Σελίδα 1 από 30 12345611 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 443

Θέμα: Adventure riding.

  1. #1
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756

    Adventure riding.

    Ποιο είναι το ιδανικό μηχανάκι για εσάς για μια δόση περιπέτειας?

    Για μέρη που η οδική θα αργήσει να έρθει. Για διαδρομές με απαιτήσεις και λίγες επιλογές σε περίπτωση στραβής. Για μια βόλτα στο Μαρόκο ή μέχρι το cape town. Για 3 μηνες στην Ν. Αμερική ή 40 μέρες στην Μογγολία.
    Μπορεί το καθημερινό σας μηχανάκι να ανταπεξέλθει σε ένα ταξίδι με απαιτήσεις, έστω και με κάποιους συμβιβασμούς από μέρους σας?

    Εμπειρίες και συμπεράσματα.
    Λάθη και διορθώσεις.
    Σκέψεις και προβληματισμοί.
    Sent from me using a computer.

  2. #2
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.964
    Ανάβεις φωτιές, ανάβεις κι όλα τα καις που έλεγε κι ένα σουξεδιάρικο λαϊκοπόπ τραγούδι τότε που ήμουνα φαντάρος και το έπαιζαν στο ΚΨΜ...

    Ας κάνω εγώ την αρχή επειδή σε συμπαθώ πολύ. Μετά από 7 χρόνια απροβλημάτιστης συμβίωσης αλλά και ανάγνωσης ταξιδιωτικών παγκοσμίως, νομίζω πως το καθημερινό μου μηχανάκι μπορεί να θέσει μια υποψηφιότητα βάσει του σκεπτικού σου και να μπει στη λίστα, οπότε γράψε ένα F-650GS, αν είναι και Dakar ακόμα καλύτερα.
    Χωρίς να το έχω οδηγήσει θα βάλω στη λίστα κι αυτό που καβαλάς εσύ, το μικρό Tenere, βάσει της συλλογιστικής ότι πάει και άσφαλτο και χώμα (και δεν εννοούμε μια απλή διεκπεραιωτική διάβαση χαλικόδρομου), είναι μονοκύλινδρο άρα απλός κινητήρας και βασικός εάν υπάρχουν εκεί που θα πας μηχανολογικές γνώσεις, γενικά δεν έχω ακούσει να έχει προβληματίσει με χαζοβλάβες ή προβλήματα, μπορεί να φορτωθεί μια χαρά και είναι και -καθαρα υποκειμενικό- όμορφο και από τα λίγα γιαπωνέζικα που μου κεντρίζουν το ενδιαφέρον.
    Τέλος, θα έβαζα στη λίστα και το KLR-650 γιατί μου φαίνεται ένα τιμιότατο μηχανάκι που μπορεί να μη γεμίζει το μάτι με εμφάνιση, επιδόσεις ή δεν ξέρω κι εγώ τί, αλλά με προϊδεάζει ότι θα κάνει αυτά που αναφέρεις.

  3. #3
    σκαουντερ πορνοσταρ Το avatar του/της endopandou
    Εγγραφή
    06/09/2012
    Μηνύματα
    2.621
    Σουπιά είσαι μεγάλη σουπιά.-
    Το νέο GS 1200 adventure του 2014
    it's all a matter of perception

    ο ορισμός του ανθρωπάκου: look on and do nothing

  4. #4
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.964
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από endopandou Προβολή μηνύματος
    Σουπιά είσαι μεγάλη σουπιά.-
    Το νέο GS 1200 adventure του 2014
    Νομίζω πως ο Πανοπτικός έχει χακάρει το λογαριασμό του daz, δεν εξηγείται αλλιώς...

  5. #5
    σκαουντερ πορνοσταρ Το avatar του/της endopandou
    Εγγραφή
    06/09/2012
    Μηνύματα
    2.621
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AUFGEBRACHT Προβολή μηνύματος
    Νομίζω πως ο Πανοπτικός έχει χακάρει το λογαριασμό του daz, δεν εξηγείται αλλιώς...
    χαχαχα προσωπικά πάντως αν συναντηθούμε πουθενά με τον σουπιά θα πιάσω τοίχο για καλό και για κακό. Ο τύπος είναι ντέιντζερους
    it's all a matter of perception

    ο ορισμός του ανθρωπάκου: look on and do nothing

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kostas2B
    Εγγραφή
    11/03/2012
    Μηνύματα
    669
    Θα διάλεγα ένα Tenere 660 για ένα τέτοιο ταξίδι...

  7. #7
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.337
    Εγώ θα πήγαινα με το μηχανάκι μου (άφρικα 96). θα μπορούσα να φύγω αύριο χωρίς να του κάνω κάτι αλλο πέρα από μια αλλαγή λαδιού.βέβαια του εχω κάνει πολλές αλλαγές-βελτιώσεις με την πιο βασική αλλο πίσω αμορτισέρ που πραγματικά μεταμορφώνεται οδηγικά.

    Κανένα καινούργιο ον/οφ δεν με εχει πείσει για την αξιοπιστία του συνολικά, την αυτονομία του, την κατανάλωση και την αντοχή του στα περιφερειακά.



    Θα πήγαινα επίσης με:

    -xrv 650
    -dominator 650 πρώτης γενιάς
    -tenere 600 ή 660 του 91
    -klr 650 το παλιό το δυνατό με το μεγάλο ντεπόζιτο και το φαίρινγκ
    -r850gs (Αυτό θα το πάρω κάποια στγμή έτσι και αλλιώς).

  8. #8
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    H προετοιμασία για το rtw ταξίδι που θα επακολουθούσε.

    2009 xt660z tenere RTW mods & upgrades after 50,000 miles

    Η κατάληξη εν μέσω του ταξιδιού και οι λόγοι.

    http://www.advrider.com/forums/showp...&postcount=848

    Αρκετά λάθη κατα την προετοιμασία κατά την γνώμη μου (που δεν ξέρω αν θα άλλαζαν το αποτέλεσμα) τα οποία δεν δικαιολογούνται απ' την εμπειρία του μετά από 38,000 μίλια 16 Countries-31 States-9 Canadian provinces


    2Up around Africa. Υπερβολικό βάρος, τόσο που εν μέσω του ταξιδιού έστειλαν κάποια πράγματα πίσω.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	2up.jpg 
Προβολές:	1494 
Μέγεθος:	86,7 KB 
ID:	301852

    και heavy duty καταστάσεις..

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	2up2.jpg 
Προβολές:	1493 
Μέγεθος:	86,7 KB 
ID:	301853

    http://advrider.com/forums/showpost....3&postcount=93

    που τους έπιασαν απροετοίμαστους. (2 κρίκους αλυσίδας και δίσκους συμπλέκτη την επόμενη φορά)

    Στο επόμενο επεισόδιο το τενερε μάλλον δεν είχε και πολλούς λόγους να μείνει.

    2 bikes along

    Δεν βάζω άλλα, βαριέμαι να ψάχνω.

    Το τενερε είναι μια χαρά για πολλά πράγματα αλλά είναι ιδανικό στην στάνταρτ μορφή του? Είναι το μοναδικό που με ελάχιστες τροποποιήσεις (ή και καμία) μπορεί να ανταπεξέλθει σε τόσες πολλές καταστάσεις και διαφορετικές απαιτήσεις. Όσο όμως οι συνθήκες θα δυσκολεύουν τόσο πιο έντονα θα φαίνονται οι αδυναμίες του με κυριότερη αυτή του βάρους.
    Ωστόσο παραμένει μια καταπληκτική βάση που με αρκετές τροποποιήσεις μπορεί να τα καταφέρει πολύ καλύτερα.

    Θετικά, αρνητικά, βελτιώσεις, που υπερέχει και που όχι (κατά την, χωρίς εμπειρία σε τέτοια ταξίδια, γνώμη μου) ίσως τα αναφέρω αργότερα. Λινκ με αναφορές από πιο έμπειρους κτλ οταν θα έχω χρόνο να ψάξω.
    Τελευταία τροποποίηση από daz; 20/10/2013 στις 20:08.
    Sent from me using a computer.

  9. #9
    Κανενα μηχανακι δεν ειναι ετοιμο στην στανταρ μορφη του να κανει αυτο που αναφερεις στο 1ο ποστ .

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kostas2B
    Εγγραφή
    11/03/2012
    Μηνύματα
    669
    Εντάξει ρε συ Απόστολε,αυτος το παράκανε με το φόρτωμα...Υποτίθεται ότι πίσω δεν πρεπει να το φορτώνεις πολυ,αυτος μονο σούζα θα το πήγαινε...

    http://youtu.be/x3fDg7f2xPY

    Τα Τενερε βγήκαν αλωβητα στο επεισόδιο 4 ή 5...Ειναι αυτά που μου είχες στείλει!

    Εγω το έχω πει,κάποια στιγμή θα το ξαναπάρω το 660!

  11. #11
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AUFGEBRACHT Προβολή μηνύματος
    Ανάβεις φωτιές, ανάβεις κι όλα τα καις που έλεγε κι ένα σουξεδιάρικο λαϊκοπόπ τραγούδι τότε που ήμουνα φαντάρος και το έπαιζαν στο ΚΨΜ...

    Ας κάνω εγώ την αρχή επειδή σε συμπαθώ πολύ. Μετά από 7 χρόνια απροβλημάτιστης συμβίωσης αλλά και ανάγνωσης ταξιδιωτικών παγκοσμίως, νομίζω πως το καθημερινό μου μηχανάκι μπορεί να θέσει μια υποψηφιότητα βάσει του σκεπτικού σου και να μπει στη λίστα, οπότε γράψε ένα F-650GS, αν είναι και Dakar ακόμα καλύτερα.
    Χωρίς να το έχω οδηγήσει θα βάλω στη λίστα κι αυτό που καβαλάς εσύ, το μικρό Tenere, βάσει της συλλογιστικής ότι πάει και άσφαλτο και χώμα (και δεν εννοούμε μια απλή διεκπεραιωτική διάβαση χαλικόδρομου), είναι μονοκύλινδρο άρα απλός κινητήρας και βασικός εάν υπάρχουν εκεί που θα πας μηχανολογικές γνώσεις, γενικά δεν έχω ακούσει να έχει προβληματίσει με χαζοβλάβες ή προβλήματα, μπορεί να φορτωθεί μια χαρά και είναι και -καθαρα υποκειμενικό- όμορφο και από τα λίγα γιαπωνέζικα που μου κεντρίζουν το ενδιαφέρον.
    Τέλος, θα έβαζα στη λίστα και το KLR-650 γιατί μου φαίνεται ένα τιμιότατο μηχανάκι που μπορεί να μη γεμίζει το μάτι με εμφάνιση, επιδόσεις ή δεν ξέρω κι εγώ τί, αλλά με προϊδεάζει ότι θα κάνει αυτά που αναφέρεις.
    Thanks buddy.

    To ίδιο σκεπτικό έχουμε πάνω κάτω.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από endopandou Προβολή μηνύματος
    Το νέο GS 1200 adventure του 2014
    χαχα.. Τώρα ποιός ειναι η σουπιά?

    To ζητούμενο είναι να δούμε που συγκλίνουν οι απόψεις όχι να το κάψουμε στην αντιπαράθεση. Μη μου τρομάζεις σε παρακαλώ τους bmwακιδες, άσε τα παιδιά να μπουν.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Kostas2B Προβολή μηνύματος
    Θα διάλεγα ένα Tenere 660 για ένα τέτοιο ταξίδι...
    Και εγώ!

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kordix Προβολή μηνύματος
    Εγώ θα πήγαινα με το μηχανάκι μου (άφρικα 96). θα μπορούσα να φύγω αύριο χωρίς να του κάνω κάτι αλλο πέρα από μια αλλαγή λαδιού.βέβαια του εχω κάνει πολλές αλλαγές-βελτιώσεις με την πιο βασική αλλο πίσω αμορτισέρ που πραγματικά μεταμορφώνεται οδηγικά.

    Κανένα καινούργιο ον/οφ δεν με εχει πείσει για την αξιοπιστία του συνολικά, την αυτονομία του, την κατανάλωση και την αντοχή του στα περιφερειακά.



    Θα πήγαινα επίσης με:

    -xrv 650
    -dominator 650 πρώτης γενιάς
    -tenere 600 ή 660 του 91
    -klr 650 το παλιό το δυνατό με το μεγάλο ντεπόζιτο και το φαίρινγκ
    -r850gs (Αυτό θα το πάρω κάποια στγμή έτσι και αλλιώς).
    Είμαι υπέρ της γνώμης πως ένα παλιό μηχανάκι μπορεί να ανταπεξέλθει αρκετά καλά. Οι λόγοι απλοί. Καρμπ, μανιβέλα, απλότητα, μικρό βάρος. Επίσης είναι φθηνό, δεν λυπάσαι να το παρατήσεις οπουδήποτε και να γυρίσεις σπίτι σου αεροπορικώς αν συμβεί οτιδήποτε κ.α.
    Αντικειμενικά όμως υπάρχουν και καινούρια που μπορούν να τα πάνε πολύ καλά και να προσφέρουν και όση διασκέδαση* δικαιούσαι σε ένα τέτοιο ταξίδι.

    Αν το θρεντ προχωρήσει θα επανέλθω όσον αφορά τις επιλογές σου. (αν δεν το κάνει κάποιος άλλος)



    edit. * οδηγική απόλαυση εννοούσα.
    Τελευταία τροποποίηση από daz; 20/10/2013 στις 20:22.
    Sent from me using a computer.

  12. #12
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Lioulios Προβολή μηνύματος
    Κανενα μηχανακι δεν ειναι ετοιμο στην στανταρ μορφη του να κανει αυτο που αναφερεις στο 1ο ποστ .
    +1
    Sent from me using a computer.

  13. #13
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Kostas2B Προβολή μηνύματος
    Εντάξει ρε συ Απόστολε,αυτος το παράκανε με το φόρτωμα...Υποτίθεται ότι πίσω δεν πρεπει να το φορτώνεις πολυ,αυτος μονο σούζα θα το πήγαινε...

    http://youtu.be/x3fDg7f2xPY

    Τα Τενερε βγήκαν αλωβητα στο επεισόδιο 4 ή 5...Ειναι αυτά που μου είχες στείλει!

    Εγω το έχω πει,κάποια στιγμή θα το ξαναπάρω το 660!
    To κατάλαβε και ο ίδιος, γι' αυτό έστειλε κάποια πράγματα πίσω.

    Κωστή έχω αφήσει το πεδίο, στο πως αντιλαμβάνεται ο καθένας μας ένα τέτοιο ταξίδι, ελεύθερο. Γι' αυτό, όλα τα μηχανάκια μπορούν να πάρουν μέρος, ανάλογα με τις απαιτήσεις του καθενός.
    Sent from me using a computer.

  14. #14
    ...και καλη τυχη μάγκες Το avatar του/της bulmont
    Moderator
    Εγγραφή
    06/09/2010
    Μηνύματα
    4.164
    R51/3..............................
    "ελλαδα ειναι η χωρα οπου ο λαζοπουλος κανει σατιρα και ο αρκας προπαγανδα....(!)"

  15. #15
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από bulmont Προβολή μηνύματος
    R51/3..............................
    Είσαι ένας μικρός θεούλης.
    Sent from me using a computer.

Σελίδα 1 από 30 12345611 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 12/04/2015, 02:44
  2. Adventure Riding tips
    από MikeG στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 13/04/2013, 13:36
  3. Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 27/03/2013, 23:35
  4. Adventure Riding.....Τότε και Τώρα....
    από SVX στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 18/12/2009, 13:34
  5. TRAIL RIDE, θα ερθει τελικα κανεις για παρέα?
    από SeNNinhA στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 05/12/2003, 17:30

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF