Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 37

Θέμα: Προστασία αναβάτη από τη βροχή.

  1. #1
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723

    Προστασία αναβάτη από τη βροχή.

    Μιας και φετος θα ειναι ο πρωτος χειμωνας που θα μετακινουμαι καθημερινα με τη μηχανη ανεξαρτητως καιρικων συνθηκων, λογω δουλειας στο κεντρο της πολης, σκεφτομαι πως ειναι καιρος να αρχισω το ψαξιμο για τον αναλογο εξοπλισμο. Ποια ειναι η καλυτερη λυση για τη βροχη;

    Με ενδιαφερει η πρακτικοτητα/ταχυτητα στο βαλε-βγαλε μιας και συνηθως δουλευω σπαστο, οποτε εχω δυο πηγαινε-ελα καθημερινα. Δε με απασχολει καθολου το θεμα της εμφανισης. Επιπλεον επειδη ετσι κι αλλιως αλλαζω στη δουλεια (ειμαι μαγειρας) δεν ειναι αναγκη η λυση να συνδιαζεται με πολιτικη αμφιεση απο κατω. Υπαρχουν ηδη δερματινο τζακετ, παντελονι και μποτες. Θα με καλυψουν αυτα ή ειναι καλυτερα να προτιμησω καποιο αδιαβροχο;

    Περιμενω να ακουσω τη γνωμη των πιο εμπειρων...

  2. #2
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.065
    Η κορντούρα είναι μονόδρομος για all-weather εξοπλισμό. Προτίμησε μπουφάν και παντελόνι με αφαιρούμενες επενδύσεις, ώστε να μπορείς να τα φοράς σε ένα μεγάλο εύρος θερμοκρασιών. Φυσικά, δε γλιτώνεις την αγορά και καλοκαιρινού εξοπλισμού, αφού οι ζέστες στην Ελλάδα δεν παλεύονται, αλλά ένα καλό σετάκι κορντούρες μπορεί να σε βγάλει εύκολα πάνω από το μισό έτος.

    Φυσικά, χρειάζεσαι και τα ανάλογα υποδήματα.
    Life begins at 45°.

  3. #3
    εναλλακτικό μέλος Το avatar του/της akis_trevor
    Εγγραφή
    28/07/2011
    Μηνύματα
    2.939
    Για την βροχή,για να μην χαλάσεις τον προστατευτικό εξοπλισμό απτά βρωμονερα,πάρε ένα σετ αδιάβροχα και ένα ζευγάρι αδιάβροχες γκέτες.
    ....νιώθω μεγάλη μοναξιά μέσα στο πλήθος....

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Ο εξοπλισμος που υπαρχει ηδη ειναι δερματινα τζακετ και παντελονι (dainese), μποτες ψηλες (τυπου touring) Sidi, γαντια δερματινα Alpinestars. Ειναι καλυτερα να παω σε αδιαβροχα για πανω απο τον υπαρχοντα εξοπλισμο ή να παω σε καινουριο σετ τζακετ-παντελονι κορντουρα; Δεν εχω σχεδον καθολου εμπειρια απο οδηγηση σε βαρια βροχη αφου μεχρι τωρα υπηρχε παντα η εναλλακτικη του αυτοκινητου. Η κορντουρα κραταει τοσο καλα το νερο εκτος; Το αδιαβροχο δεν ειναι καλυτερο;

    Αν εχετε και συγεκριμενα μοντελα να προτεινετε ακομα καλυτερα.

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Grafton 505
    Εγγραφή
    24/05/2010
    Μηνύματα
    1.445
    Έχοντας οδηγήσει σε/με βροχή επίτηδες αλλά και από γκαντεμιά, έβγαλα το εξής συμπέρασμα.

    Τα έξτρα αδιάβροχα πάνω από τον εξοπλισμό είναι η καλύτερη λύση γιατί δεν βρέχεται ο εξοπλισμός και δεν χρειάζεται να περιμένεις για να στεγνώσει μετά.

    Αλλά ο εξοπλισμός πρέπει να είναι και αδιάβροχος σε περίπτωση που σε πιάσει μπόρα και δεν μπορείς να σταματήσεις.

    Ξεκίνα με ένα σετ απλά αδιάβροχα και δες αν σε βολεύουν. Είναι και φτηνά.
    Άπας αήρ αετώ περάσιμος

  6. #6
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.065
    Είναι και θέμα προτίμησης. Εγώ δεν υπάρχει καμία περίπτωση να σταματήσω και να φοράω το συνολάκι μου στη μέση του δρόμου, ενώ έχει πιάσει βροχή. Εξάλλου υπάρχουν και μετεωρολογικές προβλέψεις τελευταία, οπότε δεν είναι δύσκολο να τσεκάρεις μια μέρα πριν, για να έχεις μια γενική ιδέα. Αυτό κάνω πάντα. Όταν είχα αγοράσει σετ αδιάβροχα (γύρω στα 30€), τα πούλησα χωρίς καν να τα ξεδιπλώσω ποτέ. Προτιμώ να έχω διαφορετικό εξοπλισμό, για κάθε περίπτωση.

    Άλλους τους βολεύει το αδιάβροχο πάνω από τα ρούχα και είναι σίγουρα πιο απλή και φθηνή λύση. Μπορείς να κάνεις ένα πείραμα, όπως προτείνει κι ο 505.
    Life begins at 45°.

  7. #7
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2015
    Μηνύματα
    1.286
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από akis_trevor Προβολή μηνύματος
    Για την βροχή,για να μην χαλάσεις τον προστατευτικό εξοπλισμό απτά βρωμονερα,πάρε ένα σετ αδιάβροχα και ένα ζευγάρι αδιάβροχες γκέτες.
    Ακριβώς αυτό,τα αδιάβροχα είναι μονόδρομος κατά τη γνώμη μου.

  8. #8
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Μια ακομα πληροφορια που ισως χρειαζοταν να την αναφερω. Η αποσταση δουλεια-σπιτι ειναι μικρη (3,5χλμ) μιας και μιλαμε για το κεντρο της Θεσσαλονικης (σπιτι και δουλεια). Αρα μιλαμε για 12-15' αναλογα με την κινηση. Σχεδον αδυνατο δηλαδη να ξεκινησω με καλο καιρο και να με πιασει βροχη στο δρομο. Αν δω στον καιρο πως παιζει βροχη μεσα στη μερα πολυ απλα φοραω τον αναλογο εξοπλισμο απο το πρωι.

    Λογικα τα αδιαβροχα θα μου κανουν τη δουλεια. Εχετε να προτεινετε καποιο συγκεκριμενο μοντελο;

  9. #9
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2015
    Μηνύματα
    1.286
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Μια ακομα πληροφορια που ισως χρειαζοταν να την αναφερω. Η αποσταση δουλεια-σπιτι ειναι μικρη (3,5χλμ) μιας και μιλαμε για το κεντρο της Θεσσαλονικης (σπιτι και δουλεια). Αρα μιλαμε για 12-15' αναλογα με την κινηση. Σχεδον αδυνατο δηλαδη να ξεκινησω με καλο καιρο και να με πιασει βροχη στο δρομο. Αν δω στον καιρο πως παιζει βροχη μεσα στη μερα πολυ απλα φοραω τον αναλογο εξοπλισμο απο το πρωι.

    Λογικα τα αδιαβροχα θα μου κανουν τη δουλεια. Εχετε να προτεινετε καποιο συγκεκριμενο μοντελο;
    όποια και να πάρεις είναι 100% αδιάβροχα,απλά να δεις να είναι λίγο χοντρά γιατί τα πιο λεπτά τείνουν να σκίζονται και λίγο πιο εύκολα,φίλος κοντεύει δεκαετία με αδιάβροχα ψαρά κίτρινα

  10. #10
    Έχω ένα σετ acerbis, είναι αρκετά καλά. Βέβαια, αν ρίχνει ΠΟΛΥ νερό και ασταμάτητα, μετά από ~20' ό,τι αδιάβροχο κι αν βάλω αρχίζει να μπάζει. Για 3,5 χλμ, όμως, δε νομίζω να έχεις θέμα.
    safety doesn't happen by accident

  11. #11
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από VANDA Προβολή μηνύματος
    Έχω ένα σετ acerbis, είναι αρκετά καλά. Βέβαια, αν ρίχνει ΠΟΛΥ νερό και ασταμάτητα, μετά από ~20' ό,τι αδιάβροχο κι αν βάλω αρχίζει να μπάζει. Για 3,5 χλμ, όμως, δε νομίζω να έχεις θέμα.
    Βλεπω αυτο το σετακι. Φαινεται χοντρο υλικο και εχει φερμουαρ, οχι τρουκς. Μια χαρα νομιζω ειναι και οι τιμες...

    https://motokinisi.gr/product/adiavr...n-3-0-acerbis/
    https://motokinisi.gr/product/adiavr...n-3-0-acerbis/


    Εκτος κι αν κανω κινηση ματ...

  12. #12
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    .. εχει φερμουαρ, οχι τρουκς.
    Ένα που βλέπω με τρουκς έχει φερμουάρ από κάτω. Το δικό μου είναι αυτό και έχει φερμουάρ και βέλκρο. Το διπλό κλείσιμο είναι, γενικά, καλύτερο.
    safety doesn't happen by accident

  13. #13
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.680
    Tucano Urbano... 3 χρόνια τώρα δεν έχουν βαλει στάλα νερό.
    Πήγαινε έλα δουλειά είναι 36χλμ κ πάντα με σκούτερ (όταν βρεχει δεν το συζητάμε).
    Περισυ πήρα κ τις γκετες κ έκλεισε το θέμα.
    60 το σετ + 25 οι γκέτες κ αστο να ρίξει ότι θέλει.

    Υ. Γ Το σκούτερ βέβαια προστατεύει πολύ καλύτερα τον κορμό στην βροχή σε σχεση με το μεγάλο (στην δική μου περίπτωση πάντα).
    Ride(s) the wind of change...

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nikma
    Εγγραφή
    30/09/2012
    Μηνύματα
    325
    Αν οι μπότες δεν είναι αδιάβροχες αγόρασε ένα ζευγάρι αδιάβροχες. Είναι σίγουρα must αγορά για το χειμώνα κι όχι μόνο.
    Τώρα για τον ρουχισμό, αν έχεις βολευτεί με τα δέρματα πάρε απλά ένα σετ καλά πλαστικά (μουσαμάς) παντελόνι και σακάκι. Απλά φρόντισε να είναι το κατάλληλο νούμερο για να μπαίνουν πάνω από τα ρούχα που θα φοράς. Το σακάκι προτίμησε να το πάρεις σε έντονο χρωματισμό για να φαίνεσαι από τους άλλους οδηγούς. Μπορείς δε να τα φοράς σε καθημερινή βάση, θα σου κόβουν και κρύο άλλωστε, για να μη προβληματίζεσαι αν βρέξει ή όχι.

  15. #15
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από VANDA Προβολή μηνύματος
    Ένα που βλέπω με τρουκς έχει φερμουάρ από κάτω. Το δικό μου είναι αυτό και έχει φερμουάρ και βέλκρο. Το διπλό κλείσιμο είναι, γενικά, καλύτερο.
    Έχω αδιάβροχο acerbis ,σαν αυτό που λέει ο vandas,
    Το οποίο το χρησιμοποιώ και σαν αντιανεμικο.
    Είναι το δεύτερο ίδιο που παίρνω και αν χαλάσει τελείως, παλι ίδιο θα πάρω.
    Αν δεν θες να χαλσεις λεφτά λεφτά για μπότες, και επειδή έχεις μικρή απόσταση και με ενα σετ γκέτες, θα κανείς δουλειά

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. απο τη "1η παπιοβολτα"...
    από idi στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 55
    Τελευταίο μήνυμα: 14/06/2005, 09:13
  2. Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 05/05/2005, 17:15
  3. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 16/02/2004, 22:27
  4. Τώρα και αεροπλάνο από τη Honda!
    από skor-billys στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 30/01/2004, 19:29
  5. Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 17/11/2003, 15:39

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF