Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 14 από 14

Θέμα: Καρμπυρατερ CBR125R 2005

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    28/09/2017
    Μηνύματα
    4

    Καρμπυρατερ CBR125R 2005

    Καλησπέρα! Μπήκα κι εγώ σε αυτή τη κοινότητα αφού σπατάλησα ώρες ατελείωτες στο ίντερνετ ψάχνοντας και μη βρίσκοντας το κατάλληλο καρμπυρατερ για το CBRaki μου.

    Αλλά ας το πάρουμε απο την αρχή... Πήρα ένα CBR 125 R πριν 5 μήνες περίπου σε πολύ καλή τιμή μεταχείρισμένο δείχνοντας κάποια προβληματάκια χωρίς να επηρεάζει την οδήγηση, και έχοντας περάσει από 2 συνεργεία πριν το πάρω μου είπαν και τα δυο οτι για τα λεφτά που δίνω είναι πολυ καλά.
    Το πήρα και το έφερα λοιπόν στην πόλη μου. το πήγα για ένα πιο "ψαγμένο" έλεγχο δίνοντας στο μάστορα το χρόνο που ήθελε για να το δει. Ο έλεγχος έγινε και βρέθηκαν 2 σοβαρα προβληματα το πρώτο ήταν ότι είχε καμμένη βαλβίδα στη μηχανή το οποίο φτιάχτηκε, και το άλλο οτι φοράει άλλο καρμπυρατερ (aftermarket) και απ ότι μου είπε είναι πάρα πολύ δουλεμένο και θέλει αλλαγή. Έκανε ερώτηση στον προμηθευτή του πόσο κοστίζει ένα καρμπυρατέρ για το Cbr και του ειπε 370(!!) ευρώ. Και σας ρωτώ, κοστίζει όντως τόσο;; υπάρχει κάποιο παρόμοιο (τύπου keihen/dellorto/mikuni κτλπ) που να ταιριάζει στο μηχανάκι;; μπορείτε να μου προσφέρετε τα φώτα σας εσείς που γνωρίζετε;

    Υ.Γ είναι το πρώτο μου μηχανάκι και γενικά δεν ξέρω πολλά γι αυτό απευθύνομαι σε ένα τέτοιο φορουμ που σίγουρα θα υπάρχει κάποιος με μια Αλφα εμπειρία στο τομέα!

    Υ.Γ2 πηγαίνει κανονικά το μηχανάκι στο δρόμο αλλά δεν κρατάει εύκολα ρελαντί μόνο αν ζεσταθεί αρκετά η μηχανή του.

    Ευχαριστώ!

  2. #2

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    28/09/2017
    Μηνύματα
    4
    Ευχαριστώ SHOOTER045 για την γρήγορη απάντηση!
    Ο μαστορας είπε να μην ψάξω καν για μεταχειρσμένο γιατί λέει μπορεί να βγει "μάπα". Τα είχα δει αυτά αλλά φοβάμαι μην κάνω λάθος και παν τα 150 ευρω τζαμπα!

  4. #4
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Κάτι μου λέει
    Οτι.ο μάστορας θέλει τα λεφτά σού.
    Έλεος δηλαδή.
    Ενα καρμπ πόσο μπαρούτι να έχει φαει και να σου βγει μάπα?
    Φαντάζομαι ο προηγούμενος έβαλε μεγαλυτερο για να πηγαίνει παραπάνω.
    Και ενοει ο μάστορας δουλεμενο οτι έφαγε ζογκλέρ,βελόνα ,βελονοθηκη?

    Πήγαινε σε άλλο μάστορα να σου ρυθμίσει το ρελαντί κσι την βίδα του αέρα / καυσίμου..
    Σιγουρευτειτε οτι δεν τραβάει απο κάπου άλλου αέρα (εισαγωγή / εξαγωγή καρμπ)
    Αν η βελόνα έχει σκάλες ανέβασε την .
    Αν και ο άλλος μάστορας σου πει τα ίδια οτι δεν στρώνει δηλαδή ,τοτε προχωρά στην αγορά

  5. #5
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    28/09/2017
    Μηνύματα
    4
    Θα προσπαθήσω να κάνω όλες τις ενέργειες με τη σειρά όπως μου είπες και μακάρι να μην χρειαστεί παραπάνω έξοδα.

    Ευχαριστώ πολύ για το χρονο και τις συμβουλές σου!

  6. #6
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.595
    βαλε κανα μεταχειρισμενο απο παπι με 20-30 ευρω.
    ο μαστορας σου ειπε 370 για 1 καρμπ?

    κανε αναζητιση στο ιντερνετ να δεις τι τιμες θα βρεις εσυ.
    φυσικα μαθε και τι καρμπ φοραει το cbr απο μαμα...

    αν σου πουνε πχ 100 ευρω ο μαστορας ειναι κλεφτης, και ισως να μην ειχες καν και το προβλημα με την βαλβίδα.

    εχω χρησιμοποιησει και χρησιμοποιω μεταχειρισμενα καρπυρατερ 25 χρονων... και δουλευουν μια χαρα.
    δεν μπορω να καταλαβω αυτο το 'πολυδουλεμενο' σε σχεδον καινουριο μηχανακι...

    το ποιο πιθανο να θελει ρυθμιση το καρμπυρατερ.
    ισως να θελει και μονο η βιδα ρυθμισης του ρελαντι. δηλαδη 4 δευτερολεπτα δουλεια. απλα γυριζεις μια βιδα και το ρελαντι χαμηλώνει ή αυξανει.. δηλαση απο 1000στροφες το πας αν θες 2000 στροφες και εκει δεν θα σβηνει με τιποτα αλλα θα καις παραπανω. το ιδανικο ειναι να κατεβασεις-διαβασεις το manual τις μηχανης και να το ρυθμισεις εκει που θα λεει ο κατασκευαστης.

    ισως να θελει λιγο ποιο πλουσιο μιγμα χαμηλα, δηλαδη ανοιγμα και ρύθμιση. οχι πανω απο 10-20 ευρω κοστος

    ισως και να φταις εσυ και να εχει τσοκ το μηχανακι και να μην το ξερεις..
    παρομοιο θεμα με το ρελαντι εχω και εγω με το παπι αλλα οταν ξεκιναω με κρυο μοτερ φευγω με ανοικτο τσοκ και το κλεινω μετα απο λιγο και κραταει ρελαντι μια χαρα.
    αν ξεκινησω χωρις τσοκ με κρυο μοτερ μπορει να σβήσει και αυτο γιατι εχω ρυθμισει το μιγμα φτωχο για οικονομια.


    φυσικα αν σε δει νεο και ασχετο τον συμφερει να σου πει οτι θελει καρμπ, να το αγορασει 100, να στο χρεωσει 370. ή ακομα χειρωτερα να σου παρει 370 να μην αλλαξει καρμπ και να ασχολιθει αυτα τα 4 δευτερολεπτα για να ρυθμισει την βιδα του ρελαντι...


    πηγαινε σε αλλο μαστορα,, πες του δεν κραταει ρελαντι, θελω να ρυθμισεις το καρμπ, ρωτα ποσο θα παει η δουλεια.. αν πει πανω απο 20 ευρω φυγε και πηγαινε σε αλλον μαστορα.

    επανελαβε την διαδικασια.. μολις βρεις καποιον που θα στο κανει για 10-20 ευρω ή και τσαμπα αρχισε να τον καταχωρείς στην λιστα με τους νεους πιθανους 'τιμιους' μαστορες.

    αν δεν βρεις κανεναν σωστο, που μακαρι αυτο να συμβει, αρχιζεις να διαβαζεις και να μαστορευεις μονος σου
    σε λιγο καιρο μπορει να κανεις τις απλες εργασιες μονο σου, σε λιγο ακομα θα εχεις ξεπερασει σε ποιοτητα δουλιες 'μαστορων' και πλεων θα εισαι ετοιμος να μην ξαναπεταξεις λεφτα σε μαστορες για την υπολοιπη ζωη σου.

    https://www.car.gr/parts/view/10112492/
    https://www.car.gr/parts/photos/5635439/
    μερικα με γρηγορο ψαξιμο, αλλα δεν εχεις πει τι καρμπ φοραει απο μαμα,, τι γραφει αυτο που φοραει τωρα πανω, να βαλεις καμια φοτογραφια, να πεις σε ποσες στροφες κραταει ρελαντι
    αν ειναι απλο καρμπ και οχι τιποτα υποπιεσης με μεμβρανες πιθανον να μπαινει απο διαφορα παπια ανετα και φτηνα αλλο.

  7. #7
    Ερχομαι!!!! Το avatar του/της zephyr1
    Εγγραφή
    01/12/2005
    Μηνύματα
    2.878
    Παντως και μενα οταν ειναι κρυο σβηνει,με μαμα καρμπυλατερ.

    Αλλαξε μαστορα.

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.835
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bikez Προβολή μηνύματος
    Έκανε ερώτηση στον προμηθευτή του πόσο κοστίζει ένα καρμπυρατέρ για το Cbr και του ειπε 370(!!) ευρώ.
    Για καινούργιο από το Σαρακάκη μιλάμε φαντάζομαι.
    Είναι η πιο απλή και εύκολη λύση.
    Αν πάρεις άφτερμαρκετ θα μπλέξεις με μαστόρους για ρύθμιση.

  9. #9
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2015
    Μηνύματα
    1.286
    Ξεκάθαρα πάρε και μια 2η(μη σου πω και 3η) γνώμη.

    Edit:σε ποια περιοχή μένεις αν επιτρέπεται; ίσως μπορούμε να σου προτείνουμε κάποιον μάστορα

  10. #10
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    28/09/2017
    Μηνύματα
    4
    Δυστυχώς δεν είμαι στην Αθήνα και οι επιλογές σε μαστόρους είναι περιορισμένες, στην αρχή είχα πάει απο μόνος μου σε έναν κοντά στο σπίτι μου (χωρις να ξέρω) και η απάντηση του ήταν του δώσω 50 ευρώ(!) και 10 μέρες περιθώριο για να το ανοίξει και να το δει. Το πηρα κι έφυγα. Επειδή έχω πολλούς φίλους που δουλεύουν ως delivery μου πρότειναν αυτόν τον μάστορα που το πήγα τώρα, ο οποίος δεν μου πήρε τίποτα για να το ανοίξει μέχρι μέσα τη βαλβίδα της μηχανής για να βρει προβλήματα.

    Τα 370 ευρώ για το καρμπυρατερ, του το είπε ο προμηθευτής του κάτι που φάνηκε τσιμπημένο ακόμα και στο μάστορα γι αυτό μου είπε να ψάξω να βρω εγώ ένα και θα το βάλει αυτος. Γι' αυτό σας ρώτησα στην αρχή αν γνωρίζεται κανενα καρμπυρατερ που να ταιριάζει πέρα από μαμα.

    Το πήγα σήμερα για να τον στείλω αδιάβαστο να του πω να κάνει ρυθμίσεις σε βίδα αέρα και καυσίμου και όλα αυτά που μου πρότεινε ο SHOOTER45 αλλά δυστυχώς ήταν γεμάτος απο άτομα που περιμένανε το μηχανάκι τους και δεν μπορούσε να το δει σήμερα, θα του πω εγώ καλά απο Δευτέρα όμως!

    προς kostaskk
    αλλα δεν εχεις πει τι καρμπ φοραει απο μαμα,, τι γραφει αυτο που φοραει τωρα πανω, να βαλεις καμια φοτογραφια
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Screenshot_5.png 
Προβολές:	96 
Μέγεθος:	33,8 KB 
ID:	388730
    εγώ προσωπικά δεν καταλαβαίνω τίποτα από αυτή τη φωτό

    (Σας ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας και τις απαντήσεις σας! Θα μάθω κι εγώ σιγά σιγά...)

  11. #11
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.595
    λεει οτι το ρελαντι πρεπει να ειναι στις 1400 στροφες. ποσο εχεις εσυ τωρα?

    το κεντρικο ζιγκλερ ειναι νουμερο 118 και το προζιγκλερ 38. αυτα κοστιζουν 1-5 ευρω για να τα αλλαζεις-αγορασεις

    τα 13mm πρεπει να ειναι η σταθμη βενζινης στο φλοτερ και η βιδα ρύθμισης μιγματος στις 1,75 στροφες. (λογικα απο τερμα σφιγμένη).


    βαλε και μια φοτο απο το καρμπυρατερ που εχει πανω τωρα (το aftermarket)

    αν ηθελα να βελτιωσω χαμηλα θα το εκανα ποιο πλουσιο.
    δηλαδη αλλαγμα το προζιγκλερ σε μεγαλητερο. δλδ απο 38 νουμερο σε 40, 42,45 και πειραγμα η βιδα ρυθμισης.

    για να αλλαξεις προζιγκλερ ξεβιδωνεις το μπολ(κατω μερια) του καρπυρατερ. συνιθος 3 ή 4 βιδες.

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.835
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kostaskk Προβολή μηνύματος
    λεει οτι το ρελαντι πρεπει να ειναι στις 1400 στροφες. ποσο εχεις εσυ τωρα?

    το κεντρικο ζιγκλερ ειναι νουμερο 118 και το προζιγκλερ 38. αυτα κοστιζουν 1-5 ευρω για να τα αλλαζεις-αγορασεις

    τα 13mm πρεπει να ειναι η σταθμη βενζινης στο φλοτερ και η βιδα ρύθμισης μιγματος στις 1,75 στροφες. (λογικα απο τερμα σφιγμένη).


    βαλε και μια φοτο απο το καρμπυρατερ που εχει πανω τωρα (το aftermarket)

    αν ηθελα να βελτιωσω χαμηλα θα το εκανα ποιο πλουσιο.
    δηλαδη αλλαγμα το προζιγκλερ σε μεγαλητερο. δλδ απο 38 νουμερο σε 40, 42,45 και πειραγμα η βιδα ρυθμισης.

    για να αλλαξεις προζιγκλερ ξεβιδωνεις το μπολ(κατω μερια) του καρπυρατερ. συνιθος 3 ή 4 βιδες.
    Δεν έχει το μαμά πάνω το παλικάρι, το αγόρασε με άλλο καρμπ.

  13. #13
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.230
    Ο κωδικός του ανταλλακτικού είναι 16100KPP861 και όντως γδέρνει (καλύτερη τιμή που πέτυχα 290€ στο cmsnl.com χωρίς μεταφορικά). Ίσως βρεις μεταχειρισμένο από τρακαρισμένο με λίγα χλμ αλλά και πάλι δε θα έρθει πολύ φθηνά. Στο eBay υπάρχουν κάτι μαϊμού "Keihin" PE28 που κοστίζουν γύρω στο σαραντάρι αλλά το αν θα μπορέσεις να το ρυθμίσεις αξιοπρεπώς χωρίς μόνιμα προβλήματα μου είναι άγνωστο.

  14. #14
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Έχω ενα τέτοιο καρμπ.
    Το πήρα εν γνώση μου οτι είναι μαϊμού.
    Παρολα αυτά όπως το πέρασα επανω δεν μου έβγαλε το παραμικρό, και δεν ξανασχοληθηκα.
    Περνώντας την ντιζα του γκαζιού, μου έκανε εντύπωση ,οτι η βελόνα έχει μια στάνταρ θέση, έτσι αποκλείει τα πειράματα(άνοιξε / κλείσε)

Παρόμοια θέματα

  1. Speed Triple 2005 !!!!!
    από Julius στο forum Triumph
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 21/09/2004, 10:37
  2. νεα Honda 2005
    από idi στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 08/09/2004, 20:03
  3. Καρμπυρατερ
    από xtzanos στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 05/08/2004, 13:05
  4. καρμπυρατερ για xt125
    από COSMIC στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 01/06/2004, 14:01
  5. Γνώμη για το CBR125R
    από NLS στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 08/02/2004, 23:12

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF