Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 33

Θέμα: Κρανος Full Face ελαφρύ

  1. #16
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.065
    Ε δεν είσαι ακριβώς γκαντέμης. Είναι παλαιότερο μοντέλο και έχουν μείνει ελάχιστα στοκ, γι'αυτό και η τιμή.
    Life begins at 45°.

  2. #17
    Νέο μέλος Το avatar του/της docma
    Εγγραφή
    28/01/2016
    Μηνύματα
    9
    Μόνο L δεν έχει και στα υπόλοιπα σχέδια..
    Αυτό με την ημερομηνία λήξης πάντως μην το σκέφτεσαι αν βρεις κάτι. Fiberglass και Carbon θεωρητικά δεν λήγουν, αλλά και η αποδόμηση τους είναι τόσο αργή που από όσο γράφεται τουλάχιστον για μια δεκαετία δεν επηρρεάζεται η δομή τους. Και μιλάνε για 10ετία χρήσης και όχι μέσα στο κουτί.

  3. #18
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.965
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από docma Προβολή μηνύματος
    Μόνο L δεν έχει και στα υπόλοιπα σχέδια..
    Αυτό με την ημερομηνία λήξης πάντως μην το σκέφτεσαι αν βρεις κάτι. Fiberglass και Carbon θεωρητικά δεν λήγουν, αλλά και η αποδόμηση τους είναι τόσο αργή που από όσο γράφεται τουλάχιστον για μια δεκαετία δεν επηρρεάζεται η δομή τους. Και μιλάνε για 10ετία χρήσης και όχι μέσα στο κουτί.
    όλα λήγουν απλα το 7ετία που δίνουν ειναι σαν τις 3 μέρες για το γιαούρτι. και την τέταρτη μια χαρα το τρώς αλλα κάπου πρέπει να μπαίνει ένα θεωρητικό όριο. Το κέλυφος δεν έχει θέμα αλλα το eps ξεραίνει με τον χρόνο και την πίεση και το κράνος αφήνει κενό με το κεφάλι σου.

  4. #19
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.279
    Εγώ ξέρω ότι το πολύ στα 6 χρόνια αλλαγή η στο πρώτο καλό χτύπημα...τωρα αν εσείς παρομοιάζεται την ασφάλεια του κεφαλιού σας με το γιαούρτι take your risks για 200-300 ευρώ την 6ετια....καλες αγορές στο φιλο..
    Throttle that mysterious friend of ours

  5. #20
    Νέο μέλος Το avatar του/της docma
    Εγγραφή
    28/01/2016
    Μηνύματα
    9
    Δεν θα διαφωνήσω.. Το θέμα "ΕPS" έχει συζητηθεί πολύ και υπάρχουν και οι απόψεις που λένε ότι από την στιγμή που δεν εκτείθεται απευθείας σε ακτινοβολία ή χημικά η αποδόμηση του είναι σχετικά μηδαμινή. Πάντως στα 7 χρόνια ας το αλλάζουμε, ούτως η άλλως το εσωτερικό θα έχει διαλυθεί προ πολλού/

  6. #21
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της 2stroker
    Εγγραφή
    12/07/2008
    Μηνύματα
    651
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από docma Προβολή μηνύματος
    Δεν θα διαφωνήσω.. Το θέμα "ΕPS" έχει συζητηθεί πολύ και υπάρχουν και οι απόψεις που λένε ότι από την στιγμή που δεν εκτείθεται απευθείας σε ακτινοβολία ή χημικά η αποδόμηση του είναι σχετικά μηδαμινή. Πάντως στα 7 χρόνια ας το αλλάζουμε, ούτως η άλλως το εσωτερικό θα έχει διαλυθεί προ πολλού/
    Ακριβως!Με καθημερινη χρηση το εσωτερικο σε 3-4 χρονια εχει γινει φυτιλια! Συνηθως απο εκει ξεκιναει παντα η επιθυμια για αλλαγη κρανους.
    Hell on wheels is no big deal... Kawasaki KDX200SR - Kawasaki KLX300R - Yamaha TTR250 - Yahama XT600E - Ktm 640 Adventure

  7. #22
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.965
    το εσωτερικό αλλάζει με 50ευρω. υπάρχει κάποιος που φοράει το ίδιο κράνος πάνω απο 5 χρόνια και του κάθετε σωστα? και όλα να τα αλλάξεις (το έχω κάνει) το κράνος ειναι μισό νούμερο πανω. Το κέλυφος αν χτυπηθεί και κάνει ρωγμη έστω μικρή θα έχει σημασία αν ξαναχτυπήσεις στο ίδιο σημειο. Καλό θα ήταν να το αλλάξεις λοιπον. Στα του θέματος, τοσο ελαφρύ φουλ κράνος δεν παίζει εκτός απο κάτι στοκ. αν εισαι medium δεν σε κόβω να βρίσκεις. Μπορείς όμως να κοιτάξεις στα μετόχειρα. εγω πήρα προχθές 3μήνου rpha 11 spicho 200ευρω.

  8. #23
    Left peg scraping. Το avatar του/της zannisvel
    Εγγραφή
    24/05/2013
    Μηνύματα
    2.045
    Είχα αρχίσει να έχω σοβαρό πρόβλημα στον αυχένα από ένα ixs κράνος που είχα. Φαντάσου ότι μόλις σε 6 μήνες που το φορούσα είχα αρχίσει να έχω αφορητους πόνους και να μη ξέρω τι φταίει. Που να φανταστώ ότι μου έκανε τόσο κακό. Ακόμα και το βάλε βγάλε με πέθανε. Είχα φτάσει σε σημείο να με ποναει και η πετσέτα στα μαλλιά.
    Από τότε που πήρα το NXR δεν με έχει ξαναπιάσει καθόλου. Αν και δεν είναι το πιο ελαφρύ κράνος εκεί έξω, μου κάθεται τόσο καλά που πραγματικά με έσωσε.
    Όλα αυτά στα είπα για να καταλάβεις την αξία ενός καλού και "ακριβου" κράνους.
    Περαστικά!!! Ξέρω ακριβώς πώς είναι αυτός ο πόνος...

  9. #24
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της 2stroker
    Εγγραφή
    12/07/2008
    Μηνύματα
    651
    large φοραω. Θα ψαξω αρκετα και αν δεν βρω τιποτα τοτε απλα θα κανω υπομονη μεχρι να μαζεψω το απαιτουμενο ποσο.
    Hell on wheels is no big deal... Kawasaki KDX200SR - Kawasaki KLX300R - Yamaha TTR250 - Yahama XT600E - Ktm 640 Adventure

  10. #25
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της 2stroker
    Εγγραφή
    12/07/2008
    Μηνύματα
    651
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από zannisvel Προβολή μηνύματος
    Είχα αρχίσει να έχω σοβαρό πρόβλημα στον αυχένα από ένα ixs κράνος που είχα. Φαντάσου ότι μόλις σε 6 μήνες που το φορούσα είχα αρχίσει να έχω αφορητους πόνους και να μη ξέρω τι φταίει. Που να φανταστώ ότι μου έκανε τόσο κακό. Ακόμα και το βάλε βγάλε με πέθανε. Είχα φτάσει σε σημείο να με ποναει και η πετσέτα στα μαλλιά.
    Από τότε που πήρα το NXR δεν με έχει ξαναπιάσει καθόλου. Αν και δεν είναι το πιο ελαφρύ κράνος εκεί έξω, μου κάθεται τόσο καλά που πραγματικά με έσωσε.
    Όλα αυτά στα είπα για να καταλάβεις την αξία ενός καλού και "ακριβου" κράνους.
    Περαστικά!!! Ξέρω ακριβώς πώς είναι αυτός ο πόνος...
    Θενξ ντουντ!Το πιασα το νοημα. Ειναι σαν τα παλιομαξιλαρια που κοιμομουν τοσα χρονια και τωρα εχω μαξιλαρι των 70 ευρω!
    Hell on wheels is no big deal... Kawasaki KDX200SR - Kawasaki KLX300R - Yamaha TTR250 - Yahama XT600E - Ktm 640 Adventure

  11. #26
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2015
    Μηνύματα
    1.286
    το agv k3 είναι αρκετά ελαφρύ,ρίξ'του μια ματιά,δυστυχώς λίγο πάνω απ'το budget σου

  12. #27
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Μη ψαχνεις καλο ακριβο και ελαφρυ κρανος.Ψαξε καλο και με καλη αεροδυναμικη.Αυτο ειναι που πεζει ρολο στην περιπτοση σου και οχι το βαρος.Η γυναικα μου εχει σοβαρο προβλημα με κυλες στον αυχενα.Ειχε ενα τζετ κρανος της hgc 90 ευρω.Ειχα βρει το μπελα μου.Δε μπορουσαμε να κανουμε πανω απο 50 χιλ και πονουσε σε σημειο να το βγαζει.Δεν ειχα πολλα λεφτα για ακριβο.Πηρε ενα ζεν με παρα πολυ καλη αεροδυναμικη σαφος πιο βαρυ απο το τζετ.Το πηρε 70 ευρω.Το εχει τωρα 2 χρονια και δε καταλαβαινει χριστο.
    καθε μερα ...νεα μερα.

  13. #28
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.680
    http://www.helmetcity.co.uk/categori...e-R-Clearance/

    Αν είσαι στο xl στα shark κάτι γίνεται...
    Ride(s) the wind of change...

  14. #29
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.228
    Από τιμές δεν ξέρω, αλλά αν σε βοηθήσει στο ψάξιμο βρήκα το παρακάτω:

    http://www.webbikeworld.com/motorcyc...et-weights.htm

  15. #30
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της YianPep
    Εγγραφή
    23/08/2013
    Μηνύματα
    114
    Ριξε μια ματιά και στο HJC FG-17 αν σε καλύπτει απο θέμα βάρους και αν σου κάθεται καλά οπως σου είπαν παραπάνω.
    Στα 160-170 € παίζει αρκετά ποιοτικό για τα λεφτά του

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. full face κρανος για ταξιδι
    από giannis1972 στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο μήνυμα: 20/11/2011, 17:30
  2. Πρόταση για full-face γυναικείο κράνος
    από Slane στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 12/11/2011, 20:01

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF