Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 20

Θέμα: Honda CBF 125 - 2017

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    04/08/2017
    Μηνύματα
    5

    Honda CBF 125 - 2017

    Καλησπερα στο φορουμ.
    Ειμαι νεος εδω και σκεφτομαι σοβαρα την αγορα του Honda Cbf 125.
    θα ηθελα να ακουσω γνωμες, αντιστοιχες προτασεις κτλ κτλ.
    Ευχαριστω Πολυ.

  2. #2
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.278
    Επικίνδυνο μηχανάκι....πιστολι που ξυριζει με την καμία για αρχάριο προς θεού......6(αν εχει)και είναι στον αέρα το μπροστά..................οντως τωρα;;;οντως;;ρε άνθρωπε...honda είναι 125 κυβικά είναι μια χαρά είναι για αρχάριο....βγαζει και η γιαμαχα αντίστοιχο...δε σπάει δε χαλάει και σέρβις σαν πάπι..μεγεια...
    Throttle that mysterious friend of ours

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.987
    αν δεν κυνηγας επιδοσεις και ο σκοπος σου ειναι να μετακινεισαι οικονομικα και με την αισθηση μιας μηχανης και οχι παπιου, παρ'το αφοβα...

  4. #4
    Ampari power Το avatar του/της Eversman
    Εγγραφή
    29/05/2014
    Μηνύματα
    1.536
    Πολυχρηστικό και μιά χαρά μηχανάκι. Και για άπειρους αλλά για πιό έμπειρους αναβάτες. Πολύ χαμηλή κατανάλωση βενζίνης, σχετικά φθηνό σέρβις και άνετη σέλα, ακόμη και για τον συνεπιβάτη.

    Μπορείς να βγείς και πιό έξω από τα όρια της πόλης, χωρίς όμως να περιμένεις ταχύτητες άνω των 110-115 χλμ/ώρα. Για 'μένα αυτά τα "μικρά" μηχανάκια αποτελούν εκδήλωση αγνού μοτοσυκλετισμού. Μπορείς να κάνεις τα πάντα και να πάς παντού, ακόμη και με λίγα κυβικά. Προχώρα άφοβα και καλορίζικο
    I'm the footprint on the sand ....

    Winterhater.

  5. #5
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    04/08/2017
    Μηνύματα
    5
    Ευχαριστώ πολυ για τις πληροφορίες!!!

  6. #6
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2015
    Μηνύματα
    1.286
    Το΄χω λιώσει 2.5 χρόνια τώρα και δεν έχει ζητήσει τίποτα το καημένο.Και χώμα αντέχει και ταξίδι και τα πάντα.Οι μόνες διαφορές συντήρησης με ένα παπί είναι τα λάστιχα και τα αλυσιδογράναζα.Τελική έχω δει 130 αν και μην περιμένεις να το δεις έτσι εύκολα,κατανάλωση αστεία(τις περισσότερες φορές είναι ανάμεσα στα 2 με 2.5λ/100 χλμ) και συντήρηση επίσης αστεία(μιλάμε για 3 ευρώ μπουζί,1λ λάδι 8 ευρώ,φίλτρο αέρα 13,τακάκια 7-8 ευρώ,σιαγώνες 10 ευρώ κλπ κλπ).

    Αν ξεπεράσεις 3 ζημιές που βγάζει σε πολλά cbf(εξάτμιση,πηνία,τρόμπα) τότε είναι ιδανική μηχανή για την αρχή της μοτοσυκλετιστικής σου εμπειρίας.Κι εγώ για 1η μηχανή το πήρα και το'χω ευχαριστηθεί απίστευτα.

  7. #7
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    04/08/2017
    Μηνύματα
    5
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΤάκηςΜπ Προβολή μηνύματος
    Το΄χω λιώσει 2.5 χρόνια τώρα και δεν έχει ζητήσει τίποτα το καημένο.Και χώμα αντέχει και ταξίδι και τα πάντα.Οι μόνες διαφορές συντήρησης με ένα παπί είναι τα λάστιχα και τα αλυσιδογράναζα.Τελική έχω δει 130 αν και μην περιμένεις να το δεις έτσι εύκολα,κατανάλωση αστεία(τις περισσότερες φορές είναι ανάμεσα στα 2 με 2.5λ/100 χλμ) και συντήρηση επίσης αστεία(μιλάμε για 3 ευρώ μπουζί,1λ λάδι 8 ευρώ,φίλτρο αέρα 13,τακάκια 7-8 ευρώ,σιαγώνες 10 ευρώ κλπ κλπ).

    Αν ξεπεράσεις 3 ζημιές που βγάζει σε πολλά cbf(εξάτμιση,πηνία,τρόμπα) τότε είναι ιδανική μηχανή για την αρχή της μοτοσυκλετιστικής σου εμπειρίας.Κι εγώ για 1η μηχανή το πήρα και το'χω ευχαριστηθεί απίστευτα.


    Τι ακριβως ειναι αυτες οι ζημιες που αναφερεις?

  8. #8
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2015
    Μηνύματα
    1.286
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από thanosk13 Προβολή μηνύματος
    Τι ακριβως ειναι αυτες οι ζημιες που αναφερεις?
    εξάτμιση:χαλάει το διάφραγμά της και αρχίζει να κάνει ένα ενοχλητικό κουδούνισμα όταν αφήνεις το γκάζι ή όταν μαρσάρεις,η συγκεκριμένη ζημιά δεν επηρεάζει καθόλου ούτε την κατανάλωση ούτε την δύναμη της μηχανής,ίσως αυξάνει λίγο τους ρύπους,αλλά αυτό δεν το γνωρίζω,προσωπικά την κράτησα χαλασμένη γύρω στις 15κ χλμ χωρίς κανένα πρόβλημα μέχρι να την αλλάξω με after market...η μαμά είναι απλησίαστη στα 400+ ευρώ

    πηνία:2 λύσεις,είτε καινούργια στα 160 ευρώ(αν δεν κάνω λάθος) είτε περιέληξη(είναι μια διαδικασία που γίνεται στα χαλασμένα πηνία),την οποία εγώ είχα κάνει πριν 2.5 χρόνια με 100 ευρώ και δεν μου έχει παρουσιαστεί κάποιο πρόβλημα.

    τρόμπα(βενζίνης):την συγκεκριμένη ζημιά δεν μου την έχει βγάλει το δικό μου,γιατί το πήρα μεταχειρισμένο με 27κ χλμ και συνήθως παρατηρείται στα πρώτα χλμ εντός εγγύησης.γενικά η τρόμπα είναι γτπ στο cbf και το καλοκαίρι με πολύ ζέστη μπορεί να σε ενοχλήσει μερικές φορές,αλλά σε καμία περίπτωση δεν είναι dealbreaker,δυστυχώς δεν γνωρίζω πόσο κοστίζει να φτιαχτεί

  9. #9
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    04/08/2017
    Μηνύματα
    5
    ευχαριστω πολυ

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.280
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΤάκηςΜπ Προβολή μηνύματος
    δυστυχώς δεν γνωρίζω πόσο κοστίζει να φτιαχτεί
    280 έχει η γνήσια, 130 η after market.

    50 ο ανορθωτής
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  11. #11
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2015
    Μηνύματα
    1.286
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Panos76 Προβολή μηνύματος
    280 έχει η γνήσια, 130 η after market.

    50 ο ανορθωτής
    στο car βλέπω μια 65 ευρώ,δεν ξέρω τι και πως όμως

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.280
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΤάκηςΜπ Προβολή μηνύματος
    στο car βλέπω μια 65 ευρώ,δεν ξέρω τι και πως όμως
    Σίγουρα θα υπάρχουν αλλά θα είναι τέρμα κινεζιά.
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  13. #13
    700 κιλά βίδες Το avatar του/της Anritsu
    Εγγραφή
    24/01/2006
    Μηνύματα
    1.256
    Για το 125 το καινούριο ξέρουμε αν υπάρει σχάρα χωρίς αυτές τις απαίσεις αντιρίδες ?
    Modenas Kriss 125

  14. #14
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    25/10/2017
    Μηνύματα
    2
    γεια ειμαι νεος στο forum το καινουριο 125 εμφανισιακα δεν μου αρεσε προτημησα και πηρα τον Ιουνιο το προηγουμενο μοντελο [ματαχειρησμενο].Δυο διαπιστωσεις για το μηχανακη.Πρωτον μετα τα 90 χλμ την ωρα εχει μικρους κραδασμους στα ποδιατο ελυσα με 100ρα βενζινη και δευτερον παου παντου εφυγα απο αθηνα και πηγα τρικαλα 330 χλμ σε 5 ωρες και 15 λεπτα με τρεις στασεις των 20 λεπτων

  15. #15
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    25/10/2017
    Μηνύματα
    2
    Κλησπερα στο forum για να μην εχουμε προβλημα στις αντλιες βενζινης των cbf -125 λογω ιντζεξιον περναμε φιλτρο-νεροπαγιδα αναμεσα ρεζερβουαρκαι αντλιας

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Αξεσουαρ και βελτιωση honda cbf 125
    από geokaf94 στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 35
    Τελευταίο μήνυμα: 26/12/2019, 19:39
  2. Honda cbf 125 βοήθεια !!!
    από madddogg στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο μήνυμα: 10/05/2014, 13:22
  3. Σχετικά με Honda CBF-125 (Νέος οδηγός)
    από Prodromaki στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 30
    Τελευταίο μήνυμα: 12/11/2009, 21:01

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF