Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 8 από 8

Θέμα: Honda wave 110i προβλήματα..;

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    29/09/2017
    Μηνύματα
    6

    Honda wave 110i προβλήματα..;

    Γεια σας είναι κάτοχος του Honda wave 110i με αρκετά σχετικά χλμ(44.000) ψάχνοντας στο Ίντερνετ δεν βρήκα κακά λόγια για το μηχανακι(ελαχιστα)
    2 μάστορες όμως που έχω ρωτήσει μου λένε μακριά και ότι βαράει μπιέλα κλπ.
    Δώστε μου τα φώτα σας ρε παιδιά.
    Το μηχανάκι το θέλω για να πηγαίνω σχολη(κέντρο) γυμναστήριο κλπ
    Θέλω και γνώμη από κατόχους αν γίνεται

  2. #2
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.230
    Η φήμη για βαρεμένες μπιέλες είχε βγει από κάποια Innova, για το Wave δεν έχει πάρει το μάτι μου κάτι εδώ μέσα. Εκεί που με μπέρδεψες είναι στο αν είσαι κάτοχος (όπως δηλώνεις), ή αν σκοπεύεις να αγοράσεις (όπως υποπτεύομαι). Αν ισχύει το πρώτο, όσο σε υπηρετεί απροβλημάτιστα μη σκοτίζεσαι, απλά φρόντισε να το συντηρείς σωστά και να μην το σκίζεις χωρίς λόγο. Αν ισχύει το δεύτερο, κάνεις ενδελεχή έλεγχο σε μάστορα πριν την αγορά και παίρνεις τα ρίσκα σου.

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    29/09/2017
    Μηνύματα
    6
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Acacius Προβολή μηνύματος
    Η φήμη για βαρεμένες μπιέλες είχε βγει από κάποια Innova, για το Wave δεν έχει πάρει το μάτι μου κάτι εδώ μέσα. Εκεί που με μπέρδεψες είναι στο αν είσαι κάτοχος (όπως δηλώνεις), ή αν σκοπεύεις να αγοράσεις (όπως υποπτεύομαι). Αν ισχύει το πρώτο, όσο σε υπηρετεί απροβλημάτιστα μη σκοτίζεσαι, απλά φρόντισε να το συντηρείς σωστά και να μην το σκίζεις χωρίς λόγο. Αν ισχύει το δεύτερο, κάνεις ενδελεχή έλεγχο σε μάστορα πριν την αγορά και παίρνεις τα ρίσκα σου.
    Καλησπέρα και ευχαριστώ για την απάντηση σου.
    Είμαι κάτοχος εδώ και 3-4 μέρες απλά επειδή έχω ακούσει αυτά άρχισα να το ψάχνω λίγο παραπάνω μπας και το σώσω καπως(πχ πιο συχνή αλλαγή λαδιών κλπ)
    Για τα ιννοβα ναι ακούγεται πολύ απλά οι μάστορες μου μιλούσαν για wave γιαυτο ήθελα γνώμες.
    Παρεπιπτόντως τι λάδια μου προτείνεις;

  4. #4
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.230
    Καλορίζικο και πάντα όρθιος. Δεν είμαι κάτοχος για να ξέρω, το μάνιουαλ γράφει:

    API Service Classification SG or higher, excluding oils marked as “Energy Conserving”, SAE 10W-30, JASO T 903 standard MA

    Αν εννοείς ποια μάρκα, κάθε ένας εδώ μέσα έχει τις προτιμήσεις του, για εμένα οι προδιαγραφές και οι τακτικές αλλαγές είναι αυτά που μετράνε περισσότερο. Αν ζεις σχετικά νότια τα καλοκαίρια ίσως ενδείκνυται λίγο παχύτερο λάδι, αλλά εδώ θα πρέπει να πάρεις απόψεις από άλλους. Το ίδιο και για διλήμματα του στυλ "ορυκτέλαια vs ημισυνθετικά"

  5. #5
    ευθειακιας Το avatar του/της noodles
    Εγγραφή
    22/07/2015
    Μηνύματα
    1.061
    αν το παπι εχει συντηρηθει σωστα δε θα παθει τιποτα!
    δεν βγαζουν προβληματα στο μοτερ τα wave (η μπιελα ειναι προβλημα στα ιννοβα)
    τσεκαρε το σε μηχανικο και αν ειναι ενταξει παρτο (μην εχει τρακαρισμα, να εχει γινει σωστη συντηρηση)

    λαδι θα βαζεις 10-30 οποιοδηποτε επωνυμο (motul, castrol, belray κτλ) βρησκεις ευκολα και πληρει τις προδιαγραφες (api, jaso), αλλα να ειναι λαδι για 4τ κινητηρες μοτοσυκλετας.
    it was nothing, just the normal thing to do at the time

  6. #6
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    29/09/2017
    Μηνύματα
    6
    Για 10W40 τι άποψη έχουμε; ποια η διαφορά;
    Πήγα σε ένα μηχανικό και μου έβαλε motul 10W40 και ρωτάω γιατί θα αρχίσω να τα αλλάζω μόνος μου

  7. #7
    Κι εγώ φίλε 4 χρόνια τώρα , όλα καλά. Μόνο τα σερβισάκια του σωστά και την βενζίνη του
    Σκύλος το wave.

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της zopas
    Εγγραφή
    22/03/2007
    Μηνύματα
    896
    Ολοι οι γνωστοι μου που εχουν πολλα χρονια wave τα περιγραφουν σκυλια αταιγα...καθημερινο σκυλι μονο το απλο σερβις ζηταει και αφου η χοντα λεει 10-30w λαδι να βαζεις αυτό...δεν καταλαβαίνω γιατι το συζητάς..
    Κανε το καλο..ριξτο στο γυαλο...that's the law..

Παρόμοια θέματα

  1. Αναρτήσεις σε παπί honda wave
    από Cycloholic στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 08/04/2015, 16:09
  2. [ΠΩΛΕΙΤΑΙ] Honda Wave 110i
    από ioannou_b στο forum Αγγελίες Honda
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 07/02/2015, 00:34
  3. 1.5 lit/100km. Wave 110i
    από nikonian στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 113
    Τελευταίο μήνυμα: 04/11/2013, 19:56
  4. Wave 110i vs crypton T110 vs kriss 125
    από dmf στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο μήνυμα: 23/05/2013, 17:35

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF