Σελίδα 4 από 9 ΠρώτοΠρώτο 123456789 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 121

Θέμα: Z750 η tdm 900

  1. #46
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ Προβολή μηνύματος
    Γινε ποιο συγκεκριμενος φιλε νταζ.Η αληθεια ειναι οτι σιγουρα θα εχει.Ολλα τα μοτο εχουν.Μηπος ειναι η θεση οδηγησης?Ειναι πολυ μακρια το τιμονη?
    Ότι έγραψε ο σκοπευτής!

    Λίγο πολύ τα γράψαμε σκόρπια και στις προηγούμενες σελίδες. Το Ζ δεν ειναι τέλειο αλλά θεωρώ ότι είναι καλύτερη σαν μηχανή. Αν σε κάποιον όμως ταιριάζει ο "χαρακτήρας" του tdm, τότε είναι μια χαρά επιλογή. Το σωστό όμως να λέγεται! Ο αστρομαν μπορεί να μην τα έγραψε όμορφα αλλά δεν τα έγραψε και λάθος!

    Όσον αφορά για τον άστριφτο που αναφέρθηκε ότι έχει, δε με νοιάζει με τι θα το συγκρίνετε αλλά τον έχει! To μεταξόνιο, η κάστερ και το ίχνος μαρτυρούν την αλήθεια και δυστυχώς η αλήθεια είναι μία όπως και αν την αντιλαμβάνεται ο κάθε οδηγός. Η θέση δε, που τοποθετείται ο οδηγός, σε σχέση με τα υπόλοιπα χαρακτηριστικά της γεωμετρίας, (όπως όπως επίσης και με το βάρος και τις αναρτήσεις), δημιουργεί ακριβώς ότι αναφέρθηκε και πιο πίσω.. "κάπου εκεί μπροστά υπάρχει ένας τροχός", "είναι σαν να στρίβεις με δύο μηχανές" κτλ.
    Sent from me using a computer.

  2. #47
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Συμφωνω απολυτα με τα παραπανω.Η θεση οδηγησης δεν ηταν τελεια αλλα οχι τοσο κουραστικη για να σου στερει το ταξιδι.Το τιμονη οντος μακρια.Οι αναρτησεις κατωτερες της αξιοπιστιας της μηχανης αφου στα 3 χρονια πανω η δικια μου παρεδωσε πνευμα και αναγκαστικα και παραγκιλα απο του τασουλη wp.Εσκασα 700 και μου την φερανε ηρακλειο.Το περιεργο ειναι οτι σε αλλα tdm που εβλεπα ακομα και 6-7 χρονων κανενα δεν ειχε προβλημα.Δε ξερω.Ισος φταιει το χωμα που εκανα η το πολυ βαρος στα ταξιδια.Ισος να επεζαν και οι σουζες ρολο.Δε ξερω να κανω απλα το σηκωνα και το εριχνα.Για το μονο που δε σημφωνω ειναι τα φρενα.Παντα με οσα κ αν πηγαινα οσο φορτωμενος και αν ημουνα το μηχανακι κοκαλωνε.Η brembo(αν θυμαμε καλλα)αξιζε τα λεφτα της
    καθε μερα ...νεα μερα.

  3. #48
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Ισος το ζετ ειναι καλυτερο μοτο και εχει καλυτερη ποιοτητα.Δε ξερω.Απλα λεω οτι ο φιλος με το ζετ θα δεσμευτει.Ενω με το αλλο θα κανει λιγο απολλα.
    καθε μερα ...νεα μερα.

  4. #49
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ Προβολή μηνύματος
    Ισος το ζετ ειναι καλυτερο μοτο και εχει καλυτερη ποιοτητα.Δε ξερω.Απλα λεω οτι ο φιλος με το ζετ θα δεσμευτει.Ενω με το αλλο θα κανει λιγο απολλα.
    ΧΑΧΑΧΑΧΑ πληζ! ΟΚ, την ίδια ποιότητα έχουν και τα δύο.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  5. #50
    λεπ0ν

    πήρα ένα τδμ πριν 1 χρόνο και κάτι για πασπαρτού μηχανάκι και να μου αντικαταστήσει ενα τρανσαλπ 600
    για πήγαινε - έλα δουλειά,για καφέ, για μπύρα, κάτι βόλτες με φίλους με μεγάλα ον οφ που δεν μπορούσε να ακολουθήσει το τρανσαλπακι,
    να μπορεί να πηγαίνει δικάβαλο με 140 -150 χωρίς να ζορίζεται το μοτορ, ούτε κ η τσέπη μου στις βενζίνες .

    Σε όλα αυτά το τδμ είναι πραγματικά οκ, είναι μια χαρά μηχανάκι .

    Τις πρώτες μέρες που το είχα είχα απορήσει αν είναι πράγματι 900αρι
    Οταν κατέβαινα κ καβάλαγα ένα βλαχαδέρο ενός συναδέλφου, για 100 χοντρικά κυβικά διαφορα,
    οι διαφορές που ένιωθα στο τράβηγμα του κινητήρα ήταν πιο μεγάλες για μόνο 100 κυβικά παραπάνω .
    Ασε που το ένα δουλευε σαν τρακτερ κ το άλλο γλυκά κ όμορφα ..

    Εχει τον αστριφτο, δεν θέλει πολλά πολλά κ στο δείχνει, όλα στρίβουν κ όλα πλαγιάζουν,
    αλλά αλλιώς νιώθεις το ένα κ αλλιώς νιώθεις το άλλο ..
    Ειλικρινα , θα ακουστεί χαζό, αλλά από όλα τα τρανσαλπ που έχω αλλάζει, DR650, αφρικα και λοιπά ον οφ,
    να βάλω μέσα κ λοιπά πασπαρτού στριτάκια πχ χορνετ, φεηζερ , το τδμ έχει την πιο άσχημη διαφορά στην αίσθηση
    στο από το πάω όρθιος στην ευθεία κ στρίβω με κάποια χιλιόμετρα παραπάνω σε μια στροφή .

    η θέση οδήγησης έχει ένα τιμόνι κάπου μπροστα, ακόμα κ για μένα που έχω τα χέρια ενός χιμπατζη,
    κάτι το οποίο μεν με αποστάτες κ ένα ίσιο τιμόνι έχει βελτιωθεί σαν αίσθηση αρκετά αλλά όχι τέλεια ..

    Οι αναρτήσεις κοπανάνε αρκετά κ χωρίς λόγο στις καθημερινές λακούβες,, σε σύγκριση με κάτι χορνετ κ φεηζερ που έχω ζήσει,
    το μπροστινό σαν το τιμόνι είναι κάπου εκεί μπροστά , να δω τι θα κάνω με το μπροστινό, ίσως κάποια ελατήρια στο μέλλον,
    έκανα 3 αλλαγες λαδιων μπροστα κ δεν έστρωσε, πίσω φόρεσε ένα WP κ κάπως σώθηκε λίγο η κατάσταση .

    Το μηχανάκι είναι μακρυα γραναζωμένο, περισσότερο από όσο θα έπρεπε, ίσως λόγο ρύπων αλλά πραγματικά το γιατί δεν με νοιάζει,
    δικάβαλο κ 6η σε χαμηλομεσαίες, ανοίγει με το πάσο του ή κ σκορτσαρει, θέλει να κατεβασεις,

    Τού έκανα μια δυναμομέτρηση έβγαλε 76 άλογα, κλάϊν μαϊν δηλαδή, είναι στην κατηγορία της τράτας

    Παρόλα αυτά
    Το δεν πάει, δεν καίει είναι κάτι που ισχύει στα καθημερινά του,καίει 6 λίτρα/100 στα χέρια μου με παρόμοιο στυλ οδήγησης ,
    ενώ το τρανσαλπ ήταν 6,5 λιτρα τα 100, το αφρικα επίσης, το DR 5.5 και με κανένα από αυτά είτε για δουλειά
    είτε σε εκδρομή δεν ταξίδευε με 140 -150 με τετοιες καταναλώσεις .
    Τα σέρβις του δεν είναι ακριβά, ανταλλάκτικά μετά τα ΧΤ στα περίπτερα, στο δίπλα ράφι έχει για τδμ
    είτε καινούργια είτε μεταχειρισμένα, έχει καλή μεταπώληση όταν αποφασίσω να το δώσω, κάτι που με βολεύει πάρα πολύ

    Εν κατακλείδι
    δεν είναι κακό μηχανάκι, σε καμία περίπτωση δεν είναι τέλειο, αν υπάρχει τέτοιο μηχανάκι,
    αν ταιριάζει σε αυτά που θες να κάνεις είναι μια χαρά, αν είσαι πιο ανύσηχο πνεύμα δεν κάνει,
    πάρε κατι αλλο, για μένα είναι ένας υπέροχος πασπαρτού υπηρέτης
    Τελευταία τροποποίηση από V-TEC; 12/10/2017 στις 15:48.
    As ta diala ree ...

  6. #51
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από V-TEC Προβολή μηνύματος
    λεπ0ν

    πήρα ένα τδμ ....
    Τι είπες τώρα ρε φίλε...
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  7. #52
    Κακες παρέες
    Που να σου πω ότι έδωσα Κ το GSXR δηλαδή .. :P
    As ta diala ree ...

  8. #53
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από V-TEC Προβολή μηνύματος
    Κακες παρέες
    Που να σου πω ότι έδωσα Κ το GSXR δηλαδή .. :P
    Αν θες το 954 για να νοιώσεις πάλι άνθρωπος, πες μου....



    Μπας και δει και το μηχανάκι άξιο αναβάτη...
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  9. #54
    Μέλος
    Εγγραφή
    24/05/2013
    Μηνύματα
    31
    Εμενα αυτο που δεν μαρεσε ειναι το τιμονο.Δηλαδη εγω ειμαι 1.73 ,παταω κανονικα απλα αν ενας ψυλος με μακρια χερια λεει οτι το τιμονι ειναι μακρια,φανταστειτε εμενα.Αυτο και οτι οταν τελεινει το τιμονι εχει ακομα μια μαουνα ακομα μπροστα .

  10. #55
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από socpap Προβολή μηνύματος
    Εμενα αυτο που δεν μαρεσε ειναι το τιμονο.Δηλαδη εγω ειμαι 1.73 ,παταω κανονικα απλα αν ενας ψυλος με μακρια χερια λεει οτι το τιμονι ειναι μακρια,φανταστειτε εμενα.Αυτο και οτι οταν τελεινει το τιμονι εχει ακομα μια μαουνα ακομα μπροστα .
    Φιλε εσυ εχεις το μαχαιρι,εσυ και το καρπουζι.Εαν δε σαρεσει τη το συζηταμε...
    καθε μερα ...νεα μερα.

  11. #56
    κατω τα χερια απο τα τδμ ρε μ____@

    μιλαμε για ενα μηχανακι που σχεδιαστηκε πριν το 2002 ετσι?... και εχουμε 2017...

    το τιμονι φτιαχνει...φθηνα
    οι αναρτησεις μια χαρα ειναι γιαυτο που σχεδιαστηκαν..πασχουν απο το γνωστο προβλημα ολων τον τζαπαν...ειναι για 70 κιλα αναβατη....κουκου...
    194.000κμ μετα το μονο που χρειαστηκε ηταν ενας τεντωτηρας καδενας
    το δικο μου δεν χρειαστηκε ουτε το tps που ειχε δωθει ανακληση
    γκαζι δεν εχει.....για 900 (οταν κατεβηκα απο το 1190 και πηρα το τδμ νομιζα οτι μου ειχαν κοπει οι ντιζες γκαζιου)
    πλεον ειναι φθηνο....με 3500 χιλιαρικα μπορεις να βρεις καποιο σχετικα καλο...και συντηρειται μαζευεται με λιγα χρηματα

    υγ.τα μηχανακια στριβουν οσο στριβει ο αναβατης τους...
    .....κουλομαριες με τα σουπερσπορτ..χαχαχαχαχαlol:

  12. #57
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Μωρέ το τιμόνι έρχεται, η ρόδα έρχεται! Τι κάνει μοναχούλα της εκεί μπροστά? Τι πληροφορία να δώσει στον άμοιρο που κρατάει το τιμόνι?

    Μωρέ όλα στρίβουν! Το πως στρίβουν όμως, δεν είναι άλλο θέμα.
    Sent from me using a computer.

  13. #58
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ Προβολή μηνύματος
    Φιλε εσυ εχεις το μαχαιρι,εσυ και το καρπουζι.Εαν δε σαρεσει τη το συζηταμε...
    Μα επειδή του αρέσει το συζητάμε!
    Sent from me using a computer.

  14. #59
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.964
    δυστυχώς τα 750s είναι ελάχιστα και δυσεύρετα. εκείνο ήταν πολύ καλό μηχανάκι, το γυμνό είναι γυμνό και στα κυβικά αυτά το tdm είναι πιο all around. Βέβαια τα tdm ειναι σχεδόν όλα σκισμένα άσχημα, ακόμη και όσα δεν πέρασαν απο χέρια κάφρου, πέρασαν απο χέρια ανίδεου. Δυσκολα βρίσκεις καθαρό μηχανάκι και μιλάμε για μτχ 10ετίας.

  15. #60
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nostradamus
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    1.532
    με υπομονη και ψαξιμο θα βρεθει καποιο που δεν το ξεκ@λιαζαν σε καθε ευκαιρια.

    Προχθες πετυχα εναν στην Βουλιαγμενης που ειχε μαμα εξατμισεις επανω.. ηταν τετοιο το σοκ που πραγματικα ηθελα να τον σταματησω και να τον ρωτησω ποιο ειναι το προβλημα του και γιατι δεν συμπεριφερεται οπως καθε σοβαρος κατοχος του συγκεκριμενου..

    Αν δεν εχεις απαιτησεις απο το γιαμαπα και θες να κανεις λιγο απο ολα αξιοπρεπως τοτε ειναι καλυτερη επιλογη κατα την γνωμη μου. Αν βαλεις και μια μπαγκαζιερα για μεσα στην πολη (που ειναι ο ζοπας με τα 52αρια ΜΑΧΧΙΑ ) θα κανεις και το σουπερ μαρκετ σου θα κουβαλας και τα κρανακια σου αξιοπρεπως και δεν θα δειχνει παραταιρο (θα δειχνει παραταιρο για TDM αλλα αλλη κουβεντα αυτη)... Επισης μια εποχη, προς το τελος, που εβγαινε σε λευκο ηταν και σχετικα ομορφουλι....

    Το Ζ το απολαμβανεις καλυτερα μονος, θα σε κουρασει εκτος πολης, θα πρεπει να το δουλευεις ψηλα για να παρει τα ποδια του, αλλα ειναι περισσοτερο fun bike. Δεν εχει απαραιτητα καλυτερα περιφεριακα απο μαμα (αναρτησεις, φρενα) αλλα σαν συνολο ειναι σαφως πιο σταθερο για να διασεκδασεις οταν/αν θελεις.

    Καλες αγορες..
    Quod me nutrit... me destruit.....

Σελίδα 4 από 9 ΠρώτοΠρώτο 123456789 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. λαστιχα για TDM 900;;
    από GST στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 08/10/2004, 11:52
  2. manual TDM 900
    από swatsquadgr στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 29/08/2004, 15:06
  3. TDM 900 Updated
    από ioannou_b στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 23/06/2004, 02:50
  4. TDM 900 personal web site update
    από ioannou_b στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 06/11/2003, 13:30

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF