Σελίδα 5 από 17 ΠρώτοΠρώτο 1234567891015 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 61 έως 75 από 242

Θέμα: Τα μικρά κυβικά δεν είναι επιλογή μόνο των νέων οδηγών

  1. #61
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2015
    Μηνύματα
    1.286
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Lolwat?!

    Αυτό που είπα εγώ ήταν το εξής: Από το σύνολο των ΠΩΛΗΣΕΩΝ των μικρών μοτοσικλετών, το 90% (δεν έχω κάνει και μελέτη ετών ε, υπόθεση είναι) πάει σε πιτσιρικάδες με Α2. Δηλαδή αν πωλούνται 100 250αράκια, τα 90 πηγαίνουν σε 19χρονους. Αν τα vstrom αποτελούν το 10% του συνόλου, τότε ΕΝΝΙΑ 19χρονοι θα πάρουν vstrom 250 και οι υπόλοιποι 81 θα πάρουν ninja, cbr, wolf κτλ. Το υπόλοιπο 10% των ΜΙΚΡΩΝ ΜΟΤΟΣΙΚΛΕΤΩΝ πηγαίνει σε έμπειρους οδηγούς, που απλά θέλουν κάτι μικρό/οικονομικό. Δηλαδή ΕΝΑ vstrom 250 θα πάει σε εμπειρότερο οδηγό. Δεν ξέρω γιατί το αναλύουμε τόσο. Δεν έγραψα ποτέ κάτι συγκεκριμένα για το vstrom. Τα σχόλια μου ήταν όλα γενικά και αναφέρονταν σε μοτοσικλέτες μικρού κυβισμού.

    Σίγουρα ΕΓΩ δε θα έλεγα ότι φτασμένοι οδηγοί αγοράζουν vstrom. Δε με παρακολουθείς.
    και σου εξηγώ πως το σχόλιό μου δεν είχε να κάνει με ούτε με τους αριθμούς,ούτε με εσένα,είχε απλά να κάνει με την επιλογή κάποιων να πάρουν vstrom 250,ένα 100% ντεκαβλέ μηχανάκι κατά την δική μου άποψη,αυτό,εσύ το το αναλύεις τόσο,όχι εγώ

  2. #62
    Μια κατω ! Το avatar του/της STOYBI
    Εγγραφή
    19/12/2004
    Μηνύματα
    4.100
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος
    Περιγράφεις SS χωρίς καθρέφτες. Eκτός απο τις μικροσυγκρουσεις, τις οποίες καλό είναι να τις αποφεύγουμε

    Επίσης τα μικρά που δεν ξέρουν να τα πάνε και τα μπανιεροειδή σκουτερ μας καθυστερουν. Και τα GS.


    Ακου για μερικους.... απο τους παραπανω που αναφερεις....

    Οι μεν ςς μας καθυστερουν οι μισοι γιατι...

    Σταματανε στο φαναρι ... Σαλιαριζουν την μοτο τους πανω,κατω δεξια ,αριστερα... Ανοιγει το φαναρι και αυτοι τριβουν το ντεποζιτο ακομα οι κοιτανε εαν τους κοιτας...

    Οι αλλοι μισοι Ξεκινανε με τις μπαντες....

    Τους φτανεις γιατι εχουν ξεχασει να ξεκλειδωσουν τον καρπο απο το γκαζι... Τους περνας ενω αυτοι εχουν κλειδωσει στους κοφτες....Οποτε μια απο τα ιδια....

    Τα μικρα που δεν ξερουν να τα πανε... Φαντασου αμα παρουν μεγαλα.....


    Στις μπανιερες.... Εχεις το νου σου μονο τους απο πισω σου γιατι η απο βαρεμαρα η απο γλυστριμα ... Δεν το γλυτωνεις το πισωκολλητο καποια στιγμη...


  3. #63
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.091
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΤάκηςΜπ Προβολή μηνύματος
    και σου εξηγώ πως το σχόλιό μου δεν είχε να κάνει με ούτε με τους αριθμούς,ούτε με εσένα,είχε απλά να κάνει με την επιλογή κάποιων να πάρουν vstrom 250,ένα 100% ντεκαβλέ μηχανάκι κατά την δική μου άποψη,αυτό,εσύ το το αναλύεις τόσο,όχι εγώ
    Ο καθένας όπως τη βρίσκει. Άλλος θεωρεί "ντεκαβλέ" το vstrom, άλλος τo ninja, άλλος το XR.

    Εγώ το "ανέλυσα", επειδή έβαλες κουβέντες που δεν έγραψα.
    Life begins at 45°.

  4. #64
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από STOYBI Προβολή μηνύματος
    Ακου για μερικους.... απο τους παραπανω που αναφερεις....

    Οι μεν ςς μας καθυστερουν οι μισοι γιατι...

    Σταματανε στο φαναρι ... Σαλιαριζουν την μοτο τους πανω,κατω δεξια ,αριστερα... Ανοιγει το φαναρι και αυτοι τριβουν το ντεποζιτο ακομα οι κοιτανε εαν τους κοιτας...

    Οι αλλοι μισοι Ξεκινανε με τις μπαντες....

    Τους φτανεις γιατι εχουν ξεχασει να ξεκλειδωσουν τον καρπο απο το γκαζι... Τους περνας ενω αυτοι εχουν κλειδωσει στους κοφτες....Οποτε μια απο τα ιδια....

    Τα μικρα που δεν ξερουν να τα πανε... Φαντασου αμα παρουν μεγαλα.....


    Στις μπανιερες.... Εχεις το νου σου μονο τους απο πισω σου γιατι η απο βαρεμαρα η απο γλυστριμα ... Δεν το γλυτωνεις το πισωκολλητο καποια στιγμη...

    Ε, οκ, αν είναι να τα ισοπεδώνουμε όλα, να πάρουμε όλοι ένα TA να τελειώνουμε.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  5. #65
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.091
    Εννοείς ένα μηχανάκι που είναι βαρύ, δεν πάει, δεν κάνει ελιγμούς και δε χωράει σε σφιχτή διήθηση;
    Life begins at 45°.

  6. #66
    Μια κατω ! Το avatar του/της STOYBI
    Εγγραφή
    19/12/2004
    Μηνύματα
    4.100
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος
    Ε, οκ, αν είναι να τα ισοπεδώνουμε όλα, να πάρουμε όλοι ένα TA να τελειώνουμε.
    Ενταξει... Μεταξυ σοβαρου και αστειου οι απαντησεις μου....

    Ελαφρυ μικρομεσαιο ειναι η καλλυτερη επιλογη νομιζω...!!!

  7. #67
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από STOYBI Προβολή μηνύματος
    Ενταξει... Μεταξυ σοβαρου και αστειου οι απαντησεις μου....

    Ελαφρυ μικρομεσαιο ειναι η καλλυτερη επιλογη νομιζω...!!!
    Ενα LC4 μοταρντ θες να πεις.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  8. #68
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.091
    Τα μονοκύλινδρα, δυστυχώς, δεν κάνουν τα πάντα ευχάριστα (αλλά πυροβολούν οτιδήποτε εντός πόλης). Ένα motard με το μοτεράκι του MT-07 θα ήταν το ιδανικό μηχανάκι για πραγματικό all-around. Αναμένουμε το 790 λέμε.
    Life begins at 45°.

  9. #69
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2015
    Μηνύματα
    1.286
    Σίγουρα η κάθε μηχανή βοηθάει ή δυσκολεύει μέσα στην κίνηση,αλλά ο οδηγός παίζει μεγάλο ρόλο.Έχω δει gs1200 με κάγκελα,τριβάλιτσα,προβόλια,touratech kit κλπ κλπ να πηγαίνει μαλλιά σε πλημμυρισμενη Κηφησίας και έχω δει και cryfton να καθυστερούν 10 άτομα χωρίς λόγο.

  10. #70
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.091
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΤάκηςΜπ Προβολή μηνύματος
    Σίγουρα η κάθε μηχανή βοηθάει ή δυσκολεύει μέσα στην κίνηση,αλλά ο οδηγός παίζει μεγάλο ρόλο.Έχω δει gs1200 με κάγκελα,τριβάλιτσα,προβόλια,touratech kit κλπ κλπ να πηγαίνει μαλλιά σε πλημμυρισμενη Κηφησίας και έχω δει και cryfton να καθυστερούν 10 άτομα χωρίς λόγο.
    Ναι, δε συγκρίνουμε GS 1200/Μπούστας με GSXR 1000/κυρά Μαριώ απέναντι. Η σύγκριση μοτοσικλετών γίνεται με οδηγούς ίδιου επιπέδου.
    Life begins at 45°.

  11. #71
    Μια κατω ! Το avatar του/της STOYBI
    Εγγραφή
    19/12/2004
    Μηνύματα
    4.100
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος
    Ενα LC4 μοταρντ θες να πεις.

    Eισαι ακραιος...!

    Απο τα λεγομενα μου που αναφερω παραπανω.... Απο καλες παπιες μεχρι 350cc ( και αυτα με τα λιγοτερο δυνατον μπιμπιμπλικια.)

  12. #72
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Τα μονοκύλινδρα, δυστυχώς, δεν κάνουν τα πάντα ευχάριστα (αλλά πυροβολούν οτιδήποτε εντός πόλης). Ένα motard με το μοτεράκι του MT-07 θα ήταν το ιδανικό μηχανάκι για πραγματικό all-around. Αναμένουμε το 790 λέμε.
    Ειχες δουκα αλλά δεν είχες LC4. Γι αυτό μιλας έτσι ανάγωγα.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  13. #73
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.091
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος
    Ειχες δουκα αλλά δεν είχες LC4. Γι αυτό μιλας έτσι ανάγωγα.
    Κατ'αρχάς και το 690, LC4 είναι. Και είχα και 640 SM. Δεν κάνουν για ταξίδια, πολλά χιλιόμετρα και δικάβαλα, τι να κάνουμε τώρα... Μπορείς να τα κάνεις όλα αυτά, αν θες, αλλά και με παπί και με βέσπα μπορείς να τα κάνεις, δε λέει κάτι. Δεν τα κάνεις ευχάριστα. Η χρυσή τομή για κλειστά και ανοιχτά κομμάτια, άσφαλτο και χώμα, μικρό βάρος και ροπή, με άνεση και απόλαυση, είναι ο δικύλινδρος κινητήρας, period.
    Life begins at 45°.

  14. #74
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Κατ'αρχάς και το 690, LC4 είναι. Και είχα και 640 SM. Δεν κάνουν για ταξίδια, πολλά χιλιόμετρα και δικάβαλα, τι να κάνουμε τώρα... Μπορείς να τα κάνεις όλα αυτά, αν θες, αλλά και με παπί και με βέσπα μπορείς να τα κάνεις, δε λέει κάτι. Δεν τα κάνεις ευχάριστα. Η χρυσή τομή για κλειστά και ανοιχτά κομμάτια, άσφαλτο και χώμα, μικρό βάρος και ροπή, με άνεση και απόλαυση, είναι ο δικύλινδρος κινητήρας, period.
    Για το 690 μιλούσα. Μια χαρά τα κάνει. Δεν έχει τις γεωμετρίες του μικρου δούκα.

    Ε οκ, δικύλινδρο... TDMλακιας είσαι... καλά σε είχα καταλάβει απο την αρχή....
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  15. #75
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.091
    Πλάκα πλάκα, το ΜΤ είναι ένα μικρό, street TDM. Απλά χωρίς τους κάγκουρες πάνω.
    Life begins at 45°.

Σελίδα 5 από 17 ΠρώτοΠρώτο 1234567891015 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ΠΟΙΟΣ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΤΑ Moto Guzzi ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΞΙΟΠΙΣΤΑ?
    από guzzistas στο forum Ιστορία & κλασικές μοτοσικλέτες
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 10/09/2009, 18:05
  2. Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 18/05/2009, 01:18
  3. Γιατί custom δεν ειναι μόνο ΜΟΤΟ!!!!!
    από xlntstay στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 06/11/2006, 09:24
  4. Και Τα Μικρα Ειναι Ομορφα...
    από tifoso4ever στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 25/03/2005, 18:36
  5. «Δεν είναι τα πάντα μοτοσυκλέτα μάγκες, αλλά ούτε και τραχανάς...»
    από nimbus στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο μήνυμα: 11/03/2005, 13:54

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF