Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 15

Θέμα: Πρώτη φορά μηχανή στην πόλη

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    10/10/2017
    Μηνύματα
    4

    Πρώτη φορά μηχανή στην πόλη

    Παίδες, καλησπέρα!

    Μέσα στο επόμενο διάστημα αποφάσισα να μπω στη διαδικασία
    α. να πάρω επιτέλους -στα 30 μου- δίπλωμα αυτοκινήτου/μηχανής πακέτο
    β. να πάρω μηχανή -σε πρώτη φάση- για πρακτικούς και οικονομικούς λόγους

    Οπότε ήθελα να ρωτήσω τι μου προτείνετε σε κυβικά, μάρκα, μοντέλο κ.τ.λ. Τη θέλω κυρίως για μέσα στην πόλη, αλλά με τη μεγαλύτερη δυνατή ασφάλεια. Να προτιμήσω scooter ή παπί;

    Υ.Γ. Οδηγούσα τα καλοκαίρια scooter 125cc (Honda) και μετά 250cc (Kymco). Αλλά εκτός αστικού δικτύου, σε επαρχιακούς δρόμους και περιορισμένες διαδρομές. Αυτή είναι η οδηγική μου εμπειρία όλη κι όλη.

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2015
    Μηνύματα
    1.286
    Εσύ πρέπει να αποφασίσεις τι θέλεις να καβαλάς,αν θέλεις παπί υπάρχουν πολλές καλές επιλογές,αν θέλεις scooter επίσης,αν θέλεις μηχανή επίσης.Για αρχή πες μας και το budget σου.

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lleonidas
    Εγγραφή
    31/03/2010
    Μηνύματα
    2.246
    Καλωσόρισες στο forum!
    Πήγαινε να δεις και να καβαλήσεις από κοντά 4-5 μοντέλα που σου αρέσουν και αν μπορείς να οδηγήσεις κάποια από αυτά ώστε να καταλήξεις τι περίπου θα σε βόλευε καλύτερα...ένα παπί ή ένα scooter είναι όντως ένα ιδανικό εργαλείο πόλης αλλά υπάρχουν αρκετοί διαφορετικοί συνδυασμοί σε κυβικά,αποθηκευτικούς χώρους,διάμετρο τροχών κ.ά. ώστε να ικανοποιούνται όλες οι προτιμήσεις!
    Προτείνω να κοιτάξεις για 125cc και πάνω(μέχρι 300-350cc) είτε πρόκειται για μοτοσυκλετάκι, είτε για παπί-scooter.Μιλώντας για ασφάλεια, θα μπορούσες ίσως να κοιτάξεις για ένα scooter με μεγάλους τροχούς και abs.
    Μην ξεχάσεις να κρατήσεις και ένα αξιοπρεπές ποσό για τον εξοπλισμό σου(κράνος,μπουφάν,γάντια κτλ)
    Επίσης,καλό είναι να οριοθετήσεις το budget σου και να διασαφηνίσεις αν ενδιαφέρεσαι για καινούριο ή μεταχειρισμένο ώστε να είναι ευκολότερο να σου προταθούν κάποια μοντέλα.

  4. #4
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    10/10/2017
    Μηνύματα
    4
    Καλώς σας βρήκα παιδιά!
    Ευχαριστώ πολύ για την άμεση ανταπόκριση

    Σωστή ερώτηση. Είμαι στα 2.000-2.500 ευρώ max με δόσεις και θα προτιμούσα καινούριο.

    Το μεταχειρισμένο λογικά απαιτεί όλο το ποσό μπροστά και είναι αδύνατο να διαθέσω πάνω από 1.000 ευρώ αυτή τη στιγμή.
    Πιστεύετε ότι μπορεί να βρεθεί κάτι αξιοπρεπές σε αυτήν την τιμή; Αν ναι, τότε ευπρόσδεκτο και το μεταχειρισμένο...
    Τελευταία τροποποίηση από emiliano10; 12/10/2017 στις 00:10.

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lleonidas
    Εγγραφή
    31/03/2010
    Μηνύματα
    2.246
    Ρίξε μια ματιά στα SYM Symphony 200 ST abs , Kymco Agility 150i abs , Piaggio Liberty 150 abs .
    Aπό παπιά υπάρχουν αρκετές επώνυμες λύσεις κοντά στα 110cc όπως τα crypton ,astrea grand, supra, athlete.

  6. #6
    Μέλος Το avatar του/της nidok
    Εγγραφή
    26/04/2014
    Μηνύματα
    83
    Μ΄αρεσει αυτή η φάση, άντε καλή και ασφαλή αρχή να έχεις.

  7. #7
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.446
    υπάρχει και πρόταση απο την suzuki address 110 με τα race χρώματα της στα 2k
    you rise you fall you're down then you rise again

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.280
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    υπάρχει και πρόταση απο την suzuki address 110 με τα race χρώματα της στα 2k
    Επίσης τα χόντα beat 110 στα 1.890€ και vision στα 2.160€ και λιγότερο, από καινούρια και χόνδα.
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  9. #9
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.591
    Καλωσηρθες συο φορουμ.
    Πριν απο οτιδηποτε αλλο φροντισε τον εξοπλισμο σου. Κρανος,μπουφαν,γαντια ειναι αμεσα απαραιτητα.
    Κατα τα αλλα στη θεση σου θα προτιμουσα ενα honda pcx.
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  10. #10
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    10/10/2017
    Μηνύματα
    4
    Τέλεια παιδιά! Θα τα μελετήσω προσεκτικά. Ευχαριστώ πάρα πολύ και για τα links. Θα με βοηθήσουν να τσεκάρω και να μάθω πράγματα.

    Επειδή όλα τα παραπάνω είναι scooter, αν κάποιος έχει να προτείνει κάτι και σε παπί ή μοτοσυκλέτα (σε αυτά περίπου τα κυβικά και τις τιμές), εννοείται ευπρόσδεκτο. Για να έχω μεγαλύτερο φάσμα επιλογών

  11. #11
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.647
    Yamaha YBR 250
    Kawasaki ZX250R
    Suzuki inazuma 250

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.280
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από harris_x Προβολή μηνύματος
    Yamaha YBR 250
    Kawasaki ZX250R
    Suzuki inazuma 250
    Honda CBF125 & 250
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  13. #13
    The coffee Vampire
    Εγγραφή
    23/01/2017
    Μηνύματα
    916
    Αφού είσαι νεος στον χώρο καλώς ήρθες.
    Θα σου προτείνω να πάρεις παπί για μέσα στην πόλη.
    Παπί διότι έχει μακράν μικρότερο μεταξόνιο από τα σκούτερ άρα στρίβει πιο εύκολα.
    Είναι πιο οικονομικό στο θέμα συντήρησης (αλυσιδογάναζα vs ιμάντα-μπιλιοφόρους),συνήθως έχουν μανιβέλα και επειδλη μάλλον θα μείνεις απο μπαταρία κάποια στιγμή θα σου λύσει τα χέρια,έχουν πιο μεγάλους τροχούς απο τα σκούτερ σε σχεδόν όλα τα μοντέλα (17" vs μέχρ 16" των σκούτερ) και αυτο βοηθάει στις άπειρες λακούβες του Ελληνικού οδικού δικτύου, και ακομα και η συντήρηση πρώτου κλιμακίου είναι εύκολη και εάν κοβει το μάτι σου, θα μάθεις σύντομα να κάνεις 2-3 βασικά πράματα μόνος σου.
    Σου προτείνω να πάρεις λοιπόν παπάκι μεταχειρισμένο γιατί μερικές τουμπες θα τις φάς...(Όποιος καβαλάει μοτο και πει οτι δεν έχει φάει τουμπα ή ειναι μεγάλος ψεύτης) και την διαφορα στα λεφτά να πάρεις εξοπλισμό.Το τι παπί θα επιλέξεις είναι άλλο καπέλο.Θα σε βοηθησουν και τα παιδιά σχετικά,αλλά ότι και να πάρεις αν μη τι άλλο να το δει μαστορας της επιλογής σου και όσο το δυνατόν να αποφύγεις παπιά απο ντελίβερυ και κουρριερ.

  14. #14
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    10/10/2017
    Μηνύματα
    4
    Για όσους προτείνετε naked, ποια θεωρείτε ότι είναι τα προτερήματα; Μου φαίνεται ενδιαφέρουσα επιλογή, έστω στα 125cc, αλλά είναι βολικά;
    Με ενδιαφέρει πέρα από στάση σώματος και άνεση συνεπιβάτη -που μπορώ να τα διαπιστώσω με μια δοκιμή- αν ένα naked στρίβει καλά, ανεβαίνει ανηφόρες, την παλεύει σε λακκούβες κ.τ.λ.
    Τελευταία τροποποίηση από emiliano10; 18/10/2017 στις 08:53.

  15. #15
    The coffee Vampire
    Εγγραφή
    23/01/2017
    Μηνύματα
    916
    Μια χαρά είναι τα naked δεν διαφέρουν σε κάτι απο θέμα ανασρτήσεων.
    Αλλά 125?Επιλογή είναι αυτή...
    Όμως σε αντίθεση με το wolf 250 που ειναι φοβερα αξιόπιστο μέχρι στιγμής, το wolf 125 είναι η χαρά του μάστορα.Απο ότι ακούω.Έχω μόνο το 250.
    Αν θες να πάς σε 125 να προτιμήσεις cbf-ybr 125 που έχουν αποδειχθεί πολύ καλά.
    Στα 250 έχει CBF-YBR που ειναι κοντά 10ετίας με καρπυρατέρ,wolf 250 2011-2015 ,inazuma που δεν έχω δει να κυκλοφοράνε πολλά και δεν μου αρέσουν εμένα προσωπικά σαν εμφάνιση.
    Καινούρια παλι αλλά δεν τα προτείνω λόγω καταγωγής και πιο ακριβά βέβαια απο τα λεφτά σου BMW 310.
    Αν πάλι πας σε πιο παλιά μηχανάκια που ήταν αξιόπιστα στα νιάτα τους...Τότε ήταν αξιόπιστα, τώρα πόσαχλμ μπορούν να βγαλουν αξιόπιστα πλέον;Τι θα θέλεις για να φτιάξεις;
    Για μένα όσο πιο νέο το μηχανάκι, τόσο πιο καλά.
    Στα 125 κυβικά τὠρα... παπί vs νακεδ...
    Aλλη γεωμετρία,άλλα φρένα, άλλο σασμάν.Το παπί είναι για μέσα στν πόλη.Με ένα 125 πάς πιο άνετα λίγο παραέξω.(έχω κάνει τν διαδρομή Αθηνα καλαμάτα με κινέζο 125 street και με παπάκι και η διαφορά είναι χαώδης σαν στοκ και τα 2).
    125vs250?
    Πάς σε άλλο "κόσμο῾, μπαίνεις στον κόσμο της μοτοσυκλέτας.
    Όση διαφορά έχει το 50ρι με το 125 άλλο τόσο έχει το 125 με το 250.
    Αυτό ισχύει για όλες τις κατηγορίες.
    Τελευταία τροποποίηση από TsoliasGR; 25/10/2017 στις 07:19.

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 01/06/2008, 20:21
  2. ΤΑΞΙΔΙ ΣΤΗΝ ΠΟΛΗ ΓΙΑ ΤΟ Motogp
    από caesarsk στο forum Ταξιδιωτικά
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 31/10/2005, 10:07
  3. Τζιπάκια στην πόλη????
    από da_z_bro στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 16/09/2005, 21:42
  4. Η πρωτη καλη βολτα στην Β.Εβοια με τον DoctorS και τον brother...
    από Runner Ducati στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο μήνυμα: 12/08/2005, 05:56
  5. Οδήγηση στην πόλη και υπομονή
    από SnakeMJK στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 13/07/2005, 14:17

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF