:27
  4. Τώρα και αεροπλάνο από τη Honda!
    από skor-billys στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 30/01/2004, 18:29
  5. Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 17/11/2003, 14:39

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF