Σελίδα 7 από 17 ΠρώτοΠρώτο ... 23456789101112 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 91 έως 105 από 242

Θέμα: Τα μικρά κυβικά δεν είναι επιλογή μόνο των νέων οδηγών

  1. #91
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.461
    Ρε φιλε ντεβιλ ανιμαλ, καταλαβαμε το σκεπτικο σου εσυ δε λες να καταλάβεις οτι απο εκει που εισαι περασαμε..Κρατα μια πισινή για τους τυπους μονο, μηπως και αναθεωρήσεις αυτο που προασπίζεσαι ακριβως οπως τα χιλιαδες πραγματα που αναθεωρουμε καθημερινα ολοι οι νοήμων άνθρωποι με το περας των χρόνων.

  2. #92
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nikma Προβολή μηνύματος
    Αυτό που βλέπεις και κυκλοφορεί είναι το μαύρο χρήμα που αν δεν υπήρχε κι αυτό την είχαμε κάτσει
    Εχει χρώμα το χρήμα;
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  3. #93
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.107
    Φυσικά. Δεν έχεις δει την ταινία;
    Life begins at 45°.

  4. #94
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Φυσικά. Δεν έχεις δει την ταινία;
    Μιλάς με τον Fast Eddy.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  5. #95
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.109
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Φυσικά. Δεν έχεις δει την ταινία;
    Πστ νέος ,εδώ είσαι .
    https://en.wikipedia.org/wiki/The_Hustler_(film)

  6. #96
    Μέλος Το avatar του/της BabisStinson
    Εγγραφή
    11/05/2013
    Μηνύματα
    444
    Αγαπημένο θέμα, μιας και πολύ συχνά διαφωνούμε με φίλους που όταν τους δείχνεις μηχανές της κατηγορίας (KTM Duke 390, BMW G310R, Honda CB500X/F/R κλπ, X-Versys 300) απαντάνε με την μία "Τι να το κάνεις μωρέ το ποδήλατο με τα 40 άλογα, πάρε ένα μεταχειρισμένο V-Strom/Fazer/TDM/Versys/κλπ".

    Έχω το Α δίπλωμα 4+ χρόνια πλέον, το ΜΤ-07 εδώ και 2+ χρόνια κι ένα Breva 750 παραπάνω. Παρατηρώντας τις ανάγκες μου, ειδικά τελευταία, τα 75 άλογα του ΜΤ-07 μου είναι αχρείαστα μιας και πάνω από 110-130 δεν πάω, ειδικά εντός πόλης άμα δεν βγεις Αττική Οδό δεν έχεις και πού να πας τόσο με σχετική ασφάλεια. Βλέπω λοιπόν να πηγαίνουμε "παρέα" με διάφορες μικρού κυβισμού μοτοσικλέτες, κι αυτές δικάβαλο. Καμία διαφορά από την δική μου.
    Αν έπαιρνα τώρα μηχανή καινούρια πολύ πιθανόν να προτιμούσα κάποιο από τα ανωτέρω κι ας έχει τα μισά κυβικά/άλογα από αυτό που έχω τώρα.

  7. #97
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BabisStinson Προβολή μηνύματος
    Αγαπημένο θέμα, μιας και πολύ συχνά διαφωνούμε με φίλους που όταν τους δείχνεις μηχανές της κατηγορίας (KTM Duke 390, BMW G310R, Honda CB500X/F/R κλπ, X-Versys 300) απαντάνε με την μία "Τι να το κάνεις μωρέ το ποδήλατο με τα 40 άλογα, πάρε ένα μεταχειρισμένο V-Strom/Fazer/TDM/Versys/κλπ".

    Έχω το Α δίπλωμα 4+ χρόνια πλέον, το ΜΤ-07 εδώ και 2+ χρόνια κι ένα Breva 750 παραπάνω. Παρατηρώντας τις ανάγκες μου, ειδικά τελευταία, τα 75 άλογα του ΜΤ-07 μου είναι αχρείαστα μιας και πάνω από 110-130 δεν πάω, ειδικά εντός πόλης άμα δεν βγεις Αττική Οδό δεν έχεις και πού να πας τόσο με σχετική ασφάλεια. Βλέπω λοιπόν να πηγαίνουμε "παρέα" με διάφορες μικρού κυβισμού μοτοσικλέτες, κι αυτές δικάβαλο. Καμία διαφορά από την δική μου.
    Αν έπαιρνα τώρα μηχανή καινούρια πολύ πιθανόν να προτιμούσα κάποιο από τα ανωτέρω κι ας έχει τα μισά κυβικά/άλογα από αυτό που έχω τώρα.
    Aπό αυτό και μόνο ακυρώνεται όλο το υπόλοιπο κείμενο.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  8. #98
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.709
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος
    Aπό αυτό και μόνο ακυρώνεται όλο το υπόλοιπο κείμενο.
    Για τα 75 του MT μιλας?
    Ride(s) the wind of change...

  9. #99
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DoctoR_k6 Προβολή μηνύματος
    Για τα 75 του MT μιλας?
    Για τα πόσα άλογα χρειάζονται για να φτασεις μια ταχύτητα, ή για ποιον άλλο λόγο θες άλογα ή κυβικά.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  10. #100
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.107
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BabisStinson Προβολή μηνύματος
    Παρατηρώντας τις ανάγκες μου, ειδικά τελευταία, τα 75 άλογα του ΜΤ-07 μου είναι αχρείαστα μιας και πάνω από 110-130 δεν πάω, ειδικά εντός πόλης άμα δεν βγεις Αττική Οδό δεν έχεις και πού να πας τόσο με σχετική ασφάλεια. Βλέπω λοιπόν να πηγαίνουμε "παρέα" με διάφορες μικρού κυβισμού μοτοσικλέτες, κι αυτές δικάβαλο. Καμία διαφορά από την δική μου.
    Αν έπαιρνα τώρα μηχανή καινούρια πολύ πιθανόν να προτιμούσα κάποιο από τα ανωτέρω κι ας έχει τα μισά κυβικά/άλογα από αυτό που έχω τώρα.
    Κάπως έτσι, βλέπε παρακάτω, ήταν η δική μου μοτοσικλετική πορεία. Κάπου στα μέσα, σκέφτηκα σαν τον Μπάμπη. Ευτυχώς μου πέρασε γρήγορα.

    1. Ας ξεκινήσω με ένα 600 γυμνό.
    2. Πφ δεν πάει βήμα. 1000άρι SS γιατί είμαι ο μελλοντικός Rossi.
    3. Ας πάρω κι ένα γιαπωνέζικο μονοκύλινδρο 600 για την πόλη, να μην ταλαιπωρώ το 1000.
    4. Το μονοκύλινδρο είναι πολύ λίγο και το 1000 μου πέφτει πολύ. Ας πάρω ένα ευρωπαϊκό μονοκύλινδρο 650, που βρίσκεται κάπου στη μέση.
    5. Εμ, όχι ακριβώς στη μέση. Ένα ίδιο, παρακαλώ, αλλά λίγο πιο δυνατό.
    6. Έχουν κοπεί οι βόλτες εκτός, οπότε με ένα μονοκύλινδρο 250αράκι κάνω την καθημερινή δουλειά μου άνετα και οικονομικά.
    7. Αρχίδια. Ας το κάνω 400.
    8. Μπα, δεν κάνει. Ας δοκιμάσω ένα δικύλινδρο 700άρι.

    Ναι, το πήρα λίγο ανάποδα.
    Life begins at 45°.

  11. #101
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Κάπως έτσι, βλέπε παρακάτω, ήταν η δική μου μοτοσικλετική πορεία. Κάπου στα μέσα, σκέφτηκα σαν τον Μπάμπη. Ευτυχώς μου πέρασε γρήγορα.

    1. Ας ξεκινήσω με ένα 600 γυμνό.
    2. Πφ δεν πάει βήμα. 1000άρι SS γιατί είμαι ο μελλοντικός Rossi.
    3. Ας πάρω κι ένα γιαπωνέζικο μονοκύλινδρο 600 για την πόλη, να μην ταλαιπωρώ το 1000.
    4. Το μονοκύλινδρο είναι πολύ λίγο και το 1000 μου πέφτει πολύ. Ας πάρω ένα ευρωπαϊκό μονοκύλινδρο 650, που βρίσκεται κάπου στη μέση.
    5. Εμ, όχι ακριβώς στη μέση. Ένα ίδιο, παρακαλώ, αλλά λίγο πιο δυνατό.
    6. Έχουν κοπεί οι βόλτες εκτός, οπότε με ένα μονοκύλινδρο 250αράκι κάνω την καθημερινή δουλειά μου άνετα και οικονομικά.
    7. Αρχίδια. Ας το κάνω 400.
    8. Μπα, δεν κάνει. Ας δοκιμάσω ένα δικύλινδρο 700άρι.

    Ναι, το πήρα λίγο ανάποδα.
    Εχμμμμμμ έτσι καταλήγουμε στην μέλλουσα σύζυγο, όχι στο μηχανάκι μας.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  12. #102
    Αντιδραστικό μέλος Το avatar του/της RAMMSTEIN
    Εγγραφή
    20/11/2008
    Μηνύματα
    196
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος
    Για τα πόσα άλογα χρειάζονται για να φτασεις μια ταχύτητα, ή για ποιον άλλο λόγο θες άλογα ή κυβικά.
    +666

  13. #103
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.987
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BabisStinson Προβολή μηνύματος
    Αγαπημένο θέμα, .... μιας και πάνω από 110-130 δεν πάω, ειδικά εντός πόλης άμα δεν βγεις Αττική Οδό δεν έχεις και πού να πας τόσο με σχετική ασφάλεια. ....
    χμμ...εχεις και εσυ καποιο δικιο...


    αλλα σκεψου οτι υπαρχουν και καποιοι που πιανουν 170αρες σε κατοικημενες περιοχες γιατι...ετσι...

  14. #104
    Dog Days Are Over Το avatar του/της giorgosb
    Moderator
    Εγγραφή
    06/01/2014
    Μηνύματα
    1.099
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από devil's animal Προβολή μηνύματος
    ρε σεις μην γινεστε γραφικοι με το να αναπολειτε παλιες "δοξες" που με ενα 250αρακι,125αρακι ή 50αρακι κανατε τα παντα και γουσταρατε...
    πλεον εχουν αλλαξει τα γουστα...
    παλια γινοντουσαν αυτα γιατι υπηρχε ανεχεια...
    Δε νομιζω οτι γινεται κανεις γραφικος αν θυμαται απο που ξεκινησε. Προσωπικα το θεωρω σημαντικο.

    Ουτε τα γουστα φταινε ουτε η ανεχεια. Πιστευω παλια για να ακολουθησεις την εποχη σου, με ενα 250αρι ησουν οκ, με ενα καλο στερεοφωνικο ή ενα βιντεο. Τωρα για να ακολουθει ενας ανθρωπος την εποχη του "πρεπει" να αγορασει υπολογιστη, κινητο, ταμπλετ, smart tv, gps, drone, action camera κλπ κλπ. Η καθε εποχη ειχε τα "πρεπει" της, απλα τοτε δεν ηταν τοσα πολλα. Κι επισης τωρα δεν αρκουμαστε σε απλες συσκευες, θελουμε premium. Δε λεω να γυρισουμε τεχνολογικα στο '80, αλλα τη στιγμη που ενας μισθος ειναι 580 ευρω πως γινεται να θεωρειται νορμαλ/cool/λογικο καποιος να σκαει 800-900 ευρω για κινητο, που οντως ειναι φοβερο μηχανημα, αντι για ενα "απλο" των 250 που θα κανει την ιδια δουλεια (ιντερνετ, fb, viber). Πως γινεται να θεωρειται νορμαλ/cool/λογικο καποιος να δινει 25.000 για mega adventure μηχανες, που οντως ειναι απιστευτα εργαλεια, αλλα την ιδια στιγμη με 40.000-50.000 αγοραζεις σπιτι πχ. Παντα υπηρχαν ανθρωποι με λεφτα γι αυτο και τετοια προιοντα ηταν για λιγους. Πλεον ομως η νοοτροπια του premium εχει περασει στο συλλογικο ασυνειδητο χαμηλοτερων κοινωνικων/οικονομικων στρωματων γι αυτο και βλεπουμε τρελες πωλησεις σε αυτα τα προιοντα.

    Μηπως εχουμε χασει τη μπαλα;Στα δικα μου ματια, οι μονοι κερδισμενοι απ αυτο ειναι οι μεγαλες εταιρειες που καταφεραν να περασουν αυτη τη νοοτροπια και σε βαθος χρονου πιστευω θα φανει ποσο χαμενοι ημασταν εμεις που σπαταλησαμε χρονο και χρημα σε ανυπαρκτες αναγκες. Μηπως θα πρεπει να κοιταμε που και που πισω;

  15. #105
    Μέλος Το avatar του/της BabisStinson
    Εγγραφή
    11/05/2013
    Μηνύματα
    444
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος
    Aπό αυτό και μόνο ακυρώνεται όλο το υπόλοιπο κείμενο.
    Έχουμε αρκετά διαφορετική άποψη λοιπόν, αλλά το να λες ότι ακυρώνεται όλο το υπόλοιπο κείμενο είναι τουλάχιστον υπερβολικό. Τέλος πάντων, αυτή είναι η άποψη μου, ένα τελευταίο επιχείρημα, δεν νομίζω ότι είναι δύσκολο να πιάσει μια μηχανή 300 κυβικά τα 110-130 χλμ/ω. Έχω φίλο με Ninja 300, μια χαρά βόλτες πάμε παρέα..

    Ένας από τους βασικούς λόγους που έχω σταματήσει να πολυσυμμέτεχω και σε αυτό αλλά και σε άλλο παρόμοιο φόρουμ είναι αυτές οι απόλυτες απαντήσεις. Δεν θα συνεχίσω άλλο, καλή συνέχεια.

Σελίδα 7 από 17 ΠρώτοΠρώτο ... 23456789101112 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ΠΟΙΟΣ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΤΑ Moto Guzzi ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΞΙΟΠΙΣΤΑ?
    από guzzistas στο forum Ιστορία & κλασικές μοτοσικλέτες
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 10/09/2009, 18:05
  2. Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 18/05/2009, 01:18
  3. Γιατί custom δεν ειναι μόνο ΜΟΤΟ!!!!!
    από xlntstay στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 06/11/2006, 09:24
  4. Και Τα Μικρα Ειναι Ομορφα...
    από tifoso4ever στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 25/03/2005, 18:36
  5. «Δεν είναι τα πάντα μοτοσυκλέτα μάγκες, αλλά ούτε και τραχανάς...»
    από nimbus στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο μήνυμα: 11/03/2005, 13:54

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF