Σελίδα 6 από 9 ΠρώτοΠρώτο 123456789 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 76 έως 90 από 121

Θέμα: Z750 η tdm 900

  1. #76
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από slzr Προβολή μηνύματος
    Καλά το γ@μησες αδερφέ... χαχαχα. Είναι ακριβώς όπως τα είπε ο φίλος V-Tec, βέβαια αν είσαι λίγο ανήσυχος θα το στρίψεις επειδή θα έχεις αφιερώσει λίγο χρόνο να μάθεις ΠΩΣ στρίβει το μηχανάκι. Δεν είναι supersport και δεν θέλει να είναι. Μαθαίνεις πάνω του και αν θες να προχωρήσεις πας στο επόμενο.

    Για την ιστορία , κι εγώ Ζ θα πρότεινα στον ενδιαφερόμενο.
    Όλα τα μηχανάκια με τον ίδιο τρόπο στρίβουν. Αυτό που θέλει χρόνο και προσπάθεια λέμε ότι δεν στρίβει.

    Άλλος λόγος για τον οποίο λέμε ότι δεν στρίβει είναι λόγο της πληροφόρησης που σου προσφέρει. Πως να στρίψεις κάτι όταν δεν ξέρεις τι κάνει ο εμπρός τροχός? Σε όλα τα Ιαπωνικά με τους σουμιέδες για ανάρτηση, τα πράγματα δεν είναι καθόλου καλά αλλά ίσως μπορούν να βελτιωθούν λίγο. Στο tdm είναι ακόμα χειροτερα και δεν βελτιώνονται λόγο γεωμετρίας. Ο τροχός είναι πολύ μπροστά και ο οδηγός πολύ πίσω, χωρίς να έχει πληροφόρηση για το τι συμβαίνει εκεί μπροστά!

    Ανέφερα προηγουμένως στοιχεία γεωμετρίας όπως ίχνος καστερ, μεταξόνιο. Τα δεδομένα εδώ είναι άθλια οσο αφορά την ευελιξία της μηχανής! Μια τέτοια μηχανή λέμε ότι δεν στρίβει!

    Άλλος παράγοντας που σε συνδυασμό με τα παραπάνω χαρίζουν τον άστριφτο στο τδμ είναι το βάρος και η κατανομή του (δεν αναφέρομαι στο κέντρο βάρους).

    Δεν έχει σημασία με τι θα το συγκρίνουμε, τα δεδομένα είναι αμείλικτα! Το tdm δεν στρίβει! Δυστυχώς!
    Τώρα αν κάποιος αυτό το μεταφράζει ότι πάει ευθεία σε τοίχο ή ότι μια κουλάτζα με ss μπορεί να είναι πιο γρήγορος από έναν έμπειρο με tdm, ε απλά μιλάμε άλλη γλώσσα!
    Sent from me using a computer.

  2. #77
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της slzr
    Εγγραφή
    10/03/2012
    Μηνύματα
    1.056
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    . Ο τροχός είναι πολύ μπροστά και ο οδηγός πολύ πίσω, χωρίς να έχει πληροφόρηση για το τι συμβαίνει εκεί μπροστά!
    Αν "πέσει" μπροστά ο οδηγός θα έχει πληροφόρηση και θα πάει αξιοπρεπώς. Απλά είναι άβολο αυτό στο TDM για αναβάτες μετρίου αναστήματος και δεν είναι για πολύ. Εξ' ού και το δεν θέλει να είναι supersport. Συμφωνώ με αυτά που γράφεις φίλε daz, απλά συμπληρώνω ότι ο αναβάτης που θέλει ένα all around μηχανάκι με δυνατότητα να κάνει το κέφι του στις στροφές με σύνεση μπορεί να πάρει TDM και να το ευχαριστηθεί (αφού μάθει λίγο τα χούγια του)!

  3. #78
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από slzr Προβολή μηνύματος
    συμπληρώνω ότι ο αναβάτης που θέλει ένα all around μηχανάκι με δυνατότητα να κάνει το κέφι του στις στροφές με σύνεση μπορεί να πάρει TDM και να το ευχαριστηθεί (αφού μάθει λίγο τα χούγια του)!
    Έτσι είναι.

  4. #79
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Φίλέ ντάζ.Έί χές πότέ τδμ.Άν νάί γίά πόσό κάίρό?
    καθε μερα ...νεα μερα.

  5. #80
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nostradamus
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    1.532
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ Προβολή μηνύματος
    Φίλέ ντάζ.Έί χές πότέ τδμ.Άν νάί γίά πόσό κάίρό?
    Ρε κουμπάρε δεν χρειάζεται κάποιος να είναι χρόνια κάτοχος, ούτε να έχει γυρίσει δύο φορές τον κόσμο με το συγκεκριμένο για να έχει άποψη.

    Νομίζω ειπώθηκε με 10 διαφορετικους τρόπους από 10 διαφορετικά άτομα και τι είναι στρίβει, και τι είναι "στρίβει" και τι μπορεί να κάνει αν κάποιος ασχολείται σοβαρά και δώσει και κάποια χρήματα για να συμμαζέψει τους σουμιεδες...

    Ούτε αυτός που το σχεδίασε να ήσουν...

  6. #81
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Φιλε απλα υποστηριζω την αποψη μου.
    καθε μερα ...νεα μερα.

  7. #82
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.487
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ Προβολή μηνύματος
    Φιλε απλα υποστηριζω την αποψη μου.
    Ή οποία είναι λάθος

  8. #83
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της g_m900
    Εγγραφή
    15/12/2010
    Μηνύματα
    988
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος
    Και το τιμόνι μακρυά και η θέση οδήγησης και το βάρος του, και οι αναρτήσεις σου και τα φρένα του και όλα.

    Αν το πας όμορφα και τουριστικά, είναι οκ γι αυτό που είναι, ένα τουριστικό μηχανάκι με πολλές ροπές. Αν θες να το κάνεις να δουλέψει διαφορετικά γιατί είσαι ανώμαλος (ανώμαλος είναι κι αυτός με το SS που κάνει δικάβαλλος φορτωμένος ταξίδι, για να μην παρεξηγηθώ), τότε πρέπει να δώσεις ένα σκασμό € για να το κάνεις να φέρεται με αξιοπρέπεια. Μαμά όχι.
    Ενα τιμονι αλλαζεις και είναι μια χαρα.
    Το εβαλα πιστα εντελως μαμα με μονη διαφορα μπροστινα ελατηρια Ολινς.
    Μια χαρα εστριβε και κραταγε.
    Φρενα εχει απο R1 98-03.
    Αμα εχεις γεννηθεί αναμεσα σε Gsxr1000 και Ντουκατι Panigale ναι δεν σου φτανουν.
    Τα φρενα του ειναι πολυ καλυτερα απο κατι Χοντα 1000αρια.
    Μονο σωστα τακακια θελουν.

    Λοιπον παλικαρε παρε οτι αγαπάς. Οτι σου ερεθιζει το ματι.
    Απολυτο στο οριο κανενα δεν ειναι απο τα 2.
    Απλα το 900 κανει για ταξιδια και το 750 κανει μεν... Θα σε κουρασει δε.
    Αυτα...

  9. #84
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από g_m900 Προβολή μηνύματος
    Ενα τιμονι αλλαζεις και είναι μια χαρα.
    Το εβαλα πιστα εντελως μαμα με μονη διαφορα μπροστινα ελατηρια Ολινς.
    Μια χαρα εστριβε και κραταγε.
    Φρενα εχει απο R1 98-03.
    Αμα εχεις γεννηθεί αναμεσα σε Gsxr1000 και Ντουκατι Panigale ναι δεν σου φτανουν.
    Τα φρενα του ειναι πολυ καλυτερα απο κατι Χοντα 1000αρια.
    Μονο σωστα τακακια θελουν.
    Μια χαρά έστριβε και κράταγε και γι αυτό μετά ξήλωσες και άλλαξες το μισό μηχανάκι?
    Γιατί δεν το αναφέρεις αυτό?
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  10. #85
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από harris_x Προβολή μηνύματος
    Ή οποία είναι λάθος
    Για σενα.6 σελιδες και δεν ηθελα να πω οτι με το τδμ αλαξα 3 φορες λαστιχο.Και τα 3 λαστιχα τα πελματα τους μεχρι της ακρες ηταν πατημενα.Οι μασουπιεδες του οδηγου ηταν ξυσμενοι.
    Καταλαβες γιατι επιμενω.Δε το πεζω οδηγαρα.Δες τα μηνηματα μου εδω μεσα και διξε μου ενα που το πεζω καποιος.Και παντα σε ολλα τα θεματα μπενω μονο οταν το μηχανακι που πρωταγωνιστει στ θεμα το ειχα.
    Καταλαβες φιλε.Επειδη το πλαγιαζα τοσο πολυ.Γιαυτο επιμενω.Πος ερχεσε εσυ και μου λες το αντιθετο.Δλδ αμα ειχα φοτο και βιντεο με αποδειξης θα το πιστευες?Και δεν επεζα με τη ζωη μου.Το μηχανακι ηξερε να συχωρει.
    Τελος προς απαντηση παραπανο λεω οτι πρεπει να εχεις ενα μοτο στην κατοχη σου για να εχεις ακραδαντη σωστη η λαθος αποψη.Δε μπορεις να πεις οτι ενα μηχανακι εχει αυτο τ ελατωμα επειδη δε σου γεμιζει το ματι η επειδη σου ειπε ενας φιλος η επειδη τ πηρες δανικο να πας στο περιπτερο.Πρεπει να το ζησης και να μαθεις τα πατυματα του.Που μειωνεκτη και που υπερτερει.
    Υ.Γ.Αυτα ειχα να πω και δε με ενδειαφερουν τα ορθογραφικα που εκανα γιατι δε ξερω ορθογραφεια.Αγαπω το δυτροχο.Γιαυτο ειμαι εδω.Υ.Γ.2.Προς αποφυγη παρεξηγησεως οτι εγραψα το εγραψα μονο φυλικα.Καμια διαθεση αντυπαραθεσης
    καθε μερα ...νεα μερα.

  11. #86
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από g_m900 Προβολή μηνύματος
    Μονο σωστα τακακια θελουν.
    Πες μου σε παρακαλώ τα σωστα τακάκια ποια είναι, γιατι καλό φρένο μπροστά δεν έχω. Μέχρι και υψηλής πιεσης σωληνάκια έβαλα.

  12. #87
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.487
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ Προβολή μηνύματος
    Για σενα.6 σελιδες και δεν ηθελα να πω οτι με το τδμ αλαξα 3 φορες λαστιχο.Και τα 3 λαστιχα τα πελματα τους μεχρι της ακρες ηταν πατημενα.Οι μασουπιεδες του οδηγου ηταν ξυσμενοι.
    Καταλαβες γιατι επιμενω.Δε το πεζω οδηγαρα.Δες τα μηνηματα μου εδω μεσα και διξε μου ενα που το πεζω καποιος.Και παντα σε ολλα τα θεματα μπενω μονο οταν το μηχανακι που πρωταγωνιστει στ θεμα το ειχα.
    Καταλαβες φιλε.Επειδη το πλαγιαζα τοσο πολυ.Γιαυτο επιμενω.Πος ερχεσε εσυ και μου λες το αντιθετο.Δλδ αμα ειχα φοτο και βιντεο με αποδειξης θα το πιστευες?Και δεν επεζα με τη ζωη μου.Το μηχανακι ηξερε να συχωρει.
    Τελος προς απαντηση παραπανο λεω οτι πρεπει να εχεις ενα μοτο στην κατοχη σου για να εχεις ακραδαντη σωστη η λαθος αποψη.Δε μπορεις να πεις οτι ενα μηχανακι εχει αυτο τ ελατωμα επειδη δε σου γεμιζει το ματι η επειδη σου ειπε ενας φιλος η επειδη τ πηρες δανικο να πας στο περιπτερο.Πρεπει να το ζησης και να μαθεις τα πατυματα του.Που μειωνεκτη και που υπερτερει.
    Υ.Γ.Αυτα ειχα να πω και δε με ενδειαφερουν τα ορθογραφικα που εκανα γιατι δε ξερω ορθογραφεια.Αγαπω το δυτροχο.Γιαυτο ειμαι εδω.Υ.Γ.2.Προς αποφυγη παρεξηγησεως οτι εγραψα το εγραψα μονο φυλικα.Καμια διαθεση αντυπαραθεσης
    Μας δουλεύεις ή πραγματικά δεν έχεις καταλάβει τι γράφουμε;;;

  13. #88
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της g_m900
    Εγγραφή
    15/12/2010
    Μηνύματα
    988
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από barimagas Προβολή μηνύματος
    Πες μου σε παρακαλώ τα σωστα τακάκια ποια είναι, γιατι καλό φρένο μπροστά δεν έχω. Μέχρι και υψηλής πιεσης σωληνάκια έβαλα.
    Brembo μεσαια
    Ferodo μεσαια.

    Καλυτερα τα Brembo.

  14. #89
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της g_m900
    Εγγραφή
    15/12/2010
    Μηνύματα
    988
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Μια χαρά έστριβε και κράταγε και γι αυτό μετά ξήλωσες και άλλαξες το μισό μηχανάκι?
    Γιατί δεν το αναφέρεις αυτό?
    Το αλλαξα γιατι γενικα μου αρεσει η μοναδικότητα. Μεσα σε αυτα πηγε και η βαφη.
    Απο κει και μετα εξελισσομουν σαν οδηγος και μη εχοντας μπατζετ να παρω αλλο... Κατεληξα οτι με κανα 1500 εχω μηχανακι που τα κανει ολα μια και δεν αρεσκομαι στις 250-300αρες.
    Παντως μαμα με τιμονι απο Vstrom το μηχανακι πηγαινε πολυ καλα.
    Απλα με το μπροστινο του R1 εκοβε ακομα καλυτερα.
    Οχι ομως οτι δεν πηγαινε σαν μαμα.
    Θεωρω τον εαυτο μου μετριο οδηγο και οχι κανα τιμονι βαρβατο.
    Για ρωτα τον Παπαγεωργίου να σου πει που εχει TDM ποσο βαραει στα Μεγαρα...

    Ο φιλος δεν νομιζω οτι ειναι σε επίπεδο που να ξεχωρισει τοοοοοοοοοοσο πολυ αυτες τις ιδιαιτεροτητες. Μηχανακι θελει να κανει τα γούστα του.

  15. #90
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Τελικα αποφασισες?
    καθε μερα ...νεα μερα.

Σελίδα 6 από 9 ΠρώτοΠρώτο 123456789 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. λαστιχα για TDM 900;;
    από GST στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 08/10/2004, 11:52
  2. manual TDM 900
    από swatsquadgr στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 29/08/2004, 15:06
  3. TDM 900 Updated
    από ioannou_b στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 23/06/2004, 02:50
  4. TDM 900 personal web site update
    από ioannou_b στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 06/11/2003, 13:30

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF