Σελίδα 2 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 66

Θέμα: Δισκοπρίονο!

  1. #16
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.836
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από camen Προβολή μηνύματος
    Σοβαρευτείτε ρε !



    Δλδ κ με το χέρι να γύριζα το δίσκο με μια περιστροφή στα 2sec θα έκοβα σίδερο, καλη άποψη, πάνε ακλαφτα τα λεφτακια μου



    Αυτο που δείχνω εχει 3600+ στροφές χωρίς φορτιο , ο δίσκος ειναι made in Japan ,υπόσχεται τουλάχιστον 1000 κοψίματα σε σίδερο έως 6mm και όλο το πρωι που έκοβα λάμες κ κοίλοδοκους για λογαριασμο φίλου συνεχίζει να κόβει απροβλημάτιστα με την ίδια απόδοση !

    Προφανώς καταλαβαίνεις οτι το μηχάνημα δε το έφτιαξα εγω, το σχεδίασε κάποιος για να κανει αυτη τη δουλεια με τον συγκεκριμένο δίσκο! Δεν εκανα ουτε πατέντα ουτε τπτ!
    Καλορίζικο.
    Μια χαρά επιλογή.
    Περιμένουμε εντυπώσεις.
    Χωρίς να το έχω δουλέψει νομίζω ότι είναι μονόδρομος για να δουλέψεις ερασιτεχνικά με σίδερα.

  2. #17
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της camen
    Εγγραφή
    18/09/2008
    Μηνύματα
    4.443
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stefanos Προβολή μηνύματος
    Καλορίζικο.
    Μια χαρά επιλογή.
    Περιμένουμε εντυπώσεις.
    Χωρίς να το έχω δουλέψει νομίζω ότι είναι μονόδρομος για να δουλέψεις ερασιτεχνικά με σίδερα.
    Σημερα έκοψα αρκετά όλο το πρωι... Ευκολο μηχάνημα,καλη ακρίβεια κοπής, πολυ καθαρές κοπές!
    Με άρεσε επισης που αφήνει ρινίσματα και οχι αυτη την σκόνη του κλασικού δίσκου που τα κανει ολα πουτανα!
    Ενα φύσημα με το κομφλερ και πεντακάθαρο!

  3. #18
    Banned
    Εγγραφή
    23/09/2016
    Μηνύματα
    157
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από camen Προβολή μηνύματος
    Σημερα έκοψα αρκετά όλο το πρωι... Ευκολο μηχάνημα,καλη ακρίβεια κοπής, πολυ καθαρές κοπές!
    Με άρεσε επισης που αφήνει ρινίσματα και οχι αυτη την σκόνη του κλασικού δίσκου που τα κανει ολα πουτανα!
    Ενα φύσημα με το κομφλερ και πεντακάθαρο!
    Ξυλο δοκιμασες να κοψεις να μας πεις εντυπωσεις?

  4. #19
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της camen
    Εγγραφή
    18/09/2008
    Μηνύματα
    4.443
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nektarios2016 Προβολή μηνύματος
    Ξυλο δοκιμασες να κοψεις να μας πεις εντυπωσεις?
    Οχι σημερα είχε μουτζούρα το μενού

  5. #20
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/09/2007
    Μηνύματα
    459
    Μακαρι φιλε μου να αντεξει να κοβει. Οταν κανεις καμια 100στη κοψιματα κανε μια αναφορα εδω να δουμε την αντοχη του. Γιατι αν θελεις νεο δισκο καθε 100 κοψιματα θα σου στοιχισει πολυ ακριβα το μηχανημα. Ετσι οπως βλεπω τη διαταξη των δοντιων δεν ξερω αν τροχιζετε.Anyway, εξαρτατε απο τη χρηση που Θα κανεις. Εχεις καποια ενημερωση για κοστος δισκου;

  6. #21
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της camen
    Εγγραφή
    18/09/2008
    Μηνύματα
    4.443
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Ληστης Προβολή μηνύματος
    Μακαρι φιλε μου να αντεξει να κοβει. Οταν κανεις καμια 100στη κοψιματα κανε μια αναφορα εδω να δουμε την αντοχη του. Γιατι αν θελεις νεο δισκο καθε 100 κοψιματα θα σου στοιχισει πολυ ακριβα το μηχανημα. Ετσι οπως βλεπω τη διαταξη των δοντιων δεν ξερω αν τροχιζετε.Anyway, εξαρτατε απο τη χρηση που Θα κανεις. Εχεις καποια ενημερωση για κοστος δισκου;
    Ο δίσκος αναφέρει για 1000κοψιματα σε 6mm steel... Ειδομεν... Επαγγελματίας δεν ειμαι όπου νομίζω οτι θα αργήσει πολυ να με απασχολήσει το ζήτημα. Νομίζω οτι απο Ελλάδα καπου τον ειδα στα 60€ αν θυμάμαι καλα.

  7. #22
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της virus
    Εγγραφή
    21/02/2009
    Μηνύματα
    2.382
    μια χαρα επιλογη ειναι για την δουλεια που το θες.

    κι εγω ψαχνομαι αλλα για αλουμινιο σε πρωτη φαση. σιδηρου εχω αλλα με κλασσικους δισκους.
    Γιαννης

  8. #23
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.836
    Η αλήθεια είναι οτι η τεχνολογία στους δίσκους έχει προχωρήσει πολύ.
    https://www.youtube.com/watch?v=rHmsQEAx16o
    Μετά το 11:20

  9. #24
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.786
    καλορίζικο μάστορα καλά, απροβλημάτιστα και καθαρά κοψίματα. Ότι έχω για κόψιμο δλδ τα φορτώνω στο Nissan έρχομαι τα κόβουμε και φεύγω. Σωστά??
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  10. #25
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της camen
    Εγγραφή
    18/09/2008
    Μηνύματα
    4.443
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vaska Προβολή μηνύματος
    καλορίζικο μάστορα καλά, απροβλημάτιστα και καθαρά κοψίματα. Ότι έχω για κόψιμο δλδ τα φορτώνω στο Nissan έρχομαι τα κόβουμε και φεύγω. Σωστά??
    Σωστοοοοοος βασκουλινο αχαχαχαχα
    Φορτο το οχημα κ ελα

  11. #26
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Spyrious
    Εγγραφή
    14/05/2009
    Μηνύματα
    165
    Θέλω και εγω να αγοράσω ανάλογο μηχάνημα.Αλουμίνιο και ατσάλι και σίδερο θέλω να κόβω.Όχι μεγάλες διατομές.Σε ανοξείδωτο ίσως ράβδους 8-10μμ διάμετρο.Τι προτείνετε;

  12. #27
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.786
    Για να μην ανοίγω άλλο θέμα κι επειδήΣ εγώ δεν είμαι τόσο πλούσιος όσο ο Camen αλλά χρειάζεται που και που να κόψω διάφορα και να τα κόψω ίσια (η σέγα δεν ήταν ποτέ το δυνατό μου σημείο), σκέφτομαι για το Bosch PKS 16

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	bosch pks 16.jpg 
Προβολές:	106 
Μέγεθος:	11,2 KB 
ID:	412752

    Ξέρω δεν είναι η μπλε σειρά αλλά δεν βρήκα κάτι αντίστοιχο σε μπλε, έρχεται στην πόρτα μου με λίγο πάνω από 100 €, όπως το βλέπετε με βαλιτσάκι και 3 δίσκους κοπής. Τα χαρακτηριστικά του με καλύπτουν (θα ήθελα βέβαια λίγο μεγαλύτερο βάθος κοπής αλλά και με το υπάρχον θεωρώ θα κάνω τις περισσότερες από τις δουλειές που θέλω). Θα ήθελα να αποφύγω τα δύσχρηστα μεγάλα δισκοπρίονα και αυτός είναι ο λόγος που κατέληξα σε κάτι μικρότερο. Είναι βολικό και μανιτζέβελο. Η χρήση του θα είναι περιστασιακή.
    Το έχει κανείς?? Το έχει δουλέψει κανείς να μας πει εντυπώσεις?? Έχετε κάτι άλλο κοντινό του να προτείνετε??
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  13. #28
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.228
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vaska Προβολή μηνύματος
    Για να μην ανοίγω άλλο θέμα κι επειδήΣ εγώ δεν είμαι τόσο πλούσιος όσο ο Camen αλλά χρειάζεται που και που να κόψω διάφορα και να τα κόψω ίσια (η σέγα δεν ήταν ποτέ το δυνατό μου σημείο), σκέφτομαι για το Bosch PKS 16
    Δεν το γράφω για εσένα, αλλά αν κανένας ψήνεται για παρόμοιο στο πιο μπάτζετ, πέτυχα αντίστοιχο Parkside στο Lidl τη Δευτέρα και δεν το έχει πάρει το μάτι μου στον κατάλογο της εβδομάδας. 40€ αν θυμάμαι καλά.

  14. #29
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.947
    Πες μας ποια υλικά ενδιαφέρεσαι να κόψεις και τι πάχος έχουν.
    Για να κάνεις πάντως μια αξιοπρεπή ίσα τομή θες οδηγό.
    Όσο ποιο μικρός ο δίσκος τόσο πιο εύκολα χάνεις την ευθεία.

  15. #30
    ο γ@μω τα κυβικα σας... Το avatar του/της mikes
    Εγγραφή
    18/11/2009
    Μηνύματα
    3.326
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vaska Προβολή μηνύματος
    καλορίζικο μάστορα καλά, απροβλημάτιστα και καθαρά κοψίματα. Ότι έχω για κόψιμο δλδ τα φορτώνω στο Nissan έρχομαι τα κόβουμε και φεύγω. Σωστά??
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από camen Προβολή μηνύματος
    Σωστοοοοοος βασκουλινο αχαχαχαχα
    Φορτο το οχημα κ ελα
    μην τον πιστευεις ρε συ... θα ερχεται ταχαμ' για να κοψει σιδερα αλλα ο πραγματικος λογος που θα ανεβαινει ειναι επειδη θελει να κανει "επισκεψη" στο ντελημαρη...

Σελίδα 2 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF